VETPRO 4.0 Projesinin ilk dersi başladı

16 Mart 2019 Saat: 13:40
VETPRO 4.0 Projesinin ilk dersi başladı
Bölgemizin rekabet gücünü artıracak insan kaynağının yetişmesi için İzmit M.T.A.L.’ye kurulan eğitim laboratuvarında 18 öğretmen ilk derse girdi

Ayşe AYDIN - İmalat Sanayine Yönelik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Akıllı Fabrikalar ve Esnek Üretim Otomasyon Sistemleri Ekosistemi Destekleme Projesi (VETPRO 4.0) Kapsamında İzmit M.T.A.L.’ye tam donanımlı bir eğitim laboratuvarı kuruldu. Projede KSO, Yahya Kaptan M.T.A.L. ve Yavuz M.T.A.L. ortaklık yapıyor. Projenin iştirakçileri ise Posco Assan TST Çelik Sanayi A.Ş., Assan Hanil Otomotiv San. Tic. A.Ş.,İspak Esnek Ambalaj Sanayi A.Ş. Kurulan laboratuvarda eğitim görecek öğretmenler, ardından okulun 64 öğrencisine proje kapsamında eğitim verecek.

18 ÖĞRETMEN EĞİTİN GÖRECEK

Marka (Doğu Marmara Kalkınma Ajansı)tarafından finanse edilen 18 ay sürecek proje ile üç okuldan değerlendirmeyi geçen toplam 18 öğretmen eğitime başladı. Öğretmenler eğitimleri sonrası öğrencilere proje kapsamında eğitim verecek. Eğitim alacak öğretmenler: İzmit M.T.A.L: Aziz Güneroğlu, Nevzat Gürol Altunok, Sadık Ercan, Fatih Anlaş, Mustafa Özdemir, Alper Köseoğlu, Salih Karabey, Mehmet Tosuner, Erdal Evcil, Gürcan Işık, Suat Koral, Hüseyin Atakan, Mehmet Çetinkaya, Murat Morcu. Yahya Kaptan M.T.A.L.: Selman Çoban, Serkan Acar. Yavuz M.T.A.L.: Ümit Çilingir, Turgay Ersoy.

595 BİN 488 TL HİBE SAĞLANDI

MARKA’nın 595 Bin 488 TL hibe sağladığı projenin genel amacı, akıllı fabrika ve esnek üretim otomasyon sistemleri teknolojilerinin öğretilmesine imkan verecek eğitim altyapısı geliştirilmesi. İmalat sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik eğitici personel ve öğrencilerden oluşan nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi. Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikte destek eko-sistemini oluşturarak imalat sanayi ile mesleki eğitim kurumları arasında iş birliğinin artmasına katkıda bulunulması olarak belirlendi. Öğretmenlerin eğitimi sonrası okulun 64 öğrencisine teknolojilerin eğitimleri verilerek bölgenin rekabet gücünü arttıracak insan kaynağının yetiştirilmesine ve Kocaeli'nin endüstriyel dönüşüm vizyonuna katkı sağlanacak.

AKTAŞ,‘İMZANIN MÜREKKEBİ OLDUNUZ’

Öğretmenlerin eğitimi öncesi konuşan Okul Müdürü Mehmet Aktaş, “Sizler adına çok mutluyum. Bundan bir buçuk yıl öncesi bu konuda bir hedef çizdik. Bütün arkadaşlarımız çalışma ve araştırma yaptı. Derinliği sağlamak önemlidir diyordum. Bir laboratuvarı kurmak zorluklar içerir ama kurduktan sonra işlem görmesi, yararlanması, gelecekteki elemanlara eğitim vermesi daha önemlidir. Sizlere sonuna kadar güveniyorum. MARKA’ya çok teşekkür ediyoruz. Geleceğe atılacak imzanın mürekkebi oldular. Bizler bu laboatuvarla teknolojide eksik kaldığımız yerleri öğrenip öğrencilerimize aktarmak istiyoruz” dedi.

KAYA, ‘İZMİT M.T.A.L. EKİBİ ÇOK BAŞARILI’

MARKA İzleme ve Değerlendirme Uzmanı Ömer Kaya, “İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ekibine çok teşekkür ederiz. Bu görevi layıkıyla yerine getiriyorlar. İlk ziyarete geldiğimizde burada hiçbir şey yoktu. Çalışmalarımız devam edecek, başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

POLAT, ‘PROJE BİR EKİP İŞİDİR’

Ardından konuşan Projenin Koordinatörü İzmit M.T.A.L. Öğretmenlerinden Ferhat Polat, “6 ay içerisinde gerçekten çok güzel bir yer yaptık. Proje bir ekip işidir. 6 ay gibi kısa bir sürede burayı yaptık” diyerek öğretmenlere başarılar diledi.

VETPRO 4.0 Projesinin ilk dersi başladı

İzmit M.T.A.L.Müdürü Mehmet Aktaş, MARKA İzleme ve Değerlendirme Uzmanları Ömer Kaya, Dilek Soykuvvet, Proje Koordinetörü Ferhat Polat, Eğitim Yöneticisi İbrahim Adıgüzel, eğitim alçak meslek lisesi öğretmenleri ve eğitmenler eğitim öncesi fotoğraf çektirdi.

VETPRO 4.0 Projesinin ilk dersi başladı

İzmit M.T.A.L Müdürü Mehmet Aktaş.

VETPRO 4.0 Projesinin ilk dersi başladı

MARKA İzleme ve Değerlendirme Uzmanı Ömer Kaya.

VETPRO 4.0 Projesinin ilk dersi başladı

Proje Koordinatörü Ferhat Polat.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Meslek öğretmeni17.03.2019 18:14

İzmit MTAL okulumuzu tebrik ediyorum.Özellikle son dönemde daha nitelikli çalışmalar yapılıyor.Yüksek teknolojiyi takip etmek, projeler yapıp başarıyla sonuçlandırmak takdire şayan.Birde müdür beyin kullandığı İmzanın mürekkebi olmak benzetmesi çok derin, naif ve anlamlı bir benzetme.Tebrikler.