Öteki Avukatlar seçim öncesi konuştu: Kocaeli Barosunda ‘savunma’ konuşmalı!

Kocaeli Barosuna yeni bir soluk getiren Öteki Avukatlar, bu dönem de yönetime girmeye kararlı. Savunmanın söz sahibi olduğu etkin bir baronun mümkün olduğu mesajı veren Öteki Avukatlar, “Kocaeli Barosunda demokrasi yok, ama biz bunu sağlayabiliriz” dedi

Ayşe Aydın Ceyhan
RÖPORTAJ Ayşe Aydın Ceyhan Tüm Haberleri
Öteki Avukatlar seçim öncesi konuştu: Kocaeli Barosunda ‘savunma’ konuşmalı!
Öteki Avukatlar seçim öncesi konuştu: Kocaeli Barosunda ‘savunma’ konuşmalı!
Haber albümü için resme tıklayın

Hafta sonu yapılacak olan Kocaeli Barosu 37. olağan genel kurulu ve seçimi öncesi Öteki Avukatlar ile konuştuk. Av. Selda İlgöz, Av. Cansu İsbir, Av. Talip Kavak ve Av. Hüseyin Akbaş; Öteki Avukatlar oluşumunun dünü ve bugününü anlattı. Geçtiğimiz dönem adını duyuran ve gösterdiği 3 adaydan birini yönetime almayı başaran Öteki Avukatlar, bu dönem aday sayısını da tanınırlığını da artırdı. Kocaeli Barosunda tek sesliliğe hayır diyerek yola çıkan Öteki Avukatlar, güçlü bir baronun güçlü savunmadan geçtiğini ifade etti. Amaçlarının sadece baro yönetiminde yer almak olmadığını söyleyen Öteki Avukatlar, “Hukukun sessiz kalmış yanını açığa çıkarmak, savunmanın gücüne güç katmak istiyoruz” mesajı verdi. Av. Duygu Tekdemir ve Av. Banu Sözal, büro ziyaretleri sebebiyle röportajımıza katılamadı.

Öteki Avukatlar seçim öncesi konuştu: Kocaeli Barosunda ‘savunma’ konuşmalı!
Av. Duygu Tekdemir ve Banu Sözal, büro ziyaretleri yaparken

‘KAPIDAN ÖNYARGILARI YIKARAK ÇIKTIK’

Baro seçimleri için çok çalıştınız, meslektaşlarınızı ziyaret ettiniz. Süreç sizin için nasıl geçti?

Bu soruya Öteki Avukatların Kocaeli Barosunun listesini delerek yönetimine giren Av. Selda İlgöz cevap verdi. İlgöz, “Seçim sürecinde üye ziyaretleri yapmaya gayret ettik. Bazı meslektaşlarımız bizi geçen dönemden biliyordu o ilgi devam ediyor. Bu dönem yeni meslektaşlarımız eklendi. Gidebildiklerimiz ve gidemediklerimiz oldu. Artık Kocaeli Barosu metropol barosu olmuş durumda. Gidemediğimiz üyelerimizden özür diliyoruz. Hepsiyle tanışıp elini sıkmak isterdik. Gittiğimiz yerlerde iyi yaklaşanlar da oldu, önyargılı yaklaşanlar da oldu. Ama biz çıkarken önyargıyı kırarak çıktığımızı düşünüyoruz. Daha sert suratlarda bizi karşılayanlar giderken elimizi sıkıp hayırlı olsun diyerek bizi uğurladı. Meslekte uzun zamandır olunca dost ve arkadaşlarımızın öneri ve yapıcı eleştirileri oldu. Onların tamamını dikkate aldık” dedi.

‘DAHA KALABALIK OLMALIYIZ’

Amaçlarının seçim kazanmak olmadığını yineleyen Av. İlgöz, “Biz aslında söz söyleyenlerin ama sözleri duyulmayanların sesi olmaya gayret ettik. Bu dönem de o yüzden üye ziyaretleri yaptık. Sözünü dışarıda söyleyemeyen meslektaşlarımızın bütün sözlerini Baro yönetimine taşımak istiyoruz. Bunu biraz daha kalabalık yapmak istiyoruz. Gittiğimiz yerlerde yönelim iyiydi. Eleştirilerin yanında başka eleştiriler de aldık. Bir baro yönetimi nasıl olmalı bunun tarifini yaptılar. Baro’nun nasıl olması gerektiğini de tarif ettiler. Gençler çok farklı şeyler istiyor. Aslında hakkı olan şeyleri istiyorlar. Baro’nun sadece içe dönük söz söylemesini değil dışa dönük de söz söylemesini istiyorlar. Dışa dönük söylenen sözlerin Kocaeli’nin yanı sıra ülkede yankılanmasını istiyorlar. Belki bunu başarabiliriz diye Öteki Avukatlar Grubumuza yönelim bu dönem oldukça arttı” dedi.

‘ÖTEKİ TARTIŞMASI AZALDI’

Geçtiğimiz döneme göre çalışmalarınızdan daha iyi sonuçlar bekliyor musunuz?

Bu soruyu ise Av. Hüseyin Akbaş cevaplandırarak “Öteki insanlar yeni bir şeye ilk başta mesafeli davranırlar. Olaya biraz daha kontrollü bakarlar. İlk dönemki çalışmamız o mesafeyi kırdı. Öteki Avukatlar, çalışmalarıyla mesafeli algıyı insanların ‘Burada bir şeyler yapabiliriz, buradan bir iş çıkar’ dediği noktaya getirdik. Geçen dönem 3 aday ile yola çıkmıştık, bu seçimde 6 aday olduk. 6 aday yola çıkarken geçen seçimdeki 3 adayın oluşmasından daha kolay oldu. Bu da yapılan çalışmaların bir şekilde başarılı olduğu, amacına emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor. İnsanlar geçen seçime göre bizleri daha fazla tanıyor. Neden ‘Öteki’ ismi tartışması bu dönem azaldı. Nereye gitsek neden öteki ismini seçtiniz diye sorular çok geliyordu. Hem ulaştığımız kitle hem birlikte çalıştığımız kitlenin büyümesi önemli bir değişim.

‘BAŞKAN DEĞİL YÖNETİM KURULU YÖNETSİN’

Öteki Avukatlar olarak önümüzdeki dönem tam bir yönetim listesi çıkarır mısınız?

Av. Akbaş, “Başkan adayı olmayacak diye bir şey asla söylemiyoruz. Seçim çalışmasında en çok üzerinde durduğumuz şey şu: başkan değil yönetim kurulu yönetmeli. Yönetim kurulu da başkana tabi olmamalı. Mevcut adaylardan seçilecek başkana karşı yönetimdeki arkadaşlarımızın tavrı ne olacaksa yarın kendi başkan adayımız da olursa yönetime tavrı aynı olacaktır. Bu anlamda 10 kişilik liste de olabilir. Bizim gibi bakıp da Baro çalışmalarına aday olmak isteyen hiçbir avukat arkadaşımızı geri çevirmeye niyetimiz yok. Seçici kurul üzerinden böyle bir seçim de yapmıyoruz. Hepimiz kendi isteğimizle aday olmuş insanlarız. Bu sayı; 6, 8, 10 da olabilir. Bir arkadaşımız ben başkan adayı olmak istiyorum da diyebilir. Bizim yönetime bakışımız, yönetim tarzının nasıl olması gerektiğiyle ilgili düşüncemiz değişmeyecek. Önemli olan da bu” dedi.

‘SEÇİM BAZLI ÇALIŞMIYORUZ’

Ziyaretlerinizde gelecek dönem sizinle çalışmak istiyorum yönetime aday olmak istiyorum diyen meslektaşlarınız oldu mu?

Av. Akbaş, “Bir dahaki dönem adaylığını bu günden kurmak pek mümkün olmuyor. Ama şunu açık söylemle de tavırla da görüyoruz. Çalışmalarımızı devam ettirirsek bu seçimden sonraki dönemde bizimle çalışmak isteyen meslektaşlarımızın sayısı muhakkak artacaktır. Öteki Adaylar çalışmasına sadece seçim bazlı bakmıyoruz. Bu da çok önemli. Seçim bitti 2 sene boyunca hiçbir şey yapmayacağız, 2 sene sonraki seçim için çalışacağız demiyoruz. Öteki avukatlar olarak seçim sonrasında da çalışmalarımız sürecek. Çalışmalarımıza dahil olabileceğini düşündüğümüz, bunu ifade eden veya niyetini açıkça gösteren arkadaşlarımız da oldu.

‘YÖNETİMDE ETKİN OLMAK İSTİYORUZ’

Bu dönem listeyi kaç adayınızın delebileceğini düşünüyorsunuz, ayrıca geçen döneme göre sadece kadın aday sayınız arttı, bunu özellikle mi istediniz?

Av. Akbaş, “İsteriz ki 6 adayımız da yönetime girsin ama öncelikle kadın arkadaşlarımızın yönetime girmesinden yanayız. 6 adaydan 4 kadın arkadaşımız yönetime girerse bu bizi çok mutlu eder. Tabi ki 6 kişi olarak yönetime girip orada en etkili şekilde çalışmak istiyoruz” dedi. Geçen döneme göre kadın aday sayısının artışını da değerlendiren Akbaş, “Erkek meslektaşlarımızdan da tercih eden olabilirdi ama 10 kişinin üzerinde aday çıkarmak doğru ve mümkün değil. Öyle bir şey olsaydı da kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapacaktık. Tabi ki kadın arkadaşların öncelikli aday olmak istemesi, bizim için daha güzel. Yani erkek avukat arkadaşlardan aday olmak isteyip de onları almamamız söz konusu olamaz. Tabi pozitif ayrımcılığı her zaman yapardık. Cinsiyet kotamız erkekler için mevcut” dedi.

‘TEK DÜZE BİR YÖNETİM İSTEMİYORUZ’

Öteki Avukatlar Grubuna bu dönem siz de aday oldunuz, siz nasıl bir baro istiyorsunuz?

Öteki Avukatlar’a bu dönem dahil olan yönetim kurulu adayı Cansu İsbir bu sorumuzu cevaplayarak “Doğrudan seçime yönelik bir duruşumuz yok. Kocaeli Barosu adına bir farklılık oluşturma gayretindeyiz. Öteki Avukatlar sadece seçim için çalışan bir grup değil, bundan sonrasında da var olmasını istediğimiz, farklı düşüncüleri bir arada toparlayabileceğimiz bir grup. Her şeyden önce Baro’nun tek sözünün olmasını istemiyoruz. Tek bir kişiye bağlı insanların olduğu, hiçbir fikrin sunulmadığı, tekdüze bir yönetim istemiyoruz. Daha çok insanın temsil edildiği, daha çok insanın söz sahibi olabileceği bir baro istiyoruz. Hatta gittiğimiz yerlerde en çok söylediğimiz şey şu: seçime kadar değil asıl seçimden sonrası için bir arada olmaya ihtiyacımız var. Birbirimizi ne kadar iyi tanıyabilirsek bizim için o kadar faydalı olur. Ziyaretler bizim için bunu sağladı. Meslektaşlarımızın bize ulaşmasına bizim onlara ulaşmamıza ihtiyacımız var. Yani kapımız sadece seçime kadar açık diye bir şey yok. Asıl bundan sonrası için bir arada olmayı istiyoruz” dedi.

‘BAROMUZ ETKİSİZLEŞTİRİLİYOR’

Bugüne kadar birçok ziyaret yaptınız, meslektaşlarınıza neler vaat ettiniz?

En şikâyetçi olduğumuz şey giderek etkisizleştirilen bir baro. Yani bu durumu sadece kınamakla sınırlı kalmayalım istiyoruz. Sadece buradan sonrası için belirli siyasi platformda alan aramayalım diye düşünüyoruz. Mesleki menfaatleri ön planda tutarak çok daha etkili şeyler söyleyelim ve yapalım. Aslında bunun için çağrı yapıyoruz. Ziyaretlerde hedeflediğimiz; bu çağrıya üyelerin kulak vermesi ve bizi tanımaları. Çünkü biz onları tanımak istiyoruz. Ziyaretlerle yapmaya çalıştığımız şey tam anlamıyla bu. Bu anlamda çok daha etkin, farklı şeyler söylemek isteyen bir baro yönetim kurulu kurmak istiyoruz. Genç avukatların sesini ne kadar duyurabilirsek işveren avukatların baskınlığını azaltabilirsek ne mutlu bize. Bilinsin ki genç avukatlar, haksız uygulamalarda etkili cevap verip etkili eylemler yapabiliyor. Bizim sözümüz bir yere kadar gider bir yerden sonra genç avukatlar söz sahibi olabiliyor” dedi.

‘SESİ ÇIKMAYANLARIN SESİYİZ’

Çok seslilik ve renklilikten kastınız tam olarak nedir?

Öteki Avukatların geçtiğimiz dönem de adayı olan Av. Talip Kavak sorumuzu cevaplandırdı. Av. Kavak, “Çok seslilik derken herkesin sesi olmaya da niyetimiz yok. Sesi çok çıkanların değil, sesi az çıkanların sesi olacağız. Herkesin oyuna da talip değiliz. Sözümüzü söylerken kime hitap ediyorsak net bir şekilde tavrımızı ortaya koyuyoruz. Bu anlamda sesimizin diğerlerinden farklı çıkacağını biliyoruz. Baro çok renkli ve sesli değil maalesef. Kocaeli Barosunda demokrasi yok, bugüne kadar da hiç olmadı. Biz de getiremedik. Bundan sonra umarım getirebiliriz. Bu çabanın sonucunu alacağımıza inanıyoruz. Ülkede nasıl demokrasi çabası varsa biz de bu şekilde uğraşıyoruz. Avukat arkadaşlarımızın ve yöneticilerin birçoğu çalışmalarımızın değerli olduğunu söylüyor. Hatta seçilip seçilmeyeceğimize bakılmaksızın bu oluşumun devam etmesini istiyorlar” dedi.

Öteki Avukatlar seçim öncesi konuştu: Kocaeli Barosunda ‘savunma’ konuşmalı!
Öteki Avukatların yönetim kurulu adayları; Av. Selda İlgöz, Av. Cansu İsbir, Av. Talip Kavak, Av. Hüseyin Akbaş bir arada

‘TÜRKİYE’DE ÖRNEK OLDUK’

Öteki Avukatlar olarak Kocaeli Barosu yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kocaeli Barosu seçiminde başkanların adayları öne çıkıyor. Bir baro başkanı seçildiyse onun listesindekiler seçilmiş oluyor. Yönetim kurulu başkanın dediğiyle hareket edince filli olarak ortadan kalkmış oluyor. Baro başkanının listesinin dışından gelenlerin hiçbir etkisinin olmadığı bir süreç yürüyordu. Biz de yönetim kurulunu güçlendirmek amacıyla yola çıktık. Başkan adayımız olmasın dedik. Diğerlerinden farklı yanımız da bu. Türkiye’deki baro seçimlerinde bağımsızlar, tek başına yönetim kuruluna aday olur ya da bir baro başkanının tabii olduğu listede yer alır. Bizim gibi sadece baro yönetim kurulu için çalışan olmadı. Baro başkanından bağımsız hareket ettiğimiz için sesimiz daha özgür. Bir şey söylerken başkana zarar gelmesin, başkanın söylediğinin tersi olmasın, bir projenin dışına çıkmayalım gibi kaygımız yok. 6 bağımsız adayın birlikte mücadele verdiği bu oluşum tüm Türkiye’ye örnek oldu” dedi.

‘TEK KADINCILIĞA KARŞIYIZ’

Türkiye Barolar Birliği tarafından Kocaeli Barosuna tahsis edilen İzmit Sevim Hanım Köşkü ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bahar Hanım gitmeden önce ‘Bakın size yer buldum’ diyerek bunu büyük bir başarı hikâyesi gibi göstermek istedi. Bu konuda Barodan, genel kuruldan, meclisten, baro büyüklerinden yönetimdekilerden bağımsız olarak tek başına karar verildi. Ülke saraylardan yönetiliyor, Baro ise köşke taşınacak. Memlekette ekonomik gücü olmayıp da avukat tutamayanlara baronun avukat tutup ücretini ödediği bir birim var. Adli yardım denilen bu birimden genelde genç avukatlar yararlanır. Baro, müvekkilin ödeyemeyeceği paranın ödemesini yapar. Yaklaşık bir yıldır Baro birlik, bu ödemeleri yapmıyor. Baro birlik, üzerine düşen bu ödemeleri yapmak yerine köşk kiralıyor. Bu da tartışılmıyor. Eğer bize sorulsaydı emin olun avukatların yüzde 90’ı bir köşke müsaade etmezdi. Kapalı kutuda, ben yaptım oldu mantığı olmaz. Biz tek adamcılığa da tek kadıncılığa da karşıyız. O yüzden çok seslilik, avukatların çıkarı anlamında çok önemli ve değerli” dedi.

BİZ VE ONLAR!

Selda Hanımın yönetimde olması Öteki Avukatlar açısından nasıl bir etki yaptı?

Av. Kavak, “Biz ve onlar oldu. Biz bunu beklemiyorduk. En azından seçildikten sonra bir ortaklaşma olacağını düşünüyorduk. Seçildikten sonra birlikte çalışma yollarının onlar tarafından daha net bir şekilde kabul edileceğini zannediyorduk. Üyelerin bir kısmı bunu düşünüyor, bizim dışımızdaki adayların da yönetimde yer almasını istiyor, seçimden sonra bunu dahil edelim demesini beklerdim. Ama pek öyle olmadı. Gelsin çalışsın oldu. Selda Hanım katkı sunaya çalıştı ama bizim için yönetime girmek amaç olmadı. Bu yolun açılmasını amaçlamıştık ve amacımıza ulaştık. Şu anda yönetim kuruluna 26 kişi aday oldu. Kocaeli Barosuna biraz olsun demokratik bir yapı kazandırdığımıza inanıyoruz. 26 adayın 10’u kadın. Bir de kadın aday çıktı bu devamlılık da güzel bir şey” dedi.

‘GÜÇLÜ SAVUNMA’YI BAŞARABİLİRİZ’

Nasıl bir baro yönetimi hayal ediyorsunuz?

Av. Kavak, “Yönetime girecek sayının artması ve Baronun seçimlerinin değer kazanması önemli. Kocaeli Ticaret Odası seçimlerini gördük, katılımı yüksek, listeleri olan bir seçim oldu. Baro seçimleri de bundan sonra yeniden seçim haline gelir diye umuyoruz. Adaleti daha görünür, savunmayı daha görünür, avukatları daha görünür hale getirirsen o zaman vatandaş da avukatın ve savunmanın gücünü görür. Güçlü bir baro, güçlü ve söz sahibi avukatlar hayal değil. Adliyede olan en ufak bir haksızlık, hâkimin yaratabileceği en ufak bir sıkıntı, savcının çıkaracağı en ufak bir problemde baronun da oraya dahil olması önemli. Avukatın arkasında bir baronun olduğu gücüyle çok daha rahat ve farklı davranabildiği daha güçlü savunma yapabildiği günler mücadelemizin sonucu gelecektir” dedi.

‘HUKUKİ YAPILANMALAR MUTLAKA OLMALI’

Öteki Avukatlar olarak meslektaşlara ve vatandaşlara mesajınız nedir?

Devlet tarafı hâkim, savcıdır; halk, vatandaş tarafı savunmadır. Bizim temel amacımız savunmayı güçlendirmektir. Barolar, avukatlar ne kadar güçlenir ne kadar sesi çok çıkabilirse hukuk o kadar güçlü olur. Ki öncelikli amacımız budur. Baro tek başına sorunları çözemez o yüzden baro dışında da örgütlenme olmalıdır. Hukuki derneklerin, hukuki yapılanmaların, hukuki ögelerin artması lazım. Bunları artırdıkça hâkim de savcı da savunmaya uymaya mecbur kalır. Güçlü bir baro yargılamayı hizaya çeker. Davaların erken bitmesi sağlanacak. Ülkedeki antidemokratik uygulamaların her geçen gün artırdığı bir siyasal ortamda en azından baronun içerisinde daha demokratik bir yapının olması için bir çaba gösteriyoruz. Bu, ülkenin gidişatından bağımsız bir durum değil aslında. Ülkede demokrasi adına mücadele verenler aksine mücadelede verenlerin yan yana geldiği bir nevi çarpıştığı bir ortamda mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

13 Eki 2022 - 17:00 -

Mahreç  Ayşe Aydın Ceyhan


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.