“En ucuz su tüketen iller arasında 5’inci sıradayız”

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Kocaeli’nin büyükşehirler arasında suyu en ucuz tüketen 5’inci kent olduğunu belirterek pandemi döneminde su zammını ertelediklerini söyledi. Sağlık, “2021 yılında almamız gereken 125 milyon lirayı almadık. Böylece 125 milyon lirayı aslında vatandaşın cebine bıraktık” dedi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, gazetemizi yeni binamızda ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti. Sağlık’ı gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Sami Sağsöz, genel yayın yönetmenimiz Sadun Çetin ve köşe yazarımız Nurettin Kolaylı karşıladı. Ziyaretinde yaptıkları çalışmalar hakkında sorularımızı da cevaplandıran Sağlık, Kocaeli’deki su fiyatının 30 büyükşehir belediyesine göre çok ucuz olduğunu ve ucuz su tüketen iller arasında 5’inci kent olduğumuzu söyledi. Kocaeli genelinde 854 bin abone bulunduğunu da kaydeden Sağlık, pandemi döneminde erteledikleri su zammı sayesinde vatandaşın cebine 125 milyon lira para kaldığını belirtti. Sağlık ayrıca İzmit’in atar damarları olan Yürüyüş Yolu’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak proje öncesi kanalizasyon çalışmasını tamamladıklarını ve çalışmalar esnasında eşgüdümlü olarak içmesuyunu yenileyeceklerini söyledi. Projesinin hayata geçirilmesi beklenen Fethiye Caddesi’yle ilgili de İzmit Belediyesi’nin kararını beklediklerini kaydetti.

✓Kocaeli’nin su fiyatı diğer illere göre yüksek mi düşük mü?

Kocaeli kişi başına düşen milli gelire bakıldığı zaman aslında Kocaeli en yüksek illerden bir tanesi. Buna göre Kocaeli’deki su fiyatını değerlendirirseniz 30 tane büyükşehir belediyesine göre çok ucuz. Çünkü biz 30 tane büyükşehir belediyesi içinde en ucuz 5’inci su tüketen kentiz. Bu bütçeyle alakalı bir konu. Ben şuna bakıyorum; 30 tane büyükşehir içerisinde biz neredeyiz. Yanımızdaki komşularımızda durum nedir diye bakıldığı zaman biz çok aşağıdayız. Daha çok yukarıda olmamız lazım normalde. Kişi başı milli gelire bakıldığı zaman Kocaeli’de hane halkı yüksek. Ama biz mümkünse en ucuz fiyattan verelim diyoruz. Keşke Kocaeli’de yatırıma ihtiyaç olmasa da suyu daha aşağı fiyattan versek. Ama öyle değil, biz sürekli büyüyen bir kentiz. Her yıl abone sayımız aşağı yukarı yüzde 4 artıyor. Şu anda 854 bin abonemiz var.

 

✓Pandemi döneminde esnaflar için de su fiyatında indirime gittiniz…

Meskenlerde böyleyiz de işyerlerinde durum nedir diye baktık yani pandemide en fazla etkilenen işyerlerimiz oldu başkanımız bunun için özel çalışın dedi. Biz de düşündük. İşyeri su fiyatlarına bakıldığı zaman Türkiye’de 12. sıradaydık. Esnafların su tüketimine baktık ortalaması nedir diye. Yaklaşık 61 bin abone var Kocaeli’de. Baktık ki ortalama 3 ile 4 ton arasında su tüketimi var. Su ile işi olmayan işyerlerinde çok fazla su tüketimi olmuyor. Genele bir bakalım dedik. Kademe yok işyerlerinde biliyorsunuz, kademeye girelim dedik burada ne yapabiliriz diye. 20 ton kademeye girdiğimiz zaman işyerlerinin yüzde 84’ü giriyor buna. Fiyatı da aldık 11.84, 13.57 olacaktı ya 13.57’yi aldık 7.37’ye çektik gerçi şu anda 7.63’te meskenlerin 2. Su fiyatı olsun dedik buna 2. Kademesi için. Yani işyerlerine yüzde 44 indirim yapmış olduk. 1 Nisan’da başlayacak. 2. kademe de 11.84 ya, ona da hiç dokunmadık ve dedik ki 2021’de Tefe Tüfe uygulaması hiç yapmayalım esnaflara, biraz destek olalım dedik. Sadece bu fiyat indirmenin bizim bütçemize maliyeti 17 milyon.

 

Soldan sağa; Uğur Ulusoy, Sadun Çetin, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Ali Sami Sağsöz ve Nurettin Kolaylı bir arada görülüyor.

✓ 3 ay daha su fiyatlarına zam yapmama kararı aldınız. Bunun maliyeti size ne kadar oldu?

Pandeminin ilk 3 ayı ertelemiştik. Orada 54 milyon zaten bir katkı sağladık. Şimdi 3 ay daha erteledik, bir 54 milyon da oradan etti, 108 milyon oldu.17 milyon da buradan geldi. Biz Kocaeli’de 125 milyon lira aslında vatandaşın cebine para bıraktık. Yani 2021 yılında almamız gereken 125 milyon lirayı almadık.

 

✓Sapanca Gölü’nden su basmaya devam ediyor musunuz?

Devam ediyor. Biz 2 yıldır kurak bir süreçten geçiyoruz ve bunu vatandaşımıza hissettirmemeye çalışıyoruz. Şöyle söyleyeyim; 2015 yılında Kocaeli’nin su ihtiyacının yüzde 82’sini Yuvacık karşılıyordu. 2020 yılında Yuvacık’ın kentin su ihtiyacını karşılama oranı yüzde 68’e düştü. Bu sebeple yerel kaynaklara yüklendik, Sapanca Gölü’nden su çektik. Pandemi işyerlerinde su tüketimini yüzde 10 düşürdü. Evlerde de yüzde 12 arttı. Köylerde yüzde 60 arttı. Herkes bağ, bahçe, tarla sulamaya başladı. Normal şartlarda Kocaeli’de yağışlar eylül, ekim, kasımda başlar. Biz o andan itibaren Kocaeli’den riskin ortadan kalkmış olduğunu kabul ederdik son 2 yıla kadar. Ama 2020’de aralıkta yağış yok, ocak geldi yağış yok, 2020’de 17 milyon ton su çektik Sapanca’dan. Biz barajın seviyesini ve yağışların durumunu izliyoruz. Baraj bugün itibariyle yüzde 65 seviyesine geldi. Hala yüzde 35 boşluk var. Meteoroloji dün bu hafta için yağış gösteriyordu bu sabah vazgeçti, hava sıcaklığı 24 dereceye çıktı dedi. Ben şunu yapmak istiyorum; Kocaeli’de su krizi yaşamama adına biz bütün tedbirleri aldık. Vatandaş olarak su kullanımına hakikatten çok dikkat etmeliyiz. Her türlü tedbirleri almalı ama suyumuzu dikkatli kullanmalıyız. Bu arada benim barajı doldurmam lazım.

 

✓Sapaca Gölü ile ilgili bir sorun var mı?

Şöyle söyleyeyim; Sapanca bizim ortak havzamız. DSİ bize 2014’teki kuraklıkta yılda 30 milyon ton kullanım rezervi verdi. Biz geçen sene 17 milyon ton aldık. Susuzluk olunca ne 30 milyon kalır, ne 40 milyon kalır orada su olduğu sürece. Sapanca, bir buçuk metre daha olması gerekenin altında. İnşallah bu sene kuraklık yaşamayız. Şu anda tedirginiz açıkçası. Bizim birinci su kaynağımız Yuvacık. Bunun yanında diğer kaynaklarımız var. Avluburun kaynağımız var. Bunun haricinde Namazgah var. Kandıra’da hiç sıkıntı yok zaten. Bunun haricinde Gebze’de Denizli Göleti var yaklaşık 5 milyon ton kapasiteli. Üst tarafında 3 kilometrelik Cumaköy Göleti’ni yaptık bitirdik. Bütün bunlar alternatiflerimiz. Bunun haricinde yaklaşık 10 tane çeşitli noktalarda bölgesel su kaynağımız var. Suları oradan arıtıyoruz, veriyoruz. Bizim su kaynaklarımız çeşitli ama nüfus öyle bir artıyor ki bizim yeni su kaynaklarına ihtiyacımız oluyor. Bizim şu an normal şartlarda 248 milyon ton kapasitemiz var. Kocaeli’de normal şartlarda su sıkıntısı yok. Bizim sıkıntımız depolama. Yuvacık Barajı’nın depolama hacmi 51 milyon ton. Yani bu da şu demek; Yuvacık Barajı, Kocaeli’nin 4 aylık su ihtiyacını karşılıyor hiç yağmur yağmazsa. Biz asıl orada sıkıntıyı yaşıyoruz, depolama hacminde problem var, bunu arttırmaya çalışıyoruz.

 

✓Akyazı’da bulunan Ballıkaya Barajı’ndan Kocaeli faydalanacak mı?

Dikkat ediyorsanız ben sürekli depo yapıyorum. İzmit’te 13 tane yapılacak bu sene, Karamürsel’de 7 tane, Kandıra’da 10 tane yapacağız gibi. Sürekli depo yapıp hacmi tutmaya çalışıyorum. 248 milyon tonun üzerinde şehrin büyümesine yani geleceğine dönük bizim daha alternatif kaynaklar yapmaya ihtiyacımız vardı. O nedenle 2015’te İhsaniye Barajı’nın yapılmasını istedik. Protokolü yaptık gövde bitti, iletim hattı ve arıtma konusunda şu anda devam ediyor. Onun bir an önce yapılması lazım ki İhsaniye’yi devreye alırsak biz Karamürsel’i ve Gölcük’ü Yuvacık’ın üzerinden alacağız. Rahatlatacağız inşallah Yuvacık’ın baskısını. Bunun yanında bir de Akyazı’da yapılan Ballıkaya Barajı var. Burası Yuvacık Barajı’nın 4 katı büyüklüğünde bir yer. Yaklaşık 190 milyon metreküp kapasiteli bir baraj. Bize dediler ki buradan size de su verelim. Biz kabul ettik, DSİ ile anlaşmamızı yaptık. Buradan barajın yüzde 42’sine ortak olduk. Bu yılda 80 milyon ton arıtılmış su demek. Bizim 2020 yılı su tüketimimiz 172 milyon ton, yani 80 milyon tonu oradan aldığımızı düşünün. Aslında Kocaeli’nin su ihtiyacının yüzde 50’sini oradan karşılayacağız. Gövde bitti, su tutma aşamasına geldi iletim ve arıtma projesi yapılıyor. Biz isteriz ki 2025’e, 2026’ya yetişsin ama DSİ’nin projeksiyonunda 2030’da bu işin bitirilmesi bekleniyor. Oradan buraya kadar iletim hattı yapılacak. İnşallah bittiği zaman Kocaeli’nin uzun süre su riski yaşayacağını düşünmüyorum. İhsaniye ve Ballıkaya aynı durumda. Orada da su tutma aşamasına gelindi. Başkanımız yakından ilgileniyor bu konuyla, inşallah netice alırız. Bitirdiğimiz zaman yıllık 358 milyon ton suya ulaşacağız. Şu anda 172 milyon ton olduğunu düşünürsek uzun süre Kocaeli’de su sıkıntısı olmaz.

 

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Sami Sağsöz’e sürahi hediye etti.

✓ Pandemide İSU olarak nasıl bir sınav verdiniz…

Herkes bir süreç yaşadı. Bizim yaşadığımız süreç herhalde doktorların, sağlıkçıların yanında hiç kalır. Onlar hastalarla birebir ilgilendiler biz de bu süreçte insanları susuz bırakmama adına olağanüstü bir gayret içinde olmaya çalıştık. Geçen yılki yatırımlarımıza bakarsanız 264 kilometre içmesuyu hattı yapmışız. 130 milyon kilometre kanal yapmışız. 2021 programına bakıyorsunuz hemen hemen içmesuyu ve kanal kafa kafaya gelir. Bizim görevimiz insanlara temiz suyu kesintisiz vermek. Bizim bin 700 personelimiz bulunuyor. Bu pandemi sürecinde kendi personelimiz de hastalandı, yüzde 35’lere çıktığımız zaman oldu. Bir tane personelimiz vefat etti Gölcük’te. Bir personelimizin de eşi vefat etti. Tedirginlik yaşadı mı personel, yaşadı. Ben arkadaşlara şunu söyledim; Bu virüs suda yaşıyorsa zaten hastalığın bitme şansı yok. Bu nedenle hiç itibar etmedim suda yaşayacağına. Bu konuda çalışmalar yapıldı zaten.

 

✓İzmit Yürüyüş Yolu’nda yenileme projesi yapılacak. İSU olarak bu güzergahta proje öncesi altyapı çalışmalarını yaptınız mı?

Biz Yürüyüş Yolu’nda çalışmamızı bitirdik, kaplama yaptık. Biz kışın çalışırsak insanları çamur içerisinde bırakıyoruz, yazın çalışırsak da toz içinde bırakıyoruz. Bunun önüne geçme şansımız yok. Var ama çok maliyetli, 4 katı maliyeti var. Ticaretin, insan sirkülasyonunun yoğun olduğu, trafiğin yoğun olduğu yerde de paranın hesap edilmemesi lazım. Yürüyüş Yolu’yla alakalı kanalizasyon çalışmasının tamamını bitirdik. Artık Büyükşehir Belediyemiz üst yapı projesini yapacak. O çalışmanın her esnasında içmesuyunu da yenileyeceğiz. Eş güdümlü çalışacağız. Biz onların önünden gideceğiz. Onların işini etkilemeyeceğiz, vatandaşı da etkilemeyiz.

 

✓İzmit Belediyesi, Fethiye Caddesi’ni yenileyeceğini açıklamıştı. İSU olarak Fethiye’de altyapı çalışması yapacak mısınız?

Fethiye, Kocaeli’nin en merkezi yeri. Yürüyüş Yolu’yla ilgili söylediğim şeyler orası için de geçerli. Orada çalışma yapmak için çok organize olmak, ticari hayatı çok etkilememek, insanları rahatsız etmemek lazım. İşte bu noktada başkanımız diyor ki çalışmanın eşgüdümlü yürütülmesi lazım. Altyapının hemen ardından üst yapının yapılması lazım. O nedenle de bunun tek elden yapılması lazım. Biz 2019 ve 2020 yılında Kocaeli genelinde nerede altyapı yapıyorsak üstyapısını da İSU olarak biz yapıyoruz. Şu anda bütün ihalelerimizde Gölcük’te de, Karamürsel’de de olsa biz kazıyorsak üst yapısını da yapıyoruz. Bu zaman kadar yani 2019’a kadar böyle değildi. Fethiye Caddesi’nde de başkanımız tek elden yapılması gerektiğini söylüyor. İzmit Belediyesi’nin kararı bekleniyor. Bizim açımızdan net bir durum, bu iş tek elden yürüyecek. Ya Büyükşehir Belediyesi yapacak ya İzmit Belediyesi yapacak.

 

✓Fethiye Caddesi’nin altına girmeye gerek var mı?

Şu anda Fethiye Caddesi’nde içmesuyu ve kanal konusunda bir sıkıntımız yok. Herkesin kanalı akıyor, içmesuyu kullanılıyor. Ama burada özel bir iş yapılacak. Yapılırken o hatlara zarar verilebilir. Ayrıca yıllar önce yapılmış o hatlar. Yani riske girilmemeli.

 

✓Körfez ve Derince ilçelerinde de çok ciddi yatırımlarınız var. 2 ilçeyle ilgili son durum nedir?

2004’ten sonra hiç girmediğimiz 2 tane ilçe vardı bizim. Bir tanesi Körfez, bir tanesi Derince. Altyapılarına hiç girmedik bunların. 2019’da bu 2 ilçeyi yenilemek için karar aldık. Derince’nin ihalesini yaptık ve aşağı yukarı yüzde 40 seviyesinde vardı Derince. 2022’nin yazında Derince’yi bitireceğim. Körfez’in 2 tane mahallesini geçen yıl başlattık, Fatih ve Güney Mahallesi’ndeki iş haziran, temmuz gibi bitecek, kalan diğer mahalleleri de ihale ettik. 2021 ve 2022’de Körfez’in altyapısı değişmeyen hiçbir yeri kalmayacak. Yer teslimini yaptık, kazmaya başlamak üzerindeyiz. Hızlı gitsin diye ikiye böldük Körfez’i. 319 milyon lira ihale bedeli artı 48 milyon lira da 2 tane mahalle için. 2 yıl içerisinde bu kadarlık para harcayacağız Körfez’in altyapı ve üstyapısına. Derince’nin ki de 168 buçuk milyon. Şöyle söyleyeyim milletten aldığımızı millete vermeye çalışıyoruz. Onun haricinde Kandıra’dan Karamürsel’ine kadar Darıcasına kadar yatırımlarımız var. Sadece İzmit’te 2021 için 62 milyon lira yatırımımız vardı. 470 milyon lira civarında 2021 yılı yatırım programımız vardı. Şu anda Shell Petrol’ün arkasında çalışıyoruz deplase işi var. Orada bizim hatlarımız bir vatandaşın arsasından geçmiş. 10 yıldır süren mahkeme sonucunda mahkeme dedi ki arsadan çıkın… Çıkacağım da boruyu nereye koyacağım. 2 tane hat var. Yahya Kaptan ve Yuvam’a giden hatları deplase ediyoruz. Şu anda devam ediyor. 3 aydır sürüyor, bir ay içerisinde bitireceğiz.

19 Mar 2021 - 12:32 -

Muhabir  Uğur Ulusoy


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

izmitli - Yarımcada M.Akif ErsoyCad. altında sarmaşık deresine kanalizasyon karışıyor kaç yıldır yazları kokudan sivrisinekten geçilmiyor bakalım yapılacak mı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mart 14:40