E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

Veli Der, ‘Temel dersler zorunlu olmalıdır’

12 Haziran 2019 Saat: 17:32
Akpınar, “Temel dersler zorunlu olmalıdır. Müfredat programından şeriat dersleri çıkarılmalıdır. Dünya dinleri ve mitoloji dersleri verilebilir. Sosyal bilim ve fen derslerinin payı çoğaltılmalıdır” dedi

Öğrenci Veli Derneği (Veli Der) Şube Başkanı Göksal Yılmaz ve Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yeşim Aydemir Akpınar Yapı Yol Sen Şube Binası’nda düzenlenen basın açıklamasında eğitim sistemini eleştirdi. Basın açıklamasını Veli Der Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yeşim Aydemir Akpınar gerçekleştirdi. Akpınar açıklamasında, “Eğitim sistemimiz 17yılda 15 kez değişti. Liseler 4 yıla çıkarıldı. Üniversiteye girişte katsayı kaldırıldı. Fatih Projesi getirildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında KHK ile 934 okul, 15 Üniversite, 109 öğrenci yurdu kapatıldı. 2014’te çıkan “Proje Okullar” bu okullardaki birikimli öğretmenler başka okullara sürgün edildi. Rektörlük seçimi değişti. 4+4+4 Sistemi başladı. 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yerine 12 yıllık zorunlu kademeli eğitim getirildi. İmam Hatip Orta kısımları yeniden açıldı. Müfredat değişti. Evrim teorisi Biyoloji dersinden çıkarıldı. 2017 performans programı açıklandı. Ekim 2018’de 2023 eğitim vizyonu açıklandı” şeklinde konuştu.
‘KAMUSAL EĞİTİME BÜYÜK DARBE’
Akpınar sözlerini, “Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikalar Kurulu kuruldu. 2019’ da kapatılacak olan özel öğretim kursları ve temel liselere ek süre tanındı. Yapılan bu değişikliklerle bilimsel, laik ve kamusal eğitime büyük darbe vuruldu. Eğitim daha fazla paralı hale geldi ve dinselleştirildi.MEB’in açıkladığı 2019-2023 Vizyon Belgesi ve Ortaöğretim Modeli piyasacı eğitim anlayışının Uluslararası Bakalorya sisteminin dincilikle karışımıdır” şeklinde sürdürdü.
‘MADDİ VE MANEVİ OLARAK SÖMÜRÜ’
Akpınar sözlerinin devamında, “Her öğrenci mesleğe veya piyasaya yönelik “iki alan seçip” tüm diğer alan ve seçmeli derslerini buna göre alacaktır. Öğrencinin geleceğini işletme mantığına dayalı “kariyer ofisleri” belirleyecek.Din dersi zorunlu olurken matematik, tarih, müzik, resim, beden eğitimi seçmeli olacak. Sanat, bilim, spor yok, ne var manevi rehberlik. Eğitim sisteminin yaz-boz tahtasına çevrilmesinin sonucu, mutsuz öğrenciler, maddi ve manevi olarak sömürülen veliler” diye konuştu.
‘NÜFUSUN YÜZDE 28’İ ÇOCUKLAR’
Yılmaz konuşmasını, “Bugün Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü. Okula gitmesi gereken çocuklar işçi olarak çalışıyorlar. İşçi sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi raporuna göre, 2019’un ilk beş ayında 26 çocuk işçi hayatını kaybetti. Türkiye nüfusunun yüzde28’ini çocuklar oluşturuyor. Her beş çocuktan biri çalışıyor. Sayısı 1 buçuk milyona yaklaşan stajyer, kursiyer, çırak sömürüsü 4+4+4 eğitim sisteminin çocukları işçileştirme üzerine kurulu politikası bunun bir göstergesidir” şeklinde sürdürdü.
‘CİDDİ EĞİTİM ÖĞRETİM SORUNLARI’
“Çocuk işçilerinin yüzde41’4’ü hane halkı gelirine katkıda bulunmak, yüzde28’7’si hane halkının ekonomik faaliyetine yardımcı olmak amacıyla çalışmak zorunda kaldı” diyen Akpınar,“Çocuk işçilerinin yarısı çalışmak zorunda olduğu için okula gidemedi. Türkiye’de bulunan yaklaşık 5 milyon göçmen-mültecinin nüfusunun yarısı çocuktur. Bu çocuklarda ucuz işgücü olarak ve kölece şartlarda çalıştırılmakta. Ciddi eğitim, öğretim sorunları bulunmaktadır” dedi.
‘EĞİTİM YAŞAMI ÜRETİME DAYALI OLMALI’
“Okullarda yeterli güvenlik tedbirleri alınmalıdır” diyen Akpınar konuşmasını,“Bu yıl okul bahçesinde kapının üzerine düşmesi sonucu bir öğrencimizi kaybettik. Servis araçları kontrol edilmelidir.Temel dersler zorunlu olmalıdır.Müfredat programından şeriat dersleri çıkarılmalıdır.Dünya dinleri ve mitolojidersleri verilebilir.Sosyal bilim ve fen derslerinin payı çoğaltılmalıdır. Ana yönlendirici öğretmen ve rehberlik, danışmanlık olmalı, kariyer ofisleri olmamalıdır.Sertifika değil okul dersleri esas alınmalıdır.Eğitim yaşamı kolaylaştırmak için pratik içinde, üretime dayalı olmalıdır.Piyasacı değil bilimsel, eleştirel kamusal eğitim olmalıdır.Mütevelli heyetleri değil, öğretmen, öğrenci ve veli bileşenlerine dayalı demokratik yönetim olmalıdır.Çocuk işçiliği yasaklanmalıdır” şeklinde sonlandırdı. Kerim ÇELİK

BENZER HABERLER