Gazeteci Tanyel Keser vefat etti
Erzurumlular pikniğe davet etti
Aygün, ‘En büyük gücümüz gençlerimiz’
Kayalıklardan denize atlayan genç boğularak can verdi

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

AK Parti muhalefeti ve Ali Güney…

23 Mayıs 2019 Saat: 16:06

“AK Parti Muhalefeti öğreniyor” demiş önceki gün sevgili İsmet Çiğit. Doğrusu, başlığa tuttum. Bugün ben de aynı konuyu ele alacağım. 31 Mart seçimlerinden sonra 20 Mayıs’ta AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney ilk kez bir basın açıklaması yaparak Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’i eleştirdi. Fatma Hanımın 15 Nisan’da makamına oturduğunu dikkate alacak olursak, Güney 35 gün beklemiş.

Güney’den ilk açıklama...

Güney’in açıklamalarının tamamını okudum, inanın CHP içinde başlayan ama henüz kamuoyuna yansımayan eleştirilerin yanında bunlar solda sıfır kalır. Çok sivri, sert ifadeler yoktu. Sanki CHP’lilerin sokakta yaptığı eleştiriler kulağına kadar gitmiş ve Güney de bunları adeta yumuşatmış. Sertlik aranacak ise bir tek “Gülen kadın maskesini çıkardı” demesi örnek verilebilir. Peki Güney ne demiş: CHP İl Binasındaki basın toplantısına gönderme yaparak “Başkanın makamı Belsadır” demiş. Başka; “Tasarruf ile hizmetten kaçmayı ayırt edemiyor”, “Köy yollarının asfalt ihalesini iptal etti”, “Varsa bir usulsüzlük, yolsuzluk, kanunsuzluk mahkeme orada” demiş. Sonunda da demiş ki; “Bugüne kadar meclis üyelerimizle, teşkilatlarımızla ılımlı ve yapıcı muhalefet yaptık” Asıp, kesmemiş, tehdit etmemiş ve kendi partisinin tribünlerine de oynamamış. Bu anlamda açıklamayı aklı başında ve sorumluk taşıyan bir muhalefet tarzı içinde buldum.

İzmit’te 3’ncü kez...

3 Kasım 2002’den bu yana AK Parti kentimizde hep iktidarda. Ancak bu kez İzmit özelinde muhalefette kaldı. Ama durumu biraz farklı çünkü; Başkan CHP’li mecliste çoğunluk ise AK Parti’de. Böylesi tablo İzmit’te son 20 yıl içinde üçüncü defa oluştu. 1999’da Bekirpaşa Belediye Başkanı CHP’de iken (Fikret Toker), Mecliste çoğunluk Refah Partisi’ndeydi. 2009’da ise İzmit Belediye Başkanı AK Parti’dendi (Nevzat Doğan) ama meclis çoğunluğu CHP’deydi.

1999 ve 2009 örnekleri…

1999’da CHP, RP muhalefetinden çok zorluk yaşamıştı. Toker sıkıntılı günlerini, dönemin Büyükşehir Başkanı Sefa Sirmen ve Saraybahçe Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya’nın desteği sayesinde aşmıştı. 2009’daBaşkanlığı kazanan AK Parti ise, CHP’nin meclisteki çoğunluğunu çabuk dağıtmıştı. İstifalar nedeniyle CHP meclis grubu azınlığa düşmüş ve Nevzat Doğan çok rahat biçimde belediyeyi yönetir hale gelmişti. Şimdi ne olur? Bunu şüphesiz şimdiden öngöremeyiz. Ancak başlangıca ve gidişatta bakılırsa, AK Parti meclis grubunda bir kenetlenme havası görülüyor. Ayrıca Büyükşehir’in büyük patron olarak varlığı, AK Parti meclisi için güçlü bir motivasyon kaynağı olmaya devam edecek gibi duruyor.

Her yeni belediye başkanına olduğu gibi Fatma Hanıma da kesinlikle bir avans verilmeli. Ama bunun elbette makul bir süresi olacaktır. Bu süre de göz açıp kapayıncaya kadar dolar. AK Parti de muhalefet tecrübesini arttırırsa Fatma Hanımın işi zorlaşabilir.

Tarhan: “İstanbul’da

sessiz çalışacağız”

CHP ilimiz milletvekili Tahsin Tarhan belli zamanlarda arayıp, hal hatır sorar sonra da yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verir. Önceki gün İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçim startı verdiği toplantıdan sonra aradı. Ben de CHP’nin neler yaptığını ve kendisine verilen görevi sordum.

Tarhan:

“Abi İstanbul’da 23 Haziran’a kadar yapacağımız çalışmanın adını partimiz “Sessiz ve derin çalışma” olarak koymuş. 100 kadar milletvekili burada görev yapacağız. Kimse sosyal medya dahil hiç bir yerde yaptığı çalışmayı paylaşmayacak. Mesela beni bu akşam Sarıyer’de Gümüşhaneliler Derneği’nin iftarına davet ettiler oraya gideceğim ama bununla ilgili ne bir fotoğraf ne bir haber hiç bir şey paylaşmayacağım.

39 milletvekilimizin her biri bir ilçede görevli. Bizler de 60 kadar milletvekili bütün ilçelerden sorumluyuz. Biz meclis grup başkan vekillerimize bağlı çalışacağız. 81 İl Başkanımız  örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Oğuz Kaan Salıcı’ya, bütün belediye başkanlarımız ise yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun’a bağlı çalışacak. Burada şu anda mükemmel bir hava var.

Haydar Bey (Akar) ve 30 kadar milletvekili arkadaşımız Ankara’da kalıp meclisteki çalışmaları yürütecekler. Biz hepimiz seçim gününe kadar İstanbul’dayız. Bir tek bayramda herkes seçim bölgelerine gidip, seçmenleriyle bayramlaşacak”

YSK gerekçeli kararını

açıkladı…

Yüksek Seçim Kurulu, günlerdir beklenen 250 sayfadan oluşan kararını açıkladı. Tamamını okuyup yorumlamam mümkün değil. Lehte ve aleyhte oy verenlerin görüşlerine baktım. Ayrıca savunan ve karşı çıkanların tezlerini televizyonlardan dinledim.

YSK özetle, “Ben bu işi beceremedim” deyip düzeltmek istediğini söylemiş. Mantığıma yatan beni ikna eden bir açıklama değil. Ama bu ülkede YSK’dan başka hakemlik yapacak bir kurum da yok. O nedenle diyecek fazla bir şey de kalmıyor. Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu çıkıp yeniden demokratik bir yarış yapsın. YSK bir daha hata yapmasın, partilerin de sandık başına verdiği temsilciler gözlerini dört açsın ve dünyaya bir daha rezil olmadan bu fiyaskoyu elbirliğiyle aşalım.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑