Yapay Zeka mucitleri ürküttü

23 Şubat 2019 Saat: 10:49
Yapay Zeka mucitleri ürküttü
OpenAL isimli araştırma şirketi tarafından geliştirilen, kendi başına metin oluşturan yazılım suistimal edilebileceği endişesi ile piyasaya sürülmüyor

ABD’de kar amacı gütmeyen araştırma kuruluşu OpenAl tarafından geliştirilen Gpt2 isimli yazılım insan seslerini analiz ederek kendi başına metinler oluşturabiliyor. Ancak bu oluşan metinler o kadar gerçeği yakın ki, Gpt2’yi geliştirenler bu yazılımın piyasaya sürülmemesine karar verdi.

Destekçileri arasında Elon Musk’ın da bulunduğu OpenAl’ın temel çalışma biçimi yaptığı tüm yenilikleri kamuoyun açıklamakAncak yazılımcılar Gpt2’nin suistimal edilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünerek yayınlamama kararı aldı.

KENDİ BAŞINA METİN OLUŞTURUYOR

Geliştirilen yazılım verilen bir metne ilave edilecek uygun kelimeleri bulma ve uygun paragraflar geliştirme kabiliyetine sahip. Bu yazılım 8 milyon web sitesinden elde edilen 40 gigabayt veri ile eğitildi. Bunun için kullanıcıların tavsiyeleri de alındı. Toplanan bu veriler YZ’nın metinlerin temelinde yatan modelleri kavramasını sağlıyor.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

BENZER HABERLER