Sekapark bu kentin bir hazinesi...

12 Haziran 2019 Saat: 15:47
SADUN ÇETİN

Haziran’da benim için Sekapark sezonu açılıyor. Hemen her akşam ortalama olarak 5-6 kilometre kadar yürüyüş yapıyorum. Dolayısıyla bu vesile ile bol gözlem yapma olanağı buluyorum. İzmit için bir akciğer desem inanın hafif kalır. O nedenle kentimizin bir hazinesi demeyi uygun buluyorum. Kafama takıp, iş edinerek kabaca hesap yapmaya kalktım. Geçen hafta sonu 15 bin ile 20 bin arası insanın bulunduğu kanaatine vardım.

Parklar, çay bahçeleri, lokantalar, kafeler dolu. Nişan, düğün, nikah ve sünnet cemiyetleri var. Sahilde palmiyelerin altında binlerce insan hem denizi seyrediyor hem iyot kokusu alıyor hem de dinleniyor. İskelelerde yüzlerce insan balık tutuyor. Bu arada sahildeki yürüyüş yolu tıklım tıklım ve ben de kalabalıktan dolayı hızlı yürüyemiyorum. 7’den 70’e herkes orada. İlk kez sokak şarkıcılarını gördüm. Hem de ikisi İzmir Marşı’nı flüt ile çalıyordu. CHP yöneticileri Sekapark’a biraz serin dursa da,  sosyal demokratlar bu hazineden yararlanmayı ihmal etmiyorlar. Pek çok tanıdık ve arkadaşla karşılaşıp, selamlaştım.

Bu anlattıklarım köprülü kavşağın altından otoparkı geçerek ana kapıdan girip Maide’ye kadar gidip gelirken gördüklerimden ibaret. Oksijen ve iyot teneffüs etmek, hava almak, çocuğunuzu veya torununuzu yeşillikler üzerinde oynatmak istiyorsanız mutlaka Sekapark’a gitmelisiniz. Alkolsüz olarak balık yemek tercihiniz ise veya bir misafiriniz gelmiş deniz kıyısında oturup çay içip sohbet etmek istiyorsanız Sekapark bütün bunlar için biçilmiş kaftan. Eğer bugüne kadar gitmemişseniz inanın büyük bir kayıptasınız.

İmamoğlu ve Yıldırım’ın

TV’ye birlikte çıkması…

Öncelikle demokrasi adına çok doğru bulduğumu söylemek isterim. O nedenle bu kararı alan hem iki adayı hem de AK Parti ve CHP’yi kutluyorum. Seçim sonucunu belirlemez ama yapacağı etki de asla küçümsenemez.

Binali Yıldırım…

Bütün kamuoyu araştırmalarında geride gözüküyordu. Bu program için yaptığı hamleler ile algı yönetiminde inisiyatifi ele aldı. Önce Halk TV’den Uğur Dündar’ı sonra FOX TV’den İsmail Küçükkaya moderatör olarak isteyerek karşı mahalleye girdi. Böylece rakibinin elinde tuttuğu moral üstünlüğü başa baş konuma getirdi.

Ekrem İmamoğlu…

Bu televizyon programı tartışmaları İmamoğlu’nun gündemi belirleme hızını kesti. Çünkü rakibi, kendi sahasına girip pres yapmaya başladı.  Ancak “ben zaten seçimi kazanıyorum, birlikte TV’ye çıkmaya gerek yok” diyemezdi. Demeye kalksaydı bunu izah edemezdi. O nedenle önde olduğu halde birkaç  gündür durakladı ve konsantrasyonu bozuldu.

Uğur Dündar…

İki aday da ismi üzerinde buluştu. Bu gurur duyulabilecek büyük bir teveccühtü. Ancak usta gazeteci bu yükü taşıyamadı. Moderatörlükten çekilmesi yanlıştı. Provokasyon ima ederek çekilmesi ise inandırıcı olmadı. 50 yıllık karizmasını çizdirdi.

Didem Aslan Yılmaz…

Bu projenin fikir sahibi ve gündemde ısrarla kalmasını sağlayan Habertürk’ün deneyimli programcısı Didem Hanım oldu. O nedenle bu programın moderatörlüğü onun hakkıydı. Ama siyasi konjonktüre uygun düşmedi.

İsmail Küçükkaya…

Böyle bir program her gazeteci için elbette tarihi önemde. Başarıyla yöneteceğinden şüphe duymuyorum. Çok stresli ve bir o kadar da zor görev. Ama kurallar konulacak, dakikalar hatta saniyeler hesaplanacak, milim dahi dışarı çıkılmayacak biçimde bir çerçeve hazırlanacak gibi görünüyor. Bunlar da işin kolaylaştırıcısı olur.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız