Lastik İş’te genel kurul
Düğün hediyesi olarak böbreğini verdi
Akşener, Kocaeli'ye geliyor
Hürriyet adaylarla bir araya geldi
İbrahim Bıyıklı Reklam

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

'Mutlaka sandığa gidin’

TMMOB Kocaeli İKK Sekreteri Murat Kürekçi, 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde laik eğitim, parlamenter sistem ve refah toplum için sandığa gitmek gerektiğini ifade ederek hep birlikte ‘Tamam’ dedi

13 Haziran 2018 Saat: 16:39
Mutlaka sandığa gidin’
'Mutlaka sandığa gidin’

Ayşe AYDIN - 24 Haziran seçimlerinde vatandaşı oy kullanmaları için basın açıklaması düzenleyen TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Mimarlar Odası Taş Bina’da açıklama yaptı. Açıklamaya eski AB Bakanı Ali Haydar Konca, HDP İl eş Başkanı Şahabettin Işık, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, CHP’li Suca Omurca, Bekir Yurdagül, Müzeyyen Topçu Tan, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik ve çok sayıda mimar, mühendis katıldı. Açıklamayı okuyan TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi’ye Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı ve Mimarlar Odası Başkanı Füsun Yılmaz da eşlik etti.

‘KRİZ YAŞIYORUZ’

24 Haziran’daki seçimde herkesi oy vermeye çağıran TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi, “Birliğimiz TMMOB, 24 Haziran seçimlerinin ülkemiz için ayrı bir önem taşıdığının farkındadır. Ülkemiz zor bir dönemden geçerken meslek alanlarımız ve meslektaşlarımız büyük sorunlar ile boğuşurken 24 Haziran seçimlerinin erkene alınarak gerçekleştirilmesinin yükü de kendi payımız oranında omuzlarımıza binmiştir. Türkiye tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşıyoruz. 24 Haziran seçimlerinde tarikatların kontrolünde, hurafelerle dolu, kindar ve biatçı eğitim anlayışına karşı bilimsel, demokratik ve laik eğitim oylanacaktır. Bilimsel, demokratik ve laik eğitim için oy kullanacağız, oyumuza sahip çıkacağız!” dedi.

‘KORKU DOLU TOPLUM’

Kürekçi, “Anayasanın neredeyse askıya alındığı, parlamentonun işlevsizleştirildiği, devlet kurumlarının çalışamaz hale geldiği, başta mahkemeler olmak üzere halkın hiçbir resmi kuruma güveninin kalmadığı, siyasal mekanizmaların tıkandığı, hayat pahalılığı, işsizlik, yoksulluk ve borçluluğun sürdürülemez boyutlara ulaştığı, enflasyondan döviz kurlarına, cari açıktan dış borçlara kadar her şeyin kontrolden çıktığı, dış politikadaki istikrarsızlığın ve güvensizliğin ülkemizi iyiden iyiye yalnızlaştırmaya sürüklediği, Ülke içinde de huzurun kalmadığı, toplumun büyük bir kutuplaşmayı yaşadığı, kimsenin kimseye güveninin kalmadığı, herkesin birbirine şüpheyle yaklaştığı, korkuyla dolu bir toplum haline geldik” dedi.

‘GERİCİ VE PİYASACI ANLAYIŞ’

“Toplumumuzu içten içe çürüten bu karanlık tablonun sorumlusu, elbette ki bu ülkeyi yıllardır gerici ve piyasacı bir anlayışla yönetenlerdir” diyen Kürekçi şöyle devam etti:  “Bu tablonun sorumlusu, iktidarlarını sürekli kılabilmek için anayasal demokrasiyi ortadan kaldıranlardır. Bu tablonun sorumlusu, kendi dünya görüşlerini topluma dayatabilmek için, cumhuriyet değerlerini, hukukun üstünlüğünü, laikliği ayaklar altına alanlardır! Seçimlere bir buçuk yıl kala ilan edilen bu baskın seçim; siyasal iktidarın ülkeyi yönetmedeki başarısızlığının itirafı olduğu kadar, 24 Haziran seçimleri ile kurumsallaştırılmak istenen 16 Nisan Referandumu ile inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin sürdürülemezliğinin de göstergesidir.”

‘GELECEĞİMİZ İÇİN SANDIĞA’

Ülkemizde demokrasinin özellikle son 16 yılda, meclis çoğunluğunu elinde bulunduran partinin ülkeyi istediği şekilde yönetmesi biçiminde uygulandığına dikkat çeken Kürekçi, “Toplumun genel çıkarını ve farklı toplum kesimlerinin taleplerini görmezden gelen bu anlayış, tek tipçi, otoriter ve baskıcı bir yönetim biçimine dönüşmüştür. İki yıldır devam eden OHAL) ve on binlerce kişinin yaşamını alt üst eden Kanun Hükmünde Kararnameler ile yönetilmekteyiz. Ülkemizin geleceğine ve toplumun ortak değerlerine karşı sorumluluğumuz gereği tüm üyelerimizi ve halkımızı 24 Haziran seçimlerinde ülkemizin, halkımızın ve mesleğimizin geleceği için oy kullanmaya, oyumuza sahip çıkmaya çağırıyoruz!” diye konuştu.

‘GÜÇLER AYRILIĞI OYLANACAK’

Sözlerini sürdüren Kürekçi, “16 Nisan Referandumu ile gerçekleştirilen Anayasa değişikliğinin en önemli sonucu, demokrasinin olmazsa olmaz unsuru olan güçler ayrılığı ilkesinin ortadan kaldırılması olmuştur. Anayasal bir denge-fren mekanizmasının ortadan kaldırılması, siyasal iktidarın otoriterleşmesine neden olduğu gibi, devlet kurumlarının yozlaşmasına, toplumsal bağların çözülmesine de neden olmaktadır. 24 Haziran seçimlerinde yasama-yürütme ve yargının ‘Tek Adamın’ kontrolüne girmesine karşı, güçler ayrılığı oylanacaktır. Yargının siyasal iktidarın kontrolü altına girmesi, mahkemelerin siyasal hesaplaşma alanına dönüşmesine ve nihayetinde adaletin tamamıyla ortadan kalkmasına neden oldu” ifadelerine yer verdi.

‘EĞİTİMDE KARANLIK TABLO’

Son 16 yılda en fazla değişikliğin eğitim alanında yapıldığını ifade eden TMMOB İKK Sekreteri Kürekçi, “Eğitim, bir ülkenin geleceğinin şekillendirilmesinde en önemli konulardan birisidir. Yapılan değişikliklerin amacı düşünen, araştıran, sorgulayan, fikir üreten, hesap soran bir toplum yerine dinsel dogmatizmi esas alan muhafazakâr bir toplum inşa etme çabalarıdır. Sınav sisteminden eğitim planlamasına, müfredattan kıyafete kadar eğitimin her alanında yapılan değişiklikler sonucunda eğitimde karanlık bir tablo ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

‘OYUMUZA SAHİP ÇIKALIM!’

Kürekçi son olarak “Reform adı altında yapılan yasal değişikliklerle halkın temel hakları olan eğitim, sağlık, sosyal güvenlik ve emeklilik hizmetleri ticarileştirilmiştir. Yıllardır uygulanan neo-liberal politikalar sonucunda, ülke varlıkları halkın öncelikli ihtiyaçlarını karşılamayan yatırımlarla çarçur edilirken, insani ve toplumsal değerlerin aşındırıldığı, bireysel çıkarların kamu çıkarlarının üzerinde tutulduğu bir ekonomik-sosyal yapı yaratılmıştır. 24 Haziran seçimlerinde, toplumsal yaşamı piyasa ilişkilerine göre şekillendiren politikalara karşı, paylaşımcı, dayanışmacı, eşitlikçi, toplumcu, kamucu politikalar oylanacaktır. Kamuculuk için oy kullanacağız, oyumuza sahip çıkacağız” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑