SAS GRUP (Sağ blok)
Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Muhammet için yardım bekliyorlar

Kocaeli'de 2 yıl önce bir otomobilin çarpması sonucu beyin fonksiyonlarını tamamen kaybederek yatalak hale gelen 9 yaşındaki Muhammet Yusuf duyarlı vatandaşlar ile yetkililerden yardım bekliyor

16 Mayıs 2019 Saat: 15:21
Muhammet için yardım bekliyorlar
Muhammet için yardım bekliyorlar

Darıca'da geçirdiği kaza sonucu beyin fonksiyonlarını kaybederek yatalak hale gelen Muhammet Yusuf Usanmaz’ın eski günlerine döndürmek isteyen ailesi, son çare gördükleri ve 156 bin TL tutan kök hücre tedavisi için yardım bekliyor. Özlem ve Halil Usanmaz çiftinin 9 yaşındaki oğulları Muhammet Yusuf, 23 Ekim 2017 yılında Darıca ilçesinde yoldan karşıdan karşıya geçmek isterken hızla gelen bir otomobil çarptı. Ağır yaralanan Muhammmet Yusuf Usanmaz, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Doktorların 'yaşamaz' dediği Muhammet, hayata tutunarak 17 günlük yaşam savaşını kazandı. Gözlerini açan Muhammet Yusuf toplamda 120 gün süren hastane tedavisinin ardından beyin fonksiyonlarını tamamen yitirmiş ve yatalak halde taburcu edildi.
MADDİ İMKANLARI TÜKENEN AİLE ÇARESİZ
Kaza gününden itibaren çocuklarının byin fonksiyonlarını yeniden çalıştırıp yürümesi hayali ile tedavi ettirmek adına tüm maddi imkanlarını tüketen Usanmaz ailesinin son umudu ise doktorların önerdiği kök hücre tedavisi oldu. 6 kur süredek tedavinin toplam maliyetinin 156 bin TL olduğunu söyleyen Usanmaz ailesi, maddi imkanlarının tükendiğini söyleyerek Muhammet Yusuf’un yeniden eski günlerine dönmesi için duyarlı vatandaşlardan ve yetkililerden yardım talep ettiler.
KALBİ DURUNCA KOMAYA GİRDİ
Geçirdiği trafik kazası sonucu Muhammet Yusuf’ta yaygın beyin hasarı ve tramvası oluştuğunu söyleyen anne Özlem Usanmaz, “Kaza sonrası kalbi durdu. Daha sonra aicil müdahale yapılan hastaneden başka bir yere sevk edildi. Burada 23. günde komadan çıktı. 56. günde yoğun bakımda yaşadığı enfeksiyondan dolayı trakeostomisi(gırtlak borusu) açıldı. 80. günde de çocuk servisine çıkarıldı. Daha sonra bir Farabi Devlet Hastanesi Palyatif servisindeki 22 günlük tedavisinden sonra bir vakıf hastanesinde 15gün süren tedavisi sonrası eve geldi. Evde uyaranları çok arttığı için çamaşır makinesi sesinden nöbet geçirdi. Daha sonra kaldırdığımız özel bir hastanede yoğun bakımda tedavi altına alındı. Orda da Muhammet Yusuf’a Hidrosefali tanısı konuldu” dedi.
KÖK HÜCRE TEDAVİSİ SON ŞANS
İlerleyen süreçte Muhammet Yusuf’un bilinci tamamen açıldığını ve fizik tedaviye başladığını belirten anne Usanmaz, “9 haftalık başarılı bir fizik tedavi gördükten sonra biz tekrar evimize geldik. Muhammet Yusuf’un tedavisi uzun ve sabırlı bir süre gerektiriyor. Bununla birlikte biz farklı tedavi arayışları içerisine girdik. Bu süre içinde Muhammet Yusuf’un kök hücre tedavisine uygun olduğunu kanısına varıldı. Heyetle birlikte raporları onaylandı. Daha sonra da Sağlık Bakanlığına gönderildi. Bakanlık da kök hücre tedavisine uygundur onayını verdi” diye konuştu.
'OĞLUMA YAŞAM ŞANSI VERİLSİN'
Kök hücre tedavisinin maddi külfetini karşılayamadıklarını anlatan Özlem Usanmaz, “Maddi külfeti yüksek bir tedavi. Her kürü için 20 bin TL artı 6 bin TL’de ameliyat ve tetkik süreçleri tutuyor. Toplamda 156 bin TL yapmaktadır. Biz de maddi durumu çok iyi olan bir aile değiliz. Muhammet Yusuf’un bu sürecinde eşim uzun süre işsiz kaldı. Girdiği işlerden kısa sürede işine son verildi. Tedavi süreçleri uzun ve külfetti olduğu için de biz bunun altından kalkamadık. Devletimizden, duyarlı vatandaşlarımızdan Muhammet Yusuf’a el atmalarını istiyoruz. Muhammet Yusuf’un son tedavi yöntemini kullanarak şansımızı denemek istiyoruz. Maddi imkanlarımız keşke olsaydı kendimiz yapabilseydik. Ama eminim ki buna el atmak isteyen duyarlı vatandaşlarımız olmak isteyecek. Bunun için herkesten duyarlı olup, oğluma bir yaşam sansı vermelerini, eski haline dönme şansına onların da el atmalarını istiyorum” şeklinde konuştu.
TEDAVİ İÇİN İLK YARDIM SİNOPLULAR'DAN
Öte yandan, ailenin yardım arayışlarına ise ilk olarak Kocaeli ve İstanbul Sinop Dernekler Federasyonu cevap verdi. Aileye ulaşan dernek yöneticileri, kendi aralarında topladıkları para ile Muhammet Yusuf’un ilk kök hücre tedavisi kürüne başlamasını sağladı. Hastaneye kaldırılan Muhammet Yusuf’un tedavisi için kök hücre ayrıştırma işlemine başlandığı öğrenildi. Usanmaz ailesi ise tedavi sonrasında Muhammet Yusuf’un yeniden ayağa kalkacağı ümidi ile yardımseverlerden el uzatmalarını bekliyor.


HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Muhammet için yardım bekliyorlar

2 yıl önce bir otomobilin çarpması sonucu beyin fonksiyonlarını tamamen kaybederek yatalak hale gelen 9 yaşındaki Muhammet Yusuf duyarlı vatandaşlar ile yetkililerden yardım bekliyor.

Muhammet için yardım bekliyorlar

Özlem ve Halil Usanmaz çiftinin 9 yaşındaki oğulları Muhammet Yusuf, 23 Ekim 2017 yılında Darıca ilçesinde yoldan karşıdan karşıya geçmek isterken hızla gelen bir otomobil çarptı.

Muhammet için yardım bekliyorlar

Muhammet Yusuf toplamda 120 gün süren hastane tedavisinin ardından beyin fonksiyonlarını tamamen yitirmiş ve yatalak halde taburcu edildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑