Etkisi çok yüksek bomba bulundu!
Özel haberimiz ulusal basında
60 evi tahliye ettiren yıldırımın düşme anı!
Siyasilerden kayyum yorumu

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Önceliğimiz Büyükşehir olmalı’

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Haydar Akar gazetemizi ziyaret etti. Akar, “2019’da yapılacak yerel seçimlerde önceliğimiz Büyükşehir Belediyesi olmalı” dedi

17 Ağustos 2017 Saat: 15:29
‘Önceliğimiz Büyükşehir olmalı’
‘Önceliğimiz Büyükşehir olmalı’

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Haydar Akar gazetemizi ziyaret etti. İmtiyaz sahibimiz Nurettin Sağsöz’ü ziyaret etti. Ziyarette, Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ve Yazı İşleri Müdürü Orhan Balcı da hazır bulundu.
‘MİLLETVEKİLLİĞİNİN ESPİSİRİ KALMADI’
16 Nisan’da yapılan halk oylamasının ardından milletvekilliğinin bir espirisinin kalmadığına vurgu yapan Milletvekili Akar, “Meclise kanun yapılması için kararname gelmeyecek, komisyonlarda tartışılmayacak, Sivil Toplum Kuruluşları gelen kanun tasarısını tartışamayacak. Bir kararname ile kanun çıkacak” dedi.
‘İKİ DÖNEM YETERLİ OLMALI’
Akar, “Ülkemizde iktidar, milletvekilliği ve belediye başkanlığı iki dönemden fazla olmamalı. İki dönemden sonra kim olursa olsun hizmet konusunda farklı düşünerek çalışma yapıyor. Bunun en somut örneği mevcut iktidar. Bu nedenle 2019’da yapılacak seçimler çok önemli” ifadesini kullandı.
‘TARİH 3 DÖNEM YAZACAK’
Milletvekilliğinin muhalefette olmasına karşın önemli zamanda yaptığına vurgu yapan milletvekili Akar, “Bundan 10 yıl sonra siyaset tarihi benim 3 dönem milletvekilliği yaptığımı yazacak. Yani Haydar Akar isminin karşısında 24.-25. ve 26. dönem milletvekili olarak yazacak. Buda ilimizde bir ilk olacak” dedi.
‘SURİYE’DEKİ İÇ SAVAŞIN NEDENİ DOĞAL GAZ’
Orta Doğu üzerine de değerlendirmede bulunan Akar, “Suriye’deki iç savaş Orta Doğu Petrolleri için çıkmadı. Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de bulduğu zengin Doğal Gaz yataklarının pazarlanması için çıktı” iddiasında bulundu. Akar, “Ekonomik zon dedikleri alanlar var. İki komşu devler bir alan için anlaşabiliyorsa burayı parselliyebiliyorlar. Özel bir şirket Akdeniz’de sismik araştırma yaptı. Bu araştırmaların sonuçlarını Suriye’ye, İsrail’e, Lübnan’a,Kıbrıs’a, Mısır’a, Ürdün’e sattı.Bu sonuçları sadece Türkiye almadı. Bu arada Kıbrıs Lübnan’la, Mısır’la anlaşma yaptı. Ancak doğal gazı bulamadı. Güney Kıbrıs İsrail’le bir anlaşma yapıp doğal gazı buldu. Doğal Gaz’ın boru hattıyla Avrupa’ya aktarılma şansı yok. Bir tek Yumurtalık’tan gönderme şansları var. Orada da Rusya Doğal Gaz’ı var. Suriye’deki iç savaşın sebebi bu. Dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız, biz Akdeniz’de sismik araştırma yaparken, buldukları Doğal Gaz’ı pazarlayabiliriz diye bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama benim iddiamı doğruluyor” dedi.
‘SADECE İSRAİL DESTEKLİYOR’
İrak konusundaki görüşlerini açıklayan Akar, “Irak’ta yapılacak olan referandumu sadece İsrail destekliyor. İsrail ayrıca PYD’yi de destekliyor.Ülkeler 30 yıllık 40 yıllık planlama yapıyorlar. Bizim gibi kısa vadede düşüneler günlük çalışmalar yapmıyorlar” ifadesinde bulundu.
‘İRAK’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ ÖNEMLİYSE…’
Akar, “İktidarın kırmızı çizgisi vardı. Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasını üstüne basa basa söylüyorlardı. Bunları söylüyorsanız Kuzay Irak ile ilgili gereğini yapacaksınız ve Bağdat yönetimiyle birlikte olacaksınız” dedi.
‘C SINIFI İHALELERİNE GİREBİLİYORUZ’
Milletvekili Akar, “Kuzey Irak’ta Türk işadamları inşaat işi yapıyor. Petrol ihalelerinde ise Türk firmalarını C sınıfı ihalelerine sokuluyor. Yani günde 100 bin 150 bin varil petrol üreten ihalelere almıyorlar. Sadece günde 3 bin 5 bin 7 bin varil petrol üretilen ihalelere alıyorlar.Bu da dış politikamızın kötü olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.
‘LİBYA’DA İKİ DEVLET VAR’
Akar, “Libya’da bugün iki devlet var. Biri yoksulların yaşadığı devlet diğerinde Fransızların, İtalyanların petrollerinin üretildiği devlet. Emperyalist güçler hiçbir zamanda iç savaş bitsin demokrasi gelsin diye çaba sarfetmiyorlar. Onlar petrollerinin çıkmasına bakıyorlar” iddiasında bulundu.
'YENİ İSİMLERLE YOLA ÇIKMALIYIZ’
Seçimlerin 2019 yılında yani zamanında yapılacağına vurgu yapan milletvekili Akar, “Geçtiğimiz yerel seçimleri iyi irdelemeliyiz. Dersler çıkarak hareket etmeliyiz. Yıpranmış, geçmişte çok başarılı olmuş ancak seçim kaybetmiş, yıldız olan isimler yerine genç dinamik isimlerle seçime gitmeliyiz demiştim. Bugün de aynı görüşteyim. O dönemde bizim Sefa Sirmen’i halka anlatmamız zor olur, yeni bir adayı parlatmak her zaman daha kolay olur ve karşılığı olur dedim. Söylediklerimin hepsi çıktı. Ön seçim öncesinde diğer adayları bir araya getirip tek bir isimde bulaşalım öğle ön seçime çıkın dedim. Kabul edilmedi. Ve ön seçimde beklenen sonuç çıktı. Yapılan seçimi kaybettik” dedi.
‘BİRİNCİ ÖNCELİK BÜYÜKŞEHİR OLMALI’
Akar, “2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde önceliğimiz Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanmak olmalı. İlçe belediye başkan adayları Büyükşehir adayından daha popiler olmamalı. İlçelerde seçim kazanmak için Büyükşehir için iddialı olduğunuzu herkese göstermeliyiz. Günümüzde Büyükşehir Belediyesi’nin iş yapma gücünü herkes biliyor. Mantıklı seçmen Büyükşehir’i alma gücü olmayan partinin ilçe başkan adayını da oy vermiyor. 2014’de Büyükşehir seçimini önemsemediğimiz için İzmit’ti de seçim kaybettik. Büyükşehir’in ilçe seçimlerine katkısı en az yüzde 5 olur” şeklinde konuştu.
‘SADECE ÖN SEÇİM KRİTER OLMAMALI’
Akar, Genel merkezin aday belirleme yöntemi konusunda üzerinde çalışma yaptığını belirterek, “Herkesin kabul edeceği bir yöntem için konuşuyoruz. Sadece ön seçim tek başına kriter olmamalı. Ön seçimin yanına başka konularda eklemeliyiz.. Geçen seçim yüzde 85 oranında ön seçimle adayları belirledik yeterli olmadı. Aday adayları ön seçime girsinler. Çıkan sonuca göre ilk 3 profesyonel bir şirkette değerlendirmeden geçsin, bunun puanı da yüzde 15 olsun, yüzde 50’side ön seçim olsun. Uzmanlığını, yeterliliğini fiziki yapısını değerlendirsin. Aday ondan sonra belirlensin” önerisinde bulundu.
‘PROFESYONELCE ÇALIŞMALIYIZ’
Akar, “İktidar gücünü kullanarak özellikle yaygın medyada bize yer vermiyor. Yerelde ise gazeteler konusunda bir sıkıntımız yok. Ancak televizyon konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle halka ulaşmada sıkıntı yaşıyoruz. Bunun içinde B planımızı geliştirmeliyiz. Seçim kampanyasını profesonelce düşünüp profesyonelce çalışmalıyız. Ayda bir bilbordları kullanmalıyız. Ayda bir buroşür hazırlayarak, partinin genlik kollarıyla değil profesyonel bir ekiple evlere dağıtılmalıyız. Sosyal medyayı çok iyi kullanmalıyız. Mahallenin evin problemleri ve sorunları için anket yaptırmalıyız. Anket yapıldıktan sonra o mahalleye gittiğin zaman o mahalleden biri gibi sorunlardan bahsetmeliyiz” dedi.
‘EKONOMİK GÜÇ GEREKLİ’
Milletvekili Akar, “Tüm bunları yapmak için tabi ki ekonomimiz güçlü olması lazım. Bu ekonomi var mı? Evet var.İlimizde 5 bin sanayici var. Ancak ortaya çıkmıyor kendisini deşifre etmek istemiyor. Bu sorunu da ortadan kaldırmalıyız. Büyükşehir’i iyi bir kaynak bulmadan kazanamayız. Tüm bunları hazırladıktan sonra iyi profilli bir adayı buluruz” şeklinde konuştu.
‘HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIRIM’
Akar, 2018 başında örgüt içi seçimlerimiz tamamlanmış olacak.Yerel seçimler için 15 ayımız kalacak. Adayımızı belirlemeden veya ismini açıklamadan evvel bir ön çalışma yapıp her yeri gezebilir ve seçmene bir göz aşinalı oluşturmalıyız. Bunun için ben her türlü yardıma hazırım. Önemli olan partimizin yara almadan çalışma yapılması” dedi.
‘BİRLİKTELİK ÇOK ÖNEMLİ’
Parti Meclisi üyesi Akar, “Yerel seçimlerde adaylarımızı belirlerken sadece mevcut seçimi değil gelecek seçimleri de ön görerek hareket etmeliyiz. Bazı bölgelerde birlikte hareket edeceğimiz siyasi kadroları ve birlikte hareket edeceğimiz sivil toplum kuruluşlarını ve temsilcilerini iyi tesbit etmeliyiz” ifadesinde bulundu.
‘ADAYLAR KENDİ OFİSİNDE ÇALIŞMALI’
Milletvekili ve parti meclisi üyesi Akar, “yeler seçimlerde belirlediğimiz adayımız, kendi seçim öfisini açıp çalışmalı. Bileşimde İletişimde sosyal medyada uzman maaşlı çalıştıracağı elemanlar olmalı. Parti örgütüde bu çalışmaya destek vermeli. Adayın örgütle işi olmamalı” şeklinde konuştu.
‘ÖRGÜT SEÇİMLERİNE KARIŞMAYACAĞIM’
Akar, “Örgüt seçimlerine karışmadım yine de karışmayacağım. Ben seçilen çalışmak isteyen herkesle çalışırım. Başka bir siyasi partiden birisi değil ki benim partimin insanı seçilecek ve birlikte çalışacağız. Kişisel beklentilerimiz kişisel dekteklerimiz farklı olabilir. Ama yönetici arkadaşlar CHP programlarını uygulayacaktır. İdelojisini uygulayacaklar. İsim önemli değil yeterki çalışsın yeterki üretsin. Gönülden mesayi harcasın. Konusunda uzman olanlar göreve gelsin. Partimiz daha da büyüsün” ifadesini kullandı.
‘KAYNAKLAR İYİ KULLANILMIYOR’
Akar, “Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu’nun 2004, 2009 ve 2013’teki buroşürlerini alın yüzde 70’ini gerçekleştirdik diyorlar. Büroşürde yazanların eğer yüzde 7’sini yaptılarsa ben hiçbir şey bilmiyorum. Eksikleri görmek halkım ne düşündüğünü öğrenmek için, tramvaya bindim. Tramvayda da olumsuz bir kelime geçmedi. Tramvayı eleştirmedim. Yapılması konusunda çok baskı yaptım. Güzergahı yanlış dedim. İstanbul’dan sonra ülkeye en çok katkı veren bu kent verdiğinin yüzde onu kadar kamu yatırımı alamıyor dedim. Ulaşım projelerinin İstanbul, İzmir ve Ankara’da olduğu gibi Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılmasını söyledim. Yapılan alt geçitlerin battı çıktıların problemi çözmeyeceğini o zaman da söyledim. Vatandaş toplu taşımadan memnun olacak. Vatandaşın şikayetlerine bunlar yeni proje zaman içerisinde hallolur diye projeye sahip te çıktım. Şimdi bana gider yapıyorlar. Projeyi eleştiriyor diye binmesin diyorlar. Bende o zaman derim ki Yuvacık Barajı’nın suyunu kullanmayın.Çöplerini İzaydaş’a dökmeyin, Doğal Gaz’ı kullanmayın böyle bir mantık olur mu? Kullanacağız yeter ki halk daha çok kullansın. Osmangazi Köprüsü gibi olmasın. Yapılan projeler halka ulaşsın. Atıcılıkta reklamda birinciler ama icraata gelince yoklar. Bu para başka belediyelere gitse. İhya olur. Kocaeli beş yılda bir Yalova nüfusu kadar büyüyor. Yeni devlet dairelerine yeni yollara yeni altyapıya yeni ulaşım araçlarına beş yılda bir ihtiyacımız var. İlimize böyle bakılması lazım. Bakılıyor mu? Hayır bakılmıyor. TIR kentinde yaşıyoruz” dedi.
‘CEYHAN’IN EŞİ DÜNYA AHİRET BACIMDIR’
Akar, “AKP İl Başkanı Ceyhan elimi tutup Osmangazi Köprüsü’nden geçireceğini ve tramvaya bindireceğini söylemişti. Bende Şemsettin Ceyhan babasının parasıyla yapmışsa eşinin bileziklerini bozdurarak yapmışsa ki onu kötü manada kullanmadım. İşyeri açarız hanımın kolundaki bilezikleri aldım deriz. Araba alırız hanımın bileziklerini bozdurduk deriz. Geleneğimizde kültürümüzde olduğu için söyledim. Hakaret etme amaçlı söylemedim. Dünya ahiret bacımdır dedim. Kendi yaparsa gezerim dedim” ifadesinde bulundu.
‘KANDIRA YOLU ÖLÜM YOLU OLDU’
Akar, “Ben bu kentte daha iyi şeyler olsun diye uğraşıyorum Kandıra yoluna gideceğim. Şov yapıyor diyecekler. Kandıra yolunun temelini attın mı? İhalesini yaptın mı? Ben bu yolu ölüm yolu demiştim her hafta kaza oluyor. Bunun önlenmesi gerekiyor” dedi.
‘BU ŞARTLAR AKP MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAMALI’
Milletvekili Akar, “13 milletvekilinin hepsine talibiz. AKP’nin Milletvekili Belediye Başkanı ilimizde çıkartmaması lazım. Niye, Türkiye’nin temel problemlerinden birisi 15 yıl önce işsizlik miydi? İşsizlik yüzde 6’lardan yüzde 10’lara çıktı Temel problem borçlanma mıydı? 6 milyon dolardan 480 milyon dolarlara çıktı. Atanamayan üniversite mezunlarının atanamamasının problemi devam ediyor mu? Cari açığımız devam ediyor mu? AKP’ye hep güvenildi sorunlar daha da büyüdü. Güvenilen dağlara kar yağdı. Seçmen olarak başka bir siyasi partiyi getir bir de onu dene. 7 Haziran’da asgari ücret bin 500 lira olacak dediğimizde vatandaş bize nereden bulacaksınız dedi. Altını doldurduk nereden bulacağımızı da söyledik. Tüm bu olumsuzluklar nedeniyle AKP’nin millletvekili çıkartmaması lazım. Yeni bir parti çıkartabilir. Halk yeni umutla yeni partiye gidebilir. Veya bize verebilir” iddiasında bulundu.
‘3 VEKİL UYUM İÇİNDEYİZ’
Milletvekili parti meclisi üyesi Haydar Akar, “ ilimizden seçilen 3 CHP’li milletvekili olarak uyum içinde sorunsuz bir şekilde çalışıyoruz. Tüm bu söylediklerimi hatta fazlasını konuşup nasıl çözüm buluruz üzerine çalışıyoruz. 2019’daki seçimlerden umutluyum çünkü biz en doğru partiyiz” dedi.

Haber: Orhan BALCI
Fotoğraf: Gülşah YÜCEL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑