Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Muammer Dereli’de tanıtım ve açılış

Dereli Okulları Muammer Dereli Fen Lisesi, ‘Lise 2023 Yeşil Kampüs’ ve ‘Bilime Güç Veren Okullar’ projelerinin tanıtımını ve Zeka Oyunları odasının açılışını gerçekleştirdi. Projelerin tanıtımına çok sayıda okul müdürü ilgi gösterdi

2 Mayıs 2019 Saat: 15:25
Muammer Dereli’de tanıtım ve açılış
Muammer Dereli’de tanıtım ve açılış

Kerim ÇELİK - Muammer Dereli Fen Lisesi’nin konferans salonunda bugün (perşembe) gerçekleşen ‘Lise 2023 Yeşil Kampüs’ ve ‘Bilime Güç Veren Okullar’ projelerinin tanıtımına İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Şube Müdürleri Yakup Yaman ve Yusuf Yıldırım, Mikrobiyolog Prof. Dr. Volkan Dündar, Muammer Dereli Fen Lisesi Müdürü Hamza Kararoğlu, diğer okul müdürleri, veliler, projeden sorumlu öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
KARAROĞLU, ‘BİLİM TEMELLİ BİLGİ ÜRETMEYİ AMAÇLIYORUZ’
Okul Müdürü Hamza Kararoğlu, “Bilim ve Sanat İtibar Görmediği Toplumları Terk Eder” demiştir İbni Sina. Okulumuz böyle bir bakış açısını kendine düstur edinmiş,misyonuna uygun bir şekilde tüm paydaşlarıyla projeler yürütmektedir. Bilime Güç Veren Okullar (SPOTS) Projesi, bilimsel çalışmaların beş boyutunu oluşturan Matematik, Fizik, Kimye, Biyoloji ve Bilişim alanları ile Uzay ve Astronomi disiplininde bir bilim okul ortamı oluşturarak, bilim temelli bilgi üreten, bilim insanı yetiştiren okul kavramını ve uygulamalarını ülkemizde yaygınlaştırmayı amaçlayan, sahip olduğu teknolojiyi geliştiren bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
‘ÇEVRE BİLİNCİNE SAHİP GENÇ NESİL’
Projeleri anlatmaya devam eden Müdür Kararoğlu, “Lisemiz olarak, Dereli Okulları Kampüsü dahilindeki mevcut su imkanlarının kullanımı, sulamanın ve drenajın kontrolü, yağmur sularının kullanılabilirliğinin artırılması, eğitim öğretim sürecinde oluşan her türlü atığın ayrıştırılması, kampüs toprak yapısının güçlendirilmesine ilişkin olarak organik atıklarımızdan elde ettiğimiz kompozit gübrenin kendi sahamızda kullanılması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü ve Milli Eğitim Bakanlığının tüm kurumlarında destek verdiği ‘Sıfır Atık’ projesine tam entegrasyonun sağlanması hedeflerimiz. Bu hedeflere ek olarak güneş santrali ve rüzgartürbünü kullanarak yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılması, bilinçsiz kullanım ve israfın önlenmesini amaçlıyoruz. Proje kapsamında kampüsün sera gazı emisyonlarının azaltılarak hava kirliliğinin asgari düzeye indirilmesi, öğrenci, veli ve personelimizde farkındalıklar oluşturulması ve proaktif yaklaşımlarla etkin hareketli, katılımcı, çevre bilincine sahip genç nesil yetiştirilmesini hedefliyoruz” diye konuştu.
AKMANŞEN, ‘TABİATI TEKRAR KAZANMAYA ÇALIŞIYORUZ’
İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, “Fen liselerinin kuruluş amacına baktığımız zaman iki temel amacı var. Birisi bilim insanı yetiştirmek ve akademik düzeyde ileriye hazırlamak. Genel olarak fen liselerimizde maalesef öğrencilerimizi yönlendirebileceğimiz bir yapı oluşamıyor. İki amaçtan birisi yarım kalıyor. Muammer Dereli Fen Lisesi’ne baktığımızda burada ikisini de gerçekleştirmeye çalıştığını görüyoruz. Projenin ismi bile bizi heyecanlandırıyor, günümüz dünyasında yeşili, tabiatı tekrar kazanmaya çalışıyoruz. Yeşil kampüs projesi de belki bize ve ilimize önder olacak. Ben bu çalışmada katkı gösteren herkese teşekkür ederim” diye konuştu.
ZEKA OYUNLARI SINIFI AÇILDI
Sunum programının tamamlanmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, şube müdürleri ve okul müdürü öğrenciler için hazırlanan ‘Akıl Oyunları’ sınıfının açılışını gerçekleştirdi. Kurdele kesim töreninin ardından sınıfta akıl oyunları oynayan öğrenciler oynadıkları çeşitli oyunlar hakkında bilgi verdi. Projeleri yerinde görmek isteyen protokol, ilk önce enerji üzerine yapılan çalışmalar hakkında 11’inci sınıf öğrencileri Burçin Mikyas ve Erva Gülfidan’dan bilgi aldı. Daha sonra ise Fizik laboratuarını gezdi.
OKUL GÜBRE ÜRETİYOR
Lise 2023 Yeşil Kampüs projesi kapsamında okulda ‘Bokaşi’ adı verilen ve tamamen organik atıklardan elde edilen gübre suyunun yapımı, gübreleme için okul bahçesinde kesilen çimenlerin ve ağaçlardan dökülen yaprakların gübreye dönüştürülme evreleri öğrenciler tarafından katılan misafirlere anlatıldı. Muammer Dereli Fen Lisesi öğrencileri aynı zamanda uzay çalışmalarına da önem verirken okul bahçesine kurdukları teleskop ile uzay hareketlerini inceliyorlar. Okulda gönüllü olarak hayvanlar için yemek toplayan bir grup öğrenci ise kendi yaptıkları kuş yuvalarını anlattı.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Muammer Dereli’de tanıtım ve açılış

Muammer Dereli Fen Lisesi Müdürü Hamza Kararoğlu

Muammer Dereli’de tanıtım ve açılış

İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen

Muammer Dereli’de tanıtım ve açılış

Öğrenciler katılımcılara, ‘Bilime güç veren okullar’ projesini anlattı.

Muammer Dereli’de tanıtım ve açılış

Organik artıklardan gübre elde ederek Sıfır Atık projesine katkıda bulunan öğrenciler süreci katılımcılara anlattı.

Muammer Dereli’de tanıtım ve açılış

Muammer Dereli Fen Lisesi’nde açılan Akıl Oyunları sınıfında öğrenciler düşündüren oyunlar oynuyor.

Muammer Dereli’de tanıtım ve açılış

Programa katılan misafirlere öğrenciler tarafından bez torba hediye edildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑