Büyükakın (Logo Altı)
CHP ağır topları buluşturdu
Paşa-şehir Derneği, yoğun katılımla açıldı
Karabacak 15 yıllık projelerini anlattı
HDP mitinginde slogan atan 2 kişi gözaltına alındı
İbrahim Bıyıklı Reklam

Sezer (Sağ blok Ana sayfa)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Akşener’in mitinginden izlenimler…

20 Haziran 2018 Saat: 17:30

Önceki gün yaklaşık bir buçuk saat süreyle İYİ Parti lideri ve Cumhurbaşkanı adayı hemşerimiz Meral Akşener’in mitingini izledim. Her zaman olduğu gibi Milli İrade Meydanı’nı(Perşembe Pazarı Alanı) karış karış gezdim, tanıdıklarla sohbetler yaptım ve alanda daha önce gerçekleşen diğer mitinglerle mukayese yapmaya çalıştım. Sırasıyla SP lideri Karamollaoğlu, CHP adayı İnce ve Cumhur İttifakı adayı ve AK Parti lideri Erdoğan en son da Pazar günü HDP mitingini izlemiştim. İYİ Parti il başkanı Serdar Kaman miting hedefi için 25 bin kişi demişti ve bunu tutturamadı. İster 10 ister 15 bin deyin ama 25 bin değildi. Daha önce miting yapan SP, CHP ve AK Parti de hedeflerini tutturamamıştı. Hemen hemen hepsi koydukları hedefin yarısı kadar kalabalık toplamışlardı.

Kalabalık…

Mitingin başlama saati 17’de alan ciddi anlamda boştu. O anki kalabalık, HDP’nin iki gün önceki mitingi kadar veya Saadet’in yarısı kadardı. Yetkililer, Düzce’den geleceği için Akşener’in bir saat kadar gecikeceğini söylediler. Bu arada alanda kalabalık artmaya başladı. Akşener’in geleceği saatlerdeki kalabalık Saadet mitinginin biraz üzerine çıktı.

Beklenti yüksekti…

Görüştüğüm herkes mitingdeki kalabalığı yetersiz bulmuştu. Yani herkesin keyfi yerinde değildi. O da bence şundan kaynaklanıyordu; Meral Hanım çok iddialı bir Cumhurbaşkanı adayıydı. Bu güne kadar muhalefeti hep canlı tutarak, sürekli oyun kurucu rol üstlendi. O nedenle beklentiler yükselmişti. Dolayısıyla herkeste Erdoğan kadar olmasa da İnce ile yarışabilecek kadar bir kalabalık beklentisi vardı.İşte zihinlerde oluşan bu yüksek beklenti nedeniyle, kalabalık yetersiz görülüyordu. Bana sorarsanız kalabalık hiç de fena değildi. Üstelik çok diri, heyecanlıydı. Üstelik kadın sayısı en fazla olan bir mitingdi. CHP’den çok katılım gördüm. Özellikle kadınlar dikkat çekiyordu. Bu da gösteriyor ki, Akşener’e giden oyların hepsi CHP’ye geri dönmemiş.

CHP’liler…

CHP’liler saat 17’den çok önce gelmişlerdi. İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, eski ilçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Kaya Aslan ile İzmit Belediye Meclis Üyeleri Veli Beyaztaş, İlker Ulusoy ve Erdoğan Meriç görebildiklerim oldu. İlk dakikalardaki alanın fazlaca boşluğu CHP’lilerin hemen hemen hepsini şaşırtmıştı.

İYİ Parti’liler…

Halil İbrahim Artvinli(DYP eski milletvekili), Mehmet Aysel(işadamı), Prof. Dr. Oğuz Özbay, Dr. Işık Elgün, Ahsen Okyar, Günay Gülcü, Erdal Baykara, Ersin Soykan(DYP eski il başkanı), Ufuk Turan(İzmit eski ilçe başkanı), Nazmi Ertuğral, Musa Öğünç.

Sonuç:

Meral Akşener’i çok güçlü Cumhurbaşkanı adayı olarak gören hatta kazanacağına inanan hemen hemen herkes alandaki kalabalıktan pek memnun kalmadı. İzmit’te CHP’den Akşener’e yönelmiş epey bir kesim, onu desteklemeye devam edecek gibi görünüyor. Bunlar arasında kadınların yeri çok fazla. Böyle bir kalabalık ile İYİ Parti’nin 3, 4, 5 veya 6’sı imkansız görünüyor. Bir milletvekili mümkün, iki ise çok büyük başarı anlamına gelir.

Ünlü ve Sancaklı

ile kısa sohbet…

Yürüyüş Yolu’nda akşam yürüyüşü sırasında tam MHP standının önünden geçerken, bir baktım İl başkanı Aydın Ünlü “Sadun abi” diye seslendi. Sonra ayağa kalkıp, yanıma kadar gelerek sohbet etmeye davet etti. Baktım yanında birinci sıra adayı Saffet Sancaklı, İzmit İlçe Başkanı Ahmet Yalçınöz ve pek çok partili. 2-3 saat önce İYİ Parti mitingini izlediğimi aktarıp, sohbete başladık. Belirtmem gerekir ki, İYİ Parti’nin dedikodusunu hiç yapmadılar.

Ünlü kısaca çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çok moralli ve keyifli gördüm. Sancaklı’yı biraz yorgun buldum.

Şöyle devam etti; “Sadun abi spor yapmamış olsam(eski milli futbolcu) bu yüksek tempoya dayanabilmem gerçekten zor. Biraz önce il binasına gidip,koltukların üzerinde yarım saat kadar uyudum. Ama sahada gördüğümüz ilgi bütün yorgunluğumu unutturuyor. Ramazan ayı boyunca iftarlar ve sahurlarda çok çalıştık. Bütün ilçeleri tarıyoruz. Ortam çok iyi parti olarak büyük teveccüh görüyoruz. Alperen’i de(Şakacı- üçüncü sıra adayı) meclise götüreceğiz”

Sözü Ünlü aldı; “Bütün ilçelerimizdeki durumumuzu her gün ölçüyorum. Anketleri ciddiye almıyorum. Benim için sandık sorumlularımız önemli. Onlardan aldığım raporlara göre partimizin ivmesini günlük olarak takip ediyorum. Bugün itibarıyla biz 250 bin oy hedefine vardık. Üç milletvekili çıkaracağız. Yani Alperen kardeşimizi meclise göndereceğiz. Kandıralılara çok güveniyorum. Hiçbir parti listeye Manav aday koymadı. O nedenle Manavlardan oy patlaması bekliyorum. Keza ikinci sıra adayımız Hilal Elmas da Erzurumlu ve büyük destek görüyor”

Ünlü ve Sancaklı’nın öngörüleri şöyle; Saadet Partisi 50 bini bulamaz. Çünkü yaptıkları ittifaka tabanlarında büyük tepki var. CHP 3 alır, İYİ Parti bir alır. Burada sonuç 9’a 4 olur. Yani MHP 3, AK Parti 6 olur. Bana sen nasıl görüyorsun dediler. Hiç kimseyi kandıramam hiç kimseye gaz veremem, o nedenle düşüncelerimi olduğu gibi aktardım. Dedim ki; “Bu seçimler için öngörüde bulunmak çok zor. Ama bir tahmin yapmam gerekirse; Herkesin aksine sizin 1 milletvekili çıkarabileceğinizi düşünüyorum. Sanırım biraz onları üzdüm, keyiflerini kaçırdım. Ama başka bir şey de söyleyemezdim.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑