‘Evden çalışma lüksümüz yok’

İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Kocaeli Polisinin pandemi döneminde de canla başla çalıştığını belirterek “Covid var diye geri durma imkanımız yok. Esnek çalışma gibi, evden çalışma gibi lüksümüz de yok. Biz evden çalışmaya başlarsak sokakta olmaması gereken herkes sokakta olur” dedi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Pandemi döneminde de canla başla çalışan Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, kent genelinde başarılı çalışmalar yapmaya devam ediyor. 1 Ekim 2019 tarihinden bu yana kentimizde görev yapan Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu’nu gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Sami Sağsöz, genel yayın yönetmenimiz Sadun Çetin, köşe yazarımız Nurettin Kolaylı, yazı işleri müdürümüz Özkan Yılmaz ve muhabirimiz Sancar Kızılkaya ile ziyaret ederek 15 aylık süreçte yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldık.

15 aylık süreci nasıl değerlendirdiklerini sorduğumuz İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Kocaeli’nin huzurlu bir kent olduğunu ve daha da huzurlu olabilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ve tüm tedbirleri aldıklarını kaydetti. İki tane öncelikleri olduğunu belirten Tipioğlu, “Bunlardan bir tanesi bizim esas amacımız suçu işlemeden önlemektir. Sizin evinize hırsız girdikten sonra hırsızın yakalanması çok önemlidir, adli görevimizdir ama biz evinize hırsızın girmemesini tercih ederiz. Özellikle bu noktada da önleyici zabıta tedbirleri sistemi kaydıyla suçun işlenmeden önlenmesine ağırlık vermekteyiz.

Özkan Yılmaz, Ali Sami Sağsöz, Veysal Tipioğlu, Sadun Çetin, Nurettin Kolaylı ve Uğur Ulusoy

MALA KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA

BİR YILDA YÜZDE 50 AZALMA VAR

2019-2020 verilerini mukayese ettiğimizde özellikle polisin alana çıkmasıyla azalabilecek suçlar noktasında yani mala karşı işlenen suçlar dediğimiz evden, işyerinden, otodan hırsızlık, kapkaççılık, gasp, yan kesicilik gibi suçlarda Kocaeli, 2019’a göre 2020’de yüzde 48.2 oranında bir azalma sağlamıştır. Yaklaşık yüzde 50 oranında bir azalma var. Kapkaçta yüzde 78, yan kesicilikte yüzde 75, otodan hırsızlıkta yüzde 64, oto hırsızlığında yüzde 56, evden hırsızlıkta yüzde 50.2, açıktan hırsızlıkta yüzde 49.8, motosiklet hırsızlığında yüzde 46, iş yerinden ve kurumdan hırsızlıkta yüzde 31.8, yağmacılıkta yüzde 25.43 ve bisiklet hırsızlığında yüzde 17.9 gibi çok ciddi azalmalar sağladık.

‘6 FAİLİ MEÇHUL CİNAYET AYDINLANDI’

Bunun yanında faili meçhullerin aydınlatılmasında çok ciddi gayretler gösterdik. Hem faili meçhulleri azalttık, asayiş verileri açısından baktığımızda Kocaeli Emniyet Müdürlüğü gerçekten kent halkına güvenlik sağlama açısından başarılı bir yıl geçirmişler diyebiliriz. Büyük bir şehirde yüzde 50 oranında suçları azaltmak önemli. Ümit ediyorum ki 2021’de de arkadaşlarımızın gayretiyle, çalışmalarıyla bu azalma devam edecek. Sadece asayiş olaylarında değil trafik olaylarında da arkadaşlarımız gayret gösteriyorlar. Cinayetlerin çözümü noktasında arkadaşlarımız iğneyle kuyu kazıyorlar. Arkadaşlarımız gayet iyi gidiyorlar. 6 faili meçhul cinayet aydınlandı. Faillerin bile unuttuğu olayları devlet unutmuyor. Devlet hafızası böyle bir şey.  Suç işleyenin yanında kar kalmaması açısından önemli ve suç işleyeceklere de caydırıcı olur diye düşünüyorum. Gayretlerimiz devam ediyor.

‘ÖLÜMLÜ KAZALAR YÜZDE 32 AZALDI’

Denetimlere ağırlık verme noktasında yüzde 55 oranında arttırmak suretiyle hem ölümlü kazalarda hem yaralamalı kazalarda hem maddi hasarlı kazalarda azalma var. Arkadaşlarımız yaralanmalı kazalarda ciddi bir azalma sağlanmasına sebebiyet verdiler. Ölümlü kazalarda 2019’a göre geçen yıl yüzde 32 oranında bir azalma oldu. Yine yaralamalı trafik kazalarında yüzde 16 azalma oldu. Bir canın bile önemli olduğu bu kazalardaki azalmalar denetimlerin artmasıyla birlikte doğru orantılı olduğunu düşünüyoruz.

İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu

‘2020’DE 895 KİLO EROİN ELE GEÇİRİLDİ’

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü geçen yıla göre hem alana bakmak suretiyle sokak satıcısı, torbacı dediğimiz şahısların yakalanmasına yönelik yapılan planlı çalışmaların yanında uyuşturucu arzını ilimize ve ülkemizin diğer bölgelerine ya da dünyaya transit geçişi noktasında, arzının engellenmesi noktasında çok ciddi gayret gösterdik. 2019’da 404 kilo eroin, 2020’de 895 kilo eroin, 2019’da 57 kilo esrar, 2020’de 537 kilo esrar yakalamışız.

‘ÇOK CİDDİ BİR GAYRET VE EMEK VAR’

Pandemiye rağmen uyuşturucudan gözaltına alınanların sayısında yüzde 30 oranında bir artış olmuş. Uyuşturucuya bağlı ölümlerde de çok ciddi bir azalmanın olduğunu da ifade edebiliriz. Kocaeli Emniyet Müdürlüğündeki bütün arkadaşlarımız polisin kendi sahasına giren bütün suçlarda çok ciddi bir gayret, çok ciddi bir emek ortaya koymuşlar. Bunun karşılığında da halkımıza huzur ve güven olarak yansımasını sağlamışlardır diye düşünüyorum” diye belirtti.

‘3 MİLYON 886 BİN KİŞİYİ DENETLEDİK’

“Emniyet güçleri pandemiden etkilendi mi?” sorusunu yanıtlayan Tipioğlu,  “Pandemi küresel bir salgın. Milletimizin her türlü tehlike ve tehdidin karşısında korunması gibi pandemi konusu da bizim için çok önemli. 11 Mart’ta ilk vaka gözüktü, 16 Mart itibariyle Bakanlığımızın emirler ve talimatlarıyla pandemi tedbirleri alınmaya başlandı. O günden bugüne çok ciddi uygulamalar yaptık. 3 milyon 886 bin kişiyi durdurup HES koduna, GBT’sine baktık. Karantina ihlallerinin engellenmesi noktasında her gün binlerce adrese gittik. Karantinada olması gereken şahısların filyasyon ekiplerinin dışında evinde olup olmadığını denetledik. Sahanın her tarafına basmak suretiyle pandemi kurallarının uygulanması noktasında çok ciddi bir gayret gösterdik.

‘800 PERSONELİMİZ KORONADAN ETKİLENDİ’

Biz çok ciddi etkilendik. Kadromuzun aşağı yukarı yüzde 15’i yani 800 kişiye yakın kardeşimiz koronadan etkilendiler. Ciddi pozitif vakalarımız var, hastanede yatan kardeşlerimiz var. Bir kardeşimiz de hakkın rahmetine kavuştu. Ama Covid var diye geri durma imkanımız yok. Bizim öyle esnek çalışma gibi, evden çalışma gibi lüksümüz de yok. Biz evden çalışmaya başlarsak sokakta olmaması gereken herkes sokakta olur. Dolayısıyla her zamankinden fazla sokakta olduk, olmaya da devam ediyoruz. Bilhassa Covid geçinceye kadar polis teşkilatı çok ciddi bir mücadele verecektir.

‘ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLERİ İFA ETTİLER’

Nicelikten ziyade niteliğin önemine inanan insanlarız. İnanmayan 100 insan yerine inanan 10 kişiyi tercih ederim. Bütün arkadaşlarımız inandılar. Ulaşım ve tedarik zincirinde en önemli illerden bir tanesi olan Kocaeli’de olabilecek bir olumsuzluğun ülkemizin her tarafına yansıyabileceğine arkadaşlarımızın inancı tam. Bulaşın engellenmesi noktasında bütün arkadaşlarımız üzerine düşenin çok üzerinde görevlerini ifa ettiler, hiç sızlanmadılar. Çok büyük gayret gösterdiler. Bu motivasyon ve inançla mücadeleyi devam ettiriyoruz. Kocaeli üretim, sanayi ihracat kentinin üretiminin durmaması noktasında elimizden ne gelirse yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘BELLİ BİR UYUM SAĞLANDIĞINI GÖRÜYORUZ’

Fethiye ve İstiklal gibi büyük caddelere giriş sınırlaması getirilmesi ve işlek caddelerde sigara içme yasağı getirilmesi konusunda ise “En kötü hareket hareketsizlikten iyidir. Orada da belli bir rakamın üzerinde insanı almamaya çalışıyoruz pandemiden dolayı. Sigara konusunda çok ciddi cezalar kesiyoruz. Sigara içmek kişisel tercihiniz olabilir ama diğer insanların sağlığının bozulmasına müsaade etmemek için çok ciddi çalışıyoruz. Belli bir uyumun sağlandığını da memnuniyetle görüyoruz” dedi. 

‘TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL BİNALARINDAN’

İl Emniyet Müdürlüğü nün Başiskele’de yapılan yeni hizmet binasının bitmek üzere olduğunu dile getiren Tipioğlu, “Bitti Allah’ın izniyle. Büyük bir bina, bitti dediğinizde yine eksiklikleri çıkan bir bina. Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı takip ediyor ve biz de süreci çok yakın takip ediyoruz. Ümit ediyorum ki müteahhidin söylediğine göre bu mart ayına doğru geçici kabulle teslim olduktan sonra biz de yavaş yavaş taşınmaya başlayacağız. İnşallah bu yılın ortalarına doğru taşınabiliriz diye düşünüyorum. Türkiye’nin en güzel binalarından bir tanesi. Hizmetimizin de kalitesini yükseltecektir. Burasını eğitim merkezi gibi değerlendirebiliriz ama çevik kuvvetimiz şimdilik burada kalacak” dedi.

‘POLİSEVİ BU KENTİN İHTİYACI’

5 bin civarında emniyet mensubunun yaşadığı Kocaeli’ye polisevi yapılacak mı sorusunu yanıtlayan Tipioğlu, “Polisevi gerçekten bir ihtiyaç. Burası İstanbul’un dibinde büyük bir metropol, turizmin olduğu bir il. 5 bine yakın polis görev yapıyor. Herkesin yolunun geçtiği bir il ve burada bir polisevinin olmaması gerçekten bir eksiklik. Ümit ediyorum ki yeni binamıza taşınınca çıkan binalardan bir tanesini de polisevi yapabiliriz diye bir gayret içerisindeyiz” dedi.

‘KARŞILIKLI İSTİŞAREDE BULUNUYORUZ’

“Yılbaşı akşamı toplu eğlence yapanlar ve yapan yerler oldu mu?” sorusunu yanıtlayan Tipioğlu, “Bizim tespitimiz hiç olmadı. Otellerde de çok sıkı kontrol yaptık” derken emniyet olarak vatandaşla güzel diyaloglar içerisinde olduklarını yönündeki soruyu da “Vatandaşa dokunmak çok önemli. Vatandaşla temas ettiğinizde size sahadaki sıkıntıları birebir söylüyor. Buna göre tedbirlerimizi alıyoruz. Ayrıca sahaya indiğimizde mesleki açıdan yapmamız gereken eksikliklerimiz varsa onları görüyoruz. Ben esnaflarla sohbet etmeyi çok severim, karşılıklı istişarede bulunuruz. Bu da sahada anında müdahale etme imkanı sağlıyor. Hem biz sahaya çıkmaktan çok memnunuz hem de vatandaşın bizimle beraber olmaktan mutlu olduklarını düşünüyorum. 

Pandeminin ilk başladığı günlerle maksadımız maske takmayanlara hemen ceza yazalım değildi. Biz önce maske dağıttık, ola ki maskesi yoktu.. Vatandaş o mesajı çok daha iyi anlıyor. Biz tüm bunları yaparken yumuşak bir güç kullandık. Devletimizle vatandaşımız arasındaki güven ve itimat bağını zedeleyecek her türlü davranışa karşı arkadaşlarımız özen gösteriyorlar. Devletin otoritesinden de taviz vermeden yumuşak bir güç kullanıyoruz. Kendi sağlıkları ve toplumun sağlığı açısından maske takmalarını sağlamak için çaba sarf ettik” şeklinde belirtti. 

Soldan sağa; Veysal Tipioğlu, Ali Sami Sağsöz, Sadun Çetin

‘EN YAKIN EKİP 3-4 DAKİKADA YANINIZDA’

Kadın cinayetleri konusunda da sorularımızı cevaplandıran Tipioğlu, “Cinayetin her türlüsü kötü. Allah’ın yarattığı bir cana kıymak sağlıklı bir insanın yapacağı hadiseler değil. Bütün dünyada bu hadise var ve bu konuya en çok önem veren, gayret gösteren ülkelerden bir tanesiyiz. İçişleri Bakanlığımız Emniyet Genel Müdürlüğümüzün KADES (Kadın Acil İhbar Servisi) uygulaması var. Çok önemli bir uygulama. Telefonunuza indiriyorsunuz ve bir tuşa dokunduğunuzda Kocaeli için en yakın ekip 3-4 dakikada yanınızda. Kadın cinayetleri sadece polisiye tedbirlerle engellenebilecek bir hadise değil. Nasıl uyuşturucuyla polis tek başına mücadele edemeyeceği gibi toplumu oluşturan tüm katmanların birlikte hareket etmesi gereken bir hadise. Geçen yılın başında bütün ilçelerimizde Kadına Şiddet Büro Amirliklerimizi faaliyete geçirdik. Gönül ister ki hiç kadın cinayeti olmasın” dedi.

‘BELEDİYELERLE UYUM İÇERİSİNDEYİZ’

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve tüm ilçe belediyelerinin emniyet güçlerine her zaman yardımcı ve destek olduklarını da kaydeden Tipioğlu, “Yerel yönetimlerle başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere tüm belediyelerimiz emniyet teşkilatımızın hangi ihtiyacı olduğunda yardımcı oluyorlar. Uyum içerisinde çalışıyoruz ve kaynaklarından istifade ediyoruz. Biz hepsinden razıyız, hepsinden çok ciddi destek görüyoruz” şeklinde konuştu.

07 Oca 2021 - 00:00 -

Muhabir Uğur Ulusoy

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 221.920 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?