E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

Tüpraş’ta sözleşme görüşmeleri…

14 Haziran 2019 Saat: 16:23

Aylardır Tüpraş işvereni ile Petrol-İş sendikası arasında Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmeleri sürüyor. Bazen taraflar arasında ipler kopuyor, bazen de işçiler fabrikaya kapanıyor sonra da her şey yeniden başlıyor. Bunların hepsi sürecin getirdiği olağan gelişmeler. Öncelikle şunu söylemem gerekir; Tüpraş yönetimi bu süreci hiç iyi yönetemedi. Dolayısıyla ülkemizin gözbebeği olan bu kuruluş, imajını kendi elleriyle boşu boşuna zedeledi. Elbette işveren ile işçi sendikası oturup hemen masada anlaşacak değil. Anlaşma olmayıp, grev aşamasına da gelinebilir. Elbette tek başına işvereni de sorumlu tutamayız. Sendikadan da kaynaklanan sorunlar da olabilir. 4 bini aşkın işçiyi ilgilendiren sözleşme 5 aydır sürüyor. Günümüzde bu kadar gerginliğin, stresin kimseye faydası olmaz. O nedenle; Hem işveren hem işçi tarafının artık konuya daha yapıcı ve çözüm odaklı yaklaşmasını temenni ediyorum.
Milletvekili Yılmaz’ın
FETÖ’cü tespiti…
AK Parti milletvekili Mehmet Akif Yılmaz Kocaeli TV’de Ahmet Akçaalan’ın sunduğu programda “Kocaeli’nde hala elini kolunu sallayarak dolaşan FETÖ’cüler var” var demiş. Bu bir iddiadan öte çok önemli bir tespit olsa gerek. Demek ki Yılmaz onları tanıyor ve serbestçe gezdiklerini gördükçe de rahatsızlık duyuyor. CHP milletvekili Tahsin Tarhan da çıkıp “Sayın milletvekili kimleri kastettiğini açıklamalı” demiş. Tarhan’ın görüşüne katılmakla birlikte eksik buluyorum. Çıkıp açıklama yapmakla kalmayacak, savcılığa kadar gidip gereğini de yapmalı.
Yılmaz sade vatandaş değil ki. O nedenle sadece şikayet eden konumda olmamalı. Daha cesaretli, somut adımlaratmalı. Hem iktidarın milletvekili hem de “Ellerini kollarını sallayarak geziyorlar” diyebilecek kadar onları yakından tanıyıp biliyor. Şüphesiz elinde de pek çok malzemesi vardır. Yığsın bunları savcıların önüne ve gerekeni yapmalarını istesin. Yoksa ortaya konuşup bırakırsa tribünlere oynuyor diye ciddiye alınmaz.
Yıllardır milletvekili ama kentimizin herhangi bir sorununu sahiplenip, çözdüğünü pek hatırlamıyorum. Şimdi hiç olmazsa eline bir fırsat geçti; tanıdığı FETÖ’cülerin peşine düşsün ve savcıları harekete geçirerek bir işe yarasın. Sayın Cumhurbaşkanı’nın yürüttüğü kararlı mücadeleyede bu vesileyle katkı sunmuş olur.
Mevlüt Soysal’ı
kutluyorum...
Adem Turgut’un ayrılmasından sonra Demokrat Kocaeli Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliği görevine Mevlüt Soysal getirildi. Telefonu açıp kendisini kutladım. Mevlüt ile yıllar önce birlikte çalıştım. Efendi, çalışkan, araştırmacı ve sürekli öğrenmeye açık bir genç meslektaşım. Kendisini geliştirdi, aynı zamanda iyi bir entelektüel de. Genç kuşaktan hakederek öne çıkan bir arkadaşımız. Başarılar diliyor, yolunun açık olmasını temenni ediyorum.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız