Etkisi çok yüksek bomba bulundu!
Özel haberimiz ulusal basında
60 evi tahliye ettiren yıldırımın düşme anı!
Siyasilerden kayyum yorumu

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Nevruz coşkusu Derince’de yaşandı

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kocaeli Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğinde hazırlanan ‘Nevruz Kutlama’ programı derneğin Derince’deki adresinde ve açık alanda gerçekleşti

22 Mart 2019 Saat: 12:19
Nevruz coşkusu Derince’de yaşandı
Nevruz coşkusu Derince’de yaşandı

Etkinliğe İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Ercan Yamen, müdür yardımcısı Ayhan Zeren, Dernek Başkanı Mahmut Budak ile bağlı dernek kuruluşları, AK Parti Derince Belediye Başkanı Adayı Zeki Aygün, CHP Derince Belediye Başkan Adayı Av. Sertif Gökçe, SP Derince Belediye Başkan adayı Halil Kayın, muhtarlar adayları ve davetliler katıldı.
İLK DEFA AÇIK HAVADA KUTLANDI
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Nevruz Kutlama programının açılış konuşmasını ev sahibi olan Dernek Başkanı Mahmut Budak gerçekleştirdi. İlk defa derneklerinde kutlanacak olan Nevruz programı için gösterilen ilgi ve katılım için davetliler teşekkür etti. Budak, kısa konuşmasının sonunda herkesin Nevruz Bayramı’nı tebrik etti. Ardından söz alan Kültür ve Turizm Müdür vekili Ercan Yamen, Nevruz’un Türk kültüründeki önemine dikkat çekerek, “Bizi birbirimize bağlayan bu günde bizi konuk eden Yörükler Derneğimizin ev sahipliğine ve organizasyonuna teşekkür ediyorum. Nevruz, eski bir gelenektir. 100 yıllara dayanan gelenektir. ‘Nev’ yeni, ‘Ruz’ ise gün demek. Yani; yenigün demektir. Başlangıçların ayrı bir yeri vardır. Buda baharın başlangıç sayılır. Bugün gece gündüz eşitlenecek ve tüm dilekler tutulacak, Bu halk kültürlerimizde olan bir gelenektir”
‘NEVRUZ’UN BİR MEYVESİ BARIŞTIR’
Yamen, “Bahar coşkusunu birlikte yaşamak için buradayız. Bu bayram bolluk, bereket, hoşgörü ve sevgi demektir. Bunun meyvesi ise barıştır. Bu kültür de Anadolu toprakları üzerinde hep vardı. Kimdir Mevla’nadır, Yunus Emre, Hoca Nasrettin, Hacı Bektaş Veli’dir. Eğer bu kültürü yaşatabilirsek, ‘Yurt’ta Sulh Cihan’da Sulh’ demek diyen Mustafa Kemal’dir. Ne mutlu bize böyle bir bayramı kutluyoruz. Hepinizin Nevruz Bayramı kutlu olsun” dedi.
YUMURTA TOKUŞTURULDU, DEMİR DÖVÜLDÜ
Konuşmaların ardından Fatih İlköğretim Okulu öğrencilerinden Ecrin İpek Çetin ile Yaren Ezgi Argun’da ‘Nevruz’ konuluşu şiirlerini yöresel kıyafetler giyerek okudu. Ardından Derince İlçe Halk eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle program devam etti. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Ezgi Yeşilyurt, ‘Türk Kültüründe Nevruz’ konulu güzel bir sunum gerçekleştirdi. Program, yumurta tokuşturma, demir dövme, ateş yapılması ve Yasin Koçman yönetiminde halk konseriyle devam etti.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Nevruz coşkusu Derince’de yaşandı

Öğretmenler demir döverek bayramı kutladı.

Nevruz coşkusu Derince’de yaşandı

Nevruz Bayramı’nda Kültür ve Turizm Müdür vekili Ercan Yamen ve öğretmenler yumurta tokuşturdu.

Nevruz coşkusu Derince’de yaşandı

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kocaeli Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğinde hazırlanan ‘Nevruz Kutlama’  programına yoğun ilgi vardı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑