İzmit’te CHP iktidarı, AK Parti muhalefeti öğreniyor…

13 Haziran 2019 Saat: 16:08
SADUN ÇETİN

Geçen Salı günkü İzmit Belediye Meclisi toplantısında tansiyon yükseldi. Bu ilk olmuyor gidişatın gösterdiğine göre de son olmayacak. Çünkü 15 yıldır muhalefette olan CHP iktidarı, aynı süre içinde sürekli iktidarda bulunan AK Parti de muhalefeti öğreniyor. Bu gerçeğin üzerine bir de İzmit’in önemini koyacak olursak sinirlerin bu kadar çabuk gerilmesine şaşırmamak gerekir.

CHP üç dönemdir sadece burayı kazanmaya odaklanıyor. AK Parti ise İzmit’i kaybedeceğine 3-5 ilçe kaybetseydi bu denli travma yaşamayacaktı. İzmit’in kaybı yüzünden AK Parti il başkanı ve yönetimi istifa etmek zorunda kaldı. İşte bu nedenlerden dolayı hem CHP hem de AK Parti’de büyük bir stres var. Bu da her iki partiyi etkiliyor ve etkilemeye devam edecek.

Gelelim tartışmalara...

İki üç gündür olayı yaşayanlardan dinliyorum. CHP’liler de AK Partililer dekendilerini haklı görüyorlar. Bana göre yaşananlar gereksizdi ve olmamalıydı. AK Partili üyelerin verdiği önergeleri, “yazılı cevap verilecek” diye Başkan Hürriyet mecliste okutmadı. Tartışmalar da bundan çıktı. Yapılan doğru mu, değil ama böylesi bir durum geçmiş dönemlerde çok yaşandı. Dolasıyla hiç kimse haklı değil. Hürriyet’in “Nevzat Doğan döneminde de böyle yapıldı” demesi ne kadar yanlış ise AK Partililerin de geçmişi unutup “Hürriyet bir önergeyi dahi okutmadı, diktatörlük yapıyor” demesi de aynı derece de yanlıştı. Keşke tartışmanın konusu hizmet olsaydı. Yani çöpler hızlı kaldırılmıyor, parklar da bakım aksadı, asfalt neden dökülmüyor falan gibi konular tartışılıyor olsaydı.

CHP cephesi…

Olaylardan sonra CHP İlçe Başkanı Hakan Çakar’ın yaptığı açıklamayı okudum, saldırgan ve tahrik edici değildi.Sanki iktidarda olan bir partinin tecrübeli ilçe başkanı gibi konuşmuş. Özetle demiş ki; “AKP’ye kendi yönetmesini de muhalefet yapmasını da öğreteceğiz”

AK Parti cephesi…

Mecliste çoğunluğa sahip AK Parti’nin İzmit İlçe Başkanı Ali Güney’i biraz gergin buluyorum. Muhalefet stratejisini henüz oturtamamış gibi. Meclis üyelerini yakından izlemesi ve anında sıcağı sıcağına gündemi takip etmesi, kuşkusuz işini ne kadar ciddi tuttuğunu gösteriyor. Ama kullandığı dil, biraz stresli gözüküyor.

Cemiyetten değil

WhatsApp’tan çıktım…

Sosyal medya ile hiç işim yok. Dilini bilmem, tekniğinden anlamam. Sadece WhatsApp kullanıyorum ama onu da bazı haber amaçlı gönderileri alabilmek ve torunumu özlediğim zaman fotoğraflarını görebilmek için.

Bizim Gazeteciler Cemiyeti haberleşmek için bir grup kurmuş. Cemiyete üye olduğum için beni de doğal olarak dahil etmişler. Ayrılanlar ve birçok mesajlaşmalarla baktım her taraf dolmuş. Bunlara alışık değilim. Bizim Yazı İşleri Müdürümüz Özkan Yılmaz’a “Bundan beni kurtar” dedim. O da beni çıkardı. Aman Allahım meslektaşlardan telefon üzerine telefon, “Abi Cemiyete gönül mü koydun. Canını sıkan bir şey mi oldu?” Sonunda Başkan Cemal Kaplan’a telefon açtım ve durumu izah ederek yanlış anlaşılmaktan kurtulmak istedim. Sağolsun Cemal herkese demiş ki “Sadun abi bu işlerden hoşlanmıyor da ondan ayrıldı. Yoksa bir tepkisi olsa açar bize söylerdi” Gerçekten durum Cemal’in tahmin ettiği gibiydi. Bu cemiyet yönetimine destek vermiş ve yaptıkları işleri takdir eden biri olduğum için yanlış anlaşılmaya üzüldüm. İşin özeti; kullanmadığım bir mecradan çekildim, bunun cemiyet yönetimiyle falan hiçbir alakası yok.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları