Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

AK Parti’ye il başkanı arayışı ve süreç...

15 Mayıs 2019 Saat: 16:26

Pazartesi günü 5 il başkan adayı Ankara’ya gidip Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüştü. Bu isimlerin arasından biri il başkanı atanır diye beklenirken AK Parti Genel Merkezi’nden bir heyetin kentimize gelerek bu kez başta STK’lar olmak üzere geniş bir kesime yeniden il başkan ismini soracağı açıklandı.

Siyaseten bunun anlamı “Cumhurbaşkanı 5 isimden birini uygun görmedi. O nedenle yeni bir isim aranıyor”Bu son durumda; Bir yandan sürecin stresli bir hal aldığını düşünüyorum diğer yandan da Kocaeli İl Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanı nezdinde ne kadar önemli olduğunu görüyorum. Çünkü bütün dünya ve ülke meselelerinden zaman ayırıp 45-50 dakika il başkan adaylarıyla görüştü.

Süreç nasıl işledi?…

Abdullah Eryarsoy istifa etti. Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir başkanlığında 6 kişilik heyet gelip 49 il yönetim kurulu üyesinin hem istifasını aldı hem de yeni il başkan adayı için isim istedi. Sonra il kadın ve gençlik kolları yönetiminden de aday önerisi aldı. Heyetin belirlediği Mehmet Ellibeş, Ali Korkmaz, Berna Abiş ve Halit Çokan’dan oluşan 4 aday il binasında toplanıp Ankara’ya birlikte yola çıktı. Bu ekibe öğle saatlerinde Şahin Talus da ilave oldu. Bu arada öyle bir algı oluştu ki; Mehmet Ellibeş tamam, diğerleri formalite icabı çağrıldı. Oluşan bu algıya AK Parti Genel Merkezi’nden bir düzeltme de gelmedi. 5 aday ayrı ayrı Cumhurbaşkanı ile görüşüp, birlikte fotoğraf çektirip şehre döndüler.

AK Partili tecrübeli siyasetçilerin beklentisi bu 5 kişiden biri, bir kaç gün içinde açıklanır şeklindeydi. Ancak öyle olmadı ve parti genel merkezinden bir heyetin yeniden ilimize gelerek arayışta bulunacağı duyuldu. Bu resmi açıklama değil ama düzeltilmediği için itibar etmek durumundayım.

Çelişki nerede?

AK Parti’nin 15 gündür yürüttüğü bu süreçte bir çelişki gözüme çarptı. 49 il yöneticisi, 50 il kadın ve 50 il gençlik yöneticisi toplam 149 kişi il başkanı adı öneriyor ve Ankara’ya 5 isim çağrılıyor. (Tahmin ediyorum sıralamanın ilk beşi) Ancak Cumhurbaşkanı hiç birini uygun görmüyor ki yeniden araştırmaya gidiliyor. O halde ya teşkilatın verdiği isimler ile Erdoğan’ın kafasındaki model örtüşmüyor ya da genel merkez yöneticilerinin5 kişilik sıralaması yetersiz kaldı. Böyle olmasaydı; teşkilatçılığa önem veren ve bu işin ustası olarak kabul edilen Erdoğan, teşkilatın görüşlerini itibar eder ve aralarından birini seçerdi.

Sibel Gönül mü?

12 Ocak’ta Erdoğan Sibel Gönül’ü “Eski yol arkadaşım. Başkan adayı değil, Başkan diyorum” diye anons etmişti.Ama AK Parti İzmit’te seçimi kaybetti ve bu yüzden İl başkanı Abdullah Eryarsoy ve yönetim kurulu üyeleri istifa etti. Bunları yan yana getirdiğimde Cumhurbaşkanı’nın Gönül’e verdiği önemi fark ediyorum. Huzura çıkan 5 kişiden birinin onaylanmayıp yeniden arayışa başlandığı bu durumda yeni il başkanı Gönül olur mu diye düşünmeden edemiyorum. Olursa da, bu iki parametre belirledi diye düşünecek ve sürpriz olarak görmeyeceğim.

Belediye Derincespor

ve Aygün’ün desteği…

Kentimiz futbol da iyi bir sezon geçirmedi. Gebze, Darıca ve Körfez FK küme düştü. Böyle bir tablo içinde Derince Belediyespor’un BAL’dan 3’üncü lige yükselmesini alkışlayıp, canı gönülden kutlamalıyız.

Belediye Derincespor Burdur Bucak Belediye’yi 2-0 yenerek büyük bir başarı elde etti. Kütahya Tavşanlı’da oynanan karşılaşmayı takip eden bizim spor muhabirimiz Gökhan Beşiktaş’tan izlenimlerini aldım. Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün takımı yalnız bırakmaması çok büyük moral olmuş. Şunları anlattı; “Zeki Başkan takıma şampiyonluk halinde 200 bin lira prim vaat etmişti. Maç bittikten sonra futbolcuların yanına gidip primin miktarını 300 bin liraya çıkardığını söyleyince ortalık bayram havasına döndü. Futbolcular da ‘Başkanım biz işi hızlı tutup şampiyon olduk, siz de işi hızlı tutup paraları çabuk öderseniz, mutlu oluruz’ diye karşılık verdi”

Bizim Gökhan’ın anlattıklarına göre takımı, seyircisi ve belediye başkanı ile Derince’de bütün camia kenetlenmiş. Bu büyük başarıdan dolayı Belediye Derincespor’u kutluyorum. İnşallah önce 3’ncü ligde kalıcı olur sonra da 2’nci lige çıkarlar. Çünkü Derince’de bu potansiyel var, Başkan Aygün de onlar için bir şans.

İzmit Temizlik İşleri’nin

duyarlılığı…

“İzmit’te rutin hizmetler duraksamaya başladı” diye dün yazmış ve kendi mahallemden iki örnek vermiştim. Öncelikle İzmit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Umut Ongül’e teşekkür ediyorum. Keşke herkes onun gibi duyarlı ve işine titizlikle bağlı olsa. Yazımdan sonra dün bizim mahallede çöplerin alınma saatlerini göndermiş. Uydudan takip ediyorlarmış, bu da güzel. Hacı Hasan Mahallesi’ne 10, 13 ve 15 Mayıs’ta 9.23, 9.22 ve 8.50’de girilmiş. Ben demiştim ki; 5-6 yıldır 7.30’da alınıyordu, şimdi öğleni buluyormuş” Gördüğüm kadarıyla eski düzen bozulmuş ama öğleni bulmadığına yine de sevindim.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑