Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Yaşam

Sabancı’da nevruz konseri

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kocaeli Anadolu Halk Türkülerini Yaşatma ve Tanıtma Derneği’nin birlikte düzenlediği “Nevruz” konseri önceki akşam Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti

23 Mart 2019 Saat: 13:00
Sabancı’da nevruz konseri
Sabancı’da nevruz konseri

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ercan Yamen’in ev sahipliği yaptığı Nevruz konserine, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Nermin Tol, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Volkan Aydemir, Kocaeli Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Mahmut Budak, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Nurettin Recep Sağlık ile türkü sever davetliler katıldı. Ayrıca Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, hem fotoğraf sergisi hem de Nevruz konserine gönderdiği özel mesajıyla tebriklerini iletti.
TEŞEKKÜR ETTİ
Nevruz konserine katılan davetlilere, etkinliğe zaman ayırarak anlam katmaları ve bağları güçlendirmeleri nedeniyle ayrı ayrı teşekkür eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Yamen, Nevruz’un Orta Asya’dan Balkanlara kadar uzanan coğrafyada yaşayan toplumların birçoğu tarafından yaygın olarak kutlanan mevsimlik bayramlarından olduğunu söyledi. Nevruz’un yüzyıllardır süren bir geleneğimiz olduğunu belirten Yamen: “Türkçe tam karşılığı ‘Yenigün’ olan Nevruz; bolluğun ve bereketin, yeninin ve umudun, sevginin ve saygının, birliğin ve beraberliğin, tabiatın uyanışının, ağacın dalında dirilen tomurcuğun, tarlada boy atan ekinin, bereket dolu yağmurun içinde saklıdır. Nevruz, dostluk demek, umut demek, sevgi demektir.” dedi.
AYAKTA ALKIŞLANDI
Nevruz’un hoşgörü ve barış demek olduğunu vurgulayan Yamen: “Ve biline ki; bunlar Anadolu topraklarının derinliklerindedir. Mevlana’dır, Hacı Bektaşı Veli’dir, Koca Yunus Emre’dir. Karacaoğlan’dır, Dadaloğlu’dur, Köroğlu’dur. ‘Yurtta Barış Dünyada barış” diyen Mustafa Kemal’dir.” diye konuştu. Şef Perihan Karakurt yönetimindeki Kocaeli Anadolu Halk Türkülerini Yaşatma ve Tanıtma Derneği korosu, konserin ilk bölümünde Aşık Veysel’in ölümsüz eserlerini koro ve solo halinde seslendirdi. Feyza Güven’in başarılı sunum yaptığı konserin İkinci bölümünde de ilimizdeki müzik öğretmenlerinden oluşan muhteşem koro ülkemizin çeşitli yörelerine ait sevilen türküleri başarıyla seslendirdi. Solist öğretmenlerin başarılı yorumları ise ayakta alkışlandı. Konserin sonunda İl Müdür vekili Ercan Yamen, emeği geçenlere teşekkür edip çiçek takdim etti.


Ercan Yamen, Şef Perihan Karakurt’a çiçek takdim etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑