‘Üyenin piyasada algısı iyi olacak’

TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı Abdülkadir Yılmaz, gazetemizi ziyaret ederek iş dünyası ve ekonomi hakkında konuştu

Bersu Sarıoğlu
Bersu Sarıoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TÜMSİAD (Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği) Kocaeli Şube Başkanı Abdülkadir Yılmaz, Genel Sekreter Özkan Naz, Yardımcıları Özkan Yalçınkaya ve Vural Ayvaz ile beraber gazetemize ziyarette bulundu. Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin ve Köşe yazarımız Nurettin Kolaylı ile iş dünyası ve Türkiye ekonomisi hakkında sohbet eden Yılmaz, “Bizim ürettiğimiz bir şey yok. Türkiye yıllardır turizm sektörüyle bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama Türkiye ekonomisi 3 yıl sonra çok daha stabil bir hale gelecek. Önümüze olumlu bakıyorum” dedi.

Soldan Sağa; Vural Ayvaz, Özkan Yalçınkaya, Sadun Çetin, Abdülkadir Yılmaz, Nurettin Kolaylı, Yiğit Özcan, Özkan Naz

‘KOCAELİ TÜMSİAD’DA İLK DEFA YAPILDI’

Çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Pandemiye kadar çok hızlı gidiyorduk. Afrika’ya gittik, iş gezisi yaptık. Döndüğümüzde bir ihracat durumu oldu. Afrika’ya ihracat başlattık. Kocaeli TÜMSİAD’ın bünyesinde ilk defa yapılan şeyler bunlar. Sonra pandemi girdi , oradaki heyeti burada ağırladık. Sektörel buluşmalar yaptık.

Kocaeli TÜMSİAD hakkında bilgi verir misiniz ?

TÜMSİAD 2005 yılında, Kocaeli TÜMSİAD ise 2010 yılında kuruldu. Biz geldiğimizde aşağı yukarı 500 üyemiz vardı. Üyeleri aradık, anket yaptık, güncelleme yaptık. Geri dönüşler aldık, ‘TÜMSİAD’dan beklentiniz neler?, Ne görmek istersiniz? , Ne katkı sunmak istersiniz? gibi… Güncelleme yaparken 50-60 üyenin faaliyetlerini sonlandırdığını gördük. Birçok kişinin de irtibatının koptuğunu gördük bu yüzden tekrar bir güncelleme yaptık. Sayıyı 100’e kadar geri çektik. O 100 üyeye tekrar gittik, ziyaret ettik. Sonrasında KOSGEB ile MARKA ile birlikte, sertifikalı eğitimler vermeye başlattık.

KARZ-I HASEN

Yönetimler Kurulu’nun içinde güzel bir sinerji var. Karz-ı Hasen Sandığı diye bir şey var. O dönem ekonomi biraz sıkıntılıydı, arkadaşlarla ortaya Karz-ı Hasen misali bir para koyduk. İhtiyacı olan burdan alsın, evrağını buraya koysun, kimse çek kırdırmasın, faizle işimiz olmasın dedik. Güzel de oldu bu. Ardından üye sayımız 200’e dayandı derken Genel Merkez bir karar aldı, yeni yapılandırmaya gidildi.

Karz-ı Hasen Nedir? : Karz-ı Hasen güzel borç demektir. Borcu olan ihtiyaç sahibi kişiye haramlardan uzak durması ve harama bulaşmaması için ihtiyacını giderecek meblağı faizsiz olarak ve sırf Allah rızasını kazanmak için temin etmektir.

Genel Merkez’in yeni yapılanması nedir ?

Türkiye’de 15 tane bölge başkanlığı oluşturdu. Kocaeli de bölge başkanlığı olarak ilan edildi. İlk başta 8. Bölgeydik. Sakarya, Zonguldak, Sinop, Düzce vs. 11 il bize bağlıydı. O yapılanmayı çabuk bitirdik. Dediler ki siz bu bölgeyi çabuk bitirdiniz. İş adamları derneklerinde Gebze ayrı bir şubedir. Gebze de bize bağlandı. Bu sefer Kocaeli’nin tamamı ve İstanbul’un Anadolu Yakası’nda 8 ilçe de bize eklenmiş oldu. Şimdi böyle bölge başkanlıkları olarak devam ediyor ama her ilde temsilci var.

Bundan sonra nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Bu yeni dönemde nasıl açılacağız, nasıl yön vereceğiz, bakacağız. Dijitalleşme denen olay çok önemliydi. Son 2 yıldır buna ağırlık vermiştik aslında. Çok büyük bir e-ticaret sitesi oluşturalım ve insanlara bunun içinden dükkanlar verelim diye bir proje üzerine çalışıyorduk. Tam bu dönemde de pandemi çıktı. Bu süreçte birçok işyerinin faaliyetini sonlandırdığını görüyoruz. Nasıl toplanacağız, tekrar fuarlar olacak mı, buluşmalar nasıl olacak, bakalım nasıl bir hareket tarzı belirleyeceğiz.

‘FİZİKİ OLARAK ÖNÜMÜZDEKİ AY HAREKETE GEÇECEĞİZ’

Pandemide nasıl bir yol izlediniz ?

Pandemiye girdiğimizde yapılanma yeni başlamıştı. Bölge başkanlıkları oluşturuldu. Dijitalleşme anlamında bir şeyler yapıldı ama tabi fiziki anlamda bir harekete geçme önümüzde ayda başlayacak. Önümüzdeki ay cumhurbaşkanının da katıldığı bir kongre olacak. Benim 1 yılım daha var seneye inşallah kongremiz olacak.

TÜMSİAD üyeleri hakkında neler söylersiniz?

Merkezde koordinatör şubelerde 30 üyemiz var. Diğer bütün üyelerimizi genel merkez üyesi statüsünde koruyoruz.  Hedef önce 500 sonra 1500 üye. Üyelik aidatı 3 bin liraya çıktı. Bunu düzenli olarak ödeyebilecek, düzenli gelip gidebilecek, irtibatını koruyacak 1500 üyeden bahsediyorum. Bu hedef Türkiye genelinde. Önceden 15 bindi. Ama dokunamadığın gidemediğin şeyin çok bir anlamı yok sadece orda şişkinlik gösteriyor, dolayısıyla bir katkın da olmuyor. Bir süre sonra sorguluyorsun ‘Bana ne katkısı oluyor’ diye. Nitelikli, dokunabildiğimiz, bizim de ona faydamız olduğu üyeler. Finansal ve hukuksal eğitimler veriyoruz. Finansal okuryazarlıkla ilgili, dijitalleşme ile ilgili seminerler düzenliyoruz. Bir iş adamında neler olması gerektiği, ne faydaları olabileceği, bir belediye başkanıyla iş adamı vasfında nasıl konuşması gerektiği gibi şeylere önem veriyoruz.

Siyaset ve iş adamları arasında nasıl bir bağ görüyorsunuz ?

Siyaset önemli bir kurum ama her zaman iş dünyasının önüne geçiyor. Ben arkadaşlara her zaman şunu söylüyorum; biz işlerimizde başarılı olduğumuz sürece, vergilerimizi verdiğimiz sürece, gittiğimiz makam sahibine saygı duyacağız ama 5 yıl sonra o makam sahibinin yanında eski yazacak sizin ünvanınız hiç değişmeyecek, her zaman iş adamı olacak. O yüzden kimseyi yermeden haddimizi de bilerek devam ediyoruz.

‘TAHKİM HEYETİMİZİN SÜZGECİNDEN GEÇİYOR’

TÜMSİAD’a üye olunması için bir ölçütünüz var mı ?

Piyasada algısı iyi olacak, kimseyi dolandırmayacak, kandırmayacak. Kişinin ticaretinin büyüklüğü çok önemli değil, esnaf vergi levhasının olması bizim için yeter. Elbette referans alıyoruz. 3 kişilik bir tahkim heyetimiz var. Piyasa algısını yapıyor, süzgeçten geçiyor. Bu durum çok fazla istismar edildi buna müsaade etmemeye çalışıyoruz.

İnsanların ekonomiye bakış açısı sizce nasıl?

Bugün işler iyiyken kazanır, kazandığını kar zanneder. Hiçbir sermaye bırakmaz. İşler durulduğu zaman da battım gittim der. Bu süreçte yaşadığımız en büyük sıkıntılar onlardı. İşler iyiyken ikinci evini alıyor, araba vs. alıyor. Kendi yaşam standartlarını yükseğe çıkarmak adına insanımız kendini çok zorluyor. Bunu yaparken kazandığı paranın sermayesi olduğunu unutuyor sonra işler tökezlemeye gidince ekonomik kriz diyor ayağa kalkıyor, evini satıyor. Bizde ‘desinler ekonomisi’ diye bir şey var. Yaptı desinler, aldı desinler. Bizde bir kangren olmuş artık.

‘TÜRKİYE, TURİZM SEKTÖRÜYLE BİR ŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYOR’

Türkiye’de ekonomi gidişatı nasıl görüyorsunuz?

Türkiye ekonomisinde bir uçurum oluşmaya başladı. Küçük esnaf zaten küçüktü hepten küçük kaldı. Ama ticaretini geliştirenler o yolu alanlar önünü görmeye başladı. Bizim ürettiğimiz bir şey yok. Türkiye yıllardır turizm sektörüyle bir şeyler yapmaya çalışıyor. 4-5 yıldır birkaç farklı sektörde devletin de teşvik etmiş olduğu işte küçük bir ortaklığım olunca işin farklı tarafını gördüm.

‘ÖNÜMÜZE OLUMLU BAKIYORUM’

Nedir bu işin farklı tarafı?

Şöyle anlatayım; Türkiye Güneydoğu’da 40 yıldır terörü temizlemeye çalışıyor. Benim de içinde bulunduğum Siirt Bakır A.Ş. grubu ile Cumhurbaşkanlığı’ndan çinko katot yakma teşviğini aldık. 4 yıldır uğraşıyoruz, sahadayız. Sondajlar yapıyoruz , ki sondaj çok ciddi maliyette. Bakıyoruz boş çıkıyor, yine bakıyoruz boş çıkıyor. Sonra tesadüfen harita bir şekilde değişti ve ondan sonra bulunmaya başladı. Siirt’te önümüzdeki ay Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla Türkiye’nin ilk çinko izabe fabrikası açılacak. Ülke ekonomisine 250 milyon dolar katkı sağlayacak. Dolaylı olarak 1500 istihdam sağlanıyor. Şuna bağlayacağım; Türkiye son 4 yılda bir şeyleri buluyor ama onu nasıl zenginleştireceğiz, nasıl işleyeceğiz sıkıntısını yaşıyor. Türkiye ekonomisi 3 yıl sonra çok daha stabil bir hale gelecek. Önümüze olumlu bakıyorum.

Sizce ekonomik gelişme için ne yapılmalı?

Değişmemiz lazım. Burası hareketli diyoruz 4 market açıyoruz. Küçük esnaf dediğimiz zihniyetimiz maalesef bu. Küçük esnafın biraz daha farklı yönlere yönelmesi gerekiyor. Hasetçilik ekonomisi var bizde. Bu işi yapıyorsa ben daha iyisini yaparım diyor. Mesela sanki İzmit’te künefe kıtlığı yaşıyormuş gibi her yere açmışlar. Bizde işe başlamadan bir fizibilite yok, sermayen var mı, potansiyeli nedir bakmadan açıyoruz. Biraz daha düzgün ticaretçi olmamız lazım.

16 Tem 2021 - 16:00 -

Muhabir Bersu Sarıoğlu

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 253.262 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.