Işık: Üye bazında ön seçim olmalı

Başkanlık Sistemine dair değerlendirmelerde bulunan Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, “Milletvekilinin kesinlikle üye bazında ve ön seçimle belirlenmesi gerekir” dedi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Köşe yazarımız Nurettin Kolaylı, Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Ali Sami Sağsöz, Yazı İşleri Müdürümüz Uğur Ulusoy bir arada.

Geçmiş dönemlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı yapan, akabinde de Parlamenter Sistemin son Başbakan Yardımcılarından olan AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık gazetemizi ziyaret etti. Fikri Işık, bakanlığı döneminde ulusal kanallarda katıldığı televizyon programlarıyla da dikkat çekiyordu… Yaptığı yorumlarla siyaset ve gündem programlarının aranan ismi olan Fikri Işık, 3 yıldır ulusal ve yerel kanallardan gelen ısrarlı teklifleri geri çeviriyor, hiçbir yere röportaj vermiyordu.

Gazetemizi ziyaret eden Işık, gazetemizin çalışanlarına kolaylıklar diledi ardından fotoğraf çekildi. Soldan sağa; Sadun Çetin, Bersu Sarıoğlu, Çağla Gürel, Evin Bozkurt, Fikri Işık, Uğur Ulusoy, Yiğit Özcan, Ali Sami Sağsöz, Uğur Yılmaz.

Fikri Işık sessizliğini Çağdaş Kocaeli’ye bozdu. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Sami Sağsöz, Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ve Köşe Yazarı Nurettin Kolaylı tarafından ağırlanan Fikri Işık, sorularımızı cevaplandırarak yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler aktardı.

✓Kartepe Belediyesi eski Başkanı ve Kocaelispor’un eski Başkanı Hüseyin Üzülmez’in vefatı kentte derin üzüntü yarattı…

Değerli bir arkadaşımızdı, Allah rahmet eylesin. Belediyede benim onu en çok takdir ettiğim konu parayı çok iyi idare ederdi. En ufak bir şey oldu mu beni arardı. Sürekli kaynak oluşturur ve oluşturduğu kaynağı da asla çarçur etmezdi. Ama kendi şahsi hesabında da çok cömertti, çok hayırseverdi. Ona da şahidim.

✓Son seçimlerde adaylığınız nasıl şekillendi ve pandemi döneminde neler yaptınız?

2019  seçim döneminde aslında adaylık müracaatını da yapmamıştım. Ben 3 dönem kuralının parti için doğru olduğuna hala inanıyorum. Biraz genç bir ülkede kadroların yenilenmesi lazım. İlla hepimiz hizmeti milletvekili olarak, bakan olarak yapacak diye bir durumumuz yok. Bazen gönüllü yapmak, bazen hizmetkar olarak çalışmak, bazen tecrübelerinden istifade edilen insanlar konumunda bulunmak gerek. Bu beşinci dönemim. 3 dönem net yaptım. Ara seçimi saymazsak 4’üncü dönemi doldurdum. Dedim ki bir dönem dinleneyim. Hakikatten siyaset yorucu bir iş. Müracaat etmemiştim sonra Cumhurbaşkanımızın isteğiyle talimat geldi tüm bakanlar müracaat etsin diye. Öyle müracaat ettik. Hatta son günden bir gün önce. Sonuçta liste başı olarak tekrar bizi uygun görmüşler. Biz de elimizden gelen bütün gayreti gösterdik. Seçimden sonra bütün Kocaeli’ni tek tek dolaştım. Pandemiye kadar bizim yoğunluğumuz vardı. Bu süreçte de yine sahadaydım. Sahada olmamak gibi bir şey zaten siyaset tarzımda olmaz. Ben aşı oldum, eşim aşı oldu. Aşıların koruma süreci başlayınca yavaş yavaş sahaya çıktım.

 

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık'ın gazetemizi ziyaretinden.

“TAHİR BEY SAMİMİ VE GAYRETLİ”

 

Büyükşehir’in gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Büyükşehir iyi gidiyor, Tahir Bey’in özel bir gayreti var. Özellikle pandemi sürecini başarılı yönetti kanaatindeyim. Elbette zor bir süreç. Genel kanaat olarak Tahir Bey’in samimi, gayretli, olayları halının altına süpüren değil de olayları çözüme kavuşturma anlayışıyla hareket ettiğini düşünüyorum.

 

“SERT SİYASET ŞEHRE FAYDA VERMİYOR”

 

✓İzmit’teki gidişat sizce nasıl ve ilk defa İzmit’te muhalefette olan arkadaşlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benim buradaki özel kanaatim; Şu an siyasi çekişme zamanı değil. Biz seçim zamanı siyasi çekişmeyi yaptık. Kocaeli’nin tamamında adayımızı çıkardık. 13 belediyenin 12’sinde vatandaş  bize yetkiyi verdi. İzmit’te de CHP’ye yetki verdi. Bunu hepimizin kabullenmesi, en önemlisi de CHP’nin kabullenmesi ve hizmet zamanı hizmeti bırakıp, siyasi çekişmenin bir unsuru haline getirmemesi lazım. İnsanlar sizden hizmet bekliyorlar. Seçim yaklaştığı zaman herkesin karnesini zaten vatandaş önüne koyacak. O süreçte zaten siyaset yaparız ama bugün Fatma Hanım’ın yapacağı her hizmet İzmit halkına yapılmış olacak. Onun için de olumlu her hizmetinde belediye meclisinin destek vermesi, Büyükşehir’in destek vermesi Fatma Hanım’a değil İzmit halkına destektir. Ama Fatma Hanım’ın da bu anlayışla hareket etmesi lazım. Şu anda siyasi çekişme zamanı değil, siyasi hizmet zamanı. Vurdulu kırdılı, kemik sesinin geldiği bir siyasetin kimseye faydası yok. Sert siyaset şehre fayda vermiyor.

✓Dışarıdan bakınca öyle mi görünüyor?

Bir dönem öyleydi, şimdi biraz yumuşadı gibi.

 

“TÜRKİYE’NİN EN İYİ TEŞKİLATI KOCAELİ”

 

✓AK Parti İl Teşkilatını ve Mehmet Ellibeş’i nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mehmet Bey çok gayretli, çalışkan. Kocaeli’mizde çok güçlü bir teşkilat kültürü var. Bana göre şu anda her şeye rağmen Türkiye’nin en iyi teşkilatı Kocaeli’dir. Arkadaşlar sorumluluklarını biliyorlar, sahadalar. Pandemi döneminde halkla irtibatlarını kesmediler.

Milletvekili Fikri Işık.

 

✓Diğer milletvekillerinin komisyonlarda görevi var. Peki sizin var mı?

İç komisyonlarda görevimiz yok. NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesiyim. Pandemi sürecinden önce sık sık yurt dışına gidiyorduk. Sanayi Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı görevlerimin verdiği birikim var.

 

✓Yerelde SEDAŞ’la ilgili sorunların çözümünde öncülük ediyorsunuz…

Yerelde de şöyle oldu; Zeki ağabey milletvekili olmayınca SEDAŞ konusu açıkta kaldı. SEDAŞ konusu da şehir açısından kritik bir konu. Onu ben üstleneyim diye söyledim ve takip etmeye başladım. Kar yağdığında aksamalar oluyordu. O yüzden toplantılar yaptık. Bütün sıkıntıları masaya yatırdık. Detaylı bir toplantı yaptık ve neler yapılması gerektiğini maddeler halinde sıraladık. 6 ay sonra 11 Aralık’ta tekrar değerlendirme toplantısı yapacağımızı o gün belirledik. SEDAŞ’ın ilçedeki yetkilileri ve ilgili arkadaşlar bu toplantı öncesi bir araya gelerek önce kendi değerlendirmelerini yapacaklar.

 

✓Yasama-yürütme ilişkileri bakımından Parlamenter Sistemle Başkanlık Sistemi arasındaki en önemli fark nedir?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle Parlamenter Sistem arasındaki en önemli farklardan Parlamenter Sistemde bakanlar yürütmenin içinden çıkıyor. Şimdi yürütme yasamanın içinden çıkıyordu ve bakanlar milletvekilleri oldukları için hem şehrine hem partisine hem de ülkeye karşı sorumluluk hissediyor. Bu da ister istemez bir denetim mekanizması oluşturuyor. Yani ben bakan olarak iş yapacağım zaman bunun önce şehrimle ilgili boyutu nedir, partimle ilgili boyutu nedir ama en önemlisi ülkemle ilgili boyutu nedir… Bir otokontrol mekanizması vardı. Şimdi Başkanlık sistemine geçince bu sistemde şehre ve partiye karşı sorumluluk büyük oranda azaldı, sadece hükümete karşı sorumluluk var. Bu bazen avantajdır bazen de dezavantajdır. Ama o aradaki dezavantajı yok etmek için ciddi bir denge kontrol mekanizması gerekiyor.

Milletvekili Fikri Işık.

 

“KATI ÇİZGİLERLE AYRILMALI”

 

Yeni sistemde denge kontrol mekanizmalarını henüz tam olarak oturtamadık. Burada aslında en önemli konu başkanlık sistemlerinde Meclisin çok ciddi bir denetim fonksiyonu var. Yani icraatı, hükümeti denetleyecek en önemli kurul TBMM’dir. Meclisin 2 temel görevi var; birincisi yasama, ikincisi denetim. Yasamada kısmen Meclisin etkisi var. Denetimde bu sistemde Meclisin etkinliği fazla yok. Sebebi de şu; Bir sonraki seçimde milletvekili adayını kim belirleyecekse milletvekilleri o noktada o şeyin sözüne bakıyor, ne dediğine bakıyor.

Eğer önümüzdeki 2023 seçimlerinde milletvekili listesi genel merkez tarafından yapılacaksa milletvekili, genel merkezden gelen her şeyi tartışmasız kabul etme eğilimine giriyor. Bu da genel merkezlerin aslında yasamayla yürütmenin çok çok birbirinden katı çizgilerle ayrılması gerektiği bir dönemde yasamayla yürütmeyi iç içe geçiriyor.

 

“DAR BÖLGE SİSTEMİNE GEÇİLMELİ”

 

O zaman sistemin yürüyüşünde ciddi aksaklıklar oluyor. Önümüzdeki süreçte bunu daha fazla tartışmamız lazım; Bu sistemin denge-kontrol mekanizmalarında en fazla üzerinde durmamız gereken Türkiye’nin dar bölge ya da çok daraltılmış bölge sistemine geçmesi lazım.

İkincisi de eğer Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devam edecekse milletvekilinin kesinlikle üye bazında ve ön seçimle belirlenmesi lazım. Nitelikli üye kavramı da getirilebilir. Başkanlık Sistemini Amerika’da başarıyla yürütülmesini sağlayan en önemli faktör insanların kendi seçim bölgelerinde önce parti içi ön seçimle sonra da dar bölgeden halkın seçimiyle gelmesi. Bunu biz hayata geçiremezsek Meclisin denetim fonksiyonunu yerine getirmesi çok mümkün olmaz. Zaten çok partili sisteme geçildiğinden beri Meclislerin denetimi yerine getirmesinde zorluklarımız vardı.

Milletvekili Fikri Işık, Radyo Çağdaş’ı da ziyaret etti. Program yapımcısı Fatma Kurt’a başarılar dileyen Işık, radyomuzu dinlemeyi sevdiğini belirtti.

22 Haz 2021 - 16:51 -

Muhabir Uğur Ulusoy


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.