Körfez ADSM Başhekimi Dt. Salih: Pandemi sürecinde diş hekimleri de sahadaydı

Körfez ADSM Başhekim Dt. Salih, pandemide diş hekimleri ve kurum personelinin de destek verdiğini belirterek “Ekibimizin bir kısmı hala sürece destek veriyor. Buna rağmen vatandaşlarımızın diş tedavisini aksatmamak adına elimizden geleni yapıyoruz” dedi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Körfez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Zehra Coşkun Salih’i ziyaret ederek kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldık. Dt. Zehra Coşkun Salih, pandemi sürecinde ön safta yer alan sağlık çalışanlarına ağız ve diş sağlığı merkezinin hekim ve personelinin de destek verdiğini belirtti. Salih, “Diş hekimlerimiz pandemi sürecinde filyasyon ekibi ve numune alma ekiplerinde kurum personelleri ise Halk Sağlığı Laboratuvarı, Covid-19 İletişim Merkezi ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde görev aldı. Bu süreçte filyasyon ekipleri ve diğer kurumlarda görevli diş hekimlerimiz dışında kurumumuzda kalan diş hekimlerimiz randevulu hastalarına hizmet vermeye devam etti” dedi.

‘DOĞRUDAN RİSK ALTINDAYIZ’

Pandemi sebebiyle hasta sayısında azalma olduğunu belirten Salih, “Diş hekimliği mesleği Covid-19 acısından riskin oldukça yüksek olduğu bir meslek. Doğrudan ağız içinde çalışan diş hekimleri, yakın çalışma arkadaşlarımız klinik personelleri ve tüm personellerimiz için pandeminin ilk dönemi çok zor geçti. Ama tabii ki halkımızın ağız ve diş sağlığı tedavi hizmetlerinin de aksatılmadan verilmesi gerekiyor. Dolayısıyla diş hekimlerimiz ve kurumdaki personellerimiz bu süreçte fedakarca görev yaptı, yapmaya da devam ediyor. Diş hekimimizden güvenlik personelimize, temizlik personelimizden hemşire arkadaşlarımıza, diş klinik personellerimize, teknik personellerimize memurlarımıza tüm personelimize verdikleri emeklerden ve özverili çalışmalarından dolayı  teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Hasta kabulünün randevu sistemi ile devam ettiğini belirten Salih, pandemi sebebiyle temizlik konusunda en üst düzeyde çalışma yaptıklarını ifade etti.

77 PERSONEL

Kurumdaki personel sayısını aktaran Başhekim Dt. Salih, “25 i diş hekimi olmak üzere, idari memur, klinik personelleri, teknik personel, güvenlik, temizlik personelleri ile birlikte toplam  77 personelimiz görev yapmaktadır. Diş hekimlerimizin bir kısmı filyasyon ekibinde görev yapıyor. Bir kısmı da kurumumuzda aktif olarak poliklinik hastalarına hizmet veriyor. Ücretsiz izin, rapor vb. dışındaki diş hekimi arkadaşlarımız kurumumuzda MHRS randevusu ile gelen hastalarımızın tedavi işlemlerini yapmaktalar İki randevusuz (ayaktan başvuru) polikliniğimiz var. Aciliyeti olan (travma, kanama müdahalesi, diş çekimi, kron köprü simantasyonu vb.) durumlarda randevusuz olarak hasta kabul edilmektedir. Acil polikliniğimiz ise saat 24.00 a kadar nöbet hizmeti devam etmektedir” diye konuştu.

‘COVİDLİ HASTALARIN TEDAVİSİ AKSATILMIYOR’

Sözlerini sürdüren Dt. Salih, “Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğümüz ile irtibata geçen Covid-19 pozitif ve temaslı hastaların diş ağrısı vb. gibi durumlarında kendileri ile telefon ile görüşerek bilgilendirme yapmaktayız. Engelli hastalarımızın diş tedavilerini kurumumuz diş hekimleri tarafından genel anestezi ile Körfez Devlet Hastanesi ameliyathanesinde yapılmaktadır. Öte yandan evde sağlık hizmetlerimiz de devam etmektedir. Son iki ayda kurumumuz kadrosuna 1 Endodonti Uzmanı ve 1 Ortodonti Uzmanı olmak üzere iki uzman hekimimiz katılmıştır” ifadelerini kullandı.

‘SİSLEME YÖNTEMİYLE DEZENFEKTE EDİYORUZ’

Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin bulaş acısından çok riskli işlemler olduğunun altını çizen Dt. Salih, “Son derece riskli bir bölgede, ağızda çalışıyoruz. . Biz de bu sebeple ilimizdeki tüm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri olarak tüm önlemlerimizi aldık. Ard arda iki hasta arası yeteri kadar zaman bırakıyoruz. Temizlik ve dezenfeksiyon konularını çok önemsiyoruz. Bu konu her zaman çok önem verdiğimiz bir konu olmakla birlikte Covid-19 ile birlikte önlemlerimizi daha da arttırdık. Dolgu, kanal tedavisi gibi basınçlı su ile yapılan ve aeresol oluşturan tedavi işlemlerinden sonra tüm yüzeylerin dezenfeksiyonu ile sisleme cihazı ile ayrı bir dezenfeksiyon işlemi uyguluyoruz. Yüzeylerin dezenfeksiyonunu ayrıca yapıyoruz” dedi.

‘BİR ODADA TEK HASTA’

Pandemi sebebiyle kurumdaki oturma ve kurulum düzeni de değiştirdiklerini ifade eden Dt. Salih, “Diş hekimlerimizin ve personellerimizin kullanması gereken koruyucu ekipmanlarımız İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından eksiksiz sağlanmaktadır. Ayrıca da daha kapsamlı, yüksek koruyucu  özelliğe sahip siperlik vb. koruyucu ekipmanları kurumda kullanmak üzere temin ettik. Kliniklerimizin fiziki olarak düzenlemesini pandemiye uygun olarak yaptık. Daha önce iki diş üniti olan kliniklerimizi, tek klinikte tek hekim çalışacak şekilde düzenledik” diye konuştu.

‘24:00’A KADAR HİZMET VERİYORUZ’

Hastanedeki sistemden de kısaca bahseden Başhekim Dt. Salih, “Kurumumuzda gece 24.00 a kadar nöbet hizmetimiz devam etmektedir  Her gün saat 24:00’a kadar bir nöbetçi hekimimiz, bir klinik personelimiz, memurumuz ve güvenlik personelimiz kurumumuzda nöbet tutmaktalar. Filyasyon ekibinde sadece hekimlerimiz değil diş klinik personelimiz ve hemşire arkadaşlarımız da var. Temizlik personellerimiz, memurlarımız ve kurum şoförümüz de sürece aktif olarak destek verdi. Filyasyonun yanı sıra diş hekimlerimiz Covid-19 PCR testi için sürüntü alma ekiplerinde, diğer personellerimiz  Halk Sağlığı Labaratuarı ve  Covid  iletişim merkezinde de görev almaktadırlar” dedi.

‘MÜCADELEYE KATKI SAĞLADIK’

Ağız ve diş sağlığı merkezlerinin 2020 Mart ayından bu yana  Covid-19 pandemisi ile mücadelede aktif rol oynadığını vurgulayan Dt. Salih, “Pandemiyle mücadelede diş hekimlerimiz ve personellerimiz aktif olarak hem sahada hem kurumda görev yapmaktadırlar. Bugüne kadar toplamda 14 personelimiz koronavirüse yakalandı. Kasım sonu Aralık ayının ilk haftasında aynı anda iki diş hekimimiz, 5 personelimiz olmak üzere 7 çalışma arkadaşımız Covid-19 geçirdi. Ama çok şükür şu anda sağlıkları yerinde. Şu an itibariyle pozitif personelimiz yok. İnşallah bundan sonraki süreci de sıkıntısız atlatabilmeyi diliyorum” diye konuştu.

‘GÜNDE 200 HASTAYA BAKILIYOR’

Pandemi döneminde normal dönemden daha az hastaya baktıklarını belirten Salih, “Her hekime günlük 8 hasta randevusu veriyoruz. Bir de devam eden hastalarımız var.  Şu anda günde yaklaşık 200 hastaya hizmet veriyoruz. Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde devamlılık isteyen tedaviler oluyor. Tek seansta biten tedavi çok az. Pandemi döneminde olduğumuz için her hastadan sonra, kliniğin havalandırılması temizlik, dezenfeksiyon zamanını çok iyi ayarlamak gerekiyor. Pandemiden önce her diş hekimimiz 13 yeni randevulu hasta ile birlikte devam eden hastaları da olmak üzere günde 20 hastaya bakıyordu. Bu süreçte hasta sayısında azalma oldu. Hastaların da başvuru konusunda çekinceleri olabiliyor. Çok zorunlu olmadıkça tedavilerini ertelemeyi tercih eden hastalarımız olabiliyor. Covid vaka sayıları azaldıkça diş hekimlerimizin MHRS sistemi ile randevularını artırmayı planlıyoruz" dedi.

‘SAĞLIK SİSTEMİMİZ SÜREKLİ GELİŞİYOR’

Dt Zehra Coşkun Salih, "Körfez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yıllardır Yeni Yalı Mahallesi Hürriyet Caddesi No:45 adresinde hizmet veriyor. Körfez ilçesinin nüfusu günden güne artıyor.  Sağlık sistemimizde günden güne sürekli bir gelişme var. Körfez ilçesi büyük bir ilçemiz. Ağız ve Diş Sağlığı hizmet kapasitesinin artması için gerekli çalışmalar İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından planlanmaktadır "ifadelerini kullandı.

‘PANDEMİNİN İLK DÖNEMLERİ FİLYASYONA YÖNELDİK’

Pandeminin ilk aylarının Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen esnek çalışma dönemi olduğunu hatırlatan Salih, “Sağlık Bakanlığımızın pandeminin başlangıcında bir dönem Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde sadece acil işlemlerin yapılması, elektif işlemlerin kısıtlanması konusunda talimatı vardı. O dönemde acil işlemler dışında tedavi işlemleri yapılmadı. Ağız ve diş sağlığı merkezi personelleri çok yoğun bir şekilde ilçe sağlık müdürlüklerinde ve bazı devlet hastanelerimizde covid ile mücadele sürecine destek verdi. Kurumlarda kalan hekim sayısı oldukça azdı. Ayrıca filyasyon ve hastalardan numune alma konusunda diğer kurumlara destek verdik. Haziran ayından sonra MHRS randevuları açıldı. Hekim sayısını artırma, planlama ve daha fazla hastaya hizmet etme noktasında elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

‘ATAMALARI SAĞLIK BAKANLIĞI YAPIYOR’

Diş hekimi atamalarından da söz eden Dt. Salih, “Bakanlığımız sağlık kurumları için kadro belirliyor. İller arası geçiş olabiliyor. İller arası atamalar hizmet puanı ile yapılıyor. İl içi atamaları, il sağlık müdürlüğümüz, açıktan atamaları sağlık bakanlığımız belirliyor. Her kurumun her branştaki personel sayısı, kadro durumu farklı. Atamaları Sağlık Bakanlığımız yapıyor. Bazen eş durumu sebebi ile de diş hekimleri kurumlarımıza tayin olabiliyor” şeklide konuştu.

‘İLİMİZDE 5 ADSM VAR’

Salih ayrıca ilimizdeki Ağız ve Diş sağlığı merkezi sayılarından da bahsederek “İlimizde 5 adet Ağız ve Diş Sağlığı merkezi bulunuyor. Bunlar Körfez, Derince, Darıca, Nuh Çimento ADSM ve Gölcük ADSM.  Bazı devlet hastanelerimizin bünyesinde hizmet veren diş hekimleri arkadaşlarımız da bulunmaktadır” dedi. Başhekim Dt. Zehra Coşkun Salih sözlerinin devamında bitirirken “Ülkemizde ve tüm dünyada pandemi sürecinin bir an önce  sona ermesini, sağlıklı dişler ile maskesiz  gülümsediğimiz ve birbirimizin gülümsediğini görebildiğimiz günler diliyorum” dedi.

10 Oca 2021 - 12:10 -

Muhabir Ayşe Aydın

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 221.920 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kalpten - Süper insan Zehra hocam iyi ki var✌️ Can hocam

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 23:14Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?