İlbeyi Kılavuz: KYÖD’e yeni bir soluk kazandıracağız

KYÖD’ün adaylarından Dr. Öğretim Üyesi İlbeyi Kılavuz, akademik odalarla işbirliğini güçlendirip derneği uluslararası alana taşıyacaklarını ifade etti. Emek faktörünün önemine değinen Kılavuz, üye profilinde ise ‘katıl, üret, paylaş’ sloganıyla hareket edeceklerini belirtti

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği Başkan adayı İlbeyi Kılavuz ve yönetimi gazetemizi ziyaret etti. 12 Haziran’da yapılacak olan KYÖD 16. olağan genel kurulunda Uğur Saral ile yarışacak olan Dr. Öğretim Üyesi Kılavuz, Kocaeli Üniversitesi Ford Otosan İhsaniye Otomotiv MYO’da öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Yrd. Doç. Dr. Kılavuz, sorularımızı yanıtladı.

Muhabirimiz Ayşe Aydın, Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin, KYÖD Başkan adayı Dr. Öğretim Üyesi İlbeyi Kılavuz, Yönetim Kurulu adayı Doç. Dr. Bora Büyüktombak, Yazı İşleri Müdürümüz Uğur Ulusoy.

KYÖD RUHU TOPLUMLA KUCAKLAŞACAK

✓KYÖD ruhu ve birikimini nasıl kavrıyorsunuz?

KYÖD gençlik ve şehir ile dayanışmasını KYÖD Radyo, KYÖD Dergi, KYÖD Spor, KYÖD Arama Kurtarma Ekibi, KYÖD kültür sanat etkinlikleri, ODTÜ-KYÖD Okulları, Cumhuriyete ve özel günlere ilişkin anma ve balo etkinlikleri, KYÖD Gezginleri, KYÖD Gönüllüleri, Genç KYÖD gibi çok sayıda komisyon, ekip ve yeni kurum oluşturarak sürdürmüştür. Bu yüzden KYÖD ruhunu her daim gençliğe ve toplumsal ihtiyaçlara duyarlı insanların bir arada olduğu ve olacağı bir cumhuriyet fikri olarak kavramaktayız. Bu tarihsel çerçeveyi ve mirası KYÖD ruhu olarak benimsiyoruz. Hedefimiz KYÖD’ün hem burs ve yurt yaratma imkânlarını geliştirmek hem de şehirle ilişkisini mevcut kurumsal yapılarını iyileştirerek ve yeniden üreterek daha çok paydaşları ile yeni toplumsal ihtiyaçlar çerçevesinde yeniden organize etmektir. KYÖD ruhunu toplumla kucaklaştırmaktır.

ESKİ GÜNLERİ GERİ GETİRECEĞİZ

✓Başkan olursanız ilk hedefiniz ne olacak?

KYÖD’ün eksiden anılan etkinliklerine geri döneceğiz. İmza günleri konferanslar, paneller gibi etkinliklerini yeniden düzenleyeceğiz. Bu binada ısrar etmemizin bir sebebi de bu. Milli bayramlar gecesi bizim için çok kıymetli. Komisyon çalışmalarını hızlıca başlatmak istiyoruz. Görevlendirmeler yapacağız.

BİRÇOK PROJENİN ADIMLARI ATILDI

✓Neden aday oldunuz?

KYÖD ve biz, Türkiye’nin içinde bulunduğu ağır ekonomik sorunların da yükseköğrenim öğrencilerinin koşullarının iyileştirilmesi gerektiğinin de farkındayız. Fakat bir sivil toplum örgütü olarak olumlu bir şeyler yapmak zorundayız. KYÖD tarihi boyunca öğrenci dayanışmasına güç vermiş birçok araç geliştirebilmiş ve yine geliştirmek zorundadır. KYÖD Gönülleri ile birlikte yeniden sürdürülebilir ve bütünleşik bir burs programı oluşturmak ilk hedefimizdir. Her yıl azalmadan artırılacak sayıda öğrenciye KYK bursu kadar bursu vermeye çalışacağız. Sadece burs değil aynı zamanda yükseköğrenim öğrencilerinin barınma sorununu da gündemimize alacağız, bunun için de KYÖD-Fındıkzade Erkek Öğrenci Yurdu gibi kurumlar yaratmak üzere tarihimizden ve KYÖD dayanışma ruhundan esinlenerek stratejik adımlar atacağız. Bütün bunların ilk adımları planlanmaya başlamış olup geliştirilmeyi beklemektedir.

AKADEMİK ODALARLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLACAĞIZ

✓Projelerinizden bahseder misiniz?

Toplumdaki her türlü ayrımcılığa karşı çıkarken azınlıkta kalan grupların temsili konusunda her türlü çabayı gösterecek ve bu konudaki birikimlerimizi etkinliklerimizle çoğaltacağız. Ortak bir kent kültürünü geliştirecek olan atölyeler, paneller, sempozyumlar ve sergilerin içeriğini bu minval üzere belirginleştireceğiz. Kısa sürede Kocaeli Akademik Odalar Birliği ve paydaşlarımızla haftalık ve aylık kültür sanat programımızı ilan edeceğiz. Her yıl ekim ayından haziran ayına dek bu programı adım adım hayata geçireceğiz. Uluslararası, ulusal ve yerel kaynakların hibe ve destek projelerine sürdürülebilir kültür sanat programlarımıza destek olmaları için başvurular yaptık, yapıyoruz, yapacağız. Böylece kendi kendini finanse eden ve gençlerin kendi kişisel gelişimleri için hayata hazırlanmalarını sağlayan alanları KYÖD gelirlerine dokunmadan çözmeye çalışacağız.

KYÖD’Ü ULUSLARARASI ALANA AÇACAĞIZ

✓Dijitalleşme projenizden biraz bahseder misiniz?

Şehrin hem tarihini hem de arkeolojik ve sosyolojik değerlerine ilişkin yönlerini çeşitli projelerle KYÖD’ün 75 yıllık birikimine yakışır bir şekilde gün yüzüne çıkaracağız. Bütün bunları dünyanın her yerinden ulaşılabilir kılacağız. Dijitalleşme şüphesiz öncelikli çalışmamız olacak. Online bağış, hibe, satış, denetlenme, yazışma ve izlenme imkânlarını birlikte sunabileceğimiz yeni bir web sitesi altyapısını oluşturup hayata geçirmeye çalışacağız. Bunu AB ve uluslararası yapısal destek fonları, reklam, sponsorluk gibi kaynaklarla gerçekleştireceğiz. Böylece KYÖD’ü sadece Kocaeli yerelinin değil, ulusal ve uluslararası kurumların da etkileşimine açacağız. Bunları yaparken 21. yüzyıl teknolojisi, inovatif çalışmalar ve bilimsel gelişmelerle gençleri buluşturacağız. Gençlerin girişimcilik ruhlarını toplumsal sorumluluk ile harmanlayan bir bağı üretmeyi deneyeceğiz. Gençlere mentörlük eğitimleri ile özgüvenlerini tazelemeleri yönünde katkı sunacağız. Bunlara ilişkin özel etkinlikler yapacağız. Bu etkinlikleri KAOB ve paydaşları ile Kocaeli sanayisinin önemli aktörleri ile düzenleyeceğiz.

KATIL, ÜRET, PAYLAŞ

✓Ekibinizi kısaca anlatır mısınız?

KYÖD’lü Bizler yükseköğrenim disiplinlerinin bir kısmını bünyesinde taşıyan bir ekibiz. Ekibimiz sosyal bilimler, fen bilimleri ve güzel sanat disiplinleri alanlarından gelen belirli bir akademik ve iş tecrübesi bulunan, kamusal düşünceye ve ortak üretime önem veren, benden ziyade bizi ve toplumsal iyiyi öncül olarak benimseyen, bunun için yıllardır bulundukları mecralarda mücadele eden KYÖD üyelerinden oluşmaktadır. Yükseköğrenimin sorunlarını hem akademi içinden hem de dışından gözlemleyen, öğrencilerle çok sayıda çalışma yapan İzmit’te birçok entelektüelin, sanat üreticisinin, dezavantajlı grupların ve hak savunucularının yanı başındaki KYÖD üyeleriyiz. Cumhuriyetin kimsesizlerin kimsesi olma idealini, kendinde ve yaşantısında üretmeye çalışan ülkemizin kurucusu Yüce Atatürk’ün açtığı yolda ilerleyen bir ekibiz. KYÖD’ün kuruluş felsefesindeki öğrenci dayanışmasının ve toplumsal katkı üretme çabasının bir ifadesi olan hatta KYÖD’ün mottosu olan ‘katıl, üret, paylaş’ fikrinin takipçileriyiz. KYÖD’ün yakın tarihindeki en zor dönemde görev almaktan çekinmemiş, emek yoğun çalışmış, fikri takip üreterek sorunları çözmeye odaklanmış ve KYÖD’ün yüzünü yeniden şehre dönmeye hazırlanmasında katkı sunmuş ekiplerin parçası olan bir ekibiz. Biz KYÖD’ün çağdaş, şeffaf ve paylaşımcı kimseleriyiz.

GÜÇLÜ EKİP RUHU ÖNEMLİ

✓Adaylık süreciniz nasıl gelişti?

Bedriye Yıldızeli benim teyzemdir. Kendisi adaylık konusunda beni teşvik eden isimlerden biridir. Yola çıkış tarihimizde mevcut yönetimdeki arkadaşlarımızla bir ayrışma yaşadık. Daha çok emek ve destek veren taraf oldu. Dergiyi çıkaran hazırlayan fiilen binanın sorunlarıyla uğraşan ekip olarak yolumuza devam ettik. Ayrışmak istemedik ama arkadaşlarımızla uzlaşamadığımız yerler olmuş. Açıkçası nedenini çok da bilmiyoruz. Ekip olarak devam etmek istedik ekibin başkanlığında da oklar beni gösterdi. Ben öne çıktım. Amacımız ekip; güçlü başkan değil degüçlü ekip olgusuna inanıyorum. Yönetimimizde güzel sanatlardan sosyal bilimlerden hocalarımız var. Kesinleşen 13 kişi var. Liste yapmak çok önemli değil çalışacak emek ayırabilecek kişilere ihtiyacımız var.

ÜNİVERSİTEDE OLMAM EKSİ DEĞİL ARTIDIR

✓Üniversitedeki işleriniz derneğe zaman ayırmanızı engeller mi?

Gölcük’ten çıkıp Umuttepe’ye de Arslanbey Kampüsü’ne de derse gidiyorum. Gün içerisinde dernek işlerine zaman ayırmak bizim için sorun değil.  Yani üniversitede hoca olmamız KYÖD’e zaman ayıramayacağımız anlamına gelmiyor. Ayrıca yönetimimizde KOÜ Felsefe Bölümünden Doç. Dr. Bora Büyüktombak, Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Doç. Dr. Safiye Başar, Av. Ezgi Ulugün, Makine Mühendisi Akın Turan, Kimya Mühendisi Mehveş Özocak ve Sigortacı Görkem Kızıltaş bulunuyor. Mehveş ve Görkem iki adayın listesinde de bulunuyor.

ARTIK DİJİTALLEŞMELİYİZ

✓KYÖD’e nasıl bir profil kazandırmayı düşünüyorsunuz?

Sempozyumlar konusu bizim için önemli. Bu konudaakademik odalardan destek isteyeceğiz.  Diğer taraftan KYÖD’ün artık dijitalleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Dijitalleşmenin hem maddi olarak getirisi hem görsellik açısından getirisi bizim için kıymetli. Çünkü üye aidatı ile çevirmek istemiyoruz KYÖD’ü. Gönüllü bağışlar tabiki olur ama kurumsal bağışlar da var. Kurumsal bağışların başvurularını yaptık. Başvurularla ilgili veri tabanlarına girdik. Veri tabanlarına girdiğimizde bir sonraki başvuruda bir puan yukarıdan başladık.

ÖNCE PROJE SONRA ÜYELİK

✓Üye anlamında nasıl bir bakış açısı gözetiyorsunuz?

Her yıl basılan dergimiz bu yıl Covid-19 ağırlıklı olacak. Basım aşamasına geldik. Seçimden sonra basmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde tekrar bir ufuk açacağız. Amacımız çalışan ve amacı olan üye. KYÖD’de projeleri ortaya koyarak projelere katılacak kişiler önceliğimiz olacak. İnsanlar derneğimizi tanıdıkça üye olmaya devam edecekler. Önce üye ol, sonra derneği tanı değil. Çünkü kent bizim için önemli. Kent için bir şeyleri yaptıktan sonra üyelik bağımızı güçlendireceğiz.

KYÖD HALA KURTULAMADI

✓Emek kavramını çok önemsiyorsunuz. Bu kavramı dernekteki çalışmalarınıza nasıl yansıtacaksınız?

Emeğe daha çok ihtiyacımız var. Biz de emek verecek arkadaşlarımızla beraberiz. Çünkü KYÖD hala kurtulamadı. Kendi haline bırakamayız. İşletme yaşayan bir organizma. Oranın sürekli birinin kontrolünde olması gerekiyor. Biz de işletmeyi bu yüzden kiraladık. Bu dönemde emek yoğun süreci olacak fikri takip yapabilecek kişilerle KYÖD’ü geliştirmeye devam etmek istiyoruz. Çiçeği bile sulamazsanız bir hafta solar gider. Bu dönemde amacımız bu. Böyle bir şey için yola çıktık.

SIKI BİR MALİ SİDİPLİN İÇİNDEYİZ

✓KYÖD’ün mali durumu ne durumda?

Borç yükü ortaya çıktığından beri derneğe pek üye davet edilmemiş. 880 çıktığından beri tekrar borç çıkacak diye düşünülmüş. Şu an sıkı bir mali disiplin içerisindeyiz. Masraflarımızı ciddi derecede kısmış durumdayız ki bu sarmala bir daha dönmeyelim.

BİRLİKTELİK VE SİNERJİYİ SAĞLAYACAĞIZ

✓Kentin meseleleri hakkında KYÖD nasıl bir rol üstlenecek?

Konu ile ilgili olan meslek örgütü kimse o konuyla alakalı üyelerimizi bir araya getirip gerçek somut veri üzerinden ya da somut veriyi elde etmek için baskı yaparak birlikteliği ve sinerjiyi sağlayacağız. Amacımız bu. KYÖD’ün görüşü her zaman bilimden yana olur, bilimin dışında görüşü olmaz. Somut veri ne ise kamunun, toplumun yararı olan ne ise onu seçeceğiz. A, B ya da C partisinin dediğini değil de gerçeği konuşacağız. Tabi her partiye kapımız açık. İçimizde de birçok partiden üyemiz var. Siyasi bir kimliğim olmadığı için parti kimliğim de yok. 

DR. İLBEYİ KILAVUZ KİMDİR?

Makine Mühendisi İlbeyi Kılavuz, Kocaeli Anadolu Lisesi mezuniyetinin ardından yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nde tamamlamıştır. Makine mühendisliği alanında yüksek lisans ve doktora derecelerine sahip olan Kılavuz, halen Kocaeli Üniversitesi Ford Otosan İhsaniye Otomotiv Meslek Yüksek Okulu’nda Dr. Öğretim Üyesi (Yrd. Doç. Dr.) olarak görev yapmaktadır. Genç yaşta sivil toplum kuruluşlarıyla tanışan Kılavuz, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği yanında Makina Mühendisleri Odası üyesidir. Kılavuz sırasıyla, 2014-2018 yılları arasında Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği, 2018-2021 arasında KYÖD’te yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. 2021-2022 yılları arasında ise KYÖD Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür. Kılavuz, 2014 yılından bu yana da Kocaeli Üniversitesi Ford Otosan İhsaniye Otomotiv Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

01 Haz 2022 - 19:00 -

Muhabir  Ayşe Aydın


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.