‘Pandemi döneminde en çok yardım yapan belediyeyiz’

Gazetemizi ziyaret eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Türkiye genelindeki büyükşehirler arasında pandemi döneminde gerçekleştirilen sosyal yardımlarda 250 milyon lira ile en yüksek bütçeyi ayırdıklarını belirterek “Askıda fatura gibi sen onun faturasını öde diye bir belediyecilik olmaz” şeklinde konuştu

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, gazetemizi yeni hizmet binamızda ziyaret ederek 15. kuruluş yıl dönümümüzü kutladı. Gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Sami Sağsöz, genel yayın yönetmenimiz Sadun Çetin, köşe yazarımız Nurettin Kolaylı, yazı işleri müdürümüz Özkan Yılmaz tarafından karşılanan Başkan Büyükakın, keyifli bir ortamda geçen ziyarette Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgiler aktardı, sorularımızı yanıtladı. Büyükakın, “Askıda fatura gibi şeyler onların belediyecilik deneyimlerinin yetersizliğini çok güzel gösteren bir örnekti. Sen onun faturasını öde diye bir belediyecilik olmaz” diye belirtti.

✓Komeksepeti adı altında online satışların yapılacağı site açtınız. Biraz bilgi alabilir miyiz?

Komeksepeti ismi yerel kaldı. İsim hakkı alındı. Bir isim bulundu ve bu isimle Türkiye genelinde olacak bir hale dönüşecek. Kadın emeğinin satış platformu haline gelecek. Geniş bir çerçevede olacak. Altyapımız müsait, ürününü satmak isteyen yükleyecek ve satışı yapılacak. Biz sistemi oluşturduk.

İzmit’in can damarı Yürüyüş Yolu Projesi için hazırlıklar hangi aşamada?

Yürüyüş Yolu’nun ihale hazırlığını yapıyor arkadaşlar. Biz, Yürüyüş Yolu’na başladık. Neden başladık diyoruz çünkü İSU’nun orada yapacağı işler vardı. Boruların içine bir sistemle girdiler, malzeme enjekte ediliyor sonra şişiriliyor. Boruları iç kaplama yaptık. İSU şu anda yapacağı işi yaptı. Kazmadan yapılacak işler kısmını bitirdik. İSU’ya bunları yap deseydik 3 ay fark ederdi. Milimetrik hesap yapıyor arkadaşlar. Bir dükkanın önü ne kadar kapalı kalır gibi tüm detayları hesaplıyor. Cumhuriyet ve Hürriyet caddeleriyle başlayacak toplam 8 ay kadar proje çalışmaları sürecek. İhalesi martta olsa ve bir ay sürse mayısta başlasalar aşağı yukarı yılsonuna biter. Aynı işi sakin bir yerde yapmakla orada yapmak aynı şey değil.

Soldan sağa; Özkan Yılmaz, Uğur Ulusoy, Dilek Sağsöz, Yiğit Özcan, Muhammet Yurt, Nurettin Kolaylı, , Sadun Çetin,  Tahir Büyükakın ve Ali Sami Sağsöz

‘TARLADA İZİ OLMAYANIN HARMANDA İZİ OLMAZ’

✓İSU’nun kent genelinde yapacağı su kesintilerinde sıkıntı yaşandı. Önce 48 saat kesinti olacak denildi sonra da bir karmaşa yaşandı. Bu konuda ne diyeceksiniz?

O eleştirenlerin niyeti bağcıyı dövmek zaten. O su kesintisinden mütevelli bulaş sayısında artış var mı, yok. Genel olarak izledikleri strateji itibar suikastı yapmak. Yapılmayan küçücük bir şeyi bulup onu abartıp, yapılanlara gölge düşürüp yapıldığı zamanda yandaşına yaptırdı deniliyor. Türkiye’nin her yerinde aynı şey yapılıyor. Şimdi 41 Kartı eleştiriyorlar. Bu kart sadece bizim yandaşımız marketlerde geçiyormuş. El insaf… Pos cihazını marketine koyan herkes 41 Kart noktası olabilir, hiçbir engel yok. Algı stratejisi peşindeler. Özellikle şurada yanılıyorlar; belediyecilik algıyla yönetilecek bir iş değil. 2 gün sonra insanlar sana ne yaptığını sorarlar. Tarlada izi olmayanın harmanda izi olmaz.

‘90 MİLYONA 3 KİPTAŞ KONUTLARI YAPARDIM’

Kocaeli’nin her ilçesinde bizim çalışmalarımız yürüyor. Öbür tarafta somut ne var? Mesela İstanbul Büyükşehir Belediyesi ne yaptı? Mesela KİPTAŞ konusu. Bizim Cedit’te altına girdiğimiz yük 90 milyon lira. Biz yapamayız, yardımcı olun dediklerinde ‘ne demek Cedit bizim meselemizdir’ dediğimizde gözümüzü kırpmadan girdik. KİPTAŞ Konutlarının toplam maliyeti ne kadar, 30 milyon lira. Yani 3 katı. Banane, Cedit senin sorunun, sen söz vermedin mi deyip 90 milyon liraya 3 tane KİPTAŞ konutu yapabilirdim. Orada yapılan konutların tutarına bakarsanız Kent Konut’un metrekare maliyeti ile kıyaslarsanız kent Konut’un üzerinde olduğu ortada. Bu kentteki herhangi bir müteahhit benzer bir konutu yapabilir. Sanki Kocaeli’nin konut sorununu çözdüler.

‘PARTİ İÇİ DEMOKRASİSİ AÇISINDAN BİR UTANÇTIR’

✓CHP Lideri Kılıçdaroğlu İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e ‘Büyükşehir Belediye Başkanı’ diye hitap etti sonra da dil sürçmesi olarak belirtildi. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Onlar sadece kendilerini desteklediğinde bir belediye başkanını belediye başkanı, öğretmeni öğretmen veya çiftçiyi çiftçi sayarlar. O çiftçi kendilerine destek vermiyorsa çiftçi değildir. Emekli kendilerini desteklemiyorsa emekli değildir. CHP’nin anlayışı hep böyle olmuştur. Asıl rahatsız oldukları şey şu; vesayet sistemi değişti Türkiye’de. Büyükşehir Belediye Başkanımız pardon İzmit Belediye Başkanımız diyerek güya şaka yapıyor. Bu milletin iradesini dalgaya almaktır. Böyle bir şaka olmaz. Seçmen iradesinin üstünde bir şey yoktur ve bunla şaka yapılmaz. Kendi partisinin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı diye açıklayabilir, en doğal hakkı. Parti içi demokrasi açısından tartışırım ama bunu. Daha şimdiden partisinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayının kim olacağını söylemesi o partinin kendi parti içi demokrasisi açısından bir utançtır. O ayrı mesele.  Onu kendileri tartışsın, benim meselem değil. Kendi siyasi anlayışıdır, kendi örgüt stratejisidir ona bir şey demem. Ama gelip de burada seçilmiş bir Büyükşehir Belediye Başkanı varken onun yerine İzmit’teki belediye başkanına hitap ederse o zaman ben cevabını veririm. Herkes kullandığı kelimeye dikkat edecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın

‘HİÇ KİMSE BAHANE ÜRETMESİN’

Bir de diyorlar ya bizim belediye başkanlarımıza engel oluyorsunuz... Bir de engel edebiyatı var. Engelleyip ne yapıyoruz. Gülsek mi ağlasak mı bilmiyorum. Mesela Ekrem İmamoğlu metro yaptı da engel mi olundu… Ankara’da ne yapıldı, eli mi bağlandı Mansur Yavaş’ın ne oldu… Mesela tramvay, teleferik yapacaksın, otobüs alacaksın meclislik bir şey yok ki burada. Meclis engel oluyorsa 3 yıl bir yer kiralamak istiyorsan zaten encümen kiralıyor. 10 yıl kiralamak istiyorsan 3 yıl kirala. Meclisin yetkisinde olan işler çok kısıtlı işlerdir. Aslında şuradan bakılması lazım; bir belediye başkanı iş yapmak istiyorsa belediye kanunun verdiği yetkiler yeterlidir. Dolayısıyla hiç kimse bahane üretmesin. Belediye başkanlarının eli güçlü bu kanun sayesinde. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu çıkıp gelsin ulusal televizyon kanalına konuşalım.

‘ONU HALUK LEVENT YAPIYOR ZATEN’

✓Koronavirüsle mücadelede Büyükşehir olarak geldiğiniz nokta nedir?

Büyükşehir belediyemiz Türkiye’deki tüm büyükşehir belediyelerinden çok daha fazla iyi durumda. Toplamda en son ulaşım esnafına verdiğimiz destekle 250 milyon oldu bu iş için ayırdığımız bütçe. Gerekirse yatırım önceliklerini yer değiştirir sosyal yardımı koronayla mücadele tarafında bütçe ayırırız demiştik. 250 milyonluk bütçe ayırdık ve bu miktarda bir bütçe ayıran bir belediye ben görmedim. Askıda fatura gibi şeyler söylediler bu da onların belediye deneyim yetersizliğini çok güzel gösteren bir örnekti. Sen onun faturasını öde diye bir belediyecilik olmaz. Onu Haluk Levent yapıyor zaten. Belediye olarak birbirinizin faturasını ödeyin demezsiniz.

✓İlçelerin bazı projelerini üstleniyorsunuz. Kartepe’de teleferik projesi yapacaksınız. İzmit Belediyesi de benzer bir projeyi gündeme taşıdı. İzmit Belediyesi sizden yardım isterse teleferiği de siz yapar mısınız?

Altı dolmamış, etüdü yapılmamış olan bir projeyle ilgili benim değerlendirme yapmam söz konusu bile olmaz. Ortak proje söz konusu olduğunda Fethiye Caddesi’yle ilgili tavrımız ortada. Yükünü alma söz konusu olduğunda Cedit’teki tavrımız ortada. Hala biz engelleniyoruz diyorlarsa bunun izahı yok. Derbent bölgesinden başlayıp Kuzu Yayla bölgesine ulaşacak teleferik projesi için ilk adım 26 Şubat Cuma günü yapılacak ihale ile atılacak. Proje, kentin hem il hem de il dışından birçok vatandaşın ilgi odağı olan Kartepe’ye ulaşımı daha cazibeli hale getirecek. Derbent ve Kuzuyayla arasında olacak teleferik hattı 4 bin 695 metre uzunluğunda olacak. 2 istasyonun yer alacağı teleferik projesinde 10 kişilik olacak şekilde 73 kabin hizmet verecek.

Başkan Büyükakın, Radyo Çağdaş’a da konuk olarak genel yayın yönetmenimiz Sadun Çetin ve radyo programcısı Mert İnanç Ayas’ın sorularını cevapladı.

‘FETHİYE CADDESİ’Nİ ACEMİLİĞİN İÇİNE BIRAKMAYIZ’

✓Fethiye Caddesi’nde yapılacak projeyle ilgili neler söyleyeceksiniz?

Cevap bekliyoruz. Karar verecekler teknik adam mı istiyorlar para mı istiyorlar… Ama alt yapıyı sen yap üst yapıyı ben yapayım gibi bir yaklaşım oradaki esnafı mahveder buna da müsaade etmem kusura bakmasınlar. Ben Yürüyüş Yolu Projesinde sıkıntı çıkmasın diye santimetre santimetre çalışıyorum. Fethiye Caddesi’ni böyle bir acemiliğin içine bırakmak olur mu...

✓Pişmaniyeciler Çarşısı ne zaman aktif hale gelecek?

Orada dükkanların alınmasıyla ilgili süreç de tamamlanmak üzere. Proje bitti dükkan sahipleri geçiş için hazırlık yapıyorlar. Şubat başında sözleşmeler imzalanacak.

✓Kocaeli’de 14 millet bahçesi yapılıyor. Bunlardan biri de Kocaeli Fuarı alanı…

Projesi bitti. Çevre Bakanlığına yolladık. İlave edecekleri hususlar olabilir. İncelemeyi bitirdikten sonra tahmin ediyorum bahara doğru çalışmalar başlayacak. Diğer taraftan Milli İrade Meydanı’yla ilgili projeyi istişare edeceğim kamuoyuyla da paylaşacağım. Teknik taraftan gelen çalışma kafama yattı.

✓ Kocaeli Şehir Tiyatroları pandemi döneminde de başarılara imza attı…

Şehir Tiyatrolarımızda arkadaşlarımız sosyal sorumluluk projeleri de dahil olmak üzere hiç durmadılar, oynamaya devam ettiler. Onlar hep sürecin içinde oldular. Bu süreçte moral verdiler. Önümüzdeki dönemde de güzel hazırlıkları var.

Soldan sağa; Özkan Yılmaz, Nurettin Kolaylı, Ali Sami Sağsöz, Tahir Büyükakın, Dilek Sağsöz, Sadun Çetin, Yiğit Özcan ve Uğur Ulusoy.
Gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Sami Sağsöz, Başkan Büyükakın’a spor muhabirimiz Gökhan Beşiktaş’ın Kocaelispor maçında çektiği bir fotoğrafını hediye etti.

26 Oca 2021 - 17:15 -

Muhabir Uğur Ulusoy

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 221.920 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?