İlklerin kadını Seçim Demirel

14 Ocak’ta yapılan seçim sonrasında Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği’nin (TFFHGD) yeni başkanı olan Seçim Demirel,

Antalya’daki dernek başkanları toplantısından döner dönmez kapısını Çağdaş Kocaeli’ye açtı. Türkiye’nin ilk kadın TFFHGD başkanının röportajını Çağdaş Kocaeli yaptı.

SEÇİM DEMİREL KİMDİR?

1976 yılında Malatya’da doğan Seçim Demirel, 2 kız ve 2 erkek çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul ve orta okulu doğduğu şehirde okuyan Demirel, Malatya İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Seçim Demirel üniversitede uzmanlık alanını futbol olarak yaptı. 18 yaşında hakemliğe ilk adımı atan Seçim Demirel 2003 yılından beri ilimizde hakemlik yapıyor. 10 yıldır FIFA kokartı takan tecrübeli hakem 14 Ocak’ta yapılan TFFHGD seçimlerinde tek listeyle dernek başkanlığına seçildi.

DEMİREL İÇTENLİKLE YANITLADI

Türkiye’nin ilk bayan klasman hakemi olan Seçim Demirel, ilk kadın dernek başkanı oldu. Bu anlamda bir ilke daha imza atan Demirel Antalya’dan döner dönmez ilk röportajını gazetemize verdi. Başarılı FIFA hakemi muhabirimiz Furkan Kaymaz’ın sorularını içtenlikle yanıtladı. İşte Seçim Demirel’in röportajı:

Seçim hocam öncelikle yeni görevinizde başarılar dilerim. İlk sorum isminizle ilgili olacak. İsminiz seçim günü doğdunuz için koyulduğu söyleniyor. Bu doğrumu?

Teşekkür ederim. İsimimin hikayesi aslında öyle değil. Babamın yakın bir öğretmen arkadaşı vardı. Onun adı Seçim’di. Ben doğunca babam bana onun adını koymak istemiş ve adımda öyle koyulmuş.

Aslen nerelisiniz? Aileniz nerede yaşıyor?

Ben doğma büyüme Malatya’lıyım. Ailemde Malatya’da yaşıyor.

Kaç yıldır beden eğitimi öğretmenliği yapıyorsunuz?

18 Yıldır beden eğitimi öğretmenliği yapıyorum. Şuanda Atılım Anadolu Lisesi’nde çalışıyorum.

Nerede ikamet ediyorsunuz?

Kartepe’de ikamet ediyorum. Burada erkek kardeşimle beraber yaşıyoruz.

Hakemliğe nasıl başladınız?

Üniversitede bir gün Malatya il hakem kurulundan Mustafa Yayan geldi. Futbol hakemliği kursunun açılacağını bize söyledi. Bende futbolu sevdiğim için o gün futbol hakemi olmaya karar verdim. O dönemde sadece iki bayan hakemdik.

Aileniz futbol hakemliğinizi nasıl karşıladı? Maçlarınızı izlemeye geldiler mi?

Ailem bu konuda her zaman arkamda durdu.  Beni bu yolda hep desteklediler. Maçımı izlemek için bir gün babam geldi. Malatya’da küfürlü bir maça denk geldi. O günden sonra bunu bir daha yapmama kararı aldık.

Malatya’da o dönemde genç bir bayan hakem olmak zor oldu mu?

O dönemde zorlandığımı inkar edemem. Bayan olduğum için insanların aklında “Sen bu işi yapamazsın”, “sen ne anlarsın futboldan” diye bir zihniyet vardı. Bayan hakemlere güvenilmiyordu. Ama ben azimle maçlarıma gitmeye devam ettim ve onlarda yavaş yavaş bu durumu kabullendiler. Hatta bir ara hasta olup maç almadığımda geri döndükten sonra kulüplerin hocam “neredeydiniz yoksunuz epeydir” diye sözlerini işittim.

Hakemlik yapmak için neden Malatya değil de Kocaeli’yi seçtiniz?

FIFA hakemi olabilmem için Malatya ilinden uçuşların çok zor olduğunu ve daha büyük bir ile geçmem gerektiğini söylediler. İstanbul, İzmir Ankara gibi şehirler bana çok büyük geldi. Oralarda yapamayacağımı düşündüm. Bu yüzden İstanbul hava alanlarına yakın olduğu için Kocaeli’yi seçtim.

Burada tanıdıklarınız var mıydı?

Hiçbir tanıdığım yoktu. Tayin istedim ve tayinim çıktı. Bavulumu alıp geldim.

O zaman 27 yaşındaydınız başka bir şehirden düzen kurmak zor oldu mu?

Elbette zor oldu. Yepyeni bir hayat ve düzen kuruyorsunuz sonuçta. Ancak bunların olacağını biliyordum ve bu yola başlarken bir idealim vardı. Ben FIFA hakemi olacağım diyordum. Bana da böyle bir seçenek sunduklarında hiç düşünmeden kabul ettim ve geldim. 2003 yılında geldiğim zaman da FIFA oldum.

2008 yılında Erzurumspor ile Etimesgut Şekerspor arasındaki TFF 2.Lig Yükselme Grubu maçında 15 dakika çorapla maç yönettiniz. O günkü yaşadıklarınızı bize anlatır mısınız?

Erzurum’da sahanın zemini buz tutmuştu. Bu yüzden sık sık kayıyordum ve pozisyonları yakalamakta geç kalıyordum. Bende kramponlarımı çıkarttım ve bir süre bu şekilde koştum. Daha sonra karda koşmayı kolaylaştıran çivili kramponlardan getirdiler. Maçı bu kramponlarla bitirdim. Ertesi gün baktım ulusal basında her yerde haber olmuşum. Güzel tepkiler aldım.

Hayatınızda en çok mutlu olduğunuz anlar nelerdir?

Trinidad Topago’ya Bayanlar 17 Yaş Dünya Kupası’na çağırıldığım ve Süper Lig Yardımcı Hakemlik Kadrosu’na girdiğim anlardı. Birde geçen sene bir Süper Lig maçında bir seyircinin bana beste yapması beni son derece mutlu etmişti.

Erkekler arasında maç yönetmek zor muydu?

Eskiden zorlanıyordum. Çünkü bayan olduğum için güvensizlik duyuyorlardı. Kafalarındaki zihniyet bu şekildeydi. Sahada duygularımı kontrol etmek için içimde tam bir psikolojik savaş veriyordum. Ama bunu artık aştım. Futbolcuların da bana karşı hitapları çok düzgün ve saygılı. Diğer yandan sahada erkekler kadar koşmam gerekiyor. Bayan olduğum için bunda zorlanıyorum. Bu yüzden erkek hakemler haftada 3 idman yaparken benim 5 idman yapmam gerekiyor. Hakemler camiası da erkekler dünyasıydı. Bu dünya da bir yere gelmek için erkeklerin sonsuz desteklerini gördüm.

Seçim hocam TFFHGD’nin ilk ve tek kadın başkanı oldunuz. Projeleriniz nelerdir?

Hakemliği yıllardır yaptığım için hakemlerimizin de beklentilerinin neler olduğunu çok iyi biliyorum. Projelerimizi de doğrultuda yaptık. Şöyle bir değinecek olursak sosyal faaliyetlerimizi yoğunlaştıracağız. Hakemlere sportif malzeme desteği sağlayacağız. Kaynaşmayı arttırmak için yemekler tertip edeceğiz. Hakemlere yapılan saldırılara karşı hukuki cevapların verilmesini kolaylaştıracağız. Hakemlerin futbolcu ve antrenörler ile olan iletişimlerini düzeltmek için uzmanından kişisel gelişim desteği alacağız. Aynı şekilde hakemlerimize antrenman ve beslenme konusunda uzman destek sunacağız.

Son olarak genç hakemlere önerileriniz nelerdir?

Bu işe emek vermeniz lazım. Severek yapmanız lazım. Emek vermeden hiç biryere gelinmiyor. Gelseniz bile çok kolay düşersiniz. Yıllarca emek vererek bir yere gelenler kolay kolay yıkılmazlar.

Seçim Demirel hakkında bilinmeyenler

Kocaeli’nin en çok hangi özelliğini seviyorsunuz?

Kocaeli çok seviyorum. İçinde birçok zenginliği barındıran bir şehir burası. Herşey bir arada. Deniz isterseniz sahil kenarında dolaşıp kahve içebilirsiniz, doğa ile baş başa kalmak isterseniz Maşukiye gibi yerler var. Yüzmek isterseniz Kandıra gibi denize girilebilecek yerler var. Ayrıca şehir içinde bir yerden bir yere ulaşmak hiçte zor değil.

İzmit’e yerleşmeyi düşünüyor musunuz?

10 yıldır zaten burada yaşıyorum. Buradan sonra da burada kalmayı düşünüyorum. Ancak ben bekar bir bayanım. İleride evlilikten dolayı başka bir şehri seçmem de gerekebilir.

En çok hangi yemeği seversiniz ve de en iyi hangisini yapıyorsunuz? Kardeşinizin sizden özellikle istediği bir yemek var mı?

Ben öyle çok yemek ayırt etmem. Ama hakem olduğumuz için çok kalori harcıyoruz. Karbonhidrat ihtiyacımızı karşılamak için makarna vazgeçilmezimiz. Bende makarnayı çok seviyorum. Özellikle soslu yapıldığı zaman tadına bayılıyorum. Kardeşim benden bodrum makarnası yapmamı istiyor. Kıymalı ve soslu bodrum makarnasını ikimizde çok seviyoruz. Oda burada öğretmen olarak çalışıyor

Kardeşinizle hiç kavga eder misiniz?

(Gülerek) Biz hiçbir zaman kavga etmeyiz çünkü o hiçbir şeye hiçbir şekilde müdahil olmaz. Evde temizlik yemek benden soruluyor. O sadece uyumaya keyif yapmaya gelir. Ama kendi işlerini de kendisi halleder.

Favori renginiz, sayınız nedir? Ne tür giyinmeyi seversiniz?

Favori rengim klasik kırmızı. Çok severim. Genelde klasmanda yardımcı yani iki numaralı hakem olarak sahaya çıktığım için uğurlu sayımı da iki olarak görüyorum. Giyinme tarzım spor. Beden eğitimi öğretmeni olduğum için genelde spor giyiniyorum.

Maçlara çıkmadan önce ya da sonra size uğur getirdiğine inandığınız şeyler var mı?

Maç oynanmadan evvel sahayı kontrol etmeye gidiyorum. Bunu yaptığım esnada bütün tribünler boş oluyor. Ancak ben stadın hınca hınç dolu olduğunu düşünüyorum ve benim verdiğim doğru karar sonrasında taraftarların beni ayağa kalkmış alkışladığını düşünüyorum. Bu şekilde hep pozitif düşündüğüm için maç içinde aynı şeyler başıma geliyor.

Futbol dışındaki ilgi alanlarınız nelerdir?

Futbol dışında film izlemeyi çok severim. Özellikle geçmişi anlatan tarihsel filmleri tercih ediyorum. Gerek sinemada gerekse evde boş vakitlerimde film izliyorum.

M.FURKAN KAYMAZ'IN RÖPORTAJI

22 Oca 2014 - 17:36 -

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 248.816 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.