‘7 adayın toplamından fazla oy alırım’

Rektörlük seçimlerinde aday olan Prof. Dr. Ali Demirci, seçimlerde diğer 7 adayın toplamından daha fazla oy alacağını iddia etti.

Rektör adaylarından Saadettin Hülagü’yü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan iken evinde ziyaret etmesinin ardından kamuoyunda Hülagü’nün rektörlüğüne kesin gözüyle bakılmasının doğru bir algı olmadığını söyleyen Demirci, “Seçimlerde alacağım yüksek oy sonrası Cumhurbaşkanımızın beni seçeceğini düşünüyorum” dedi.

Kocaeli Üniversitesi’nde henüz tam tarihi netlik kazanmasa da rektörlük seçimleri heyecanı iyiden iyiye başlamış durumda. Şu ana kadar rektörlük için 8 aday çıkarken, adaylar arasındaki yarış yavaş yavaş kızışıyor. Adaylardan Prof. Dr. Ali Demirci, bugün gazetemize bir ziyaret düzenledi. İddialı açıklamalarıyla dikkat çeken Demirci,  seçimlerde 7 adayın toplamından daha fazla oy alacağını belirterek, diğer adaylardan yöneticilik anlamında çok daha tecrübeli olduğunu ve geçmişte Kocaeli Üniversitesi’ne yaptığı hizmetlerle rektörlüğü en çok kendisinin hak ettiğini sözlerine ekledi.

Özgeçmiş                                                                                              

1964 Amasya doğumluyum. Evliyim. 2 çocuk babasıyım. Lise eğitimimi Ankara Fen Lisesi’nde tamamladım. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. 19 Mayıs Üniversitesi’nde Radyoloji ihtisasımı tamamladım. Daha sonra Yael Üniversitesi’nde ağırlıklı olmak üzere  neoradyoloji alanında ziyaretçi ve araştırmacı olarak bir süre bulundum. 1995 yılında Kocaeli Üniversitesi’ne Yardımcı Docent olarak başladım. 1995 yılından bu yana da Radyoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyorum. İdari görevlerim arasında, rektör danışmanlığı, başhekim yardımcılığı, rektör yardımcılığı gibi görevler bulunmakta...Bunun dışında bazı komisyon ve kurullarda ek görevler aldım.

Kocaeli Üniversitesi’nde 8 adaylı bir rektörlük yarışı yaşanıyor. Her ne kadar tarihi henüz netlik kazanmasa da zaman ilerledikçe heyecanda artıyor. Seçimlerle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Bence en olumlu seçim atmosferlerinden biri olarak gidiyor. Aday sayısı fazla değil. Bizim gibi bir kamu üniversitesinde 8 aday gayet normaldir. Zaten alt sınır 6… Benim bu seçimlerde avantajım benden başka yönetici olan üst düzey bazı görevlerde bulunmuş adayın olmaması… Daha kısa süreli, daha az görünür idari görevleri olanlar ve hiç idari görev almamış olanlar da var. Benim tercihim de seçimlerin biraz geç başlamasıydı. Bu yüzden basının karşısına biraz da geç çıktım. Aslında asli işlerimizin yanında bu rektörlük seçimleri çok da önemli değil. Bu seçimleri demokratik hakkın bir ifadesi olarak görülüyorum.

Seçimlerde kaç öğretim üyesi oy kullanacak?

Oy kullanma hakkı bulunan 920 öğretim üyesi var. Sağlık sorunu olanlar var. Yurt dışında olacak olanlar var. Bu sayının 850-900 arasında olacağını düşünüyorum.

Kocaeli Üniversitesi denilince akla ister istemez Komsuoğlu soyadı geliyor. Siz gerek Sezer Hanım gerekse de Baki Bey’le çok yakın çalıştınız. Şayet seçilirseniz, sizin döneminiz Komsuoğlu dönemlerinin bir devamı niteliğinde mi olacak?

Kesinlikle bir değişim olacak. Bu çok net. Değişim zamanın da bir gereği. Ben Sezer Hanımla da Baki Bey’le de çok yakın çalıştım. Beraber çok emeğimiz oldu. Kurumun bu hale gelmesinde inşaatlar dahil, benim de emeğim vardır. Baki Hoca enerjisinin büyük kısmını inşaatlara harcadı. Deprem sonrası yeni bir kampüs yapılması gerekiyordu. Sezer Hanım ise bu kampüsü tamamladı. Ama artık akademik faaliyetlere daha fazla konsantre olmalıyız. Biz çok büyük ve iyi bir üniversiteyiz. Halka hizmet açısından da iyi noktadayız. Elbette bu alanlardaki çalışmalarımıza devam edeceğiz ancak esas yoğunlaşmamız gereken kısım akademik çalışmalar olmalıdır. Bu üniversiteyi bir üst lige çıkarmaktır. Baktığımızda Sezer Hanım’ın adayı değilim sadece. Üniversitenin adayıyım. Bu dönem yönetimde yer alan hocalarımız beni destekliyor. Baktığımızda geçmiş dönemlerdeki rektör yardımcılarımız da beni destekliyorlar. Tek bir kişinin adayı değilim.

Bolonga süreciyle birlikte Kocaeli Üniversitesi’nde bir yandan eğitimin kalitesi arttırılmaya çalışılırken diğer yandan geçme notu da yükseliyor. Şu an bazı bölümlerde 65’i bulan geçme notunun 70’e çıkarılması gündemde… Siz bu konuya nasıl bakıyorsunuz?

Eğitim kalitesini arttırmak için yönetimde olduğumuz süre boyunca büyük gayretler sarf ediyoruz. Bir yandan da öğrencilerimizle daha sıkı diyaloglar kurmaya çalışıyoruz. Elbette böyle not ve benzeri konular öğrencileri bir hayli sıkıyor. Ancak eğitime şöyle bakmak gerekiyor. Buradaki notun yükselmesi barajın yukarı ya da aşağıya çekilmesi, aslında geçerli argümanlar değiller. Öğrencinin öğrenme sürecinde daha etkin bir değerlendirmeye tabi tutulmasını sağlamak gerekmektedir. Yoksa notu yukarı çekersiniz, herkes başarısız olabilir, aşağıya çekersiniz, herkes dersi geçer.

Kocaeli Üniversitesi’ne her yıl yeni bir takım bölümler açılıyor. Bu yıl da 2 bölüm daha açıldı. Bir yandan da üniversite çok ciddi bir öğrenci sayısını barındırıyor. Neredeyse 70 bini bulmak üzere… Üniversitesi’nin bir büyüme planı var mı?

Böyle bir hedef koymayı çok isteriz. Bu hedefin gerekliliğinin de farkındayız. Ancak biz bir kamu üniversiteyiz. Siyasi iradenin düşünceleri çerçevesinde bir takım icraatlar yapabiliyoruz. Yoksa bize kalsa öncelikli olarak bazı bölümlerdeki öğrenci sayılarının düşürülmesiyle başlardık. Ya da o öğrenci sayılarına uygun olacak şekilde ek programlar açmak isteriz. Örneğin bir sınıfta 100 kişi olacağına, iki ayrı programda 50 kişiye ders vermek isteriz. Ancak bu kez de fiziki şartlar ve öğretim üyesi emeği gibi şeylerin karşılanması gerekir. Bundan sonra ki süreçte dönüşüm hedefimiz var. Bazı meslek yüksek okullarında benzer programlar var. Bunları değişime uğratma hedefindeyiz. Ama burada da bazı teknik zorluklarımız var. Takdir edersiniz ki bir programı kapattım diyerek, kapatamazsınız. Önce oradaki tüm öğrencileri mezun etmeniz gerekir. Bu yüzden bir programı kapatmak bazen yıllar alabilir…

Baktığımızda Gebze’ye ve Kartepe’ye 2 yeni üniversite kuruluyor. Kocaeli Üniversitesi artık kentimizdeki tek üniversite olmayacak. Kocaeli Üniversitesi açısından bu bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı?

Ben kentimize kurulan üniversitelere çok olumlu bakıyorum. Ne kadar çok üniversite kurulursa, kente o kadar katkısı vardır. Keşke üniversiteler arası bir bilgi rekabeti de sağlanabilse… Bu da çok olumlu olur. Tabi yeni kurulacak üniversitelerden biri vakıf üniversitesi. Kartepe’ye kurulacak olan Maltepe Üniversitesi… Vakıf üniversitelerine bir şeyleri vakfetmek gerekir. Yani vakfın üniversitenin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabileceği bir kaynağa sahip olması şarttır. Eğer bu üniversitelere kar getiren bir organizasyon gözüyle bakılırsa yanlış yapılır. Bir de Gebze’ye kurulacak olan bir üniversite daha var. Onun da kurulacak olmasından dolayı çok mutluyuz.

Erasmus süreci ile ilgili Kocaeli Üniversitesi her geçen yıl yeni okullarla bir takım anlaşmalar yapıyor ve bu sürecin yaygınlaştırmayı hedefleyen bir anlayışla konuya yaklaşıyor. Ancak tabi öğrenciler daha fazla ülkeye gidebilmeyi istiyorlar. Şayet rektör seçilirseniz Erasmus süreci ile ilgili ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

Şimdi olaya sadece bir kıta ülkeleri olarak bakmamak lazım. Bizim ayrıca Erasmus benzeri Mevlana adlı bir projemiz daha var. Bu proje ile Japonya, Uzakdoğu ve Afrika ülkelerindeki üniversiteler ile öğrenci değişimi anlaşmaları imzaladık. Ben bu programları çok önemsiyorum. Keşke imkanımız olsa da bütün öğrencilerimizi bir dönem yurt dışına gönderebilsek… Onların eğitimlerinin yanı sıra farklı kültürleri tanıma ve daha olgunlaşmasını sağladığını düşünüyorum bu programların… Bir de hedeflediğimiz noktalardan biri de uluslararası olmak… Uluslararasılaşmanın en büyük ayağını da öğrenci değişim programları oluşturuyor.  Bu programları elbette yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.

Rektör adaylarından SaadettinHulagü’nünCumhrubaşkanı Erdoğan’ı, o zaman Başbakan iken bir akşam yemeğinde evinde ağırlamasının ardından, kamu oyunda yeni rektörün baştan belli olduğuna yönelik bir algı oluştu. Siz bu algı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Evet bu algının ben de farkındayım. Sayın Cumhurbaşkanımızın o zaman Başbakan iken bir ev ziyareti üzerinden yaratılan bir algı bu… Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan iken bir çok ev ziyaretinde bulunmuştu. Yani bu ilk değildi. Parti içerisindeki kadrolarda bile devamlı danışarak birtakım kararlar veren biri… Biraz haksızlık oluyor. Bunu anlatmakta da zorluk çekiyorum ama yanlış bir algı yürütülüyor. Bunun benzerleri başka seçimlerde de oluyordu.  Her seçimde bazı adaylar giderler Cumhurbaşkanı ile görüşmeler yapmaya çalışırlar. Ama önemli olan birlikte çalıştığımız öğretim üyelerinin Ali Demirci bizim rektörümüz olabilir demesidir. Böyle de diyorlar. Cumhurbaşkanımızın elbette yasal hakkıdır, rektörü belirlemek… Ancak ben öğretim üyelerinin ısrarla seçtiği bir adayı da değiştireceğini pek düşünmüyorum. Burada önemli olan öğretim üyelerimizin kararıdır. Ben sayın Cumhurbaşkanımızın seçim artı özgeçmiş artı yapılan bir takım hizmetlere bakarak bir karar alacağını düşünüyorum.

Seçimlerle alakalı çok iddialı açıklamalar yaptınız. Ne kadarlık bir oyu hedefliyorsunuz? Bununla ilgili somut bir çalışmanız var mı?

Yapmaya devam ediyoruz. Ama ben üniversitenin tabanını bildiğim için tahminde daha rahat bulunabiliyorum. Yaptığım görüşmeler öngördüğümden çok daha olumlu geçti. Yaptığım en ihtiyatlı hesapta bile diğer adayların toplamından daha fazla oy alacağımı söyleyebilirim.  7 adayın toplamını alacağım oyla geçeceğimi düşünüyorum. Uygur METE'nin röportajı

25 Eyl 2014 - 14:23 -

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 230.658 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?