“İzbeye değil şehir merkezine yaptık”

Dün Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘Görüş’ programına konuk olan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Karamürsel Sahili’ne yapılan pet otel hakkında “Belediyeler hayvanlar konusunda üzerlerine düşen görevi yapıyorlarmış gibi göstermek için daha izbe ve uzak alanlar seçerler. Karamürsel Belediyesi olarak farklılık yaratmak istedik ve bu alanı kent merkezine taşıdık” dedi

Merve Öğ
Merve Öğ Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, dün Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘ Görüş’ programına katılarak gazetemiz genel yayın yönetmeni Sadun Çetin ve radyo programcımız Mert İnanç Ayas’ın konuğu oldu. Yıldırım, radyo programımız boyunca sorulan sorulara büyük bir içtenlikle cevap verdi.

‘UYARILARIN DİKKATE ALINMASI GEREKİYOR’

- Kar Karamürsel’i nasıl etkiledi?

Ekiplerimiz anında müdahale ettiği için hiçbir sorun yaşamadık. Köy yollarımızda şu an için açık. Ara ara kar yağışı yoğunlaşıyor. Vatandaşlardan gelen şikayetler ve ekiplerimizin rutin kontrolü sayesinde yollarımız hemen açılıyor. İlçemizde ulaşılmayacak yer yok. Büyükşehir, Karayolları ve belediye ekiplerimiz sistematik olarak tuzlama ve küreme çalışması gerçekleştiriyor. Alanlarımız büyük ve vatandaşların ihtiyaçları değişti. Vatandaşlarında bu zor günlerde belediye çalışanlarına anlayışlı olmasını bekliyoruz. Pandemi döneminde vatandaşlar evde oturmaktan sıkıldı ve karın tadını çıkarmak istiyor. Fakat yollarda hala kış lastiği ve zinciri olmadan gezen vatandaşlarımız var. Tabi ki herkesin bir keyfi var ama yine yapılan uyarıların dikkate alınması ve ona göre hareket edilmesi gerekiyor. Tedbirlerimizi aldık şu ana kadar problem yaşamadık.

‘PANDEMİYE 2 MİLYON TL AYIRDIK’

-Karamürsel Belediyesi pandemiyi nasıl geçirdi? Ne gibi çalışmalar yapıldı?

Virüsle ekip olarak mücadele ediyoruz. Bu ekibin başında sağlık çalışanlarımız var. Hemen ardından emniyet mensupları, belediye personeli ve vatandaşlar geliyor. Yerel yönetimler olarak mücadelede nerede açık varsa orayı kapatmaya çalışıyoruz. 43 milyon TL bütçesi olan bir belediyeyiz. 2020 yılında pandemiye 2 milyon TL ayırdık. Pandemi başladığında en büyük problem maske sıkıntısıydı. Yaklaşık 500 bin adet maske dağıttık. Normalde Vefa Gruplarında devlet memurları yer alır. Biz bu grupların yüzde 80’ini belediye personelinden oluşturduk. Filyasyon ekiplerinde de belediye personeli yer aldı. Vatandaşlarımıza gece gündüz hizmet ettiler. Tabi pandemi bizim için bir bilinmez. Bu bilinmezle mücadele ederken zorlandığımız noktalarda oldu.

-Büyükşehir Belediyesi’nin esnafa yönelik pandemi paketinden Karamürsel nasıl etkilendi?

Büyükşehir Belediyesi bu konuda esnafı rahatlatacak bir yatırım kararı aldı. Organizasyonu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Bizden destek istendiği noktada desteğimizi veriyoruz.

Radyo programcımız Mert İnanç Ayas ve gazetemiz genel yayın yönetmeni Sadun Çetin.

‘YAPIYORLARMIŞ GİBİ GÖSTERMEK İÇİN İZBE YERLER SEÇİYORLAR’

-Karamürsel şehir merkezinde önemli bir alana güzel bir pet otel yaptınız. Sokak hayvanları için belediye olarak nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?

Sokak hayvanları Allah tarafından bize emanet edilen dostlarımızdır. Onların güvenliği ve sağlığından sorumlu olmak bizim görevimizdir. Zaman zaman bu dostlarımıza acımasızca davranılıyor. Bunu şiddetle kınıyoruz. Ama bu durumu abartan bir kesimde var. Hayvanları insanların da üstünde tutup olayı başka yerlere götürüyorlar. Yine de herkese saygım var. Belediyeler hayvanlar konusunda üzerlerine düşen görevi yapıyorlarmış gibi göstermek için daha izbe ve uzak alanlar seçerler. Gözden uzak olmak isterler. Karamürsel Belediyesi olarak farklılık yaratmak istedik ve bu alanı kent merkezine taşıdık. Vatandaşlarımız tesisimizi rahat rahat ziyaret edip orada yapılan faaliyetleri görebilir ve hatta katılabilir. Şu an tesisimizi Türkiye’ye örnek olacak şekilde yönetiyoruz. Veteriner hekimimizle ve Hayvan Hakları Derneğiyle sözleşme yaptık. Her işin bir sorumlusu olmalı. Yoksa her kafadan başka bir ses çıkar. Zaman zaman sokak hayvanlarının ölüm haberlerini görüyoruz. Kimi zaman bilinçli oluyor kimi zaman bilinçsizce. Tabi ilimizde sokak hayvanları çalışmalarının lokomotifi Büyükşehir Belediyesi. İlçe belediyeleri olarak Büyükşehir’e destek olmak için rehabilitasyon merkezi kuruyoruz. Sokak hayvanlarının tedavi ve bakımlarını üstleniyoruz. Soğuk günlerde barınak imkanı sunup normal zamanlarda doğal yaşamlarına salıyoruz. Kısırlaştırma işlemlerini gerçekleştirip küpeleme yapıyoruz. Fakat birkaç belediyenin yapması yetersiz. Tüm ilçelerde ve Türkiye’de bu uygulamaların yapılması gerekiyor. Ancak bu şekilde bu konu tam anlamıyla çözülür. İmkanı olan vatandaşlarımızın da bu konuya gereken desteği vermesini rica ediyorum. Herkes kapısının önündeki hayvanı sahiplense sokakta kimsesiz hayvan kalmaz.

‘BATTI-ÇIKTI RAMAZAN BAYRAMI’NDAN ÖNCE TAMAMLANACAK’

-Karamürsel Battı-Çıktısı proje olarak hangi aşamada ve ne zaman bitmesi planlanıyor?

Karamürsel Battı-Çıktısı çok büyük bir proje. Kocaeli’nin en büyük ikinci battı-çıktısı. Bu projeler şehir merkezlerine yapıldığı için projelendirme, ihale ve yapım aşaması çok zorlu oluyor. Projemizin ihalesi bitmiş ve yapımına başlanmıştı fakat müteahhitin maddi sıkıntılar yaşaması üzerine iş fesih oldu. Bunun üzerine hesaplarımızda olmayan bir boşluk yaşandı. İkinci ihale ile birlikte yeni müteahhit çok hızlı bir şekilde yol aldı. İnşallah Ramazan Bayramı’ndan önce tamamlanacak.

‘OTOGAR DEREKÖY MAHALLESİ’NE TAŞINACAK’

Yeni pazar yeri ve otogar alanı değişimi projeleriniz ne aşamada?

Karamürsel merkezde yıllardır kullanılan bir otogar var. Karamürsel Belediyesi'nin önündeki kent meydanında yeni yapılan battı-çıktı ile bölünmeler meydana geliyor. Bu alanın otogar olarak kullanılmasına olanak yok. Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız görüşmelerde Karamürsel Dereköy Mahallesi'nde ki bir alanda kamulaştırma çalışmaları başladı. Otogarı oraya taşıyacağız. Otogarı oraya taşındıktan sonra hem Altınova'da ki hem de Karamürsel'de ki vatandaşlara çok daha kaliteli otogar hizmeti sunulacak.

Soldan sağa: Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Sami Sağsöz, radyo programcımız Fatma Kurt, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve radyo programcımız Mert İnanç Ayas.

‘3 UNSURU MUTLU ETMEDEN YAPILAN PAZAR İŞLEMEZ’

Pazar yeri konusunda şöyle bir durum var. Ben belediye başkanı olarak kapalı pazarlara sıcak bakmıyorum. Kapalı pazar alanından alışveriş yapmak marketten alışveriş yapmak gibi geliyor bana. Pazar bir kültürdür. Zaten Karamürsel Cuma pazarını kapalı bir alana alacak kadar yerimizde yok. Bu pazar sadece Karamürsel'den değil çevre ilçe ve illerden de vatandaşların geldiği bir pazar. En baştan beri bu konuya sıcak bakmadığımı belirttim. Pazar kurarken 3 unsur vardır. Birincisi pazarcılar. İkincisi alışveriş yapan vatandaşlar. Üçüncüsü de sabit esnaf. Bu üç unsuru mutlu etmeden yaptığınız pazar yerleri maalesef çalışmıyor.

‘PROSEDÜRLER ÖNÜMÜZE GEÇİYOR’

-Karamürsel Tarihi Hamam’ı restore edildi. Ne zaman hizmete girecek?

Bu çalışma beni çok heyecanlandıran ve Kocaeli'ye örnek olabilecek bir proje. Tarihi Hamam'ın hemen yanında Tarihi Karabali Camii de var. Hamamı restore ettikten sonra camiyi de restore ettirdik. Bu yapıların önünde binalar var. Büyükşehir Belediyesi bize yardımcı oldu. O binaları kamulaştırdı. Şu an orası park alanı biz orayı hamamın ve caminin kullanımına açmak istiyoruz. Ama prosedürler önümüze geçiyor. Kurula başvurumuzu yaptık onay bekliyoruz.

‘YAPANA DEĞİL YAPTIRANA BAKACAKSINIZ’

-2004 yılından bu yana Karamürsel Belediye başkanısınız. Başkanlığınız süresince sizin için ilçeye kattığınız en önemli eser nedir?

Biraz klasik olacak ama sanatçıların bir lafı vardır hepsi evladım gibi hiçbirini ayıramam diye. Belediye başkanı olarak benim içinde bütün eserlerim öyle. İnanmadığım hiçbir projeyi yapmadım. O yüzden bütün projelerim benim için çok önemli. Belediyecilik maddiyata bağlıdır. Paranız olduğu zaman her şeyi yaparsınız. Ama paranız olmadan kıt kaynaklarla bir şeyler üretmenin zevki bambaşka. Ufak belediyeler yaptıkları projelerde çok cefa çeker. Bazı kesimler yapılan projelerin Büyükşehir Belediyesi ve Bakanlık tarafından yapılmasını eleştiriyor. Kim yaparsa yapsın altında benim imzam ve emeğimde vardır. Belediyeler vatandaşla devlet arasındaki köprüdür. Vatandaş bizden talepte bulunur. Biz yapabileceğimiz şeyleri yaparız. Gücümüzün yetmediği projelerin ilgili kurumlardan yapımını isteriz. Yapana değil yaptırana bakacaksınız.

‘HİÇBİR BELEDİYE BAŞKANI BEN HER ŞEYİ YAPTIM DİYEMEZ’

-Yeni yerel seçimlere yaklaşık 3 yıl kaldı. Bu süre zarfında hayata geçirmeyi düşündüğünüz bir proje var mı?

O kadar çok projem var ki şu an burada anlatmak yerine Çağdaş Medya Grubu'nun yeni kuracağı kanalda görsellerle anlatmak isterim. Ne kadar anlatsam eksik kalır. 10 sene önce ihtiyaç olmayan şeyler bugün ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Hiçbir belediye başkanı ben her şeyi yaptım diyemez. Çünkü belediyecilikte hizmetin sonu yok. Bizde bu ihtiyaçlara yönelik yeni projeler geliştiriyoruz.

‘HATA YAPTIĞIMI KABUL ETMEKTEN ÇEKİNMEM’

-4 dönem üst üste belediye başkanı seçilmenizin sırrını neye bağlıyorsunuz?

Başarı tek bir unsura bağlanamaz. Komplike bir arzu benim ki. Karamürsel'e aşığım. İşimi severek yapıyorum. Kendimde en belirgin gördüğüm şeylerden biri hata yaptığımı kabul etmekten hiç çekinmiyor olmam. Özür dilerim. Hatamı düzeltebiliyorsam düzeltirim. Makam beni büyütmedi. Ben bu makamı emaneten aldığımı biliyorum. Kaderci bir insanım ama kenarda beklemem elimden gelen gayreti gösteririm. 2004 yılında seçimlere ilk katıldığım dönemde benim hizmet kitapçığım yoktu. Tek bir sloganım vardı. Sevgi kazansın. Kafaya koyduğum bir projeydi ve ekip arkadaşlarımın da gayretiyle büyük bir başarı kazanmıştık. 143 oyla seçimi kazandım. Ben her şeyi Allah'tan isterim. Ben Allah'tan istedim. Allah bana nasip etti. Benim karakterim bu ilçeye çok uygun. Karamürsel halkını çok iyi tanırım. Neler istediklerini çok iyi bilirim. Ben Karamürsel'i çok seviyorum. Karamürsel'de beni seviyor.

18 Şub 2021 - 12:47 -

Muhabir Merve Öğ

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 240.861 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?