“Günlük 30-40 bin kişi aşılayabiliriz”

Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘Görüş’ programına telefonla konuk olan İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, aşılama potansiyellerinin yüksek olduğunu belirterek, “Günde 30-40 bin kişiye aşı yapabilecek kapasitemiz var. Bunu artırabilme imkanımız da var” dedi

Büyütmek için resme tıklayın

İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, dün Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘Görüş’ programına telefonla katılarak Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ve radyo programcımız Fatma Kurt’un konuğu oldu. Pehlevan, pandemi ve aşı süreci hakkında merak ettiklerimizi büyük bir içtenlikle cevap vererek, sağlık yatırımları hakkında da bilgi verdi.

‘SİNOVAC AŞISI DURDURULMADI’

-Sayın Pehlevan, son 24 saatte Sinovaç aşısı ile ilgili bir takım yanlış anlaşmalar oldu. 182’i arayanlar Sinovaç yapılmıyor notuyla karşılaştılar. Bu konu hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Sinovac ve Biontech aşısı devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından şuan bu iki aşı türü kullanılıyor. Zaman zaman lojistik ile ilgili sıkıntılar yaşanabiliyor. Bakanlığın planlamasında değişiklik olabiliyor. Sinovac aşısı durduruldu diye bir şey kesinlikle söz konusu değil. Randevu alınarak aşı olunabilir fakat randevuların bazen zaman aralığı çok açılabiliyor. Dolayısıyla bu konuda bir sıkıntı yok. Önümüzdeki günlerde daha yoğun bir aşılama programı devam edecek.

‘BİONTECH ARTIK 6 HASTANEDE YAPILIYOR’

Biontech aşısında da aşılama programı iyi bir şekilde devam ediyor. Bakanlığımızda ilk zamanlar 3 hastanede yapılması kararlaştırılmıştı. Bunlar Derince Araştırma Hastanesi, Darıca Farabi ve Gebze Fatih Devlet Hastanesi. Bakanlıkla gerekli iletişimlere geçerek şuanda Seka Devlet, Kocaeli Devlet ve Gölcük Necati Çelik Hastanesi’nde Biontech aşıları yapılmaya başlandı.

‘TÜM AŞI BİLGİLERİ KAYIT ALTINDA’

-Sinovac aşısı olan vatandaşlar, “Bize neden Biontech aşısı olanlara verilen belge verilmiyor?” diyor. Bu farkın nedeni nedir?

Sinovac olsun, Biontech olsun bütün aşılar kişiye özel barkod numarasıyla kaydediliyor. Yani evraktan ziyade Bakanlığın bilgi işlem sisteminde hangi yerde, hangi saatte hatta hangi kolundan aşı olduğuna dair kayıtlar anında online olarak veri tabanına işleniyor. Dolayısıyla rastgele bir aşılama fikri söz konusu olamaz. Her bilgi kayıt altındadır. İsteyen istediği zaman bu belgeyi dijital olarak görebilir.

‘SALGINDAN KURTULMANIN EN İYİ YOLU AŞIDIR’

-Aşılamada ne durumdayız. İkna çalışmaları etkili oluyor mu?

Aşılama çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Sinovac aşısının daha kolay yapılma özelliği nedeniyle aile sağlık merkezleri, bütün kamu, özel ve üniversite hastaneleri ile ilçe sağlık müdürlüklerimizde yapılmaktadır. Bunun dışında evde sağlık ekipleri, gezici aşı ekipleri özellikle 80 ve 85 üzeri vatandaşlarımızı, evde bakım hastalarımızı evlerine gidip aşı yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar. Diğer yandan teknolojiyi rahatlıkla kullanamayanlar için muhtarlarla, vefa gruplarıyla iletişime geçerek bütün mahalleleri, sokakları tek tek araştırarak tespit ediyoruz. Biz vatandaşın “Ben aşı olmak istiyordum ama olamadım” demesini istemiyoruz. Böyle bir söylemin ortaya çıkmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Bazı vatandaşlar önyargılar, kaygılar var. Biz onlarla buluşarak aşının ne kadar gerekli olduğunu, ne kadar koruyucu olduğunu anlatarak vatandaşlarımızın aşı olmasını sağlıyoruz. Salgından kurtulmamızın en iyi yolu, en mümkün olan yolu önlemleri bırakmadan aşı olmaktır. Başka türlü bu salgınla baş edemeyiz.

-İkna çalışmaları daha çok hangi yaş grubuna yönelik?

Aşı ikna çalışmalarımızı bütün gruplara yönelik yapıyoruz. Aşı sırası gelen bütün vatandaşlarımızı ikna etmeye çalışıyoruz. Bakanlığımız bu konuda çok hassas. Sağlık personelimizde çok hassas. Önlemler ve aşıyla beraber daha az hasta, daha az hastaneye yatış, daha az yoğun bakım ve daha az ölüm diyoruz. Vatandaş sağlıklı olursa hastaneye başvuru daha az olacak.

‘SAĞLIKÇILAR OLAĞANÜSTÜ ÇABA GÖSTERİYOR’

Sağlık personelleri gerçekten olağanüstü bir performans gösteriyor. Sadece sağlık personeli değil. Ambulans şoföründen temizlik görevlisine kadar olağanüstü bir çabayla bu savaşta en ön safhada savaşıyorlar. Biz vatandaşlara hasta olduktan sonra “Emin ellerdesiniz” demek istiyoruz. Amacımız hasta olmayı önlemek. Bununda en iyi yolu hem tedbirlere uymak hem de vakti gelince aşı olmak.  Düşünün nefes almakta zorlanan bir hasta geliyor. O durumu tarif etmek bile zor. Çünkü nefes alamıyorsun, boğuluyorsun, aile perişan. Daha sonra hastayı alıyoruz, tedavi ediyoruz. Yoğun bakım ihtiyacı var mesela. Yoğun bakıma yatıyor. Entübe oluyor ve sonra hastayı toparlıyoruz. Bu sahne sağlıkçılar için en güzel en mutlu edici durum. O taburcu olurken ailesine, sevdiklerine kavuştururken ki mutluluk tarif edilemez, bunun karşılığı yok. Bütün sağlık personellerinin en büyük motivasyonu bu. Gözyaşlarımızı tutamadığımız durumlar yaşıyoruz. Ölümün kıyısından sağlık personelinin çabasıyla onu hayata kazandırmak, ailesine çocuklarına kavuşturmak müthiş bir duygu. Tabi biz bu duruma gelmek istemiyoruz. Önlemlerimizi alarak, aşımızı olarak inşallah bu aşamalara gelmeden salgını sonlandırmak istiyoruz.

İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlivan, Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘Görüş’ programına telefonla katılarak Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ve radyo programcımız Fatma Kurt’un sorularını yanıtladı.

‘YOĞUN BAKIM SIKINTISI YAŞAMADIK’

-Sayın Pehlevan, yoğun bakım doluluk oranı ne seviyede? Hangi yaşlar aralığı daha çok yoğun bakımda?

Pandeminin 2.dalgasında bütün hastanelerimize dedik ki, hem acil vakalara bakacaksınız hem Covidli hasta yatıracaksınız. Ve gerçekten çok başarılı bir süreç yönettik. Tabi ki üzüntülerimiz oldu, kaybettiklerimiz oldu. Sonuç olarak sağlık sistemini başarılı bir şekilde yürüttüğümüzü düşünüyorum. Bu süreçte hastanelerimizde yoğunluk oluştu ama herhangi bir kriz söz konusu değil. Covid için ayırdığımız yoğun bakım sayılarını artırıyoruz. Bakanlığımız, geçtiğimiz 1 yıl boyunca yoğun bakım sayılarını zaten arttırmıştı. Solunum cihaz planlanması Bakanlığımızın desteği ile artırıldı. Şuana kadar hiçbir hastamız yoğun bakım nedeniyle açıkta kalmadı.

‘HASTALARIN YAŞ ARALIĞI DÜŞÜYOR’

Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de hastanede yatan hastaların yaş aralığı düşüyor. Bunun nedeni aşılama çalışmalarının başarısıdır. Bir başka nedeni de yaşlılarımızı geçmiş dönemde de bu dönemde de daha iyi korumamız. Ama dediğim gibi aşının büyük bir etkisi var. Yaşlıların hastaneye yatış oranında, yoğun bakım oranında düşme eğilimi mevcut. Daha alt yaş gruplarında oransal olarak bir artış var.

‘KOCAELİ HEM ŞANSLI HEM ŞANSSIZ İL’

-Kocaeli olarak 100 bin kişide görülen vaka oranı 666,41’e yükseldi. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Mart ayında Türkiye’de yeni bir dalga başladı. Tabi bunun bir nedeni yeni mutant virüstür. Bu virüs daha hızlı bulaşıyor. Kocaeli hem şanslı hem şanssız bir il. Çünkü Kocaeli’nde sadece gece vardiyasında çalışan nüfus, çoğu ilin toplam nüfusundan daha fazla. Dolayısıyla 24 saat yaşayan bir şehir. Türkiye’nin kavşak noktasında, sanayi ve ticaret kenti. Nüfus çok hareketli. Virüsün en sevdiği ortamdır hareketli ortam. Dolayısıyla vaka sayımız hızlı bir şekilde arttı. Ama bu haftadan itibaren düşüşlerin yaşanacağına inanıyorum.

‘MARKETLERDE YOĞUNLUK OLUŞTURMAYIN’

Vatandaşlarımıza buradan sesleniyorum. Eskisinden daha çok maske, mesafe ve hijyene dikkat etmelisiniz. Çünkü bu mutant virüs çok hızlı yayılıyor. Asla gerekmedikçe toplu iftarlar, ev ziyaretleri yapmayın. En ufak bir ihmalde virüs hızlı bir şekilde bulaşır. Mümkün oldukça kalabalıktan uzak durun. Gerekmedikçe kalabalık yerlere gitmeyin. Özellikle son günlerde marketlerde belli saatlerde yoğunluk oluşuyor. Bunun önüne geçmek için iş çıkış saatlerine alışverişinizi bırakmayın. Alışverişlerimizi daha sakin zamanlarda yapalım ki işten çıkan vatandaşlarla denk gelip yoğunluk oluşturmayalım.

‘EN İYİ AŞI, EN ULAŞABİLDİĞİMİZ AŞIDIR’

-Aşı hakkında herkesin aklında hangi aşıyı olsam düşüncesi var. Sinavoc mı Biontech mi? Aşılar arasında ne gibi fark var?

Hangi aşı sıramız gelirse onu olalım. En iyi aşı, en ulaşabildiğimiz aşıdır. Şu aşı iyidir bu kötüdür demek olmaz. Seçme hakkınız veriliyor. İsteyen istediği aşıyı olabilir.

-Mutantlı virüs sayısı ilimizde ne kadar var?

Burada bir oran vermek doğru değil. Çünkü İngiliz mutantı çok yaygın. Şu mutantlı bu değil demek hiç doğru değil. Çünkü tedavi şeklinde bir değişiklik yok. Sadece çok hızlı yayılıyor. Bu da tabi beraberinde tedbirlere 2 kat daha sıkı bağlanmamız gerektiğini gösteriyor. Herkes potansiyel mutant virüs taşıdığını bilmeli. Ona göre davranmalı ve tedbirlere sıkı sıkıya uymalı. Vatandaşlarımıza, ortalıkta mutant virüsün çok yaygın olduğunu söylemek istiyorum. Lütfen önlemlere çok dikkat edelim.

‘GÜNLÜK 30-40 BİN KİŞİ AŞILAYABİLİRİZ’

-İlimizde aşı çalışmaları tahminen ne zaman biter? Böyle bir öngörünüz var mı?

Bu durum lojistiğe bağlı olarak gelişiyor. Çünkü Biontech’in tekniği biraz daha hızlı. 30-40 bin kişiye günde aşı yapabilecek kapasitemiz var. Bunu artırabiliriz de. Dediğim gibi bu lojistik planlamayla alakalı bir şeydir. Dolayısıyla çok hızlı bir aşılama potansiyelimiz var. Şuan itibariyle (dün öğlen saatleri) ilimizde 441 bin 331 kişi aşılandı.

‘PANDEMİ, PROJELERE ENGEL DEĞİL’

-Kocaeli’nde sağlık projeleri ne durumda?

Sağlık yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Şehir Hastanesini bu yılın sonunda açmayı planlıyoruz. Büyük bir yatırım ve bütün imkanların olduğu bir hastane. Kocaeli’nde sağlık alanında bir sınıf atlatacak bir proje. Çayırova’da yeni bir hastane ihalemiz oldu. Yeni Gölcük Devlet Hastanesi tamamlanmak üzere. Karamürsel ek binası yapımı devam ediyor. Darıca’da yeni Ağız Diş Sağlık Merkezi ihalesi tamam. Derince’de de yine Ağız Diş Sağlık Merkezi ihalesi tamam ve yapımına başlanacak. Kocaeli’ndeki Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın olduğu binanın yerine çok güzel bir sağlıklı yaşam merkezinin olduğu kompleks projelendirildi. Bakanlık’tan da onay alındı. İnşallah en yakın zamanda da ihalesini yapıp, projeyi hayata geçirmiş olacağız.

21 Nis 2021 - 16:27 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.