E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

CHP İzmit danışmasında herkes içini dökebildi mi?

11 Eylül 2019 Saat: 16:37

Eski dönemlere baktığımda hayır diyorum. Ama günümüzün konjonktürüne ve CHP’deki yeni anlayışa göre ele aldığımda evet CHP İzmit İlçe Danışma toplantısında içini döktü diyebilirim.  Önce tarihe şu notu düşmek istiyorum; 1989- 2004 yılları arasında CHP’nin İzmit’te Belediye Başkanlığını yapmış, Sefa Sirmen (İzmit Büyükşehir), Hikmet Erenkaya (Saraybahçe), Fikret Toker (Bekirpaşa) için dönemlerinde örgüt tarafından yapılan eleştirilerin onda biri bugünün İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e yapılmadı. O nedenle Fatma Hanım bunun kıymetini bilmeli...

Salon doluydu...

18.00 gibi salona gittim. Önceden açıklandığı gibi program 18.30’da başladı. İki saati aşkın süre ile toplantıyı izledim. İlçe başkanı Hakan Çakar ve yönetimi konukları kapıda karşıladılar. Başkan Çakar ısrarla ön sırada oturtmak için yer göstermeye çalıştı, teşekkür edip en arka sıraya geçerek orada oturdum. KYÖD’ün salonunu tıka basa dolmuştu. Katılım için sayı vermek gerekirse, 400-500 kadardı diyebilirim.

Sakin, eleştirilerin çok düzeyli yapıldığı, ağırbaşlı bir toplantı oldu. CHP’de böylesi, kavgasız gürültüsüz, ağır kişisel suçlamaların yapılmadığı olgun bir toplantıyı uzun yıllardan sonra ilk kez görüyordum.

Eleştiriler düzeyliydi…

CHP’liler Hürriyet’i pek eleştirmediler. Oysa toplantı öncesinde kulislerde yapılan eleştiriler daha fazlaydı. Edindiğim izlenimlere göre bu üç nedenden kaynaklandı. Bir: Yeni belediye başkanı olduğu için halkın verdiği avans devam ediyordu, o nedenle kendi başkanlarını eleştirmekten çekindiler. İki: Son bir haftadır sosyal platformlarda Hürriyet’e müthiş bir savaş açılmıştı, işte bu nedenle CHP’liler sahiplenmeyi yeğleyip, eleştirilerini geriye bıraktılarÜç:işsizlik büyük dertti ama CHP’liler bunu kavga etmeden çözmek istiyorlardı…

Selman Yıldırım...

İlk konuşmacı eski ilçe başkanı Selman Yıldırım oldu. 4-5 kez uyarılmasına rağmen konuşmasını sürdürdü. Ancak dersini iyi çalıştığını ve toplantıya hazırlıklı geldiğini belli etti. Önce Hürriyet’i Ulusal bayramlardaki etkinlikleri nedeniyle kutladı. Sonra hangi mahallelerin seçim kazandırdığını rakamlar vererek izah etti. Nerelerde oy kaybı yaşandığını da tespit etmiş ve onları da açıklayarak çare aranmasını önerdi. Ardından eleştiri faslına geldi ve geçmiş dönemlerde mağdur edilmiş CHP’lilere sahip çıkılmasını ve mutlaka istihdam yaratılması gerektiğini söyledi.

Mehmet Ümit Küçükkaya...

Eski ilçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ‘da 15 yıl sonra gelen zaferin önemine işaret edip, kıymetinin çok iyi bilinmesini istedi. Bu arada enteresan bir örnek vererek İmamoğlu’nun İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce’nin aldığı oy miktarından 300 bin kadar eksik oy aldığına dikkat çekti. İzmit’te daha önceki seçim kayıplarının gerekçelerini açıkladı. İlçe Başkanı olduğu dönemde MİA, KEV gibi konularda kentin gündemini belirlediklerini hatırlatarak bugün bu konuda eksiklik yaşandığını ifade etti.Küçükkaya da toplantıya ders çalışarak hazırlıklı gelmişti. İzmit Belediyesi’nin 30 Ağustos etkinliklerine milletvekillerinin katılmayışını eleştirerek “Davet mi edilmediler yoksa davetli oldukları halde kendileri mi katılmadı?” diye sordu.

Sefa Sözer...

Sefa Sözer eski ilçe yöneticisi ve potansiyel ilçe başkan adaylarından. Yıllardır parti yöneticiliği yaptığı halde İzmit Belediyesi’ne girdiğinde bazı meclis üyelerinin kendisini tanımadığını belirtip eleştirdi.

Nazım Gençtürk...

İlçe eski yöneticisi ve yeni dönemde potansiyel ilçe başkan adaylarından Mehmet Nazım Gençtürk, danışma toplantısının seçimden 2 ay sonra yapılması gerekirken 6 ay sonra bırakılmasını eleştirdi. Liyakat’ ın parti içinde iki dudak arasında olduğunu belirterek tartışılması gerektiğini vurguladı. İlçe örgütünün hiç bir biriminin çalışmadığını dile getirdi.

Mollaoğlu’nun eleştirileri damga vurdu...

En can alıcı, en çarpıcı eleştirileri bana göre Turan Mollaoğlu yaptı. CHP’lilerin çoğunluğu onu pek tanımaz. 1984- 1989 yılları arasında ANAP’tan İzmit Belediye Meclis Üyeliği yaptı. Aynı zamanda o dönemin en etkili politikacısı TBMM Başkan Vekili Halim Aras’ın da danışmanlığını yapmıştı.

Konuşmasından satır başları şöyle; “İzmit’i tanımayan meclis üyeleri var, hepsine İzmit’i gezdirip tanıtabilirim... Şu partiyi artık gençleştirin... Bizim bu oturduğumuz protokolde oturanları 50 yaşın altına düşürmemiz lazım, yoksa bir şey olmaz... Cengiz Sarıbay ile beraber meclis üyeliği yaptık. Yahu ben ayakta duramıyorum artık yaşım itibarıyla ölüyorum. Cengiz hala il başkanı... Meclis üyesinden koordinatör olmaz partimizde işlerinde ehil mühendisler var onlardan yararlanılmalı...”

Yasin Yıldız’a alkış fırtınası...

Turan Mollaoğlu’ndan sonra toplantıya damga vuran ikinci isim CHP Danışma Kurulu Üyesi Yusuf Yazıcı oldu. Bağırmadan, çağırmadan, tribünlere oynamadan sakince yaptığı konuşma salonda alkış fırtınası kopardı. Özetle; “Partinin 20-30 yıllık emektarlarına, particilik uğuruna mağduriyet görmüş CHP’lilere sahip çıkılması gerekirken, partiye daha 4 ay önce üye olmuş bir kardeşimiz İzmit Belediyesi’ne işe girdi. Partiyle bir alakam yok diyen başka bir kardeşimiz de işe alındı. Ama CHP için fişlenen iş bulamıyor. Bu arkadaşlarımıza sahip çıkılması gerekiyor” dedi.

Kopan alkış fırtınası, CHP’lilerin dip dalgasını gösterdi. Demek ki susuluyor ve herkes içine atıyor ama işsizlik konusunda dertli olmayan yok.

Hakan Çakar...

Birçok kez yazıp eleştirmiştim. Evet bana göre de İzmit Danışma geç yapıldı. Ama Çakar organizasyondan alnının akıyla çıktı. Toplantının bütünüyle basına kapatılmadan yapılmış olması da Çakar’ın üzerine aldığı bir riskti. Sonunda yaşanan küçük bir tartışmanın dışındadüzenlediği  organizasyon kusursuzdu, o nedenle kutlanmayı hak etti. Zaten potansiyel ilçe başkanı adaylarının dışında kendisini eleştiren de pek çıkmadı.

Başkan Hürriyet’e mesajlar...

Şu anlaşıldı ki CHP ilçe örgütünün Başkan Hürriyet’e açtığı kredi sürüyor. Eleştiride çok özenli hareket ediyorlar. Yani bu hava biraz daha devam eder. Örgüt seçimleri başladığında da bu havanın çok değişeceğini sanmıyorum. Yani Hürriyet’e muhalefet yapmak üzerinden bir hareketin işaretleri pek görünmedi.

Ancak işsizlik CHP’lilerin en büyük derdi. Nasıl ekonomi iktidarı sarsıp, eritmeye başlattı ise istihdam da Hürriyet için en büyük yıpratma aracı olacaktır, onu salonda gördüm. Ayrıca Hürriyet’in hala bir ekip kuramadığı ve ekip çalışmasına henüz başlamadığı CHP’lilerin en fazla dile getirdiği konu oldu.

Karşılaştıklarım;

Erken gidip en arkaya oturduğum için daha çok protokolün dışındaki partililerle karşılaştım. Selamlaşıp birbirimize hal hatır sorduklarımız; Hüseyin Çakar, Harun Yıldızlı, Gökhan Ercan, Mehmet Ümit Küçükkaya, Orhan Dönmez, Mustafa Kahraman, Celal Baykaya, Bahattin Satıcı, Kaya Arslan, Cüneyt Atilla, Yetkin Kunter, Remzi Özkan, Sefa Sözer, Tuncay Aşkın, Ahmet Kavurmacı, Mehmet Toker, Serdar Büyükyağcı, Nejat Bayhan,Selahattin Atmaca, Erkan Çakmak ve Ruhan Odabaş oldu…

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları