E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

Yapay zekada grip aşısı geliştirildi

10 Ağustos 2019 Saat: 17:34
Avustralya'da bilim insanları, 20 yıllık çalışmanın ardından yapay zeka kullanarak bir grip aşısı geliştirdi

Avustralya'da bilim insanları, ABD'nin desteği ile ilk kez yapay zeka kullanarak bir grip aşısı geliştirdi. Doç. Dr. Nikolay Petrovsky, bu aşının öncekilerden daha güçlü olduğunu söyledi.
Flinders Üniversitesi'nde bilim insanları yapay zeka kullanarak, tıpta önemli gelişmelere yol açacak bir başarı yakaladı. Yapay zekayla ilk kez grip aşısı üretildi.Avustralyalı yayın kuruluşları ABC ve SBS'e konuşan Doç. Dr. Nikolay Petrovsky, bu aşıyı geliştirmenin 20 yıllarını aldığını, araştırmalarının 15 yıldır ABD tarafından fonlandığını söyledi.
1 YIL İÇİNDE KLİNİKTE TESTE BAŞLAYACAK
"Daha iyi grip aşılarına ihtiyacımız vardı" diyen Petrovsky, bu aşının öncekilerden daha güçlü olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
"Aşıyı bir aracın motoruna benzetirsek, bu motora ekleyebileceğimiz bir turbo şarj cihazı geliştirdik diyebiliriz. Aşı kısa süre içinde ABD'de 12 ay sürecek klinik testlere başlayacak. Aşının bir özelliği de bağışıklık sisteminin griple mücadeledeki tepkisini güçlendirmesi."
Nikolay Petrovsky, "İlk defa bir insan tarafından icat edilmemiş bir aşı insanlar üzerinde denenecek" dedi.
YAPAY ZEKANIN DETAYLARINI ANLATTI
Petrovsky aşıyı geliştiren yapay zekayı ise şöyle anlattı:
"Aşıyı geliştiren yazılımın adı Sam. Sam'in bilgi edinme ve bunlardan yeni fikirler üretme gibi teorik yetenekleri var. Tabii ki başta onu eğitmemiz gerekiyor. İşe yaradığını bildiğimiz ilaçları örnek olarak tanıttık. İşe yaramadığını bildiğimiz ilaçları ise başarısız örnekler olarak tanıttık. Bütün bunları Sam'e gösterdik ve Sam de kendi önerisiyle bize geldi. Öneriyi inceledik, test ettik ve işe yaradığını gördük."

BENZER HABERLER