Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Öğrenciler geleceği için ter döktü

Liseye Geçiş Sınavı(LGS) bugün (cumartesi) gerçekleştirildi. İlimizde öğretim gören 24 bin 923 öğrenci iyi bir liseye girebilmek için ter döktü. Yarınki (pazar) bursluluk sınavına ise 18 bin 811 öğrenci girecek

1 Haziran 2019 Saat: 13:15
Öğrenciler geleceği için ter döktü
Öğrenciler geleceği için ter döktü

Ortaöğretim kurumlarına geçiş için yapılan Liseye Geçiş Sınavı(LGS) gerçekleştirildi. On binlerce ortaokul öğrencisinin heyecanla beklediği gün geldi. Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları merkezi sınavı bugün (cumartesi) gerçekleştirildi. Sınav iki oturum halinde gerçekleştirilirken, ilk oturum 9.30-10.45 saatleri arasında yapıldı. İkinci oturum ise 11.30-12.50 saatleri arasında gerçekleştirildi.
SINAVDA 24 BİN 923 ÖĞRENCİ
Sınava il genelindeki 77 okul ve bin 368 salonda toplam 24 bin 923 öğrenci katıldı. Sınava gelen öğrenciler sınava giriş belgeleri ile birlikte sınava gireceği okullara alındı. Aileleri ile birlikte gelen öğrenciler sınava tek başına girdi. LGS sınavında gürültü oluşmaması adına okul bahçelerinde ailelerin beklemesine izin verilmezken, aileler okul çevrelerinde öğrencilerin sınavdan çıkışını bekledi.
SONUÇLAR 24 HAZİRAN’DA
Türkiye genelinde ise bin 531 liseye merkezi sınavla öğrenci yerleştirilecek. Okulların toplam kontenjanı 139 bin 660 olarak açıklandı. Sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluştu ve öğrencilere 75 dakika süre verildi. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluştu ve öğrencilere 80 dakika süre tanındı. LGS sonuçları ise 24 Haziran tarihinde açıklanacak.
BURSLULUK SINAVI 57 OKULDA
İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı ise yarın (pazar) yapılacak. Sınav 10.00-12.00 saatleri arasında 12 ilçedeki 57 okul ve bin 7 salonda toplam 18 bin 811 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri sınavdan 30 dakika önce öğrencilerin sınav salonunda hazır bulunmasını talep etti. Sürücülerden de sınav süresince okul çevrelerinde klakson çalmamaları ve gürültü yapmamaları istendi.
SINAVSIZ YEREL YERLEŞTİRME
Sınavsız yerel yerleştirmede, 2018'de ortaokullarda bulunma kriteri bu yıl kaldırıldı. Sınavsız yerel yerleştirme, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Üç kriterde eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak. Kerim ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑