Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Özlü, ‘Biz bu işe gönlümüzü koyduk’

Bugün (perşembe) Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü’ye ziyarette bulunduk. Özlü, “Bir işi sadece görevden yapmak yetmez. Biz buna gönlümüzü de katmak istiyoruz” dedi

21 Kasım 2019 Saat: 18:04
Özlü, ‘Biz bu işe gönlümüzü koyduk’
Özlü, ‘Biz bu işe gönlümüzü koyduk’

Röportaj: Uğur ULUSOY 


✓ Yaklaşık 7 aydır belediye başkanısınız. Nasıl bir belediyecilik anlayışınız var? Bir gününüz nasıl geçiyor?

Dairede oturmayı çok sevmiyorum. Daha çok vatandaşın içinde olmayı, sokakta olmayı seviyorum. Çünkü dairede oturmak inanın sokakta gezmekten daha yorucu. Her yerde insanlarla olmak başkanlık yapmayı daha güzel hale getiriyor. Kendimi daireye kapatmak istemiyorum ve programlarımı ona göre yapıyorum. Haftanın ağırlıklı olarak 2. Bölümünü hep halkın içindeki programlara ayırmaya çalışıyorum. Sahadaki işlerimizi kontrol ediyorum. Onun yanında cenazeleri ve düğünleri kaçırmamaya çalışıyorum. Kahvehanelere gidiyorum. Ev ziyaretleri yapıyorum.Temas kurdukça kendinizi daha mutlu hissediyorsunuz.

'BİZ GÖNLÜMÜZÜ KOYDUK'

✓ Başiskele’nin sloganı “7 Yıldızlı Kent” idi. Hatta patenti de alınmıştı. Siz bu sloganı sürdürecek misiniz yoksa “Görevden Değil, Gönülden Hizmet” sloganını mı kullanacaksınız?

Her dönemin kendine göre sloganları muhakkak olacak. Güzel bir çalışmaydı. Bence yerine de oturdu. Başiskele’yle ilgili bir imaj oluşturdu. Sürekliaynı iletişim politikasını, aynı cümleleri kullanmak olmaz. Şimdi yeni bir dönem başlıyor. Biz buna gönül belediyeciliği diyoruz aslında. Bu bizim AK Parti belediyeciliğinin belirlediği bir slogan. Biz de dedik ki gönül belediyeciliği sloganıyla kendimize ait bir şeyi nasıl ilişkilendiririz. Görevle gönül ilişkisi arasında. Bu işler görevimiz olmasının yanı sıra gönülden yapmak istiyoruz. Bir işi sadece görevden yapmak yetmez. Biz buna gönlümüzü de katmak istiyoruz dedik. Samimi, sıcak, yapmak istediğimiz şeyi anlatan kısa bir cümle olsun istedik.  Biz bu işe gönlümüzü koyduk.

'HASTANE YAPMAK MESELE DEĞİL'

✓ DP İlçe Başkanı Muhammet Alperen Oruç, Başiskele’ye hastane yapılması konusunu gündeme getirdi. Sizin projeleriniz arasında böyle bir şey var mı?

Aslında arkadaşımız gündeme getirmedi. Zaten hep gündemimizde var. Seçimlerde konuşuldu. İlçemiz 50 bindi 100 bin nüfuslu oldu. Hastane yapmak mesele değil. Biz hastaneyi Başiskele’nin dinamiklerini harekete geçirip yapabiliriz. Dolayısıyla biz bu işi yapıyoruz demekle olmaz. Sağlık Bakanlığı’nın planlamaları çerçevesinde yapmamız lazım. Binaya ruh veren içinde yapılan hizmetlerdir. Başiskele Belediyesi’ne düşen hastanenin yapılacağı alana uygun yeri bulmak, uygun altyapıyı sağlamaktır. Biz buna hazırız. Bakanlığımızın programına alması için yeri geldiğinde zaten söylüyoruz. Kaldı ki bugün burada güzel hizmetler veren bir semt polikliniğimiz var. Ama hastane programa alınması için Sağlık Bakanlığı nezdinde çalışmalar devam ediyor.

'BAŞİSKELE’NİN TARİHİ DAHA ESKİ'

✓ Merkez ilçe olma iddianız var…

Zaten Başiskele, Kocaeli şehir merkezinin bir parçası. 10 yıl öncesi burada 5 tane belde vardı ve şehir merkezinin parçasıydı. Burası hızla gelişen ve büyüyen bir bölge ve İzmit’ten tarihi olarak 600 yıl eski olan bir medeniyet. Tarihin tekerrür ettiği gibi buraya doğru bir çekim merkezi oluşmaya başladı. Çok stratejik bir konumu var. Lojistik imkanları çok güçlü. Özellikle son dönemde turizm alanında öne çıkışıyla çok önemli bir yer. Büyükşehir’in turizm master planlarında Kandıra, Başiskele ve Kartepe en önemli turizm bölgeleri. Gelecekteki potansiyelini gördüğümüz için böyle söylüyoruz.

✓ Peki Başiskele turizm alanında mı ilerleyecek?

Ben öyle olmasını umut ediyorum. Turizm kenti olarak öne çıkmalı. Doğa turizmi açısından inanılmaz güzel yerleri var. Bunun yanında İstanbul’a ve büyük illere çok yakınız. Burada 10 yıl önce 50 bin nüfus vardı bir tane otel yoktu. Şu anda 3 tane 5 yıldızlı otel var. 4 yıldızlı, butik otel ve günübirlik tesisler var. Oldukça ciddi bir yatak sayısına ulaştı Başiskele. Şehirin merkezi Başiskele olacak.

✓ Burada turizm üzerine meslek yüksek okulu açılması planlanıyor mu?

Buraya konservatuvar taşındı. Diş hekimliği fakültesi burada. Turizm de ileride düşünülebilir. Turizm ve Meslek Lisesi çalışması var. Daha önce sanayicilerle beraber yapılacaktı. Bunların takipçisiyiz. Onda da ilerleme olacak.

'KENTLİLİK BİLİNCİNİ OLUŞTURACAĞIZ'

✓ Akşam gelinip yatılan, sabahleyin de çıkılıp gidilen bir yer gibi Başiskele. Otel konseptinde bir ilçe gibi.  Bunu nasıl aşacaksınız?

İlçe kültürü açısından 10 yıllık bir ilçe.  Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış var Başiskele nüfusunda. İlçe kültürü zamanla oluşacak. Büyükşehir Belediyemizin yapacağı Millet Bahçesi 1 milyon 200 metrekare ve Seymen Kışlası düşünülüyor. Yani Sekapark’ın 2 katı büyüklüğünde… Sadece Başiskelilerin mi olacak? Sadece Başiskelilere ait olsa herkese 10 metrekare yer düşer. Bize fazlasıyla yeter, İzmit, Gölcük, Karamürsel, Kartepe’deki hemşehrilerimize de yeter. Burada yaşayanların zaman geçirebilmesi için imkan sağlayacak. Samanlı Dağlarındaki güzellikleri bilmediklerini, keşfetmediklerini anlatmak için planlar oluşturacağız ve onlara yaşadıkları yerin güzelliklerini göstereceğiz. Kentlilik bilincinin oluşması adına kısa sürede çok güzel işler yapabileceğimizi düşünüyorum.

✓ Daha önce Karşıyaka Belediyesi olarak kullanılan sonradan da kaymakamlık olarak kullanılan bir bina vardı. Orasını nasıl değerlendireceksiniz?

Depreme karşı durumunu test ettirdik, hocalarımızdan rapor aldık. Depreme dayanıksız çıktı ve dolayısıyla orayı yıkıp semt meydanı yapacağız. Resmi bayramlarımızı kutlayacağımız bir meydan haline getireceğiz.

'NÜFUSA CİDDİ BİR ETKİSİ OLACAK'

✓ İl Emniyet Müdürlüğü geliyor. Ekstra ilçeye katacağı ne olur?

Buraya geliyor olması nüfusa ciddi bir etki edecektir. Aileleriyle birlikte burada işine yakın bir yerde oturmak isteyeceklerdir. En başta böyle bir etkisi olur. Muhtemelen geleceği yerde trafik yükü olur. Hepsini planlıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz trafik yüküyle ilgili Karayollarıyla beraber planlamalarını yapıyor. Olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyoruz.

✓ İlçeye gelmesini istediğiniz başka kurum veya kuruluş var mı?

Sanayiye yakın olmamız sebebiyle orada banka şubeleri çok var ve bu tarafa pek gelmek istemiyorlar. Bir tek banka noktasında vatandaşımızın ciddi bir talebi var. Önümüzdeki dönemlerde bazı kamu bankalarının gelmesini sağlayacağız, görüşmelerimiz devam ediyor.

✓ Büyükşehir ile beraber yapacağınız bir projeniz var mı?

Büyükşehir Belediye Başkanımız Başiskele’yi zaten çok önemsiyor. Başiskele, Kocaeli’nin gözbebeği olarak gördüğü, korunması gereken bir zümrüt, elmas gibi bakıyoruz Başiskele’ye. Burada eksik hiçbir zaman bitmez. Çok çabuk şehirleşen bir yer. Büyükşehir Belediyesi’nden beklediğimiz en önemli yatırımlardan biri Millet Bahçesi, şehrin Karayolları ile bağlantı yolları, yan yollar vesaire gibi.  Tahir Başkanımız da yatırım planları içerisinde var zaten. Büyükşehir oldukça daha da güçlüyüz burada.

'MODA PAZARI ÇOK İLGİ GÖRÜYOR'

✓ Moda Pazarı kurdunuz. Çevre illerden de satıcılar geliyor. Sizin buradaki esnaf bu durumdan rahatsız oluyor mu?

Biz orada şöyle yaptık. Dışarıdan gelen esnafa yer verdik. Bir de Başiskeleli esnafa dedik ki; siz bu pazara girmek ister misiniz diye sordum. İlkten biz giremeyiz, rekabet edemeyiz dediler. Edersiniz dedik. En güzel yerleri onlara verdik. Sonra da dışarıdan gelenlere yer verdik. Şimdi beraber esnaflık yapıyorlar orada hiçbir problem yok. Pazarın en güzel yerini kadın Emeğini Geliştirme Merkezimize ayırdık. Öncelikle kendi esnafımıza ve el emeği ürünlerle uğraşan kadın kardeşlerimize yer verdik. Pazarımız çok da ilgi görüyor. Özellikle hanımefendilerden çok teşekkür alıyorum.

✓ Şehrin tanınmışları burada oturuyor. İbrahim Karaosmanoğlu, Fikri Işık, Cengiz Sarıbay, Fahri Örengül, İlyas Şeker, Ömer Polat, Osman Pepe gibi…

Sadece siyasetçiler değil bürokrasiden de burada oturan çok insan var. İl müdürleri düzeyinde çok insan var. Balamir Bey, İlhan Bey burada oturuyor.

✓ Ayakları taşa değse sizi aramıyorlar mı?

Tam aksine ben onları çalıştırıyorum Başiskele için… Hepsi bizim için bir şans. Buraya doğru bir akış var. Bunu ben yapmıyorum, tarih yapıyor.  Bizim için ayrıca bir güç. Önemli problem olduğunda komşunuzu arıyormuş gibi düşünün. Ev alma komşu al derler ya, onlar da buraya yerleşirken ev almak için değil komşu almak için gelmişler. Huzur, sakinlik, sükûnet, temiz hava var… Bana ne düşüyor; bütün bu güzellikleri koruyarak geliştirmek.

✓ Rutin belediyecilik hizmetleri olarak neler yapıyorsunuz?

Vatandaş bizden halka yakın başkanlık yapmamızı istiyor. Yol, altyapı gibi işlere vatandaş nasılsa yapılır diye bakıyor. Vatandaş bizden gönül belediyeciliği yapmamızı istiyor. En güzel yoları, şehirleri yaptık yine yaparız ama ne kadar çok insanın gönlüne dokunabilirsek bence mesele burada.  Adeta seçim zamanı gibi programla çalışıyorum. Seçildim rahat rahat gezeyim demiyorum, seçimdeymiş gibi çalışmaya devam ediyorum. Kişisel konforundan taviz vermeyenler siyasete girmeyecek. Biz hizmetkarız, patron değil. Zaten patron olmaya çalışanlara da millet dersini verir. Eğer bu formatı bozmadan çalışırsak seçimde herkes ekstra çalışır ama biz normal programımıza devam ederiz. Benim eve gittiğim saat 23.00-24.00 gibi. Bu tempo yoruyor ama bazen bir dua alıyorsunuz ve tüm yorgunluğunuz gidiyor.

'ŞEHİR İÇİNE İLAVE BİR HAT DAHA GELECEK'

✓ Mahalleler arasında kopukluklar vardı, toplu taşıma hatlarını artıracak mısınız?

Bu çabam benim belediye başkanı olmadan önce başlıyor. Başiskele’de şehiriçi hattı kurulması için UlaşımPark Müdürü iken çok çabam olmuştu. 99 numaralı hattın kuruculuğunda çok emeğim var. İlave bir hat kurmak için de talepte bulunduk. Önümüzdeki aylarda hayata geçerse öneli bir ulaşım ayağını daha çözmüş olacağız.

✓ Önümüzdeki yaz için öncelediğiniz projeniz var mı?

Önümüzdeki yaz için en çok heyecan duyduğum yürüyüş parkurları. Başiskele, 7 tane vadiden oluşuyor. Bu vadilerin bir kısmında hemen bu yaz başlıyoruz. Oluşturacağımız mesire alanlarımız var. Kalıcı konutlarımız var ayrıca ve evlerin iç adaları 20 yılda eskimeye başlamış. Buralarda hızlı ve tamirat sürecine gireceğiz. Bakıma alacağız. Çünkü orada binlerce insan yaşıyor. Önümüzdeki yıl proje bakımından günlük yapmamız gereken tasarrufu önde tutarak çalışmalarımız da devam edecek.

✓ Tarih Yolu hakkında bilgi verir misiniz?

Tarih Yolu projemizi başlatacağız. Sahilden Bahçecik’teki Amerikan Koleji’ne, Servetiye Taş Camii’den kurtuluş siperlerine kadar birçok eser var. Buraya gelen insanların bir gününü geçirebileceği tarih turu hazırlıyoruz. Bununla ilgili katalog ve çalışmalar yapılıyor. Akademisyenlerle toplantılar gerçekleştireceğiz. Belediye içinde yetiştireceğimiz rehberlerle ücretsiz rehberlik hizmeti vererek buradaki gruplara tarihimizi anlatacağız. Ayrıca doğal güzelliklerini de gezdirmiş olacağız.


Halkla iç içe olmaya özen gösteren Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü’nün bir günlük programı şöyle:

09:00-10:30 = Belediyede birim yöneticileriyle görüşme
10:30-12:30 = Gelen randevu talepleri ile görüşme
12:30-13:30 = İlçedeki cenazelere katılım
13:30-15:00 = Basın ile öğle yemeği
15:00-17:30 = Belediyede planlanan çalışmalar ile ilgili görüşmeler, imzalar
17:45 = Havuzlubahçe Camii'de akşam namazı, vatandaş ile hasbihal
18:15 = Havuzlubahçe / Hasta- Yaşlı ziyareti (3 kişi)
18:45 = Kirazlıkent Site toplantısı
19:30 = Damlar / Hasta-Yaşlı Ziyareti (2 Kişi)
20:00 = Damlar Ev Toplantısı

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Özlü, ‘Biz bu işe gönlümüzü koyduk’

Soldan sağa; Özkan Yılmaz, Ali Sami Sağsöz, Yasin Özlü, Sadun Çetin ve Uğur Ulusoy.

Özlü, ‘Biz bu işe gönlümüzü koyduk’

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü.

Özlü, ‘Biz bu işe gönlümüzü koyduk’

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü sorularımızı yanıtladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑