Büyükakın (Logo Altı)
‘Çıkış zamanım mükemmeldi’
Akşener ve Kılıçdaroğlu Kocaelilere seslendi
Yaptıkları içkileri satmaya çalıştılar
Bakan Kurum, '4 Bin 900 riskli yapı belirledik'
İbrahim Bıyıklı Reklam

İyi Parti (Sağ blok Ana sayfa)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

24 Haziran seçimleri için son hafta…

17 Haziran 2018 Saat: 17:07

24 Haziran seçimlerine koşar adım yaklaşıyoruz. Bazılarının dediği gibi bu seçimler, her şeyin bitip ve yok olacağı seçimler olmayacak. Yaklaşık 40 yıldır seçimleri yakından izlerim. Bu izlediğim kaçıncı seçim olduğunu hatırlamıyorum. İzlediklerim arasında; Genel seçim de var yerel seçim de, erken seçim de var referandum da. Yani her çeşit seçimi yaşayarak, görerek takip ettim. Bu seçimlerin bir tek farkı var o da şu; İktidar tarafı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçeceğiz diyor, muhalefet ise iyileştirilmiş parlamento sistemine döneceğiz diyor. Onun dışında, ülkemizin geleceğine yönelik siyasi, ekonomik farklı bakış açıları elbette var. Ancak tüm bunlar, birbirimizi kırmaya, birbirimizi üzmeye, arkadaşlık, komşuluk ilişkilerimizi zedelemeye vardıracak nedenler asla olmamalı.

O nedenle 24 Haziran seçimlerinin bu son haftasında sağduyumuzu koruyalım, ortalığı gerecek girişimlere prim vermeyelim. Hafta sonu ise gidip mutlaka oyumuzu kullanalım. Hem eleştiri yapıp hem de oy vermek yerine tatilde olmayı yeğlemek vatandaşlık sorumluluğu olmayacaktır.

15-16 Haziran’ın

önderleri ve Genel-İş…

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası’nın Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük geçen gün bir açıklama yaparak 1970 yılında meydana gelen 15-16 Haziran olaylarını değerlendirip, sahip çıktığını kamuoyu ile paylaştı. Önce kısaca 15-16 Haziran işçi direnişini hatırlatayım. 1967 yılında kurulan DİSK’in hızlı biçimde büyüdüğünü gören dönemin siyasi iktidarı işçilerin üye olmasını zorlaştırıcı(baraj) önlemler almak ister. Bunun üzerine İstanbul ve İzmit’te işçiler fabrikalardan çıkarak o zamanın E-5’i(Bugünün D-100’nde) başta olmak üzere pek çok yerde tepkilerini ortaya koydular. Sonunda bu yasa Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

İlk kez işçilerin ekonomik haklar dışında kendi sendikal hakları için yaptıkları bir eylem olması bakımından emek dünyası için çok önemli tarihi bir gündür. Genel-İş Sendikası’nın bunu unutmamasını anlamlı buldum. KESK de 48 yıl önceki mücadeleyi sahiplendi. Peki 15-16 Haziran’da işçilere önderlik yapanlar kimlerdi? Jandarma’nın dipçiğini, polisin copunu yiyen, tutuklanıp, birçok sıkıntıyı çeken kentimizdeki işçi liderlerini hatırlayan var mı? Yakından tanıdığım ve kendilerine ağabey diyerek hitap ettiklerimi kısaca hatırlatayım; Kenan Akman, Durmuş Ali Yalnız ve rahmetli olanlardan Fikri Tanta, Hüseyin Çakmak ve Talat Öz. Kim bilir benim tanımadığım daha kaç kahraman işçi lideri daha vardı.

İsmet Paşa’ya

Tenis kortu yakışır…

Kocaelispor’un yarım asırlık mazisi bulunan dolayısıyla hepimizin birçok anılarının olduğu İsmet Paşa Stadı Millet Bahçesi olacak diye geçen Perşembe günü açıklandı. Ben karara sevinenler tarafında bulunuyorum. Şüphesiz açıklandığı tarihe baktığımızda, bir seçim yatırımı gibi duruyor. Ancak 24 Haziran seçimlerini kim kazanırsa kazansın İsmet Paşa artık Millet Bahçesi olacaktır. Çünkü sözü insanlarımız satın almışlardır. Dolayısıyla bunun bir daha geri dönüşü olacağını sanmıyorum.

Bu karar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi. Ancak verilmesini sağlayan Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’tur. O nedenle kendisini canı gönülden kutluyorum. Bir yolunu bulup, Cumhurbaşkanı’na ulaştı ve çok istediği bir şeyi başardı. Bundan yalnız Derince değil, İzmit ve genel anlamda kentimiz kazançlı çıkacaktır.

Ben başından beri Bulut gibi düşünüyor ve buraya AVM ve toplu konut yapılması yerine yeşil alan olarak ayrılmasını öneriyordum. Üzerinde hiçbir şey yapmayıp, sadece ağaç dikip, çimen ekilse bile AVM yapmaktan iyi olur, betondan biraz kurtulmuş oluruz diye düşünüyorum. Hele üzerine insanlarımızın nefes alacağı, spor yapabileceği tesisler yapabilsek ne kadar güzel olur. Ama bu spor tesislerini çeşitlendirmek gerekiyor.

Tenis kortu…

Misal buraya tenis kortları yapalım. Çok yakışır. Hem de uluslararası yarışmalarda kullanılabilecek ölçülere sahip olabilsin. Ben tenis oynamasını bilmiyorum, oynayan bir yakınım da bulunmuyor. Yani torpil istemiyorum. Ama bu kentte tenis sevdalısı çok tanıdığım var. Yani bu sporun çok seveni ve ilgi duyanı olduğunu biliyorum. Aslında bu önerinin fikir babası ise sevgili İsmet Çiğit. Geçen Perşembe akşamı TV-41’de, birlikte yaptığımız 7 artı programında bu konuyu ele alırken, fikir ondan(dün de ayrıca yazdı) gelmişti. Ben de tuttum bu öneriyi. Bundan sonra da sürekli yazarak gündemde kalmasına çalışacağım. Çünkü buna, şehrimizin çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑