‘Öğrenciler mağdur edilmesin’

Yeni okul sezonu sıkıntıları ile beraber geldi. Okul servislerine yapılan zamlar, açığa alınan öğretmenler ve kapatılan okullarda okuyan öğrencilerin gelecek kaygısını İzmit halkına sorduk. İzmitliler “Öğrenciler mağdur edilmesin

2016-2017 Eğitim-Öğretin yılı yarın itibari ile başlıyor. Ancak okullar daha başlamadan hem öğrencilerin hem de velilerin sıkıntısı başlamış durumda. Yeni dönemin başlaması ile beraber okul servislerine de zam gelmesi velileri kara kara düşündürüyor. Öyle ki geçtiğimiz yıla kadar 120 TL civarında olan okul servis fiyatları yapılan düzenleme ile beraber 150 ile 170 TL civarında olacak.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN DURUMU

Öte yandan 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrasında başlayan ve tüm kamu alanlarını içeren operasyonlar kapsamında binlerce öğretmen açığa alındı. Açığa alınan öğretmenlerin yerini yeni kadrolar dolduracak.Ama bu açığın nasıl ve ne zaman kapanacağı ise meçhul. Diğer taraftan operasyonlar kapsamında kapatılan okullarda okuyan öğrencilerin durumu ise hala belirsizliğini koruyor. Yetkililer öğrencilerin başka okullara nakil edileceğini dile getirse de yaşanan karmaşa nedeniyle mevcut okulların kapasitelerinin nakledilmeyi bekleyen öğrencilere yetip yetmeyeceği bilinmiyor.

İZMİT HALKINA SORDUK

Çağdaş Kocaeli Gazetesi olarak İzmit halkına yeni okul döneminin başlaması ile beraber okul servislerine yapılan zammı, açığa alınan öğretmenlerin ardından okullardaki öğretmen sıkıntısının nasıl giderileceğini ve kapatılan okullardaki öğrencilerin durumunu değerlendirdik. Vatandaşlardan aldığımız sonuç ise şöyle; okul servislerine zam gelmesi, FETÖ operasyonları nedeniyle açığa alınan öğretmenlerin yarattığı açık derhal kapatılsın, öğrenciler mağdur edilmesin.

‘AÇIĞIN KAPANMASI GEREKİYOR’

Yücel Okuyucu (26) İşçi: Okul servislerine yapılan zammı gereksiz buluyorum. İnsanlar zaten çocuklarını okutmak için binbir güçlük çekiyor.Bir de üstüne böylesine bir yük  bindirmek doğru değil. MEB'de binlerce öğretmen açığa alındı. Suçlu olan elbette ki cezasını çeksin ama bu oluşan öğretmen açığının kapanması gerekiyor. Öğrenciler mağdur edilmemeli. Kapatılan okullarda okuyan öğrenciler içinde bence nakil yerine daha doğru bil yol bulunmalı. Zira o kadar öğrenciyi nakil ettiğinizde hem sınıf mevcudu artmış olur hem de kaliteli bir eğitim vermezsiniz.

‘ÖĞRENCİLER MAĞDUR EDİLMEMELİ’

Furkan Demirtaş (18) Garson:

Okul servislerine zam yapma zorunluluklarını anlayabilmiş değilim. Evet, servisçilerde kazanmalı ama birileri kazanacak diye insanları mağdur etmek doğru değil. 15 Temmuz'dan sonra binlerce öğretmenin açığa alınması ne kadar doğrudur bilmiyorum. Ama öğrenciler mağdur edilmemeli bence. Aynı şekilde kapatılan okullardaki öğrencileri başka okullara nakletmek yerine yeni okullar yapılsa daha doğru olur bence.

‘VERİMLİ EĞİTİM OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM’

Seyit Ali Aktaş (16) Öğrenci:

Ben de okuluma servisle giden biriyim. Okul servislerine zam gelmesi emin olun birçok aileyi çok zor duruma düşürecek. Özellikle asgari ücretle çocuklarını okutmaya çalışanlar için felaket denebilir. Öğretmenlerin açığa alınması konusunu benden büyükler tartışsınlar ama biz öğrencilerin öğretmene ihtiyacımız olduğunu herkes biliyor. Kapatılan okullardaki öğrenciler mevcut okullara nakledilirlerse sınıf mevcutları artacak daha kalabalık bir sınıfta verimli bir ders verileceğini sanmıyorum.

‘YENİ OKULLAR GEREKİYOR’

Seda Demiral (27) Editör:

Okul servislerine yapılan zammı tabi ki de doğru bulmuyorum. Zam yapılması birçok aileyi zora sokacak. Açığa alınan öğretmenlerle ilgili tek diyebileceğim yeni kadroların daha özverili olarak seçilmesi. Kapatılan okullarda okuyan öğrencilerin ise acil olarak yeni okullara yerleştirilmesi gerekiyor. Onları mağdur etmeye kimsenin hakkı yok.

‘MASUM İNSANLAR MAĞDUR EDİLMESİN’

Buket Sezer (20) Öğrenci:

Okul servislerine yapılan zammın hiçbir vatandaş tarafından onaylanacağını sanmıyorum. Minibüslere de zam yaptılar. İnsanlar çocuklarını servise vermese bile yol parası yine insanların sırtında bir külfet olacak. Açığa alınan öğretmenler arasında gerçekten kötü işlere karışanlar varsa açığa alınmalarını destekliyorum. Ama dilerim masum insanlar mağdur edilmemiştir. Kapatılan okullardaki öğrencileri de bence acil olarak yeni okullara yerleştirmeliler.

‘DEVLET ÇÖZÜM ÜRETİR’

İbrahim Güneş (60) İşçi emeklisi:

Okul servislerine zam yapılmasını onaylamıyorum. Çocuğunu okutmak isteyenlerin sırtına bu kadar külfet yüklenmemeli. Açığa alınmaları destekliyorum. FETÖ ile işbirliği içinde olanları Müslüman olarak kabul etmiyorum. Devletimiz büyük onların yerini elbette ki dolduracak vatan evlatları var. Öğrenciler mağdur olmasını elbette ki istemiyorum. Devletin çözüm üreteceğini düşünüyorum.

‘KURUNUN YANINDA YAŞ YANMASIN’

Fevzi Esen (69) Emekli:

Okul servislerine yapılan zam ile ilgili bir bilgim yok onun için bu konuda konuşmak doğru olmaz. Ama açığa alınan öğretmenler ile ilgili şunu diyebilirim ki, bu operasyonlar kapsamında kurunun yanında yaş yanmasın. Tek dileğim bu.

‘ÖĞRENCİLER YENİ OKULLARA YERLEŞTİRİLMELİ’

Emin Aydın (65) İşçi Emeklisi:

Servis araçlarına yapılan zammı desteklemiyorum. Zaten insanlar zor bela çocuklarını okutuyor bir de böyle zam yapmak zor değil. FETÖ operasyonlarının sürmesi gerekiyor.Ama tabi ki de operasyonlar sürerken de kurunun yanında yaş yanmasın. Kapatılan okullardaki öğrenciler de eğitimlerinin devamı için yeni okullara yerleştirilmeli.

‘DİLERİM MAĞDURİYET GİDERİLİR’

Hüseyin Uğur (27) İşçi:

Servis araçlarına yapılan zammı doğru bulmuyorum. Bence gerekli değildi. Özellikle asgari ücretli için çok zor bir sürecin başlangıcı olur bu. Bana göre bu zam da diğer tüm zamlar gibi halkı sömürmeye yönelik. Açığa alınan öğretmenlerle ilgili diyebilecek bir şey yok. Eğitim sistemimiz zaten çökmüş durumda. Şuan da eminim onların yerine kendi kadrolarını doldurmaya başlamışlardır bile. Kapatılan okullardaki öğrencilerin durumu ise vahim. Dilerim yakın zamanda mağduriyetleri giderilir.

‘İNSANLARI MAĞDUR EDİYORLAR’

Devrim Gök (18) Öğrenci:

4+4+4 eğitim sisteminin getirdiği şeylerden birisi de bu. İnsanlar artık yakın okullara değil uzak okullara vermek zorunda kalıyorlar çocuklarını. Bu durumda servis zorunluluğunu doğurmuş oluyor. İnsanlar bu durumdan dolayı mecburen çocuklarını servise vermek zorunda kalıyor. Yapılan zam bence tamamen bu zorunluluğu kendileri açısından fırsata dönüştürme işidir. İnsanları mağdur ediyorlar. Öğretmenlerin açığa alınmasını bilemem ama açığa alınan öğretmenlerin yerini kendi kadroları ile dolduracaklarına eminim.

‘YAPILAN ZAM GEREKSİZ’

Ufuk Saka  (61) Emekli:

Servis araçlarına yapılan zam çok fazla. Böylesi ne bir zammın çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum. Açığa alınan öğretmenlerin birçoğu görevlerine geri geliyor birçoğu da bekleme de sanırım. Ama ne olursa olsun öğrencilerim mağdur edilmemesi lazım.

‘ÖĞRENCİLERİN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ’

Hasan Akşit (19) Öğrenci: Servis araçlarına yapılan yeni zamlar bence gerekli değildi. İnsanlar çocuklarını okutmak için bu kadar maddi yükün altına girmemeli bence. Operasyonlar kapsamında binlerce öğretmen açığa alındı. Eminim bu süreçte kurunun yanında yaş da yandı. Bence büyüklerin düşünmesi gereken şey her şeyden önce öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesidir.

17 Eyl 2016 - 15:54 -

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 222.504 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?