SAS GRUP (Sağ blok)
Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Öğrenciler ‘Yaşamın içinde cinsiyet’i işledi

Cahit Elginkan Anadolu Lisesi öğrencileri, ‘Yaşamın içinde kadın ve erkek olmaya dair’ isimli projede sahneye çıktı

7 Mart 2019 Saat: 11:00
Öğrenciler ‘Yaşamın içinde cinsiyet’i işledi
Öğrenciler ‘Yaşamın içinde cinsiyet’i işledi

Ayşe AYDIN - Cahit Elginkan Anadolu Lisesi öğretmenleri Fatma Kavşut ve Sedef Seydooğulları öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte yer alan projenin her aşamasını öğrenciler hazırladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ‘Yaşamın içinde kadın ve erkek olmaya dair’ isimli proje kapsamında hazırlanan etkinlikte toplumda birlik, beraberlik, sevgi ve saygı konularını işlendi.

YOĞUN İLGİ

Kocaeli Üniversitesi Baki Komsuoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Okul Müdürü Ayhan Erin, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcıları Dr. Öğretim Üyesi Doğan Güllü, Dr. Öğretim Üyesi Cüneyt Yazıcı ve öğrenciler katıldı.

‘HER İKİ CİSİYET EŞİTTİR’

Öğrencilerin ürettiklerinin sunulması ile gerçekleştirilen programda konuşan Okul Müdürü Ayhan Erin, “Bu program aracılığıyla sevginin, adaletin, eşitliğin ve cesurca düşünüp üretebilme özgürlüğünün var olduğu bir geleceği inşa etme umuduyla, duyarlılıkla üretilen ürünler, sergi ve sahne etkinlikleri şeklinde paylaşılmıştır. Kişinin cinsiyeti sebebiyle ayrımcılığa uğramaması, hem kamusal hem de özel hayatın tüm alanlarında her iki cinsin de eşit şekilde yer alması, eşit görülebilmesi, eşit şekilde güçlendirilmesi, temsil edilmesi ve katılması gerekmektedir. Her iki cinsiyet de hak, özgürlük ve sorumluluk açısından insan olarak eşittir” dedi.

‘FARK ETTİRMEK İÇİN ÇALIŞTILAR’

“İki cinsiyet arasındaki biyolojik farklılıkların, insan hakları açısından her iki cinsiyet için de bir adaletsizlik ve eşitsizliğe neden olmaması gerektiği düşüncesi gösterinin ana fikridir” diyen Erin şöyle devam etti. “Bu kapsamda yaşamın içinde ‘kadın ve erkek’ olmaya, rol ve sorumlulukların yarattığı ‘zorluk ve haksızlıklar’ konusunda farkındalık ve duyarlılığın artması gerektiğini düşünerek hazırlanan etkinlikte öğrenciler, ‘Cinsiyetinizi seçme şansınız olsaydı, hangisini seçerdiniz?’ sorusunun cevaplandığı bir sokak röportajı ile düşündürmek, ‘duyarlılık’ konulu sergi ve sinevizyon gösterimi ile fark ettirmek, ‘yolculuk’ isimli drama ile yüzleştirmek, ‘Yaşamın içinde kadın ve erkek olmaya dair’ isimli kamu spotu ile sorgulamak istediler” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑