‘Başiskele termal bir şehir olacak’

Dün Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘Görüş’ programına konuk olan Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, “3-4 yıl içerisinde Başiskele'de termal bir şehir ortaya çıkmış olacak” dedi

Merve Öğ
Merve Öğ Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, dün Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘ Görüş’ programına telefonla bağlanarak gazetemiz genel yayın yönetmeni Sadun Çetin ve radyo programcımız Mert İnanç Ayas’ın konuğu oldu. Özlü, radyo programımız boyunca sorduğumuz sorulara büyük bir içtenlikle cevap verdi.

‘BAŞİSKELE YAZIN ŞANTİYE HALİNE GELECEK’

Geçenlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı misafir ettiniz. Birlikte gezdiniz 5 milyon TL'lik Selahattin Eyyübi Caddesi'nin alt ve üstyapı çalışmaları yapılacak dediniz. Bize biraz bu projeden bahseder misiniz?

Selahattin Eyyubi Caddesi Başiskele Belediyesi'nin önünden geçen cadde. Çok hızlı büyüyen bir ilçemiz var. Belediye binası yapılalı iki buçuk, üç yıl oldu. Prestij caddesi haline getirmeye çalıştık. Tahir Başkanımızın talimatları ile başladı ve mayıs ayı gibi bitecek. 5 milyon TL çok büyük bir rakam. Sadece bu caddeyi değil Başiskele'de birçok caddeyi prestij caddesi haline getirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki yılda Başiskeleli vatandaşlarımızdan biraz sabır bekleyeceğiz. Çünkü Başiskele tam bir şantiye haline gelecek. Bu yaz 2 yıl boyunca biriktirdiğimiz bütün projeleri hayata geçireceğiz.  Pandemi dönemini fırsata çevirerek çalışmalarımızı gözden geçirdik. 50 milyon liralık ihalelerimiz olacak. Bunlar sadece caddelerimiz için. Bir o kadar da Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımı olacak. Ahmet Yesevi Caddesi, Yuvacık Barajı'ndan dolayı çok önemli bir cadde.  Hepsini Tahir Başkanımızla birlikte planladık. Biz üzerimize düşeni yaptık. Çok güzel çalışmalar olacak Başiskele'de bu yaz.

‘KOVİD OLAN VATANDAŞLARI TEK TEK ARIYORUM’

Pandemide vatandaşa ve esnafa kolaylık sağlayan neler yaptığınızı anlatır mısınız?

Pandeminin başladığı gün Sağlık Bakanlığı'nın aldığı bütün önlemleri belediyemizde uygulamaya başladık. Daha sonrasında derhal dezenfekte işlemlerine başladık. Vatandaşlarımızın aktif olarak kullandığı her yeri periyodik olarak titizlikle dezenfekte ettik. Büyükşehir Belediyemiz ile beraber Vefa Destek gruplarına büyük destek sağladık. Sokağa çıkma yasaklarının çok ağır olduğu dönemde kimin neye ihtiyacı varsa koştuk. Özellikle 65 yaş üstü herkesin bütün ihtiyaçlarını karşıladık.  Saman isteyen vatandaşımıza samanını bile götürdük. Başiskele gibi bir yerde 6-7 bin adet gıda kolisi dağıttık. Başiskele gibi bir yer diyorum çünkü ekonomik durumu biraz yüksek bir ilçeyiz biliyorsunuz. Akabinde pandemi çalışmalarımıza yönelik anket yaptırdık ve çok iyi bir sonuç çıktı. Her yüz kişiden 62'si bizi pandemi çalışmaları konusunda başarılı buldu. Her şeyden önemlisi test sonucu pozitif olan tüm Başiskeleli vatandaşlarımızı belediyemizden tek tek aradık. Bir ihtiyacı var mı diye sorduk. Yemek yapamayacak durumda olanlara aş evimizden yemek yolladık. Vakaların çok yoğun olduğu dönemde herkesi ben arayamadım ama şu an vakalarımız tek haneli ve her gün test sonucu pozitif çıkan vatandaşlarımızı arayıp bir ihtiyacı olup olmadığını soruyorum. Pandemi vatandaşlarımızla iyi iletişim kurmak için bir fırsat oldu. İlçe Sağlık Müdürlüğü'nün lojistik ihtiyacını araçlarımızla sağladık. Başiskele pandeminin semptomlarını daha hafif atlattı.

‘KÖPEKLERİ BIRAKMAK İSTESEK İZMİT'E BIRAKMAZDIK’

Başkanlığınız sürecinde sokak hayvanları için ne gibi çalışmalar yaptınız?  Kimi zaman basında Başiskele'de bulunan köpeklerin toplanıp İzmit'e bırakıldığı gibi haberler çıkıyor bu iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu iddialara söylenecek pek bir şey yok çünkü çok mantıksız.  Kocaeli'de hayvan beslemek için ideal olan 2 ilçeden biriyiz. Biri Kartepe diğeri Başiskele.  Biraz yukarılara gittiğinizde direkt dağlık alana ulaşıyorsunuz. Köpekleri toplayıp bir yere bırakmak istesek İzmit'e bırakmazdık. Bu söylentileri problem etmiyoruz çünkü bu söylentiler her zaman olacak. Önemli olan bu söylentilerle nasıl başa çıktığınız.  Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde sokak hayvanlarına sürekli mama temin ediyoruz. 24 saat çalışan bir veteriner hekim kliniğimiz var. İleride bir projemiz var. Yaralı bütün hayvanları Kandıra’ya götürmektense Başiskele'de tedavi etmek istiyoruz.  Bununla ilgili küçük bir yer yapıyoruz. Sonuçta sürekli Kandıra'ya gidip gelmenin de belediyeye bir külfeti var. Bazen günde 4-5 kere aracımızın gidip geldiği oluyor.  İzmit'te köpeklerin başına gelen talihsiz olay sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin talimatı ile İzmit'e de artık biz bakıyoruz.

‘DÜNYANIN HER YERİNDEN BAŞİSKELE'YE GELECEKLER’

Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ilimize geldi. Güzel bir tören yapıldı. 74 araç belediyenize hibe edildi. Bu süreç nasıl gelişti ve nasıl hissediyorsunuz?

74 aracın 71'i Ford’tan alındı. Tabii bu 74 aracın belediyemize hibe edilmesi başlı başına önemli bir olay. Bu Başiskele Belediyesi'nde kiralık araç kalmayacağı anlamına geliyor. Zaten ben göreve gelir gelmez çöp araçlarımızı değiştirip kendi araçlarımızla çöpümüzü toplamaya başlamıştık. 30 adet çöp aracı aldık. Araçları ilk alan ve tören yapan belediye bizdik. Ford kamu yararına yönelik yapılacak her türlü çalışmada olacaklarını söyleyerek belediyemizle çok samimi bir ilişki kurdu ve bu yardımda bulundu. Ama bunların yanında yeni yapılacak yatırım çok daha önemli. Elektrikli araçların bataryalarının üretileceği bir fabrika kurulacak ilçemize.  Bu yatırım 2 milyar dolar tutarında olacak. Tek başına büyük bir istihdam kaynağı olacak ve beraberinde kurulacak sanayi bölgeleri de istihdama katkı sağlayacak. Başiskelemizin dünyaya tanıtılması ve vizyonu açısından çok önemli bir gelişme. Şehrimize çok büyük katkısı olacak. Dünyanın her yerinden insanlar Başiskele'ye gelecek. Çünkü bu elektrikli ticari araçlar dünyaya satılacak. Türkiye'de henüz elektrikli araçlar kullanılmıyor fakat Avrupa'da kullanılmaya başlandı. Geleceğin teknolojisinin büyük bir üssünün Başiskele’de olması bizim için çok anlamlı.

‘AYLIK 20 BİN LİRA TASARRUF SAĞLADIK’

Termal kaynak tesisi ile alakalı projeniz var mı?  Varsa projeleriniz nelerdir?

Günübirlik termal tesis projesi planladık. İhale aşamasındayız. Hedefimiz Temmuz ayında bu tesisin temelini atmak. Yaklaşık bir buçuk yılda tamamlanmasını bekliyoruz. 7 bin metrekarelik alana yapılacak. Termal kaynağımızı şu anda kullanmaya başladık zaten. Yüzme havuzumuzun ısıtmasını termal kaynak yoluyla yapıyoruz. Eskiden doğalgazla ısınıyordu. Bu sayede aylık 20 bin lira tasarruf sağlıyoruz. Ayrıca termal su ile tarım ve seracılık faaliyetleri yapmayı planlıyoruz. Biliyorsunuz ki çiçekler genellikle Yalova'dan alınıyor.  Tarım İl Müdürlüğü ile bir proje geliştirerek Başiskele'de çiçek seracılığı yapılmasına olanak sağlayacağız. Proje Büyükşehir Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Başiskele Belediyesi arasında olacak. 3-4 yıl içerisinde Başiskele'de termal bir şehir ortaya çıkmış olacak.

Bütün ilçelerde kütüphane projeleri var. Sizin bu konuyla alakalı bir projeniz var mı?

Başiskele genç bir ilçe, kültürel ihtiyaçları yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. Başiskele'de yeni bir halk kütüphanesi planladık.  Barbaros Mahallesi'nde iki katlı bin metrekarelik bir kütüphane olacak.  Kütüphanenin yanı sıra aynı zamanda bir kafeterya ve elektronik kütüphane olacak. Çay kahve içerken kitap okunabilecek. Projemiz bitti, ihale aşamasındayız. 2021 yılı içerisinde bitireceğiz.

‘BASİT BİR PROJE OLMAYACAK’

Kentimizdeki en genç belediye başkanısınız bu nedenle gençlerle ilgili ne gibi projeleriniz var?

Gençler konusunda 2021 yılında çok ön plana çıkacağız. Tepecik köyümüze Gençlik Kamp Merkezi yaptık fakat pandemi nedeniyle açamadık. Ayrıca gençlerimizin kamp yapabileceği bir tesis planladık.  Gençlerle alakalı 3 aylık bir araştırma yaptık. Gençler ve aileleri ile yüz yüze mülakatlar yaptık. Gençlerin neler istediğini ve neler beklediğini ölçtük. Bu araştırmadan çıkan sonuçlar neticesinde bir plan oluşturduk.  Son olarak Gençlik Merkezi projemiz var fakat bu içinde masa tenislerinin olduğu gençlik merkezlerinden olmayacak. Merkezimizde bir stüdyo kuracağız. Gençler bu stüdyoda enstrümanlarını çalıp şarkılarını kaydedip yayınlayabilecekler. Kurduğumuz greenbox stüdyolarında fotoğrafçılık ve diğer konularda kendilerini geliştirme fırsatı yakalayacaklar. Güçlü bir bilgisayar ve internete ihtiyacı olan kardeşlerimiz merkezimizde bu imkanları bulabilecekler. İçinde 400 kişilik gösteri salonu ve fitness merkezinin olduğu bir gençlik merkezi yapacağız. Basit bir proje olmayacak.  Başiskele’ye yapılsa bile Kocaeli'den herkesin gelip kullanacağı ve kullanmak isteyeceği bir tesis olacak.

‘ESKİ İLE YENİ BAŞİSKELE’NİN BİR ARAYA GELMESİNİN SONUCU’

Başiskeleli dinleyicilerimiz radyomuza ulaşarak Kurban Bayramı öncesi sokak aralarına kurulan kurbanlık çadırları ve beraberindeki kötü kokudan rahatsız olduklarını ilettiler. Bu konuyla alakalı bir çalışmanız var mı?

Bu sorun eski Başiskele ile yeni Başiskele’nin bir araya gelmesi sonucu yaşanan bir sorun. Biz artık il dışından gelip kurban satış yapılmasına müsaade etmiyoruz zaten. Yuvacık'ta ve Kullar da kurban satışı ile geçimini sağlayan vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımızın yaşam alanlarının yakınına toplu konutlar yapılınca bu sıkıntılar boy göstermeye başladı. Her sene hayvancılık yapan insanları daha kırsal kesimlere yönlendiriyoruz. Onlarda bu zorlukları yaşadıkça hayvancılık yapmayı bırakmaya ve taşımaya başladılar. Bu sıkıntı bir anda kestirip atılacak bir sıkıntı değil.  Zamana yayıp Başiskele’nin artık şehirleşmeye başladığını anlatmamız gerekiyor. Kurban satışı yapan vatandaşlarımıza bir anda gidin buradan diyemeyiz. Bu bir gelenek onlar için. Son 10 yılda büyük bir nüfus artışı var Başiskele'de. Eskiden hayvan otlatılan yerlerde artık binalar var. Bu büyümenin yönetimi büyük çaba gerektiriyor.  Başiskeleliler arasındaki uyumu kavga gürültü olmadan tatlı tatlı çözmemiz gerekiyor.  Tüm hemşehrilerimizin bu konuda anlayışlı olmasını bekliyorum.

28 Oca 2021 - 12:05 -

Muhabir Merve Öğ

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 239.767 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?