'Mecliste sadece 4 kez hayır dedik'

İzmit Belediyesi’nin AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş, mecliste iktidar olmalarına rağmen bugüne kadar sadece 4 konuda hayır dediklerini dile getirdi. Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’le diyalogu yakalayamadıklarını kaydeden Soydabaş, “Beni çağırıp şöyle bir şey düşünüyoruz, sizin düşünceniz ne olur diye hiç sormadı” dedi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri

İzmit Belediyesi’nin AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş, gazetemizi ziyaret etti. Geçmişte birçok belediyenin yönetim kadrolarında teknik görevlerde bulunan deneyimli belediyeci ve siyasetçi Soydabaş, İzmit Belediyesi’nin son bir yılını değerlendirdi. Soydabaş, “Daha evvel bizim muhalefetimiz bir yıl sonra başlayacak demiştim. Muhalefete başlayacağız ama yapıcı muhalefet olacak” dedi.

Mustafa Soydabaş, "Mecliste sadece 4 konuda hayır dedik" ifadesini kullandı.

✓ İzmit Belediyesi’nin son bir yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pek çok şey yapıldı diyemeyiz aslında. Ana görevlerinde bile eksiklikler var diye düşünüyoruz. Öncelikle temizlik konusunda, bakım konusunda. Belki pandemi sürecinden dolayı her belediyede olduğu gibi bunlar da mazeretleri olabilir. Daha evvel bizim muhalefetimiz bir yıl sonra başlayacak demiştim. Muhalefete başlayacağız ama yapıcı muhalefet olacak. Belediye olarak eksiklikler var ancak pandemi süreci önemli birşeydi.

✓ Belediyenin yeni kadrosunu nasıl buluyorsunuz?

Belediye başkanı bir kere kadrosuna güvenecek. Hele ki bürokratlarına, işçisine güvenecek. Belediyenin kadrolaşmasını ancak çalışınca göreceğiz. Yetkin ve yeterli kişiler mi yoksa hatırlı kişiler mi bu zamanın göstereceği bir şey. Biz yaptıklarının, yapamadıklarının takipçisi olacağız. Görevimiz o neticede. Bir kavgaya gerek yok zaten.

Soldan sağa; Sadun Çetin, Mustafa Soydabaş, Özkan Yılmaz ve Uğur Ulusoy

‘BAZEN KRALDAN ÇOK KRALCILAR OLUYOR’

✓ Birçok belediyede görev aldınız. Geçmişte nasıldı?

Ben Necati Beyle çalıştım, Sefa Beyle çalıştım. 7 ayrı belediyenin sıfırdan kuruluşunda yer aldım. Alikahya, Akmeşe, Kuruçeşme belediyeleri kurulurken ben gittim. İmar işleri müdürlüğü, fen işleri müdürlüğü yaptım. Farklı farklı belediye başkanlarıyla da çalıştım. Büyükşehir Belediyesi ile alt belediye ilişkilerini de çok iyi biliyorum. Neticede Abdullah Çakmak’ın bir kere bile Sefa Beye bir saygısızlığı olmamıştır ve iyi ilişkilerle götürmüşüzdür. Ben şöyle düşünüyorum; bazen kraldan çok kralcılar oluyor.Sefa Bey döneminde Büyükşehir’in yapması gereken pek çok hizmet Santral’dan öteye Bekirpaşa’ya doğru gitmemiştir ama hiç sürtüşme olmamıştır.

✓ AK Parti Grubu olarak Fatma Hanıma yeterince destek olduğunuza inanıyor musunuz?

İnanıyorum, bizim yaklaşık 120 konudan4 konuda hayırımız var. Yaklaşık yüzde 3’e geliyor. Kandıra, Başiskele, Kartepe ve Derince belediyeleri ile komşuyuz ve ben onların hepsinden meclis kararlarını aldım. Yaklaşık 70 civarında meclis kararı almışlar, biz 100 küsur civarında aldık. Kararların yüzde 24’üyle yüzde 30’u arasında hayır demiş CHP’li meclis üyeleri. Biz burada mecliste iktidar olmamıza rağmen 4 konuya hayır dedik.

✓ ‘Hayır’ dediğiniz konular neler?

Birincisi kreş konusu. Komisyona havale edilsin dedik. Ama Fatma Hanım ya şimdi evet deyin ya da ret edin dedi. İkincisi içkili yerlerle ilgili grup kararıyla hayır dedik. ÜçüncüsüFatma Hanım araçları satın alalım dedi. Biz kısmi alalım, kısmi kiralayalım dedik. Almak mı kiralamak mı karlı diye çok araştırma yaptım. Büyükşehir’den şöyle bir sonuç çıktı; çok kullandığımız araçları kiralamak, az kullandığımız araçları satın almak karlı. Bunu da Fatma Hanıma sundum. Örnek olarak verirsem itfaiye ile ambulans can kurtarmak için var. Fakat ambulans çok hareket ediyor, çok kullanıyoruz. Dediler ki ambulansı kiralamak lazım. Mesela makam araçlarını kiralamak lazım. İş makinelerini satın almak lazım. Eskiden Bekirpaşa’da, Saraybahçe’de, Büyükşehir’demakine ikmal müdürlüğümüz vardı. Araçlar kiralamaya dönünce buralardaki ustalar zamanla gitti artık. İyi ustalar emekli oldu.

MECLİS ÖNCESİ GÖRÜŞEBİLİRDİK

✓ Kiralama sisteminin avantajı nedir?

Araç arıza yapınca arıyorsunuz firmayı yeni araç veriyorlar. Sanayide uğraşmanıza gerek kalmıyor. Bu avantajı var. Tamir ve bakımı artık belediyelerin yapma şansı çok yok. Sanayide siyasi ilişkiler olabiliyor, eşe dosta gidilebiliyor, fazla paralar alınabiliyor. Olmayada bilir ama risk yani.

✓ Ret ettiğiniz dördüncü konu nedir?

Fatma Hanım, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünü ayırıp 2 ayrı birim yapalım dedi. Daha önceki başkanlar böyle yönettiyse siz de böyle devam edin diyerek hayır dedik.

✓ Sanayi Mahallesi’nin İzmit’ten hizmet alamadığı iddiasıyla Başiskele’ye bağlanma gibi bir talebi oldu. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Abdullah Çakmak zamanında Yahya Kaptan Mahallesi ayrı bir belediye olmak istedi. Ben o zaman imar müdürüyüm. Kime sormuşlarsa Mustafa Beye gidin teknik bilgi verir size demişler. Bir heyet bana geldi. Biz belediye olmak istiyoruz dediler. O günkü yasaya göre mümkün. İki belediye arasında en az 5 kilometre mesafe olması gerekiyor. O günkü nüfus 2 bindi. Mahalle isterse belediye olarak ayrılabiliyordu. Ben teknikolarak bilgi verdim. Sonra vazgeçtiler. Sanayi Mahallesi’nin ayrılması ütopik bir şey. İlçe sınırı değişiyor o zaman. Mümkün değil. Muhtarın belki yardım gelsin diye söylediği birsöz diyelim.

✓ AK Parti Grubu olarak Fatma Hanımla diyaloglarınız nasıl?

İzmit’in vatandaşı bizi çoğunluk olarak oraya koymuş. Bizimle mantıkla iyi geçinmesi lazım. Çağırıp Mustafa Bey şöyle bir şey düşünüyoruz, sizin düşünceniz ne olur diye hiç sormadı. Mesela süt konusunu, kreş konusunu meclise getirmeden önce bana getirebilirdi. Ben de gruba derimki başkan böyle bir ricada bulundu. Neticede İzmit’in belediye başkanı. Ricada bulunabilir bize. Böyle şeylerin siyasi getirisi de, götürüsü de yok çünkü. Söz vermiş, vaatlerinin içinde. Başkanın ricasını arkadaşlar da kabul eder. Memleketin menfaatine olan her şeyi kabul ederiz ama böyle bir diyalog yaşamadık. Fatma Hanım böyle didişmeden puan toplarım diye düşünüyor belki. Bence gül gibi geçinip gidilebilir. Ama bazı şeylere de şerh koyarız tabi. Ama o diyaloğu yakalayamadık.Yönetici o, kararları veren o, böyle bir tercihi var muhtemelen.

✓ Pandemi sonrası 7 Temmuz’da ilk meclis toplantısı yapılacak…

Büyükşehir olağan ve olağanüstü meclis toplantısı yaptı. Diğer ilçelerin hemen hemen hepsi pandemiden sonra bir meclis toplantısı yaptı. 7 Temmuz’da toplanacağız. Bizim de encümen ve komisyon seçimlerimiz olacak.

‘FETHİYE CADDESİ’YLE İLGİLİ BİLGİM YOK’

✓ Bu arada grup olarak belediyedeki toplantı yeri probleminiz çözüldü mü?

Çözdük. Biz partide toplanacağız. Oda konusunda nezaketsizlik yapıldı diye düşündük. 10 yıldır o odayı ana muhalefet kullanmış. Bir görevli geldi Mustafa Bey bundan sonra burada toplanmayacaksınız dedi.Sayı olarak 17 kişiyiz, ama bize gösterilen yerde hepimiz bir masa etrafından toplanamıyorduk.

✓ Eski Balık Pazarı’nın yerine yapılacak Pişmaniye Çarşısı ve Fethiye Caddesi’nin yenilenmesi projesi hakkında ne diyeceksiniz?

Balık Pazarı’nın oradaki hizmeti Büyükşehir yapacak zaten.Tahir Bey çağırdı, Yürüyüş Yolu ve meydanla ilgili Fatma Hanıma bilgi verdi. Mimarım, grup başkanvekiliyim ve şu an benim Fethiye Caddesi’yle ilgili bilgim yok.

✓ Peki Yürüyüş Yolu…

Yürüyüş Yolu’nu Büyükşehir yapacak.Kaplamasından koduna kadar Fethiye Caddesi’yle farklılıklar olursa uyum olmaz. Uyumlu olursa iyi olur, sonuçta kente katılan bir değer olacak. Çalışma süreleri bile önemli. Temennimiz iki kere yollar kapanmasın, vatandaş mağdur olmasın…

✓ Kapanönü projesinden grup olarak sizin haberiniz var mı?

O konuda hiç yok. Bizi muhalefet görse bile biz bu kentin bir parçasıyız. Burada yapılacak herşeyde öncelikle bizim haberimiz olursa Fatma Hanımın Büyükşehirle sıkıntılı olduğu yerde bile biz yardımcı olabiliriz.

✓ İzmit Belediyesi çevre ilçelerin taksilerini de dezenfekte ettiğini söylüyor. Siz ne diyeceksiniz?

İzmit’te bunu yapacaksa yapsın. Başa yerlere zıplamasına gerek yok. Yapmış olsa nezaketsizlik olur ama yapmadığına göre söylemesi nezaketsizlik. Yolu düşen 2-3 tane arabayı dezenfekte etmiş olabilir…

✓ Tarih Koridoru gibi önemli bir proje bu kentte hayata geçirildi. Ancak bölge halkı da olmak üzere bu projeden pek faydalanamıyor. Belki de yeterince tanıtımı yapılmıyor…

Tarih Koridoru Nevzat Beyin güzel bir hizmeti. Çok gayret etti orası için ama Fatma Hanım bir önceki başkan yaptı diye düşünüyorsa yanlış. Neticede kim yaparsa yapsın en güzel şekilde değerlendirmek lazım. Bu bir organizasyon işi. Oranın ulaşımı biraz zor. Çeşitli programlar yapılmalı, tanıtımı yapılmalı. Fatma Hanım hep birlikte gidelim orada yemek yiyelim dese hep birlikte gideriz, fikrimizi söyleriz.Tarih Koridoru’nun çeşitli organizasyonlarla değerlendirilmesi lazım.

29 Haz 2020 - 16:21 -

Muhabir Uğur Ulusoy

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 217.258 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?