Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Otobüs kullanan yaşlı sayısı yarıya düştü’

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, kent genelinde dezenfekte çalışması yapan tüm ekip ile bir araya geldi. Büyükakın, ziyaretinde, “Belediye otobüslerini kullanan 65 yaş üstü vatandaşların sayısının günlük 35 binden yaklaşık 14 bine düştü” dedi

20 Mart 2020 Saat: 20:41
‘Otobüs kullanan yaşlı sayısı yarıya düştü’
‘Otobüs kullanan yaşlı sayısı yarıya düştü’

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, kent genelinde dezenfekte çalışması yapan tüm ekip ile bir araya geldi. Birliktelikte bu güne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Tahir Büyükakın, “Koronavirüs (Covid-19) Çin’in Wuhan kentinde görüldüğü andan itibaren hazırlıklarımız başlamıştı. 11 Mart 2020 Çarşamba günü saat 01.00 itibariyle ülkemizde ilk koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonlu hastamızın tespit edildiğini açıklanması üzerine de Büyükşehir Belediyesi olarak toplam 22 araç ve 70 personelle saat 08.00-24.00 saatleri arasında sahada dezenfeksiyon işlemlerini uyguluyoruz” dedi.
‘ÇALIŞMALARIMIZ ARTARAK DEVAM EDİYOR’
Başkan Tahir Büyükakın, ülkemizdeki ilk koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonlu hastanın açıklanmanın hemen ardından vatandaşların huzuru, güveni ve Covid-19’un yayılımını engellemek adına başlatılan çalışmalardan bahsetti. Başkan Büyükakın, “Koronavirüs (Covid-19) Çin’in Wuhan kentinde görüldüğü andan itibaren hazırlıklar çerçevesinde İzmit otobüs terminali ve İzmit tren garında dezenfeksiyon işlemlerine başlamıştık. 11 Mart 2020 Çarşamba günü saat 01.00 itibariyle ülkemizde ilk (Covid-19) enfeksiyonlu hastamızın tespit edildiğinin açıklanması üzerine de yapmış olduğumuz hazırlıkları arttırarak devam ettirdik” dedi.
‘30 KİŞİLİK KOORDİNASYON EKİBİ OLUŞTURULDU’
“Dezenfeksiyon çalışmalarımıza başlarken tüm ilçe belediyelerimizden ilgili Belediye Başkan Yardımcıları ve teknik birim sorumlularından oluşan 30 kişilik koordinasyon ekibi oluşturulmuştur” diyerek sözlerine devam eden Başkan Büyükakın, “Bu ekip, ilk toplantısını 16.03.2020 tarihinde Kongre Merkezi’nde saat 13.00’te gerçekleştirdi. Toplantıda (Covid-19) ile mücadele kapsamında yapılacak çalışmalar kararlaştırılmış olup salgın riski ortadan kalkana kadar her hafta Salı günü bir araya gelinmesine karar alınmıştır” diye konuştu.
‘KRİZ KOORDİNASYON MERKEZİMİZ ÇALIŞMALARI TAKİP EDİYOR’
Başkan Büyükakın konuşmasına şöyle devam etti; “Büyükşehir Belediyemizin dezenfeksiyon hizmetleri Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığımız bünyesinde kurulan 7 kişilik Kriz Koordinasyon Merkezimizde anlık olarak takip edilmektedir.
‘3 AY YETECEK KADAR DEZENFEKSİYON MALZEMESİ TEMİN EDİLDİ’
Dezenfeksiyon uygulaması için ekipman kapsamında 111 adet sırt atomizörü, 5 adet araç üstü atomizör, 28 adet el ULV’si tedarik edilmiştir. Dezenfeksiyon malzemesi olarak Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ürünlerden en az 3 ay yetecek kadar temin edilmiştir. Sahada uygulama yapan personeller için yarım yüz maskesi, gözlük, eldiven, tulum tedariki sağlanmıştır.
‘22 ARAÇ VE 70 PERSONELLE SAHADAYIZ’
Sahada 20.03.2020 itibariyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak toplam 22 araç ve 70 personelle saat 08.00-24.00 saatleri arasında sahada dezenfeksiyon işlemleri uygulanmaktadır. Günlük yaklaşık 1 milyon metrekare alan dezenfeksiyonu yapabilecek kapasite kurulmuştur.”
‘TEHLİKELİ ALANLAR BİR BİR BELİRLENDİ’
Covid 19 ile alakalı genelgeler haricinde, kamuya hizmet vermeye devam etmekte olan açık ve kapalı alanlarda dezenfeksiyon işleminin yapıldığını belirten Başkan Büyükakın, “3 tür risk sınıflandırması yapılmış olup bu doğrultuda vatandaşlarımızın bulunduğu ve doğrudan hizmet aldığı alanlar çok tehlikeli, 50’den fazla çalışan olan alanlar tehlikeli, 50’den az çalışanın bulunduğu alanlar ise az tehlikeli alanlar olarak planlanmıştır” ifadelerini kullandı.
‘ÇOK TEHLİKELİ ALANLAR HER GÜN DEZENFEKTE EDİLİYOR’
Konuşmasının sonunda, çok tehlikeli alanların her gün, tehlikeli alanların 2 günde bir, az tehlikeli alanların ise 3 günde bir dezenfekte edildiğine vurgu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Belediye otobüslerimiz, tramvaylarımız, özel halk otobüsü ve minibüslerimiz, ticari taksilerimiz, şehir içi yolcu vapurlarımız, emniyet araçlarımız ve belediye araçlarımız her gün dezenfekte edilmektedir.
‘ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI KONUSUNDA AZAMİ HASSASİYET GÖSTERİYORUZ’
Bugüne kadar 400 noktada toplum taşıma ve hizmet aracında dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Dezenfeksiyon işlemlerinde çevre ve insan sağlığı konusunda azami hassasiyet gösterilmektedir. Dezenfeksiyon işlemi öncesinde kurum temsilcileri ile irtibata geçilerek dezenfeksiyon işlemi esnasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken huşular hakkında bilgilendirilerek yazılı kayıt altına alınmaktadır” şeklinde konuştu.
‘SÜRECİ İYİ BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜYORUZ’
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tedbir çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Büyükakın, “Önemli olan bizim ekip, ekipman, koordinasyon anlamında sürece hazır olarak başlamış olmamız. İlk virüs vakası duyurusundan sonra sürece hazır bir şekilde başladık. Bazı önlemler daha ilk vaka duyurulmadan alınmıştı. Daha sonra bu önlemlerimiz genelgelere de konu oldu. Bu anlamda bütün vatandaşlarımız bilsin ki biz süreci iyi bir şekilde yürütüyoruz. Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere tüm bakanlıklarımız üzerlerine düşen görevleri çok başarılı bir şekilde yürütüyorlar. Biz de Kocaeli’de bu işinde olan Kocaeli Valiliği ile birlikte tüm çalışmaları başarılı, titizlikle, bilimsel verilere dayanarak ve ne yaptığımızı bilerek yürütüyoruz” dedi.
‘EVİNİZDE KALIN’
Vatandaşların sokağa çıkmamasının önemli olduğuna vurgu yapan Büyükakın, “Riske etmeyin. Evinizde kalın. Sadece kendi hayatınızı değil, sevdiklerinizin hayatını da riske ediyorsunuz. Bu işin şakası yok. Burada önemli olan evlerimizde kalmayı başarmak. Mecbur kalmadıkça evden çıkmayalım. Evde kalmak sıkıcı olabilir. Ama evde kalmanın süresini kısaltmanın tek bir yolu var. O da evde kalmak. Evde kalmayı ne kadar başarabilirsek, bu yayılım süreci de o kadar kısa sürede sonlanacak. Biz evde kalma konusunda tedbirleri titizlikle uyguladığımızda enfekte olan vatandaşlarımız hızla tedavi edilmiş olacağından dolayı salgın duracak. Ama biz bu tedbirlere uymazsak, sosyal mesafelerimizi aşmazsak bu evde kalma süreci daha da uzayacak” dedi.
‘YAŞLILARIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYA HAZIRIZ’
Yaşlı vatandaşların evlerinden çıkmadan hizmetlerinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanabileceğini ifade eden Büyükakın, "Biz imkanlarımızı olağanüstü bir şekilde arttırdık. Tedbirler çerçevesinde şu anda evinde yemek yapmaktan aciz olanlar varsa bize telefonla ulaşsınlar. 153 numaralı çağrı hattımızı arasınlar. Biz kendilerinin ihtiyaçlarının tamamını götürelim. Dışarı çıkmak zorunda değiller. Biz belediyemizin tüm birimleri ile kendilerinin ihtiyaçlarını karşıla maya hazırız. Sadece evlerinde kalsınlar. Büz bu süreci başarılı bir şekilde yürütelim” diye konuştu.
‘14 BİN HALA ÇOK YÜKSEK BİR RAKAM’
Son olarak Büyükşehir Belediyesi’ne ait halk otobüsünü kullanan vatandaşların sayısında büyük ölçüde düşüş olduğunu belirten Büyükakın, “Otobüsleri kullanan yaşlı vatandaşlarımızın sayısında düşüş var. Yarı yarıya azaldı. Fakat 14 bin hala çok yüksek bir rakam. Normal zaman verilerine göre bu rakam şu ankinin iki katından daha fazlaydı. 14 bine kadar indi. Ama bu rakam bizim için hala çok yüksek. 64 yaşından büyük olan vatandaşlarımız ücretsiz biniş yaptıkları için bu veriye ulaşabildik” ifadelerini kullandı.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

'22 araç ve 70 personelle gece gündüz çalışıyoruz'

Başkan Büyükakın, tokalaşmak yerine elini kalbine götürerek selam verdi.

'22 araç ve 70 personelle gece gündüz çalışıyoruz'

Büyükakın, kent genelinde dezenfekte çalışması yapan tüm ekip ile bir araya geldi.

'22 araç ve 70 personelle gece gündüz çalışıyoruz'

Organizasyona kent genelinde dezenfekte çalışması yapan ekipler katılım sağladı.

'22 araç ve 70 personelle gece gündüz çalışıyoruz'

Başkan, dezenfekte çalışması yapan ekiplere bilgiler aktardı.

'22 araç ve 70 personelle gece gündüz çalışıyoruz'

Büyükakın, bugüne kadar 400 noktada toplum taşıma ve hizmet aracında dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirdiklerini söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑