“Artışın temel sebebi mutant virüs”

Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘Görüş’ programına telefonla konuk olan Vali Seddar Yavuz, ilimizde artan vakalarla ilgili, “Salgının büyük çoğunluğunun yani %75’inin mutant virüs kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz” dedi

Evin Bozkurt
Evin Bozkurt Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Vali Seddar Yavuz, bugün Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘ Görüş’ programına telefonla katılarak Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ve radyo programcımız Fatma Kurt’un konuğu oldu. Vali Yavuz, radyo programımız boyunca sorulan sorulara büyük bir içtenlikle cevap verdi.

AŞILAMAYLA BİRLİKTE ÖLÜM SAYILARI DÜŞTÜ

-Sayın Vali, geçtiğimiz gün yaptığınız Covıd 19 toplantısında çok önemli konulara değindiniz. Toplantıda mutant virüs atağı ile karşı karşıya olduğumuzu belirterek dikkatimizi fazlasıyla çektiniz. Yaptığınız bu önemli toplantının bir özet değerlendirmesini yapar mısınız?

Malum olduğu üzere dünyayı kökten etkileyen bir salgınla karşı karşıyayız. Tabi salgınla mücadele herkesin aynı anda mücadele etmesiyle sonuçlanabilecek bir faaliyettir. Dolayısıyla biz ekibimizle beraber günlük, haftalık,15 gün ve aylık değerlendirmeler yapıyoruz. Salgının seyrini, vaka artışlarını, yaş gruplarına göre dağılımını, hastanede yatan hastaların yaş grupları, yoğun bakım ve entübede olanların yaş grubuna göre dağılımlarına bakarak alacağımız tedbirlerin sahaya uygulayacağımız baskıyı buna göre seçiyoruz. Dolayısıyla yapmış olduğumuz toplantıda yine ilimizdeki toplam vaka sayılarının yaş gruplarına göre dağılımı, hastanede yatan hasta sayısı yoğun bakım ve entübe olmak üzere bütün bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra elimizde daha net konuşabileceğimiz bir takım döneme başladık diyebilirim. Bu da gösteriyor ki aşılama faaliyetlerinin fevkalade önemli bir husus olduğunu ve aşıyla beraber özellikle aktif vakalardaki 60 yaş üzerindeki büyüklerimizin sayısının azaldığını görüyoruz. Bu bizim için çok önemliydi. Bir rakam vermek gerekirse aşılamada bir dönem 60 yaş üzeri oranımız yüzde 19’lardaydı. Bu rakam yüzde 10’lara düştü. Ölüm vakaları da buna bağlı olarak 60 yaş üstünde çok ciddi düşmeler meydana getirdi.

‘AŞILAMADA İSTEDİĞİMİZ SEVİYEDE DEĞİLİZ’

Hala 60 yaş üstü aşılamada istediğimiz seviyede değiliz. Dolasıyla yaptığımız toplantıda çağrıda bulunduk. Şimdi de söylüyorum. 60 yaş üzerindeyseniz lütfen aşınızı yaptırın. Bugün itibariyle (bugün saat 12.30’a kadar) 381 bin 209 doz aşı gerçekleştirdik. Bunların 226 bini 1.doz, yaklaşık 155 bini 2. doz. Bir kez daha buradan vatandaşlarımıza sırası gelenin aşı yaptırmasını özellikle öneriyoruz. ,

‘ARTIŞIN TEMEL SEBEBİ MUTANT VİRÜS’

Vaka sayılarının yükselmesinde mutant virüsün nasıl bir etkisi oldu?

Vaka sayılarındaki artış malum her yerde olduğu gibi bizde de çok fazla. Bu artışın temel sebebi mutant virüs. Salgının büyük çoğunluğunun yani %75’inin mutant virüs kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.  Dolayısıyla hızlı yayılıyor. Burada önemli olan maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak. Bunun daha da ötesi aşı olmak. Şuan bundan daha etkili daha sihirli bir araç yok. Maske, mesafe ve hijyene dikkat edeceğiz. Sıramız geldiği zaman aşımızı olacağız.

‘VAKA ORANI EV HANIMLARINDA FAZLA’

Sosyal hareketliliği azaltacağız. Özellikle ev ziyaretlerini azaltmalıyız. Bazı kesimler ya bunu tam kavrayamadı, ya da biz tam anlatamadık. Biz tüm sanayi kuruluşlarını günlük olarak kaç vaka var diye takip ediyoruz. Dolayısıyla izolasyonlar yaptırıyoruz ve destek gruplarına göre de vaka sayılarını değerlendiriyoruz. İşçilerin oranı nedir, ev hanımlarının oranı nedir, sağlık çalışanlarının oranı nedir gibi günlük olarak takip ediyoruz. Geldiğimiz noktada şunu çok açık olarak söylemek gerekir. Bazı ilçelerde özellikle ev hanımlarında vaka sayısı diğerlerinden daha fazla. Bunu neye bağlayabiliriz. Ev hanımlarımızın çoğunlukla misafirliğe gittiğini, misafir kabul ettiğini söyleyebiliriz. O yüzden buradan yine sesleniyorum. Lütfen ama lütfen bu dönemde misafirlik olaylarını erteleyelim.  Dün Hürriyet Caddesi’nde gezdim. Gerçekten gereksiz bir kalabalığın, yoğunluğun olduğunu görüyorum. Bu bakımdan önce kendimizi koruyalım. Kötü örnek emsal olmaz derler. Kötü örnekleri vermemiz sizin ne annenizi kurtarır ne babanızı. Dolayısıyla önce biz kurallara uyalım ki kötü örnekler olmasın.

Vali Seddar Yavuz, bugün Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘ Görüş’ programına telefonla katılarak Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ve radyo programcımız Fatma Kurt’un sorularını yanıtladı.

‘DİNAMİK DENETİM MODELİ ÇOK ETKİLİ’

Sayın Valimiz Dinamik Denetim Modeli’ni sürekli uyguluyorsunuz. Sürekli sahadasınız. Gördüğünüz eksiklik ya da olumlu anlamda işaretler var mı?

Dinamik Denetim Modeli son derece etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 10 bin civarında denetim yapıyoruz. Denetimlerimizi nasıl yapıyoruz onu açıklayayım. Vali olarak benim denetimlerim, vali yardımcıları denetimleri, kaymakamlıkların yaptığı denetim, bölge il müdür yardımcıları, şube müdür ve yardımcıları olmak üzere ekstra denetim ekipleri kurduk. Bu ekipler sabah 8’den akşam 21’e kadar sahada oluyor. Bunun dışında AVM’ler de kalıcı denetim ekipleri oluşturduk. Hatta il müftümüz, il milli eğitim müdürümüz ve yardımları bile denetimlere devam ediyor.
‘TÜRKİYE’DE İLK OLAN BİR UYGULAMA’
Bugün yeni bir denetim ekledik. Bunun çok etkili olacağını düşünüyorum. Sağlık personellerinden oluşan beyaz önlükleriyle tüm ilçelerde 20’şer 30’şar gruplar halinde “Yorulduk, lütfen dikkat” diyecekler. Bugün itibariyle il sağlık müdürümüz sahada. Yeni bir farkındalık projesi olacak.  Türkiye’de ilk olan bir uygulamadır. Sağlık çalışanlarımız bir mesaj vermek istiyor. Çünkü vaka sayıları artıyor, hastaneye yatan kişi sayısı artıyor. Dolayısıyla biz bir şeyler kapatmaktansa kendimizin tedbirlerini artırarak bu süreci yönetebiliriz. O yüzden farkındalığı artırıyoruz. Halkımızın sağlık çalışanlarına kulak vereceğine inanıyorum.

‘MASKE KURALINDA BÜYÜK AŞAMA KAYDETTİK’

Dün yaptığım denetimde maske kuralında büyük bir aşama kaydettiğimizi gördüm. Bu konuda oldukça başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Ancak çocuklarımızın özellikle sitelerde daha kontrolsüz olduklarını, vatandaşlarımızın sitelerin kamelyasında oturup çay ve kahve içtiklerine şahit oluyoruz. Bunların biraz daha azaltılması gerektiğini buradan ikaz ediyorum. Bu süreç içerisinde sesli yayınlarla vatandaşlarımızı uyaracağız. Camilerden anonslar yapacağız. Farkındalığı artıracağız. Hayatı sekteye uğratmadan yaşamayı öğrenmek zorundayız.

‘HASTANELERİMİZİN KAPASİTESİ İYİ DURUMDA’

Sayın Valimiz, hastanelerdeki yoğunluk korkulacak düzeyde mi? Bununla ilgili ne gibi tedbirler alınıyor?

Şuan ki hastane yatak kapasitemiz, yoğun bakım imkanlarımız ;hasta kapasitesini alabilecek durumda hatta daha fazlasını bile alabilecek durumdayız. Ama gönlümüzden geçen bu değil. Gönlümüzden geçen hiç kimsenin hastaneye yatmaması. Sağlık sisteminin mevcut hasta sayısını kaldırabilecek gücü var. Bundan daha fazlasını bile kaldıracak gücümüz var. 19 Kasım’da şuan ki vaka sayısının 9 katındaydık. Bu durumda bile sağlık sisteminde bir sorun olmadı.

‘YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 70’

Bu hastalığın kimde nasıl etki yaratacağı belli değil. O yüzden insanlar kendileri güvenmesin. Özellikle son dönemde 40-60 yaş grubunda virüsün daha etkili olduğunu görmeye başladık. Çünkü 60 yaş üzerini aşıladık. Oradaki vaka sayıları hızlı şekilde düşüyor. Hastaneye yatış sayısı da düşüyor. Ama aşı yaptırmayan 60 yaş üstü ölümler artıyor. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hastanelerdeki yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70 oranında. Ama burada sadece Covid 19 hastaları yok. İlave yatak kapasitelerimiz var. Olası bir durumda bunları hemen devreye sokarız.

‘İKNA ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERDİK’

Aşı için hastaneye gidemeyen vatandaşlarımız veya evi izolasyon için uygun olmayanlar için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Ekiplerimiz ile bu konuda sürekli istişare toplantıları yapıyoruz. Şehrimizde çok sayıda yalnız yaşayan büyüklerimizin olduğunu fark ettik. Bu büyüklerimizin interneti kullanmasında, telefonu kullanmasında çeşitli zorluklar olduklarını düşünerek gerek Vefa Sosyal Destek grupları gerek evde sağlık hizmetleri yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiye ulaştığımız için bu kişilerin durumunu rahatlıkla biliyoruz. Vefa Destek Gruplarından yardım alarak evlerine gezici aşı ekipleri giderek bu aşıları yapalım aşamasındayız. Çok ciddi aşama kaydettik. Halen bu çalışmalarımız devam ediyor. İkna faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Özellikle sağlık çalışanlarımızla bire bir görüşmek suretiyle aşı olması konusunda vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Annesini babasını aşılatmayanlar annesi babası öldüğünde bu vebali kaldıramazlar. O yüzden lütfen aşı karşıtlığı yapmayınız.

‘4 BİN 992 BİONTECH AŞISI YAPILDI’

BioNTech aşısı hakkında da bilgi verir misiniz?

İlimize bugüne kadar 11 bin 700 doz BioNTech Aşısı geldi. Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenen Darıca Farabi, Derince Araştırma ve Gebze Fatih  Devlet Hastanesi olmak üzere 3 hastanemizde bu aşılar yapılmakta. Şuana kadar 4 bin 992 1.doz aşısı yapıldı.

‘DOZLAR ARASINDAKİ FARKIN BİRÇOK NEDENİ VAR’

Türkiye genelinde olduğu gibi 1.doz ve 2. doz arasında büyük farklar var. Bunun 2.dozu yaptırmak istemeyenlerle de ilgisi var mı?

Bu konunun birkaç izahı var. En kolay izahı, 1.doz aşı yaptırdıktan sonra 28 gün geçmesi lazım. O farkın büyük çoğunluğu oradan kaynaklanıyor. Diğer nedenlerinden biri de “1.doz beni yeteri kadar korur, 2.doza gerek yok” anlayışıdır. Başka nedenlerden biri de “Ya gerekte yoktu aşı olmama” deyip 2.dozu olmayanlardır.

‘KURALLARA UYARSAK KISA SÜREDE VAKALAR YARIYA DÜŞER’

Kademeli normalleşmenin başladığı ilk hafta 100 binde vaka sayısı 88’di. Son hafta ise 371’e çıktık. Bu rakamları aşağıya indirebilecek miyiz?

İlk zamanlar süreci çok iyi götürdük. Ama zamanla insanlarda bir rehavet oluştu. Tekrar söylüyorum. Bu misafir kaynaklı, taziye kaynaklı olaylar bunu artıran nedenlerden. Daha dikkatli davranırsak süreci daha iyi yönetebiliriz. Paniğe kapılmamalıyız, korkmamalıyız. Ama tedbirli olmalıyız. Kocaelili kardeşlerime hep güvendim, güvenmeye devam ediyorum. Hayatı durdurmayacağız. Daha tedbirli davranmaya dikkat edeceğiz. Maske taktığınız sürece bu hastalığın bulaşma ihtimali çok düşük olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla toplu ortamlarda maskemizi çıkarmamalıyız. Bu kurallara uyarsak 15 gün sonra vakaların yarı yarıya düştüğünü görebiliriz.

‘YÜZ YÜZE EĞİTİM SALGINI ARTIRMIYOR’

Eğitimle ilgili zaman zaman tartışmalar yaşanıyor. Okullarda emin olun daha dikkatli olunuyor. Okula gitmeyen çocuklarımızın daha kontrolsüz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Okula gitmeyen çocukları rahatlıkla evde tutabiliyorlar mı? Eğitimin şuan da ciddi bir şekilde salgını artırdığını söyleyemem.

‘TAM KAPANMA BİR ÇÖZÜM DEĞİL’

Tam kapanma söz konusu olabilir mi?

Tam kapanmayı hiçbir şekilde çözüm olarak görmüyorum. Türkiye’de her yeri kapattık diyelim dünya da kapanacak mı? Bu virüs Türkiye’de olsa çözersiniz. Tam kapanma bir çözüm değil. Diyelim 15 gün kapandık. Olmadı 1 ay kapandık bitmedi. 24 ay mı kapanacağız. O yüzden tam kapanmanın hiçbir mantıksal yönü yoktur. Bunun virüsle mücadelede hiçbir faydası yoktur.

‘YOL ÇALIŞMASI ÇALIŞMALAR HAZİRAN’DA BİTECEK’

İzmit şehir trafiğinde tıkanıklık var. Toplu taşıma araçlarında da bir yoğunluk söz konusu. Bununla ilgili neler yapılacak?

Halen devam etmekte olan kentsel dönüşüm kapsamında alt yapı ve üst yapı çalışmalarından dolayı, trafik yoğunluğu yaşıyoruz. Ayrıca her gün artan araçlardan dolayı yine trafikte yoğunluk var. Yapımı devam eden projelerin tamamlanmasından sonra trafik yoğunluğunda ciddi azalmalar oluşacak. D-130 karayolu üzerinde Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yol bakım ve onarım çalışması Haziran ortasına kadar devam edecek. Bu çalışma nedeniyle yoğunluk oluşuyor. İl Emniyet Müdürlüğümüze bu konuda talimat verildi. Yoğun olan bölgelerde ekstra trafik polisi görevlendirmek suretiyle buradaki trafik akımını hızlandırmak için çalışıyoruz.

07 Nis 2021 - 17:19 -

Muhabir Evin Bozkurt

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 257.331 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.