'Akar’ın yeni görevi Kocaeli için ciddi bir kazanımdır'

4 ay önce göreve başlayan CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın TBMM Grup Başkanvekilliğine seçilmesinin Kocaeli için ciddi bir kazanım olduğunu söyledi. Yıldızlı, “Haydar Beyin geldiği konum hepimiz için çok yararlı olacak” dedi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri

1 Mart’ta yapılan kongrede Hikmet Erenkaya ve Bozkurt Uslu ile yarışarak seçimi göğüsleyen CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı’yı gazete ekibi olarak pandemi süreci sonrasında bugün (salı) ziyaret ettik. Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin, Köşe Yazarımız Nurettin Kolaylı, Yazı İşleri Müdürümüz Özkan Yılmaz, ben ve muhabirimiz Sancar Kızılkaya’nın yer aldığı ziyarette Yıldızlı’ya hayırlı olsun dileklerimizi ileterek pandemi sürecinde ve yeni normalleşme döneminde yaptıkları çalışmaları sorduk…

✓ 1 Mart’ta 3 adaylı bir kongre süreci yaşadınız. Kongrenizi değerlendirir misiniz?

O dönemde şehitlerimiz vardı. Bundan dolayı coşkulu bir kongre yapamadık. Türkiye Cumhuriyeti olarak hepimiz ciddi bir üzüntü içerisindeydik. Kongremiz nezih bir şekilde geçti. 3 aday vardı, ikisi de benim çok sevdiğim, saydığım parti büyüğü abilerim. Benim rakibim yok, hepsi ağabeyim. Gece 01.00’e kadar insanlar o salondan dışarıya çıkmadı. Ciddi anlamda katılımı, heyecanı yüksek bir kongreydi. Kongrede tek tek el sıkmadığım kimse kalmadı. Oy veren yada vermeyen herkesin elini sıktık.Çok güzel bir tablo çizdiğimizi düşünüyorum.

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı...

✓ İlçe başkanlarıyla uyumunuz nasıl?

CHP’nin 1 Mart’taki kongresi, iktidar kongresidir. Siyasette iddianız olacak. Siyasette başarılı olmanız için çalışmanız gerekecek. Kongremiz çok başarılı bir kongreydi, iktidara gidiş kongremizdi. 6 Mart’ta mazbata töreni vardı. Bu tarihten önce birlik ve beraberliği sağlamak için Gebze’ye çıkartma yaptık. Biz bu kenti 12 ilçe başkanıyla,milletvekilleri ve belediye başkanıyla ortak akılla birlikte yöneteceğiz dedik. Gerçekten 12 ilçe başkanıyla da ciddi bir uyum içerisinde çalışıyoruz şu an. Gebze’ye gittik geldik, mazbatayı aldık ve akabinde pandemi süreci başladı.

✓ Daha seçilir seçilmez koronavirüs salgını başladı. Pandemi sürecinde neler yaptınız?

Bu süreçte il yönetimi olarak Zoom üzerinden toplantıları yaptık. Bütün parti binalarını kapattık. Partili partisiz tüm ihtiyaç sahipleri için 5 bin erzak paketi dağıtımıyla ilgili kampanya düzenledik. İhtiyaç sahibi olan, koronavirüs yüzünden mağdur olan kim varsa dağıtın dedik. Sağ elin verdiğini de sol eliniz görmesin diye sıkı sıkı tembih ettik. Akabinde gündemle ilgili söylemlerimiz olacaktı. Sosyal medya üzerinden infaz yasasıyla ilgili, gıda güvenliği ve tarımla ilgili, üniversite sınavlarıyla ilgili canlı yayınlar yaptık. Yeni nesil siyaset üzerine de Ekrem İmamoğlu’yla söyleşi gerçekleştirdik. İstanbul’un nasıl alındığıyla ilgili, pandemi sürecinde yapılanlarla ilgili konuları sorduk. Sonrasında da zaten pandemi gevşedi.

Soldan sağa Uğur Ulusoy, Özkan Yılmaz, Sadun Çetin, Harun Yıldızlı ve Nurettin Kolaylı

‘HAFTANIN ÜÇ GÜNÜ İLÇELERDEYİZ’

✓ Bu programlar ara ara devam edecek mi? Ederse Fatma Hanım ile de söyleşi düşünüyor musunuz?

Tabi ki. Fatma Hanım benim belediye başkanım. Sosyal medya üzerinde sürer mi sürmez mi buna oturup yönetimle birlikte henüz karar vermedik. Bu sürecin devamında Mansur Bey ve Tunç Soyer de vardı. En son Fatma Hanımla bağlayacaktık bu programı. Şimdilerde normalleşmeyle birlikte bizler partide toplanmaya başladık. Önümüzdeki günlerde video konferanslar konusunda bir karar vereceğiz.

✓ İl yönetimi olarak sizleri sokaklarda görmeye başladık. Özellikle de muhtarlara ayrı bir önem veriyorsunuz…

Geçen hafta Çarşamba günü itibariyle sokağa çıktık. İlçelerimiz de programlarına devam ediyor. Cuma günü Darıca’dayız. Bütün muhtarları dolaşacağız. Pazartesi ve salı günleri buradayız. Çarşamba, perşembe ve cuma günleri ilçelerdeyiz. Öğlene kadar buradaysak öğleden sonra mutlaka ilçelerdeyiz. Gittiğimiz yerlerde muhtarlar tarafından çok güzel karşılanıyoruz. Ayrıca yakınları vefat edenlere taziye ziyaretlerimiz ve esnaf ziyaretlerimiz de oluyor.

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı ve editörümüz Uğur Ulusoy...

‘37 YIL SONRA BİR İLK OLACAK’

✓ Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın TBMM Grup Başkanvekili olması hakkında neler söyleyeceksiniz?

Kentimizden en son Halim Aras TBMM Grup Başkanvekilliği yaptı. Haydar Bey, 37 yıl sonra Kocaeli için ciddi bir kazanımdır. Biliyorsunuz başbakan yardımcıları oldu kentte. Haydar Beyin yeni görevi hem CHP için hem de Kocaeli için ciddi bir kazanımdır. Biz de karınca kararınca çevredeki il başkanlarıyla görüşerek sürece katkı koyduk, destek istedik. Sağolsunlar kırmadılar. Haydar Bey de bu konuda tecrübeli. Haydar Beyin geldiği konum hepimiz için çok yararlı oldu.

✓ Yakında kurultay var ve Haydar Beyin PM üyeliği bitecek. Kocaeli’den yeni bir PM üyesi çıkarmak için çalışmalarınız var mı?

Kocaeli’den mutlaka bir kişinin Parti Meclisi’nde yeri olacak. Olmazsa olmaz. Çünkü biz Kocaeli’de yerelde ve genelde iktidar istiyoruz. Onun için Genel Merkezle olan bağımız kuvvetli olacak. Buradan 1 kişi kesin ama 2 olabilir mi bilemiyorum. Şartları zorlamak lazım. Çünkü 60 kişilik kadro daralıyor. Bunun 20-25’e yakını gençler, kadınlardan oluşacak. Böyle bir kotaları var. Yani kadro darlaşıyor. Ama biz mutlaka PM’de temsil edileceğiz.

✓ Kurultayınız ne zaman yapılacak?

25-26 Temmuz’da Ankara Bilkent Odeon’da yapılacak. CHP’nin iktidara gidiş kongresi olacak.

✓ 65 yaş ve üstü kurultay delegeleriniz kimler?

65 yaş ve üstünün sokağa çıkma ile ilgili bir problemi yok. Bu kategoride Hurşit Güneş ve Cengiz Sarıbay var. Ancak ulaşım konusunda bir sorun çıkacağını sanmıyorum.Giden kurultay delegelerimiz tek kişilik odalarda kalacak. Kurultay delegelerin katılımıyla sınırlı kalacak.

‘BELEDİYEYİ YÖNETECEK OLSAYDIM

BELEDİYE BAŞKANI OLURDUM’

✓ CHP’li İzmit Belediyesi’nin son bir yılını değerlendirir misiniz?

Şöyle söyleyeyim; Fatma Hanım geldiği günden beri arı gibi çalışıyor. Her şeye rağmen, baskılara rağmen İzmit’te güzel işlere imza atmaya çalışıyor. Her zaman halkın yanında. Hafta sonu üniversite sınavına girildi. Belediye başkanı olarak sadece Fatma Hanım üniversite sınavına giren gençlerin yanındaydı. 12 ilçeyle karşılaştırırsak Fatma Hanım bence başarılı. Belediye 27 milyonluk yatırım yaptı, ciddi bir araç filosu ekledi. Kiralık derken para buhar olup gidiyordu. Şimdi belediyenin öz malı oldu bunlar. Ben Fatma Hanımın bir senelik çalışmasını şöyle değerlendiriyorum; İzmit’e bahar geldi diyorum. Başarılı görüyorum.

✓ CHP’li olup da işe girememekten isyan edenler gençler var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Haklılar…Pandemi süreci var. Biz salı günü herkesle görüşüyoruz. Görüşmüyoruz diyen yanlış söyler. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanına ulaşamıyorum diyen kimse olamaz. Telefonum devamlı açık. Şimdi takdir edersiniz ki bir tek İzmit Belediyemiz var. Belediyenin de sınırlı sayıda insan alabilme veya istihdam yaratabilme şansı var. Yani ülkenin genel problemi olan işsizliği İzmit Belediyesi’ne ve CHP örgütlerine yıkmak çok doğru olmaz. Evet, kentte bir işsizlik var mı, var. Ülkede işsizlik var. İzmit Belediyesi bunun ne kadarını sağlayabilir…

✓ Partili gençlerimizden 3 kişi de olsa 5 kişi de olsa işe yerleştirdik diyebilir misiniz?

Gayet tabi. Partili gençlerden alınmadı olur mu, partili gençlerden de işe alındı. Partili gençlerden işi olmayan var mı, evet var. Ama partili gençlerden alınmadı mı diye sorarsanız alındı.

✓ Belediye, personel alınımda örgüte danışıyor mu?

Biz genel olarak pandemi sürecinden sonra geçenlerde bir toplantı yaptık. Bütün ilçe başkanları, milletvekilleri, belediye başkanı devamlı koordinasyon halindeyiz. Ben belediyeyi yönetecek olsaydım belediye başkanı olurdum. Ama ben örgütü yönetmeye talibim. Sonuç olarak takdir belediye başkanınındır orada. Tabi ki biz de görüşlerimizi belirtiyoruz. Sonuçta belediyeyi yöneten belediye başkanıdır.

‘GARİBAN İÇİN, HALK İÇİN SU ÖNEMLİ’

✓ Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz duyduğumuz, bildiğimiz her noktada halkın yanındayız. Bakın su zammı yapıldı. Pandemi süreci daha geçmedi. Büyükşehir Belediyesi’nin bunu ertelemesi gerekiyordu. Benim meclis üyelerim de su zammının ertelenmesiyle ilgili görüş belirtti ve şerh koydu. Gariban için, halk için su önemli. Suya zam yapıyorsun, elektriğe, doğalgaza… Bu pandemi sürecinde kalıp kalıp faturalar geldi herkese. O yüzden su zammının ötelenmesi gerekiyordu. Bununla ilgili toplumun tüm kesimleriyle temaslarımız sürüyor, halkın görüşlerini de alacağız.  Pandemi sürecinde zaten insanlar işsiz güçsüz kaldı. Halkın sıkıntısı var. Ayrıca kentin en işlek caddesi Alemdar Caddesi’nde İSU’nun altyapı çalışmaları başlayacaktı. Pandemi döneminde dükkanları zaten kapalı olan esnaflarımız haklı olarak bu çalışmanın bayramdan sonra yapılmasını istiyordu. Ben de Büyükşehir ile temasta bulunarak çalışmanın ertelenmesini talep ettim. Hatta İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’la bir dükkanın önünde oturarak sohbet etik, sıkıntıyı dile getirdim. Sonuç itibariyle çalışma bayram sonrasına ertelendi. Halkın ve esnafın sorunlarının çözümü noktasında CHP olarak rol almaya devam edeceğiz.

✓ Kentin büyüklerine, çınarlarına vefalı davrandığınızı duyuyoruz…

Partili yada partisiz ayırt etmeden kentimizin büyükleri arayıp hal hatır soruyorum. Onlar bu kentin beyni, hafızası. Her biri ayrı bir değerdir. Hepsine uzun ömürler diliyorum.

✓ ‘ Kocaelispor’ diyerek röportajımızı sonlandıralım…

Kocaelispor bu kentin vazgeçilmezi. Hepsi Kocaelispor’a sarılıyor ya, unuttuk mu Kocaeli Birlikspor’u.CHP mi çıkardı bu Kocaeli Birlikspor’u. CHP her zaman Kocaelispor’un yanında oldu. Sefa Bey döneminde bu kente kupa geldi. Biz çocukluğumuzdan beri İsmet Paşa’ya gidip maçı seyrederdik.  Öyle bir heyecanımız vardı. Her siyasetçi Kocaelispor’a siyaset gözetmeksizin sahip çıkmalı. Kendi takımlarını kuruyordular. Baktılar Kocaelispor az buçuk ileri gidiyor hemen Kocaelispor’a sarıldılar. Otobüsün üstüne çıkıp kupayı kaldırdıkları günü de unutmadık. Onun için Kocaelispor ciddi bir kıymettir ve her zaman Kocaelispor’un yanındayız.

30 Haz 2020 - 16:40 -

Muhabir Uğur Ulusoy

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 200.367 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?