64 mg metamfetamin ele geçirildi!
İş yeri sahibini sopalarla dövdüler
Muhteşem 15 Temmuz koreografisi
Nöbete binlerce vatandaş akın etti
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

78 kuşağı için, 2019’un son seçim olması…

12 Ocak 2018 Saat: 17:12

İster 78 kuşağı(Ki bu söylem biraz sol literatür ürünü)isterseniz 50’li civarı doğumlular, isterseniz 60-70 aralığındaki yaşlar deyiniz, hiç fark etmez; Bugünün Türkiye’sinde en fazla bedel ödeyen kuşak, bu yaştakiler. Son zamanlarda çeşitli ortamlarda bu kuşak ile ilgili değerlendirmelere çok karşılaşmaya başladım. Bu kuşağın bir mensubu olduğum için sanırım dikkatimi daha fazla çekmeyi başardı. Bu kuşakta yer alanlar,2019 seçimlerini “son atımlık” yani bir anlamda “siyaseten emekliye ayrılma” nın finali olarak görüyorlar. Bu psikoloji, tümüyle fiziki yaşlanmadan ileri gelmiyor.Bunun içinde mücadele azminde ve heyecanında oluşan on yılların biriktirdiği ağır yorgunluk bulunuyor. Bütün bunların üzerine fiziki yaşlanmayı da koyduğunuz da, o ruhsal iklimsanırım böyle oluşuyor. Özetle 78 kuşağı diyor ki: “2019 seçimleri aktif siyaset için son virajım. 2023’te artık pasif siyasetçi konumuna gelirim” Elbette bunun istisnaları olacaktır ama genel psikoloji böyle…

78 kuşağı…

78 kuşağı kavramını doğuran aslında 68 kuşağıdır. Bütün dünyada 1960’lı yıllarda yayılan gençlik hareketlerini simgeleyen bir yaş dilimi. 68 kuşağı diye anılan gençliğin mücadelesini1970’li yıllarda devam ettirmek isteyenler için daha sonra 78 kuşağı kavramı doğmuştur. Bunun içinde yalnız sol kesimin temsilcileri bulunmaz, sağda da aynı kuşağın temsilcileri bulunuyor. Dünyadaki 68 kuşağının iz bırakanı solcu gençler olmuştur. Yükselen trend soldu. O nedenle bir sol jargon haline geldi.Ancak sağ düşünce yapısına sahip gençlik de buna dahildir.

78 kuşağı ezildi…

Hem solcusunun hem sağcısının çok ezildiği bir kuşaktır 78. Kimi fazla kimileri daha az kimileri nispeten çok az ezilmiştir. 1970 -80 aralığında sağ-sol çatışmalarında yaklaşık 5 bin genç öldü. Solcuların giremediği sağ mahalleler, sağcıların giremediği sol mahalleler vardı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi siyasi görüş ayırmadan hem sağcıyı hem de solcuyu(daha ağır biçimde) dozer gibi ezdi. Bu durum uzun yıllar devam etti. Darbeleri gördü, muhtıraları yaşadı. İşkence gördü, dayak yedi, coplandı, sakıncalı askerlik yaptı, memur olamadı, devletin hışmını uzun yıllar üzerinde hissetti. Kuşkusuz düzeni değiştirmeyi amaç edinmeleri nedeniyle devletin üzerine en fazla gittiği sol görüşlüler oldu. O nedenle ülkemizin en yorgun kuşağı bu kuşak. Sağ görüşlülerde de mevcut düzene itiraz vardı ama değişimi daha çok reform yolu ile istiyorlardı.

Siyasi liderler…

78’liler kuşağına dahil eski diye tanımladığımız milletvekilleri, bakanlar ve belediye başkanlar var. Onların bazen kenara çekildiklerini, ama yeniden siyaset sahnesine döndüklerini çok gördük. Ancak 2019 onlar için de son viraj olacak. Kuşkusuz “Ununu eleyip, eleğini asmaya hazırlanan” 78 kuşağının temsilcileri arasında bugünün aktif politikası içinde olanları da var. Buna bakan, milletvekili, Belediye Başkanı ve siyasi parti liderleri dedahil… AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tam bir 78 kuşağı(1954 doğumlu). O nedenle çok büyük bir ihtimal ile onun için de 2019 final yani son viraj. Ana muhalefet partisi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu(1948’li) için de son viraj. Keza MHP lideri Devlet Bahçeli de(1947’li) öyle. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de(1956’lı) buna dahil.

Bu tahlillerin içine kendimi de kattım. Çünkü ben de bu kuşağın sınır aralığı içinde bulunuyorum. Bu değerlendirmelerimi ölüm seçeneği ile birlikte hiç değerlendirmedim, değerlendirmiyorum da. Yani herkese Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Sadece yaşlanma gerçeğinin hepimize getirdiği dezavantajları hatırlatıp, siyasete olası etkilerini ele almak istedim.

2018’den umutlu

olanlardanım…

Daha önce bir kez düşüncelerimi aktarmıştım. Ancak son zamanlarda aynı soru ile yeniden çok sık karşılaşmaya başladım. O soru şöyle: “2018 yılı, nasıl geçecek? 2017’den iyi mi olur, daha kötü mü geçer?” Kısaca özetlemek istiyorum. Hem ülkemiz açısından hem de ilimiz bakımından 2018 yılının geride bıraktığımız 2017 yılından daha kötü geçeceğini düşünenlerden hatta buna inananlardan değilim. Bu yılın daha iyi bir yıl olacağına olan umudum fazla. Yalnız umutlu değilim aynı zamanda bu yönde bir öngörüye de sahibim.

Öngörümün en önemli nedeni ise 2019’da üç seçim yaşayacak olmamızdır. Bu yıla bir erken seçim gelse de bu durum değişmez. O nedenle bu yılın, geçen yıldan daha iyi geçebilmesi için siyasi iktidarı özenli bir politika izlemeye mecbur görüyorum. Seçim mecburiyetinden doğacak bu özenin, her alanda kendisini göstereceğini düşünüyorum. O nedenle bu yılın daha iyi geçeceği yönünde umutlarım fazla.

2018 yılı için ilimizin genel ahvaline baktığımda da ülkemize benzer biçimde iyi bir fotoğraf ile karşılaşabileceğimizi öngörüyorum. Ankara ilimizdeki yatırımları hızlandırır ve beklemedeki bazı yatırımları hayata geçirmek için adım atar. Ancak esas önemli olan belediyelerimizin çalışmaları olacak. Çünkü son yıllarına girmeleri nedeniyle adeta arı gibi çalışacaklar. Seçmeni fazla üzmeden, kırmadan hareket edecekler diye düşünmekteyim.

AK Parti Kadınları

3 bin kişi olacak mı?

AK Parti İl Kadın Kolları’nın kongresi bugün saat: 14.00’te Hasan Gemici Spor Salonu’nda gerçekleşecek. Başkan Serpil Yılmaz bu göreve yeniden talip. Geçen gün gazeteye gelerek kongreye davet etti. Gidip kongreye gitmek ve Yılmaz’ın 3 bin kadın ile kongre yapma iddiasını ne kadar hayata geçirdiğini bizzat görmek istiyorum. Daha önce AK Parti’nin ve CHP’nin İzmit İlçe kongrelerini izleyerek karşılaştırmıştım. Şimdi kısmet olursa kadınların kongresini izleyip diğer iki kongre ile mukayese etmeye çalışacağım. Kongrenin önce AK Parti’ye sonra da kentimize şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑