Ellibeş müjdeledi; Kocaeli Pandemi Hastanesi geliyor

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Pandemi Hastanesi’nin yapılması için kararın çıktığını ve 128 milyonluk bütçe ayrılan hastanenin yılsonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Ellibeş ayrıca “Pandemi sebebiyle işyerleri kapalı esnaflarımız için mücbir sebep ilan edildi. Vergi, sigorta, KDV ödemeyecekler” ifadelerini kullandı

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, İl Başkan Yardımcısı İbrahim Gürsel’le birlikte gazetemizi yeni yerinde ziyaret ederek 15. kuruluş yıl dönümümüzü kutladı. Gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Sami Sağsöz ve genel yayın yönetmenimiz Sadun Çetin tarafından karşılanan Ellibeş, gazete binamızı gezerek hayırlı olsun dileklerini iletti. Ziyaretinde sorularımızı da cevaplayan Başkan Ellibeş, Kocaeli Pandemi Hastanesi’nin yapılması için kararın çıktığını ve Resmi Gazete’de yayımlandığını müjdeledi. 25 bin metrekarelik alanda yapılacak hastane için 128 milyonluk bütçe ayrıldığını kaydetti. Ellibeş ayrıca “Pandemi sebebiyle işyerleri kapalı esnaflarımız için mücbir sebep ilan edildi. Vergi, sigorta, KDV ödemeyecek” ifadelerini kullandı.

✓ Geçtiğimiz günlerde 2 günlük kamp yaptınız. Kampınız nasıl geçti?

Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, ilçe başkanlarımız ve belediye başkanlarımızla seçim beyannamelerini değerlendirmek üzere Seka Park Otel’de 2 gün üst üste kamp yaptık. İlçe belediyelerinin kendi imkanlarıyla yapacağı işler, Büyükşehir ile ortak vaatler ya da kamu yatırımı olarak beyannamede yer almış projeler üzerinde durduk. Hangi safhada olduklarına baktık. Belediyelerimizin tamamı verdiği vaatleri yüzde 50 üzerinde tamamladılar.  Yüzde 60, yüzde 70 olan var. Seçim beyannamelerinde vaat ettiklerinin tamamını yapabildiklerini gördük. Cedit’i, Fuar Alanı (Millet Bahçesi)’nı, Yürüyüş Yolu’nu, Milli İrade Meydanı’nı masaya yatırdık. Tahir (Büyükakın) Başkanım da hepsini genel sekreterimizle birlikte tek tek sunum yaptı. Geçen sene haziran-temmuz aylarında belediye başkanlarını ziyaret ederek brifing aldım. Bazı muhalif partiler yadırgadı. Genel Merkez bize biz de belediyelere dönerek neler yapıp yapmadıklarını inceliyoruz, durum tespiti yapıyoruz. Tıkandığınız yerler varsa yardımcı olalım diyoruz. Biz bunu periyodik olarak her yıl yapacağız. 

‘ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI SUNİ TARTIŞMALARDIR’

✓ Erken seçim tartışmaları hakkında ne diyeceksiniz?

Erken seçim tartışmaları suni tartışmalardır. Türkiye her açıdan gelişirken, dünyadaki krize rağmen sağlıkta, savunmada, altyapıda, üstyapıda, teknolojide, tarımda gelişmeye ve büyümeye devam ederken muhalefetin erken seçim diye tutturmasının tek nedeni gündem saptırmaktır. Önce baskın seçim yapacaklar diye bizi sözümüzden döneceğiz gibi göstermeye çalıştılar, baktılar olmuyor şimdi dillerinin altındaki baklayı çıkardılar, kendileri erken seçim istiyor. Yenilen pehlivan güreşe doymazmış. Son seçimde Büyükşehir’e aday bile gösteremeyenler şimdi kendini darı ambarında sanıyor. Ellerindeki belediyelerde ortada yapılmış tek bir eser yok. Bırakın eseri, böyle bir niyet yok. Sürekli milletimiz yanıltılıyor. Ama macera olsun, gündem sapsın diye seçime gidelim diyorlar. Türkiye artık eski Türkiye değil. Erken seçimler yerine kalıcı demokrasi için çaba harcamak gerekir. Erken seçim, muhalefetin yedek gündem maddesidir. Hükümeti sığ siyasi gündemin içine çekme çabasıdır.

✓ AK Parti Genel Merkezi tarafından muhalefet söylemlerine her hafta cevap veriliyor. Bunları da ‘Haftanın yalanları’ diye lanse ediyorsunuz…

Muhalefetin yalan ve iftiralarına yetişmek mümkün değil. Genel Merkezin hazırladığı bir çalışma var. Haftanın yalanları diye. Bugün yatırım ve hizmetlere harcanan enerjinin yarısı bu yalanlara yanıt vermekle geçiyor. Aslı olmayan, masa başında uydurulmuş yalanlar. Siyaset bu değil. Hükümeti yıpratacağım derken kendi itibarlarını düşürüyorlar. Milletin gözünden tamamen düşmüş durumdalar.

Soldan sağa; Uğur Ulusoy, Yiğit Özcan, Sadun Çetin, Mehmet Ellibeş, Ali Sami Sağsöz, İbrahim Gürsel ve Özkan Yılmaz.

‘BUGÜN TEK YAPTIKLARI AK PARTİ’NİN İCRAATLARINI TEKRARLAMAK’

✓ Yeni bir sosyal konut hamlesi var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kocaeli bir deprem bölgesi ve bu gerçeği hiç unutmamamız gerekiyor. Çok ağır bedeller ödedik. 6 bine yakın insanımız deprem şehidi oldu ve bunu yok sayamayız. Olası depremlerde de aynı acıları yaşamamak adına mevcut bina stoklarının elden geçirilmesi şart. Bizim önceden belirlenmiş bir programımız vardı. Dilovası, İzmit, Gebze, Derince ve Körfez’de 6 bin 864 konutun temeli bu yıl atılacak. Sosyal konut, depreme dayanıklı konut ve kentsel dönüşüm denildiğinde ilk akla gelen AK Parti’dir. Bugün ortaya çıkan her proje AK Parti’nin yaptıklarını tekrarlamak ya da açtığı yoldan gitmektir.

✓ Kocaeli Vergi Dairesi’nin taşınmasıyla ilgili düşüncelerinizi aktarır mısınız?

42 Evler’de vergi dairesi inşaatı birkaç yıl sürecek. Yeni bina yapılana kadar geçici bina bulunup kiraya çıkma kararı alındı ve araştırmalar sonucu uygun binayı Derince’de bulduk. Vergi dairelerinde online olarak işlemlerin yüzde 99’u zaten yapılabiliyor. Ayrıca Acısu Vergi Dairesi açık kalacak. İlave ofisler de kurulacak. Bunun altında başka hesap aramanın gereği yok. Orada çalışan arkadaşlarımızın can güvenliği adına bu karar alınmıştır.

Ayrıca Kocaeli’yi bütün olarak ele almak gerekir. Kısa süre önce buradan Gümrük Müdürlüğü Körfez’e taşındı. İsmetpaşa Stadı hemen Derince’nin yanındaydı, Alikahya’ya geldi. Çok yakında Derince’deki Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü, Başiskele’ye taşınacak. Bunları bu şekilde ele almak lazım. İzmit’i 1. Geçit ile Anıtpark arasına sıkıştırmaktan vazgeçmeliyiz. Şehir içinin rahatlamaya da ihtiyacı var.

Sağlık konusu ve sağlık yatırımlarında son durum nedir?

30 bin aşı gelmişti Kocaeli’ye tamamlandı gibi. İkinci 6 milyon 500 bin aşı geldi oradan da bir bölümü kentimize getirilecek. Ayrıca Derince’de yapılması planlanan Kocaeli Pandemi Hastanesi için karar çıktı. 2021 Devlet Yatırım Programına alındı. Bu yılsonuna kadar da bitirilecek. Kocaeli Pandemi Hastanesi 250 yataklı olacak ve 25 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilecek. Hastane için 128 milyonluk bütçe ayrıldı.  Çayırova Devlet Hastanesi de bu yılki yatırım programında. Şehir Hastanesi’nde ise artık son noktaya gelindi. İnşallah yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak. Özetle sağlıkla ilgili Kocaeli’de çok şükür sınıfta kalmadık.

Soldan sağa; Ali Sami Sağsöz, Dilek Sağsöz, Mehmet Ellibeş, Sadun Çetin, İbrahim Gürsel ve Özkan Yılmaz.

‘KOCAELİ, DEVLETTEN YATIRIMINI ALMAYA DEVAM EDİYOR’

✓ Son aylarda kamu yatırımlarını bizzat yerinde inceliyorsunuz…

Kocaeli’de ilçe ilçe gezerek kamu yatırımlarının hangi safhada olduğunu yerinde gözlemlemek istiyorum. Yetkililerden gerekli bilgileri alarak tıkanıklık var ise sıkıntı neredeyse orada da çözümü noktasında katkı koymaya çalışıyorum. Gerekirse vekillerimizle birlikte Bakanları ziyaret ediyoruz, konuyu intikal ettiriyoruz. Bu incelemeler verimli de oluyor. Çok şükür Kocaeli, devletten yatırımını almaya devam ediyor. Bir görev aldıysak bunu layıkıyla yapmak durumundayız. İl başkanlığının geniş sorumlulukları var. Bütün Kocaeli coğrafyasını kucaklayan bir sorumluluk alanımız var ve bu insanı rahat uyutmuyor. Dertleniyorsunuz, dertlendiğiniz zaman da yerinde uygulamaları görmek istiyorsunuz.

✓ Teşkilat çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Mazeret ve bahanelerin arkasına sığınmıyoruz. Eldeki şartlar neyse onu değerlendirmeye çalışıyoruz. Haftalık icra ve yönetim kurulu toplantılarımız devam ediyor. Teşkilat Başkanımız Erkan Kandemir ile online tanışma toplantımız oldu. Bunun yanında her hafta en az iki ilçeyi ziyaretleri sürdürüyoruz. Mahalle başkanlarımızın hepsiyle ilçe ilçe online toplantılarımızı tamamladık. Her hafta sonu sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde bu toplantıları yaptık. Şimdi meclis üyelerimizle aynı şekilde ilçe ilçe toplantılarımız başladı. Her anımızı doldurmak zorundayız. Cumhurbaşkanımızın performansı ortada. Bir hafta uzaya uydu fırlatıyor, diğer hafta baraj, yol, hastane açıyor. Durmadan, yorulmadan çalışıyor. Bizler burada bir anımızı boş geçirsek hak yemiş oluruz.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet için ‘Büyükşehir Belediye Başkanı’ hitabında bulundu ve bu dil sürçmesi olarak lanse edildi. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Bir genel başkanın dilinin sürçmesi mümkün değil. Kocaeli’ye geliyorsunuz, insanlara saygısızlık yapıyorsunuz. Tahir Bey halkın yüzde 56 oyuyla seçilmiş bir insan. Böyle bir hata demokrasiye, milli iradeye saygısızlıktır, kabul etmek mümkün değildir. Ana muhalefet bizim anlayışımıza göre iktidara en yakın partidir. Güçlü bir ana muhalefetin olması ülkenin geleceği adına da bir teminattır.

✓ Pandemi sebebiyle işyerleri kapalı esnaflarımız için mücbir sebep ilan edildi...

Pandemi sebebiyle işyerleri kapalı esnaflarımız vergi, sigorta, KDV ödemeyecek. Bu mücadeleler sürerken siz erken seçim diye ortay çıkıyorsunuz. Şu ortamda erken seçime gidilmesi ülkenin lehinedir. Esnafın ve çalışanlarımızın bu dönemde sürekli yanında olduk. Covid-19 testi ve bu virüse yakalananların tedavisi en başından beri ücretsiz yapılıyor. Raporlu hastalarımız hastaneye gitmeden ilaçlarını istediği eczaneden almaya devam ediyor. Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur borcu olanlara yılsonuna kadar hastanelerden ücretsiz faydalanabilecek. Bunun yanında asgari ücret enflasyonun 7 puan üzerinde %21,56 artışla 2 bin 825 TL oldu. Türkiye geneli sosyal koruma kalkanı kapsamında ocak ayı itibariyle destek miktarı 45 milyar 269 bin 486 bin 290 TL oldu. Biz bütün bunlar yetmez, milletimize daha fazla ne yapabiliriz diye düşünürken, birileri süreci sulandırmanın peşindeler. İşte İzmit’te askıda fatura meselesi. Organizasyonu kurmadan, hazırlık yapmadan hükümetle yarışacağım sevdasıyla ortaya çıkınca 9 ayda 4 bin 880 TL fatura zor ödenmiş. Bize şikayette bulunan, oraya güvendim diye dert yanan yüzlerce vatandaşımız var…

✓ Sosyal devlet ve sosyal belediyecilik noktasında neler yapıldı?

Hükümetimiz ve yerel belediyelerimiz esnafımızın sürekli yanında. Biz de her gün sahada, esnafımızı dinliyoruz. Şimdi yeni bir talep listesi oluşturuldu ve Cumhurbaşkanlığına sunuldu. Burada samimi yaklaşım önemli. Hayat pahalılığı var, her yer yanıyor deyip kapının önüne 600 yıllık zeytin ağacı alıp dikersen kimse size inanmaz. Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz öncülüğünde AK Parti belediyeleri bu dönemde örnek bir sosyal belediyecilik çalışması sergiliyor. 41 Kart Gıda ile 22 bin 410 kişiye 21 milyon 267 bin TL, 41 Kart Giyim ile 17 bin 983 kişiye 5 milyon 600 bin TL, esnafa 30 milyon TL, 41 Kart Su/Su Faturası ile 18 bin 327 kişiye 10 milyon 925 bin TL, ağır engelli 742 kişiye 2 milyon 71 TL, bin 948 kişiye 318 bin 520 TL’lik çocuk bezi, 18 bin 674 kişiye 13 milyon 225 bin TL’lik yakacak yardımı, 73 kişiye 275 bin TL’lik afet yardımı, 23 bin 798 aileye 3 milyon 573 bin TL kırtasiye yardımı, 264 aileye 780 bin sosyal yaşam desteği, şu ana kadar 250 bini bulan ve halen devam eden 37 milyon 835 bin TL’lik gıda kolisi desteği, 15 bin kişiye 247 bin 982 TL’lik hijyen paketi desteği, 30 bin 532 kişiye 4 milyon 174 bin TL’lik internet desteği, 8 bin 30 öğrenciye 9 milyon 636 bin TL’lik tablet desteği, 270 bin 852 kişiye 7 milyon 300 bin TL’lik sıcak yemek desteği olmak üzere 147 milyon 232 bin TL destek sağlandı. Pandemi dönemi ilk destek paketiyle birlikte toplam miktar 250 milyon TL’yi aşmış durumda.

25 Oca 2021 - 17:00 -

Muhabir Uğur Ulusoy

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 221.920 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?