Büyükakın (Logo Altı)
Kocaeli merkezli FETÖ operasyonu
Kocaeli'de sıcaklık düşecek
O hırsızlar cezaevine gönderildi
İntihar girişimi! Hava yastığına atladı
İbrahim Bıyıklı Reklam

Sezer (Sağ blok Ana sayfa)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

AK Parti’deki emareler ve muhalefet…

8 Kasım 2018 Saat: 16:31

Aylardır yazıyorum CHP seçmeni 24 Haziran yenilgisinin şokunu atlatamamış halde iken partinin üst yönetimi bunun hiç farkında değil. Dolayısıyla CHP üst yönetimi kendini terk edilmiş hisseden seçmeninikucaklayamıyor. Seçmeni 31 Mart’ta yine tıpış, tıpış gidip kendisine oy verecek sanıyor. Peki CHP bu halde iken AK Parti’nin hali nasıl, bir de ona bakalım.

AK Parti’yi 2002’de kurulmaya başladığından bu yana bir gazeteci olarak çok yakından izliyorum. Siyasi görüşüm bilinmesine rağmen 16 yıl boyunca pek çok AK Partili ile dostluklarımız oluştu. Bunlar yalnız bakan, milletvekili, belediye başkanı veya parti yöneticisi değildi. Şehir yaşamının her alanında bulunan AK Parti’nin fanatik seçmenleri ile de arkadaşlıklarımız oluştu. Hatta onlarla daha fazla görüşüp daha fazla içli dışlı olduk. Çünkü aynı mahallede oturuyor, aynı sokakta yürüyor, birbirimize çay, kahve ikram ediyor, alışveriş yapıyor, sohbet ediyoruz. Acımızı, sevincimizi de paylaşıyoruz. Aralarında her meslekten temsilci var; Esnaf, taksici, emekli veya işçi.

AK Partili seçmen…

Bunları niye yazıyorum? Son zamanlarda bazı AK Partili seçmenlerde 16 yıldır hiç görmediğim reflekslerin oluşmaya başladığını görüyor ve işitiyorum. 24 Haziran’dan sonra ekonomik nedenlerle küçük küçük başlamıştı ama son 15-20 gündür dozun arttığını görüyorum. AK Parti’nin fanatik seçmeni önceleri Erdoğan sevgisinden dolayı bir tevekkül içine girmişti. Partisini terk etmiyor ama parti yöneticileri ile belediye başkanlarını cezalandırmak istiyordu. İşte şimdilerde bu tevekkül anlayışının da bırakılmakta olduğuna şahitlik ediyorum. Ama ne yapacakları şimdilik belli değil. Bazı belediye başkanlarına tepkilileri çok fazla, değişim istiyor, olmazsa da partilerine oy vermeyecekler.Eskiden Erdoğan’ın hatırı vardı, şimdi ise önemli bir kısmı MHP diyor.

14 seçim oy verdiler…

Bir başka şey daha beni çok şaşırtıyor. Çok az da olsa ilk kez Erdoğan’ı eleştirenlere rastlamaya başladım. Bakın bu eleştirileri yapanlar hayatında bir kez AK Parti’ye oy vermiş kimseler değil, 14 seçimde hiç şaşmadan sürekli oy vermiş kimseler. Hepsini 2002’den beri tanıyorum. Bunlar önce Erdoğan’ı sonra partilerini seviyorlar. Hem biat kültürü ile yetişmiş hem de tevekkül sahibi insanlar. Elbette bunların hepsi AK Parti seçmeninin toplamını oluşturmuyor, elbette bunlar bugünkü ortama göre konuşuyor ama ben böylesini 16 yıldır ilk kez görüyorum. Oranları ne kadar olur bilemem, onu ancak anketçiler ölçebilir. Ama AK Parti’de bir kırılma işaretleri görüyorum.

CHP ve muhalefet…

Muhalefet partileri darmadağın vaziyette. Ana muhalefet CHP evinin içini derleyip, toparlayabilmiş değil aksine tarihinin en sıkıntılı döneminden geçiyor. Yani 31 Mart’ta başarılı olacak havasında hiç değil. İYİ Parti tam anlamıyla şaşkın ve 24 Haziran yenilgisinin şokundan kurtulabilmiş değil. Saadet Partisi artık dikiş tutmaz halde. Sosyalist kesimde kıpırdanma yok. Merkez sağda yeni parti arayışları 31 Mart’a yetişmez. MHP ise ayrı bir yerde durmak istiyor. Bir ayağı iktidarın yanında, diğer ayağı muhalefet tarafında. AK Parti’den kopacak oylara kendini odaklamış vaziyette. Suriye sınırında hareketlenme var. Kürt oyları bu seçimde yine kilit olacak gibi. O nedenle önümüzdeki günlerde dikkatler daha fazla Kürtler ve  HDP üzerine odaklanacak.

Sonuç:

AK Parti’de gözlediklerim 16 yıldır hiç rastlamadıklarım. Bunlar çok yaygın değil sadece emareler halinde. Bu çerçeveden fotoğrafa bakınca, bana yerel seçimler çok şeye gebe olacak gibi görünüyor. AK Parti’de kırılma işaretleri oluşurken, bundan yararlanabilecek bir CHP ya da başka bir muhalefet partisi ortalıkta yok. Olmadığı gibi işareti de bulunmuyor.

CHP’li muhtar adayı

Arda Başaran

Ertesi günü kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı için elinde Türk bayrağı ve bir küçük broşür ile gece kapımı çaldığında öğrendim mahallemize muhtar adayı olduğunu. Yanında bir dönem önceki muhtarımız ve şimdinin CHP’den İzmit Belediye Meclis üyeliğine aday adayı olan Süleyman Şen vardı. Bu ziyaret aslında ilk ziyaretleri değildi. Milli bayramlarımız ile dini bayramlarımızda bir de Kadınlar Günü gibi özel günlerde bütün mahalleyi dolaşır, sağ olsunlar bana da uğrarlardı.

1988 İzmit doğumlu Arda Başaran CHP’nin Hacı Hasan Mahallesi temsilcisiydi ve bu işi gayet güzel yaptı. Sonra hak ederek İzmit İlçe yönetimine seçildi. Gençlerin siyasete renk kattığını, enerji verdiklerini Arda’da gayet güzel görüyordum. Bu nedenle de siyaseten istikbal vaat ettiğini inanıp, merdivenleri meclis üyeliğinden başlayarak tırmanması gerektiğini düşünüyordum. Bunu ortak dostlarımıza ve babasına da söylemiştim ama Arda’nın tercihi muhtarlık olunca saygı duydum.

Arda’nın çalışkanlığını particilik yaparken gördüm. Efendi, oturması kalkmasını bilen hürmetkar biri. Babasının yanı sıra rahmetli dedesi Şemsettin Başaran’ı da tanırdım. 4 göbektir mahallemizde oturan bir ailenin ferdi. Gösterdiği medeni cesareti kutluyor, kendisine başarılar diliyorum.

Vedat Yoldaş’ın rotası

AK Parti’den meclis üyeliği…

Geçen gün karşılaşıp ayaküstü sohbet ettik. İzmit’teki Cedit Mahallesi’nin üç dönem muhtarlığını başarılı biçimde yürüten Vedat Yoldaş şimdi İzmit Belediye Meclis Üyeliğine aday adayı olacak. Bu düşüncesini ilk kez geçen yıl muhtarlık binasında kendisiyle sohbet ederken açıklamıştı. Kendisine hedef koyup bu doğrultuda çalışan, zamanı gelince de yaptığı görevin süresi için “yetti artık” deyip başka bir alanda şehrine halkına hizmet etmeyi planlayan biri olduğu için Vedat’ı taktir ediyorum.

Çok eski yıllardan bu yana tanırım. Beyefendi, çalışkan hak hukuk nedir ayırt etmesini bilen, mahallesine, şehrine sevdalı biridir. İlk kez 1999’da muhtar adayı olmuştu. Ancak o seçimi efsane muhtar Aziz Yıldız’a karşı kaybetmişti. Sonra üst üste 3 dönem muhtar seçildi. Geçen dönem belediye meclis üyeliğine niyetlenmiş ama belediyede çalışıyorum diyerek vaz geçmişti. Emekli olduğu için bu dönem şartlarını uygun görmüş ve AK Parti’den aday adayı olmaya niyetlenmiş. Uygun bir sıraya konur ve seçilirse Vedat’ın İzmit için çok faydalı işlere imza atacağına inanıyorum. Yolu açık olsun diliyor, başarılar temenni ediyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑