E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

Pembe Köşk’te Büyükakın’ın izi…

23 Nisan 2019 Saat: 15:48

İzmit’te Sırrı Paşa Konağı’nın hemen altında bulunan Pembe Köşk’ün restorasyonunda 7-8 ay kadar önce müteahhit işi yarım bırakmıştı. Büyükşehir yeni ihaleyi ancak 2 ay önce  yapabildi.  Ama o günden bu yana bir türlü işe başlanmadı. Önceki gün bunları yazıp akıbetini sormuştum. Mahalleden okurlar hatırlattı ve buraya yeni künyenin asıldığını ve küçük çaplı olarak çalışmalara başlandığını söylediler. Dün sabah gazeteye gelirken güzergahımı biraz değiştirerek önünden geçip görmek istedim.

  

Gerçekten künye değişmiş. En alta baktığımda Tahir Büyükakın’ın, “Çalışmalarımıza göstermiş olduğunuz anlayıştan dolayı Teşekkür ederiz” imzasını görünce de “Demek ki Tahir Beyin geldiği Büyükşehir’de hissedilmiş” diye düşünmeden edemedim. Çünkü ihale seçimden hemen önce yapılmış ama çalışmaya bir türlü başlanmamıştı.

Tabi yeni asılan tabelaya bakınca ilk tabela aklıma geldi. (Bu tabelayı işin yürümediği zamanlar, uyarı amaçlı olarak birkaç kez yayınlamıştım) İlk ihale, 769.057.00 TL’ye 365 günde bitirilmesi koşuluyla verilmişti. 7-8 ay kadar önce müteahhit çekip gitmiş ve iş yarım kalmıştı. İkinci ihaleyi, 920. 255. 00 TL’ye 210 günde bitirilmek üzere Mustafa Tokluca İnşaat adlı firma kazanmış.

Pembe Köşk restorasyonu projesi Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Kafama takılan şu oldu; işin 210 gün daha uzaması ve ayrıca 920 bin liralık yeni bir maliyet binmesi. Evet geçtiğimiz yıl, büyük bir ekonomik abluka yaşadık ve oluşanenflasyondan dolayı demir çimento fiyatları çok artıp müteahhitler sıkıntıya girdiler. Tamam, kabul… Ama fiyat artışı bu ihalede yüzde yüzü çok aştı. Üstelik binanın kaba inşaatı neredeyse bitmiş görünüyor. Bunu Fen İşleri Dairesi izah ederse sevinirim. Ayrıca bu köşede yayınlayıp, hem mahalle halkını hem de genel kamuoyunu bilgilendirmek isterim.

İZOCAM ve

Doret Habib...

Gebze bölgesinde kurulu İZOCAM’ın iletişim danışmanı gelecek denilince şaşırdım ama önemsedim de. Yıllardır aynı kentte birlikte yaşıyorduk. Biz gazetecilik yapıyor, İZOCAM ise yalıtımın dünyadaki adresi haline gelmişti. Yalnız kentimizin değil ülkemizin çok önemli bir kuruluşuydu. Ancak yerele çok kapalıydılar ve haber amaçlı diyalog köprümüz bugüne kadar hiç olmamıştı.

İşte Doret Habib bunun ilk adımını attı. Arkadaşım Nurettin Kolaylı ve Merve Kaçar ile birlikte çok keyifli bir sohbet yaptık. Bazı sitemlerimiz oldu ama Doret Hanım büyük bir olgunluk içindeydi. İşinin ehli bir profesyonel olarak sıcaktı, samimiydi ve içtendi. Ama en önemlisi yerel basına bakışıydı. “yerelin gücünü ben ulusaldan daha çok önemsiyorum” demesi aslında bizim gönlümüzü almak için değildi. Kendisini dinledikçe bunun sahip olduğu anlayıştan ileri geldiğini görüp,  mutlu oldum. Bizim haber konusunda yaşadığımız muhatap sıkıntımızı bildiği için, bu soruna çözüm üretmek adına elinden geleni yapacağını söyledi.Zaten bizim için sevindirici olan da buydu.

Halkla ilişkiler sektöründe faaliyet gösteren D’ORET İletişim Danışmanlığı adındaki bir kuruluşun sahibi. Ne yapmıyor ki? PR tanıtımı ve stratejik yaklaşımı, medya ilişkileri, markayı koruyup yüceltme ve kurumsal ilişkiler gibi konular uzmanlık alanıydı. En önemli yanı ise sahip olduğu bakış açısı. Dijital çağda ilerlerken, küreselleşmiş dünyada yereli yakalayıp ondan yararlanmayı düşünmek bana çarpıcı bir yaklaşım geldi. Çünkü ben de bu fikre inanlar arasında bulunuyorum. Boğaziçi Üniversitesi’nde girişimcilik dersleri veriyor, Dünya ve Posta Gazeteleriyle çalışmış, sosyal sorumluluk projelerinde yeralmış ve İZOCAM ile birlikte pek çok dev firmanın iletişim ve tanıtım uzmanı.

Aylar süren siyasi gündemin yorgunluğunu unutturdu. 40 yıl önce üniversitede eğitimini almış ve 25 yıl önce İzmit Büyükşehir’de halkla ilişkiler görevi üstlenmiştim. Yani yabancısı olmadığım ve şimdi de mesleğimle doğrudan ilişkili bir konunun uzmanıydı. Dolayısıyla dikkatle dinledim. İZOCAM ile birlikte bu kente de faydaları dokunacak anlayış içinde buldum.  Güzel düşünen, meselelere pozitif açıdan bakan kaliteli bir insan ile tanışmaktan keyif aldım.

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları