Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Romanlara genel iyileştirme

Romanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi adına hazırlanan eylem planıyla birçok alanda yeni uygulamalar hayata geçirilecek

13 Aralık 2019 Saat: 15:20
Romanlara genel iyileştirme
Romanlara genel iyileştirme

Roman vatandaşların eğitim, sağlık, istihdam, barınma ve sosyal hizmetler alanlarında yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik strateji belgesinin ikinci aşama eylem planına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 10 Aralık 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Genelgeyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Roman Konfederasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar’a İzmit Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergün Akbulut, Tüm Romanlar Dernekleri Başkanı Musa Şirin, Roman Kadınlar Derneği Başkanı Emine Dömek, Kocaeli Roman Turizm Kültür Sanat Etkinlikleri Dayanışma Derneği Başkanı Ramazan Tuğral, Kandıra Roman Kadınlar Sorumlusu Pınar Ersoy da eşlik etti.
‘SOSYAL BAĞLARI GÜÇLENDİRİLECEK’
Romanlara yönelik hazırlanan ikinci eylem planıyla ilgili açıklama yapan Roman Konfederasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, “Hazırlanan çalışmalar zorunlu eğitimin tüm aşamalarında okulu terk etme ve devamsızlık şeklinde kendini gösteren eğitimden kopuşlar engellenecek. Eğitimini yarıda bırakan kişilerin eğitimlerine devam etmeleri sağlanacak. Roman ailelerin eğitiminin sosyal ve ekonomik faydaları ile eğitime yönelik sosyal yardımlara dair bilgi düzeyleri artırılacak. Roman, veli ve öğrencilerin okul öğretmen ve akranları ile sosyal bağları güçlendirilecek. Roman çocuklara sosyal, psikolojik ve akademik destek sağlanacak” dedi.
‘SAĞLIK OKURYAZARLIĞI EĞİTİMİ VERİLECEK’
Roman vatandaşların iş gücü piyasasının talep ettiği niteliklere kavuşturulması için de çalışmalar yapılacağını ifade eden Çokyaşar, “Finansal araçlar yoluyla daha fazla iş yeri açılması sağlanacak. Çocuk işçiliğini önlemek, çocukları eğitim kabiliyetlerini geliştirecek etkinliklere yönlendirecek tedbirler almak. Saha araştırması ve analizi yapılacak. 10 Bin Roman vatandaşa ‘sağlık okuryazarlığı eğitimi’ verilecek. Binlerce Roman vatandaşa danışmanlık desteği verilecek. Temel eğitim, üst öğrenim kurumları ve eğitim intibakı konusunda MEB sorumluluğunda farkındalık artırma faaliyetleri yapılacak. Tabiki eksiklikleri var ama bunu bir başlangıç olarak kabul ediyoruz” dedi.
‘BİN KİŞİ EĞİTİM ALACAK’
Sözlerini sürdüren Çokyaşar, “Roman vatandaşların istihdamına ilişkin sorunların ele alınacağı yerel ve merkezi çalıştaylar düzenlenecek. Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde faaliyet göstermek üzere yeni Sosyal Dayanışma Merkezleri(SODAM) faaliyete geçirilecek. 2020’de 10- 2021’de 15 yeni SODAM’ın açılışı planlanıyor. İŞKUR tarafından ‘iş arama becerileri’ eğitimi verilecek. Sivil toplum kuruluşlarının organizasyonunda ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde 1000 kişi eğitim programlarından yararlandırılacak” şeklinde konuştu. Ayşe AYDIN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑