Kocaeli Haber - Kaşıkçı, ‘Türk kadını olarak devreye girdik’

Yaklaşık 2 aydır MHP KAÇEP Kocaeli İl Başkanlığı görevini sürdüren Yudum Kaşıkçı, gazetemize yaptığı ziyarette, “Son zamanlarda vatanımızla ilgili ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Vatanımızın düşmanlarla sarılı olduğunu gören Türk kadını tarihte olduğu gibi yeniden devreye girdi” dedi

Bersu Sarıoğlu
Bersu Sarıoğlu Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

MHP KAÇEP İl Başkanı Yudum Kaşıkçı, gazetemize ziyaret bulundu. Kaşıkçıya ziyaretinde KAÇEP İl Yönetiminden Cemile Karaarslan Zorer, Yağmur Balıkçı, Asiye Yeliz Erdoğan ve MHP İl Başkan Yardımcısı Abdullah Bakır eşlik etti. KAÇEP olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Kaşıkçı, gündeme dair sorularımızı yanıtladı.

-MHP denildiğinde bir ‘erkek partisi’ algısı var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Farkındayız bu algının. KAÇEP yani Kadın Aile Çocuk ve Engelli Politikaları olarak geniş bir politikaya sahibiz. Bu sadece KAÇEP atamasından sonra da olmadı, öncesinden yavaş yavaş bunun temelleri zaten atıldı. Genel Başkanımızın kadınlara karşı çok ciddi bir özverisi var. Kadın kolları denilince sanki bir yan kolmuş gibiydi. Şimdi tamamen bütünleştirdi çok da güzel oldu. Bizim için çalışma alanı genişlemiş oldu, çok daha rahat çalışıyoruz. Yönetime geldiğimizden beri de sahalardayız.

-KAÇEP İl Başkanı olarak hedefiniz nedir?

Hedefimiz tabi ki kadınlarımızı ön plana çıkartmak. Daha geniş kitlelere ulaşmak. Her ilçede KAÇEP’imiz var. Mesela her yaptığımız programı, her çıkarttığımız projeyi eş zamanlı yapıyoruz. Aynı zamanda, aynı haftada. Ama mutlaka o program her ilçede yapılıyor. Daha fazla kitleye ulaşmış oluyoruz daha etkili oluyor. İl yönetimi olarak ilçe programlarına da eşlik ediyoruz.

-Kamuoyunda nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Kadın üyelerimizde ciddi bir artış var. İşin en güzel tarafı da şu; talep kadınlardan geliyor, onlar istiyor üye olmayı. Bizim için gurur verici. Hatta numaramızı bilmeyen, tanımayan insanlar sosyal medya aracılığıyla ulaşmaya çalışıyorlar. Oradan ulaşamayanlar mail atıyorlar bu da heyecan verici oluyor bizim için. Bütün kadınlarımızın fikrine önem veriyoruz, dinliyoruz. Bazen aklına takılanlar için gece 12’de arayanlar oluyor. Elimizden geldiğince ulaşılabilir olmaya çalışıyoruz. Bence ortaya koyduğunuz samimiyet çok önemli çünkü sizi hiç tanımayan bir insan sizi giydiğiniz ceketten bile hatırlıyor.

Soldan Sağa; Cemile Karaarslan Zorer, Asiye Yeliz Erdoğan, Sadun Çetin, Bersu Sarıoğlu, Yudum Kaşıkçı, Yağmur Balıkçı.

‘TOPLUMA BAYRAĞA DEVLETE HİZMET’

MHP Kocaeli İl Başkanımız Yunus Emre Kurt’un genç, dinamik yapısı hep bir hareket içinde olmamızla beraber sürekli yenilikle geliyoruz. Eski yapılmış klişeleşmiş şeyler değil de yeni şeyler katarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Hiçbir makam ve mevki bir kadın için iki evladıyla geçireceği günden kıymetli değildir. Ama burada yaptığınız işi severek yapıyorsunuz ve dokunmak istiyorsunuz insanlara. Topluma, halka, devlete, bayrağa hizmet olarak görüyoruz biz bunu. Bu samimiyetiniz de insanlara yansıyor ve bunu yaparken ‘ben’ değil ‘biz’ olarak yapıyoruz politikamız o. Biz varız, hep birlikte, birlik içerisinde.

‘SİYASET YAPACAKSAM BU MHP’DE OLMALI DEDİM’

-Siyasete ne zaman ve nasıl başladınız?

Daha önce siyasete hiç girmedim. Çok fazla teklif geldi. 7-8 sene önce bir yerden geldi bu teklif ama Türk milliyetçisi olduğumuz için bazı kırmızı çizgilerimiz var. Uymayan şeyler olunca hiç girmedim sonra 1 sene önce tekrar bir yerden geldi yine kabul etmedim. Sonra dedim ki herhalde bize bu siyaseti yakıştırıyorlar. Eşimle istişare yaptık ve ben dedim ki bir siyaset yapacaksam bu sadece Milliyetçi Hareket Partisi’nde olur. Bundan sonra yürümeyeceğiz, koşacağız.

-Adaylık düşünceniz var mı ?

Bunu düşünmek için çok erken. Seçim sürecine bir girilir o zaman bunun istişaresi yapılır. Siyasete ilk girdiğimde yönetimdeydim. ‘Ne yapabiliriz, milletimize ne katabiliriz’ derdindeydik. Böyle bir görev yoktu, sonra KAÇEP için bir teklif gelince bunu bir görev olarak alıyorsunuz. Sahip çıkmanız gereken bir görev ve seve seve kabul ediyorsunuz. İlerisi için şu anda bir plan program yapmış değiliz. Benim şu anda tek derdim bu görevi hakkıyla yerine getirebilmek, hakkıyla benden sonrakine teslim edebilmek. Bundan sonraki süreç ne getirir bilmiyorum ama ne gerekiyorsa onu yapmaya tabi ki hazırız.

‘SİYASETİN ÖTESİNDE İNSANA HİZMET’

Kişisel gelişim uzmanıyım. Halk Eğitim Kursları’nda hiç kişisel gelişim alanı açılmamış. İlkini ben açtım, Darıca’da. Ve büyük bir başarı kazandık. Benim derdim meslek gibi değil de insanlara ne katarımdı. Hizmet işini çok seviyorum, şimdi de bunun siyasette yansıması var. Siyasetin ötesinde aslında hizmet etmeye çalışıyoruz. Halkımız için ne yapabiliriz diye çalışmalar sürdürüyoruz.

-KAÇEP Yönetiminiz hakkında bilgi verir misiniz?

22 kişiyiz bir o kadar da istişare grubumuz var. Onlarda da bir komisyon oluşturmayı düşünüyoruz. Çok fazla talep var hepsini değerlendirmeye çalışıyoruz. Çok fazla üyemiz var sürekli yenilendiği için tam sayıyı hesaplamadık. Üyeliklerde bir şartımız yok başka bir siyasi partiye üye olmadığı sürece. Zaten anlıyorsunuz konuşma tarzından, gönlünden geçtiğinden. MHP’de mevzu vatan olduğu için bizde vatanını satacak olanlar barınamaz. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ye karşı hepimizde bir güven var. Liderin sözü bizim için çok kıymetli. Çok iyi biliyoruz ki o bir şey diyorsa bildiğindendir.

‘EN UFAK SARSINTIDA DÜŞECEKLER’

-İYİ Parti sizden ayrılanlar kurulmuş bir yapı, sizi etkiliyor mu?

Hiç etkilenmiyoruz çünkü biz sadece işimize odaklanıyoruz kişilerle ilgilenmiyoruz. Bizi rahatsız eden bir şey yok herkes özgürce kendi fikrini yaşıyor. Ama ben oraya gidenlerin de çok sağlam fikirlerle gittiğini düşünmüyorum. Burada olan sağlam tutunur ama orada olan sağlam değil, en ufacık bir sarsıntıda düşecekler. Hala ‘Eski MHP’li, eski bozkurtçuyum’ diye söylüyorlar. Hala buradan bir şey nemalanmaya çalışıyorlar. İşin onlar için acı tarafı o.

-İlçelerde durumlar nasıl, mukayese yapabilir misiniz?

Hepsi hareket halinde. İlçeler arasında ayrım yapamam, tüm ilçelerde örgütlendik. İlçelerimiz arası desteğimiz çok güzel. Gebze’de bir program varsa Darıca’da gelir orada bulunur. Birlik beraberlik şuuru ciddi anlamda var. Hafta sonu Kandıra’daydık, hava koşullarına rağmen salon doluydu. 600 kişiydik. Oraya herkes gönüllü geliyor. Kendi imkanlarıyla geliyor, bir otobüs tutalım bir yerden toplayalım taşıyalım mevzumuz yok bizim. Hatta çoğu kadınımız dolmuşla geldi bu çok kıymetli.

‘TÜRK KADINI ESKİ TARİH OLDUĞU GİBİ DEVREYE GİRDİ’

- MHP’de kadınların sahaya çıktığı yeni yeni görülüyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Liderimizin bir sözü var ‘Önce ülkem ve milletim sonra partim ve ben’ diyor. Bu partinin en büyük duyarlılığı vatanı olduğu için zaten Milliyetçi Hareket Partisi’nin zaten bir kitlesi var. ‘Baş koymuşluk’ adı altında ciddi bir büyük kitle. Devlet Bahçeli’nin hiçbir zaman üst noktalarda talebi olmadı hep vatan ayakta olsun, bayrak dik dursun düşüncesi oldu. Son zamanlarda vatanımızla ilgili ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Vatanımızın düşmanlarla sarılı olduğunu gören Türk kadını tarihte olduğu gibi yeniden devreye girdi. Özellikle 15 Temmuz sonrasında Türk kadını daha çok sahaya çıkmaya başladı.

-Ekonomik sıkıntıları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ekonomik sıkıntılardan dolayı herkes dertli. Görünmeyen bir şey değil apaçık ortada. Kabul ediyoruz ciddi bir sıkıntı var hem de. Fakat bu aşılmayacak bir şey değil. Maddi olarak sıkıntıya girersiniz ama yarın düzelir, bugün çok iyisinizdir yarın bozulabilir. Bunlar yaşanır, dünya üzerinde bir sıkıntı var. Biraz geniş çerçeveden bakmak lazım. Ekonomik sıkıntımız pandeminin getirdiği çatlaklıklarla başladı. En son Ukrayna’da yaşanan savaş bizlere bir daha gösterdi ki vatan sağlam olmadığı zaman, vatan tehdit altında olduğu zaman ne o malın ne mülkün hiçbir kıymeti kalmıyor. Birçoğu ülkesini terk etmek zorunda kaldı ve geride evlerini bırakmak zorunda kaldılar. Daha kıymetlisi topraklarını bırakmak zorunda kaldılar. Çok zor ve acı bir şey.

‘ÜLKEMİZ GÜÇLÜ, ALTINDAN KALKARIZ’

Biz de risk altında mıyız, evet risk olabilir. Bu riski görünce de artık ekonomi biraz daha geri planda kalıyor. Devlet zaten elinden gelen çalışmaları yapıyor biz de Kocaeli MHP teşkilatı olarak insanlara ulaşmaya çalışıyoruz. Gidiyoruz gözlem yapıyoruz kenarda kalmış insanlara ulaşmanın çabasındayız. Neye ihtiyacı varsa birlik halinde hareket ederek elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu şekilde çıkacağız bu günlerden, birlik halinde. Bitecek bir gün, böyle devam etmeyecek. Ama mevzu bahis vatan. Allah korusun onu kaybedersek, onun geri dönüşü yok. Bizim ülkemiz güçlüdür bunun altından kalkarız.

YUDUM KAŞIKÇI KİMDİR?

Aslen Erzurumlu olan Yudum Kaşıkçı, 1984 doğumlu. Gebze’de ikamet eden evli ve 2 çocuk annesi olan Kaşıkçı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Aynı zamanda sosyoloji 3. sınıf öğrencisi ve kişisel gelişim uzmanı. Kendi şahsi şirketi olan Kaşıkçı, 2 aydır MHP KAÇEP Kocaeli İl Başkanlığı görevini sürdürmekte.

17 Mar 2022 - 16:36 -

Muhabir  Bersu Sarıoğlu


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.