Körfez'de 4 çocuk dalgalara kapıldı!
CHP’den Rafet Yıldızlı’ya vefa
Kadın cinayetinin 2 şüphelisi adliyede!
‘Herkesin gönlüne gireceğiz’

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Partimizin hikayesi Çanakkale’de yazılacak’

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il başkan yardımcıları ve kadın kollarıyla gazetemizi ziyaret etti.

21 Ağustos 2017 Saat: 15:25
‘Partimizin hikayesi Çanakkale’de yazılacak’
‘Partimizin hikayesi Çanakkale’de yazılacak’

SARIBAY’DAN ZİYARET
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Başkan Yardımcıları Harun Yıldızlı Bilgi Dehmen ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Nurettin Sağsöz, Genel yayın yönetmeni Sadun Çetin, Yazı İşleri Müdürü Orhan Balcı tarafından konuk edilen Başkan Sarıbay, parti için seçimler, aday belirleme yöntemi, ilimizdeki ve Nevşehir’deki il başkanları toplantısı, Çanakkale’de yapılacak olan “Adalet Kurultayı”, 2019’daki seçimler ve gündemdeki gelişmeler üzerine değerlendirmede bulundu.
‘ADAYIMIZI ERKEN BELİRLEMELİYİZ’
İl Başkanı Sarıbay, “Aday belirleme önemli. İl başkanları toplantısında ve genel merkezde her seferinde aynı şeyi söyledim. Biz adayımızı erken belirlemeliyiz. Genel Başkan’da bana hak verdi. İki ay kala yapılan ön seçimden sonra kaybedenlerin gönlünü yapana kadar seçim zamanı geliyor. Bu nedende seçmenin karşısında çalışma yapamıyoruz” dedi.


‘MUTLAKA SEÇİM OLMALI, ANCAK…’
Sarıbay, “Genel Başkan seçimlerde aday belirleme yöntemini siz belirleyin ben sizin arkanızda dururum dedi. Ben olmaz dedim. Hangi yöntemle olacağını genel merkez belirlesin. Bu yöntem mutlaka bir seçimden geçmeli. Sağlaması dediğimiz bir yöntemde olmalı. Örneğin yarıştan çıkan üç kişiye birde kamuoyuna sormalıyız. Profesyonelce hareket etmeliyiz. Ön seçimde partinin benimsediği bir ismin kamuoyunda karşılığı olmaması gibi bir durumu da yaşadım. Üyeyle yapılan ön seçim daha iyi sonuç veriyor” ifadesinde bulundu.
‘İLÇE BAŞKANLARIMA TEŞEKKÜR BORCUM VAR’
Sarıbay, “Kurban Bayramı sonrasında ilçe başkanlarımla bir araya geleceğim. Örgüt içi seçimleri sonrasında onlar olmayabilir, ben olmayabilirim. Onlarla vedalaşacağım. Birbirimizi inciltmeden çalıştık. Birbirimizin hatları gördüğümüzde söyledik ve o hatayı düzelttik. Eleştirilerden ne ben nede onlar gocundu. Onlara bir teşekkür borcum var. Bunu da yapılacak ilk toplantıda belirteceğim” şeklinde konuştu.

‘DELEGE SEÇİMLERİ ADALETLİ OLACAK’
Sarıbay, “Her ayın ilk perşembesi ilçe başkanlarımızla bir aya geliyoruz. Bu ay 7’ncisini yaptık. Toplantıda onlardan şunu rica ettim. Delege seçimlerinde geçmişte kendi arkadaşlarımın benim ekibimdendir diye yaptığı hatalara göz yumdum. Bugün keşke yapmasaydım diyorum. Benim yaptığım gibi kendi ekibinizin yaptığı hatalara göz yummayın. Haksızlık yapmayın. Ben yapmayacağım yapmaya kalkana da izin vermeyeceğim. 1989’da bin kişiye yakın üyeyle resmi olmayan ön seçim yaptık. Kaymeden iki isim Rafet Yıldızlı ve Mustafa Küpçü her hangi bir itirazda bulunmadı. Bunu örnek olarak delege seçimlerinin sorunsuz geçmesi için adaletli bir şekilde davranarak elimden geleni yapacağım. Mahallede partinin etkinliklerine katılan aktif olarak çalışanların delege yapılmasını önerdim. Üye listeleri askıya çıktı. İle gelipte benim adımı silmişler, benim adım yok, şeklinde bir itiraz eden olmadı. İtirazlar ilçe başkanlıklarına yapıldı. İlçe başkanlıkları da sorun varsa çözüme kavuşturdu” dedi.
‘ÖRGÜTÜMLE UYUM İÇİNDEYİM’
Başkan Sarıbay, “Benim il başkanlığı döneminde milletvekillerimizle, il yönetim kurulu üyelerimizle, ilçe başkanlarımızla, belediye meclis üyelerimizle kısacası örgütümüzün tümüyle aramızda en ufak bir tartışma yaşanmadı. Birbirimizin ayağına çelme takma, partiyi aşağıya çekme gibi bir durum olmadı. Buna ben izin vermem, örgütümle birlikte uyum içinde çalıştık. 6 aylık süre içinde de aynı şekilde devam edeceğiz. Kendi içimizdeki çekişmeyi sonlandırdık. 1977’de parti içindeki çekişme nedeniyle İzmit Belediye Başkanı AP’nin adayı Cevdet Bağdat oldu” şeklinde konuştu.
‘İL BİNAMIZ PARTİMİZE YAKIŞIYOR’
Sarıbay, “İl binasının yerini, içindekileri lüks diye beğenmeyenler var. İl binamız için olumsuz söz söyleyenler. Mobilyaları 160 bin liraya mal ettik. Klimayı, televizyonu partili arkadaşlarımız aldı. Partimize sıfırdan bir bina kazandırdık. Bu partimizin malı. Olumsuz eleştirenlere yazıklar olsun” dedi.
‘POTANSİYEL İL BAŞKAN ADAYIYIM’
Başkan Sarıbay, “Ben bu kentin insanıyım. Bu kentte esnaflık yaptım. Avukatlık yapıyorum. Bu nedenle İzmit büyümesine karşın ben yolda en az 10 kişiyle selamlaşırım.İl kongresinin iki yılı doldurmak zorunda olduğumuz için 27 Aralık’tan sonra yapacağız. 31 Aralık’a kadarda bitirmemiz gerektiği için 28,29 veya 30 Aralık’ta yapacağız. Ben potansiyel il başkanı adayıyım” ifadesinde bulundu.
‘VEKİLLERİMİZ BİRLİKTE ÇALIŞIYOR’
Sarıbay, “İlimizin 3 milletvekili uyum içerisinde sorunsuz, birbirlerine ayağına basmadan, partimiz için ilimiz için çalışıyor. Yarış içinde değiller. Onların uyumu diğer illerdeki milletvekilleri tarafından hayranlıkla izleniyor. Örgüt ile milletvekilleri arasında bu uyum bir çok artıyı da getiriyor” dedi.
‘SOKAKTAYIZ OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ’
Başkan Sarıbay, “Ben sokağa çıktığımda en az 3 esnafa uğruyor merhaba diyorum. Milletvekilleri kendileri çalışmalarını aynı şekilde sürdürüyor. İlçe başkanlarımız, kadın kollarımızı, gençlik kollarımız, özverili bir şekilde çalışıyor. Biz sahadayız, yoldayız, esnafın, mağdurun yayındayız. Son zamanda AKP Milletvekillerini yolda görmedim. Cenazede ve düğünlerde olanlar var. Onun dışında yoklar. Biz sokakta varız var olmaya da devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.
‘SEÇİM ÇALIŞMALARI BİRE BİR OLACAK’
Sarıbay, “Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, artık seçim zamanı elini buroşür alıp seçim çalışmayı yapmayın. Esnafa komşuya gidip merhaba deyip zaten yapılan konuşmada şikayetler ve isteklerle konu siyasete gelir. Böyle bir çalışma yapmamızı istiyor.Bizde bunu gerçekleştirmek için çalışacağız” dedi.
‘HÜCRE ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ’
Sarıbay, “İktidar günü kullanarak herkese ulaşıyor. Cami cemaati var, KOMEK ile özellikle kadınları bir araya getiriyor. Yaz aylarında da geziler düzenliyorlar. Biz buna karşılık, her zaman ve her yerde aktif olacağız. 25 bin kayıtlı üyemiz var. Aldığımız oy 250 bin civarında demek ki, bize tanımadığımız bilmediğimiz elini sıkmadığımız 225 bin kişi destek veriyor. Bunları bulalım, konuşalım, onlarda komşusuna gitsin destek istesin. Bu şekilde çalışılmamızı istiyor. Oya gibi kanaviçe işler gibi çalışmamız lazım” şeklinde konuştu.
‘KURULTAYDA KONUSUNDA UZMANLAR KONUŞACAK’
Sarıbay, “Genel Başkan 26 Ağustos’ta açılış konuşması yapacak. 5 gün sonra kapanış konuşmasıyla kurultayı tamamlayacağız. Onun dışında parti meclis üyeleri, merkez karar yönetim kurulu üyeleri, milletvekilleri, il başkanları, ilçe başkanları konuşmayacak. Kurultayda davet edilen sendika, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler konularına göre gelip sunumlarını yapacaklar. Biz orada nezaret eden parti kimliğini öne çıkarmayan bir anlayışla olacağız” dedi.
‘PARTİMİZİN HİKAYESİ ÇANAKKALE’DE YAZILACAK’
İl Başkanı Sarıbay, “Partimizin Türkiye yüzü evet hayır referandumundaki gibi, Adalet Yürüyüşü’ndeki gibi, Çanakkale’de yapacağız kurultaydaki gibi olacak. Çanakkale’de parti amblemi olmadan kurultay yapacağız. Biz parti olarak bir hikaye yazmalıyız, Bu hikayeyi biz Basına adalet, işçiye adalet, köylüye adalet gibi başlıklarla Çanakkale’de çıkartacağız. Akademisyenlerden, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden, her kesimdeki halkımızdan alacağımız önerilerle hikayemizi yazacağız ben bunu yapacağımıza inanıyorum” ifadesinde bulundu.
‘GİTMEK İSTEYENİ ÇANAKKALE’YE GÖTÜRECEĞİZ’
Sarıbay, “26 Ağustos’taki Çanakkale Kurultayı için programı bugün belirleyeceğiz. Gelmek isteyenlerin ilçelerimizden listesini alacağı ve tutacağımız otobüslerle Çanakkale’ye götüreceğiz. Kalmak isteyenlerede kurulacak çadırda yer ayarlayacağız” dedi.
‘BAYRAMLAŞMA 2. GÜNÜ İZMİT İLÇE’DE’
Sarıbay, “Kurban Bayramı bayramlaşması İzmit İlçesi binası önünde 02 Eylül cumartesi saat 13.00’de, milletvekillerimiz, benim ve partililerimizin katılımıyla gerçekleştireceğiz. Daha sonrada 11 ilçeyi 4’e bölerek ilçelerimizde bayramlaşacağız. Bayram öncesi ben tatile gideceğim. Ancak, bayramlaşma için sabah gelip akşam tekrar gideceğim” dedi.
‘KENT BAYRAMLAŞMASINDA OLACAĞIZ’
Sarıbay, “Kent bayramlaşması ben tatilde olduğum için katılamayacağım. Ancak il başkanlığına vekalet eden arkadaşım bir ekiple kent bayramlaşmasında olacak. Milletvekillerimizin katılıp katılmayacağı ise daha sonra netlik kazanacak. Biz her zaman her yerde olmalıyız ve olacağız” şeklinde konuştu.
NE YAZIK Kİ KENTİMİZ SAHİBİ YOK
Sarıbay, “İl başkanları toplantısında 3’ncü üniversite için karar aldık, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ve Vali Aksoy ile paylaştık. Valiyle aynı zamanda Eseler’de kesinlen orman konusunu paylaştık. Haberim yok dedi. Araştırma yaptı orman kesimini durdurdu. Büyükşehir başkanın konudan haberi yok. Talimat verdi inceleyin diye bana geri dönüş yapamadılar. Kesilen ormanda yol için değil dinlenme tesisi yapılmak için gerçekleşiyor. Her zaman söylediğim gibi kentimiz sahipsiz. Bu nedenle biz bu tür toplantılara katılıp sorunları bire bir aktarmamız lazım” dedi.
‘MAĞDURLARIN YANINDA OLUYORUZ’
Sarıbay, “Niğde’de Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı parkın açılışına katıldım. AKP’li Niğde milletvekilinin partimiz için söylediklerine anında karşılık verdim. Arızlı’daki Irak Konutları sakinleriyle birlikte olduk. Bizde deprem mağduruyuz diyorlar.İstekleri bize burayı makul fiyatlarla taksitle satın veya başka bir yerde konut yapın orayı ödeyerek ev sahibi olalım. 17 Temmuz’da boşaltmalı konusundaki tebligatı durdurduk. Üzerinde çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
‘HACI BEKTAŞ VELİ İÇİN TOPLANDIK’
Sarıbay, “Nevşehir’de isteğe bağlı il başkanları toplantısı yaptık. Her zaman resmi olarak yaptığımız bir il başkanları toplantısı yapılmadı. 15-16 Ağustos “Hacı Bektaş Veli Şenlikleri”nin yapıldığı tarih. Bu yıl belediye başkanı şenlikleri Ekim’e erteledi. Bizde o tarihi yine boş geçmeyelim diyerek il başkanları toplayalım kararı aldık. 27 il başkanı ile toplantıyı gerçekleştirdik. Kendi aramızda öz eleştiri ağırlık bir toplantı yaptık. Sonuç bildirisi hazırladık ve Tekin Bingöl’e bu bildiriyi sunduk. Oda yanıtlarını verdi. Parti içi seçimlerinin takvimi orada yapılan toplantı sonrasında değişti. İl başkanları sık sık bir araya gelmeli” ifadesinde bulundu.
‘HER MEDYA KURULUŞUNA EŞİT MESAFEDEYİM’
İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Geçmişte bazı arkadaşlarımız bazı gazetecilere yol vermiş. Partiyi birlikte yönetmek gibi bir çalışma içinde olmuşlar. Kamu oylamasını ben yapayım demiş. Reklam konusunu ben planlayayım demiş. Bazıları bu şekilde olmasını istiyor. Ben buna izin vermedim bundan sonrada vermeyeceğim. Genel Başkanımızın geldiği zaman ben, milletvekillerimiz, il yöneticilerimiz ve ilçe başkanlarımız 40 kişiden oluşan bir ekiple yemek yedik. Başka kimseyi de almadım. Bazı gazeteciler bizi genel başkanla buluştursaydın daha iyi olurdu dedi. Ben bunlara kesinlikle izin vermedim. Basının yapıcı eleştirilerine her zaman kabul ederim” dedi.

Haber: Orhan BALCI
Fotoğraf: Kerim ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑