Derince Belediyesi (Logo Altı)
Böke, ‘Kocaeli’de değişim rüzgarı görüyorum’
Başkan işkadınlarıyla buluştu
52 okulda onarım ihalesi
Fethiye Caddesi taştı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Selahattin Demirtaş
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

15 Temmuz’un yıldönümü, iktidar ve ana muhalefet…

17 Temmuz 2017 Saat: 17:14

Program bir haftada üç kez değiştirilmiş(TBMM Başkanlığı), davet gelmemiş, geç gelmiş, nezaket gösterilmemiş, parti olarak adam yerine konmamış gibi ve benzeri daha pek çok mazeret üreten CHP genel merkezinin 15 Temmuz anmalarında izlediği yolu doğru bulmadım. 3 gün önceki yazımda CHP’nin durduğu yeri beğenmediğimi, sorunlu, sıkıntılı bir yer olduğuna dikkat çekmiştim. Şimdi de 15 Temmuz etkinlikleri bittikten sonra ortaya çıkan fotoğrafı hem iktidar hem de ana muhalefet açısından ele almak istiyorum. Gelecek seneki yıldönümünde veya daha sonraki yıllarda dikkate alınır diye, eleştirilerimi ve önerilerimi sıralamak istiyorum. 15 Temmuz etkinlikleri öncesinde yazsaydım hiçbir faydası olmayacaktı. Ama şimdi söylemenin daha doğru olacağını düşünüyorum.
CHP’nin duruşu ve
etkinlik anlayışı…
15 Temmuz darbe girişimi konusunda CHP’nin durduğu yer nasıl arızalıysa, yıldönümündeki etkinlik anlayışı da pek farklı değildi. Yani her ikisini de şahsen beğenmedim. Bunun adı darbe, başka bir konu değil. Önce, hiç tereddüt etmeden, lafı eğip, bükmeden, karşı çıkacaksınız sonra da yaşanan mağduriyetleri dile getireceksiniz. Normali ve CHP’den bekleneni de buydu. Demokrasiye inanmak, onu savunmak zaten bunu gerektirir. Dostça bir uyarıda bulunarak; mağduriyetleri öne çıkararak, darbe girişiminin bizatihi kendisini hafifsemek gibi bir algının oluşumuna vesile olunduğunu hatırlatmak isterim. Bunu söylediğim zaman ”Her iki sözümüzden birinde bu darbe girişimini lanetliyoruz” diye cevap yetişeceğini biliyorum. Ancak durum hiç de öyle değil… CHP’nin genel merkezi yani Kılıçdaroğlu ve kurmayları, partiyi iyi yere doğru sürüklemiyorlar diye bir kaygı taşıyorum…
9 Temmuz Mitinginin
benzeri yapılabilirdi…
KHK’lar eleştirebilirsiniz, çok fazla mağduriyet yaşandığını dile getirebilirsiniz, darbe girişiminin bahane edilerek darbecilerin dışındaki kesimlerin baskı altına alınarak diktatörlük kurulmak istendiğini ifade edebilirsiniz. Bu itirazların hepsi, yalnız demokratik bir hakkın yerine getirilmesi değil, aynı zamanda CHP için bir sorumluluk ve ödevdir de. Ama bunları söylerken çıkıp en iyi katılımla 15 Temmuz’u lanetlemeniz gerekirdi. İşte bunu yaptığınızda, bu halk sizin darbelere karşı olduğunuzu daha iyi anlayabilirdi. Hadi diyelim AKP’nin programlarına katılmak istemiyorsunuz, siz de kalkıp 9 Temmuz’da Maltepe’de olduğu gibi 1, 1.5 milyonluk bir miting yapıp 15 Temmuz darbe girişimini lanetleseydiniz, kötü mü olurdu, neyiniz eksilirdi, neyi kaybederdiniz? 25 günlük yürüyüşü görkemli bir miting ile taçlandırırken yapılan doğru bir işi 15 Temmuz’un yıldönümünde de tekrarlayarak bütün Türkiye’yi kucaklayabilmek, neden ıskalandı anlayabilmiş değilim. Oysa böyle bir miting ile CHP ve Türkiye çok şeyler ama çok şeyler kazanabilirdi. Maalesef CHP Genel Merkezi ve Kılıçdaroğlu’nun kurmayları bunu göremedi. Yazık oldu…
İktidar partisinin
anma etkinlikleri…
Başta İstanbul’da köprü üzerindeki törenler ve Ankara’daki yürüyüşler olmak üzere ülkemizin 81 ilinin bütün alanlarında çok duygulu, çok azimli, görkemli kalabalıklar toplandı. Yapılan etkinliklerin pek çoğu da güzeldi. Hatta güzelden öte mükemmellik düzeyindeydi. Demokrasi Nöbeti anlayışında da eleştirilecek bir yan bulamıyorum. İktidar partisi sanki “Bu darbe girişimi bizim hükümetimize, yani bize karşı yapılmıştır” çerçevesine sıkıştırmasaydı kuşkusuz çok daha iyi olurdu. İktidardaki AK Parti hükümetinin düşürülmek istendiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef alındığı doğru. Ancak yalnız iktidar partisinin anması eksik oldu. Ne yapıp, edip muhalefet partilerinin de işin içine daha genişçe katılması sağlanabilseydi çok güzel bir Türkiye fotoğrafı çıkardı ortaya diye düşünmekteyim. Anma etkinliklerinde devlet de vardı halk da. Ama halkın katılımının fazla olması sevindiriciydi. 10 yılda bir darbe yaşamaya alışmış ülkemizde, halk ilk kez demokrasi adına bir şeyi başarmıştı. O nedenle ileriki yıllarda, halkın bunu daha fazla sahiplenip, içselleştirmesine çalışılırsa daha iyi olacağı kanaatindeyim.
15 Temmuz için
kurallar konulmalı…
Türkiye’nin her yanında olduğu gibi ilimizde de 15 Temmuz şehitlerimiz ve gazilerimiz için yapılanlarda bir karambol gözledim. Her yere bir anıt yapmak, her yere bir şehit için bir proje yapmak fikri belki güzel ve hoş karşılanabilir ve karşılanması da gerekir. Ama bunun Hükümet tarafından bir düzene sokulması ve bazı kurallar getirilmesi gerektiği inancındayım. Nerelere hangi anıtların dikileceği, hangi projelere kimlerin adının verileceği gibi konulara bir disiplin getirilmelidir. Herkes heyecanla, şehitlerini ve gazilerini sahiplenmek adına bir şeyler yapma gayreti içinde olurken ister istemez de bir karışıklık çıkıyor ortaya. Bunun giderilmesinde yarar görüyorum.
Sonuç olarak,15 Temmuz’un birinci yıldönümünde oluşan fotoğraftan hem iktidara hem de ana muhalefete alınacak pek çok dersin bulunduğunu söylemek isterim. Ders çıkarıldığında gelecek yıllarda daha görkemli ve daha iyi organize edilmiş anmalar gerçekleştirmek mümkündür. Buna bütün Türkiye olarak ihtiyacımız var.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑