Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Ulaşım
  • İşsizlik
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Ali Babacan’ın partisi tutar mı?

11 Temmuz 2019 Saat: 16:08

Bu kadar çok konuşulmaya başlandığına göre bu parti artık kurulacak demektir. Tabi iki oluşumdan söz ediliyor, biri eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun diğeri Gül- Babacan- Şimşek üçlüsünün kuracağı parti. İlkine pek şans vermediğim için ikincisini değerlendireceğim.

İki büyük dezavantajı var...

Bir; Babacan’ın kuracağı partinin Erdoğan’a rağmen mesafe almasını çok zor görüyorum. Çünkü bu partinin asıl hedef seçmen kitlesi AK Parti tabanı olacak. Eğer Erdoğan’ın onayı ve onunla birlikte yumuşak bir geçiş gerçekleşseydi, AK Parti’ye dinamizm katar ve 2023 sonrasına da bakabilme şansı yakalardı. Ama gelinen durum öyle değil. Hatta Erdoğan bu yeni partiye karşı sertleşecek gibi duruyor.

İki: Babacan’ın kuracağı partinin ikinci dezavantajı Millet İttifakı’dır. Daha doğrusu CHP’nin 31 Mart ile 23 Haziran İstanbul seçiminde kazandığı başarıdır. Yani muhalefet bir rüzgar yakaladı ve yükselen trend içinde. Bu nedenle kurulacak partinin önce bu rüzgarı kesmesi gerekiyor. O da çok zor görünüyor.

Peki yeni parti hangi koşulda iş yapar?

Türkiye’nin ekonomisi daha da bozulur ve sıcak paraya ihtiyaç elzem hale gelir ve Erdoğan da onu bulamazsa Babacan’ın kuracağı partiye umut besleyenler çoğalır. Çünkü piyasada ihtiyaç duyulan sıcak paranın Babacan ile bulunacağı algısı var. Bana göre işin kritik eşiği burası. Yoksa özgürlük, hak, hukuk ve insan hakları diyerek AK Parti’den büyük bir gövde koparması pek olası görünmüyor.

Türkiye İttifakı adım attırmaz...

Eğer Erdoğan ezber bozup, 31 Mart’tan hemen sonra dillendirdiği Türkiye İttifakı’na yeniden yönelir ve CHP’nin de içinde bulunduğu geniş bir konsept oluşturursa yeni partinin adım atacak hali kalmaz. O nedenle yeni parti için Erdoğan’ın tutumu ve ekonomi belirleyici olacak diye düşünüyorum.

İKM’nin önerileri

çok kısır...

Uzun yıllardan sonra İKM (İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği) ilk kez Murat Öztürk Başkanlığı’nda büyük bir aktivite kazandı. Çok uğraşıyor, herkese gidiyor, herkes ile temas edip İzmit esnafının sorunlarına çare arayışı içinde. Bunları olumlu buluyorum ve bu aktivitelerinin hiç durmadan devam etmesini temenni ediyorum. Ama büyük bir eksiklik görüyorum. Öztürk öyle medyatik oldu ki, “esnafları temsil ediyor” diye de herkesin bilinçsizce sahiplendiği bir figür haline geldi. Bunun ne ona ne İKM’ye ne de İzmit’e bir faydası var. Yani projeleri konuşulmuyor, işin şov yanı öne çıkıyor.

Buradan da Murat Öztürk’ün ufkunun çok dar olduğu izlenimi alıyorum. İzmit Lisesi’ne Emniyet’i, Gazi Lisesi’ne Milli Eğitim’i getirmek ve dini bayramlarda da okulların bahçelerine ücretsiz otopark talep etmekten ileriye bakamıyor. Her gün gittiği her yerde bunları tekrarlıyor, bunu duydukça üzülüyorum.

Geçen gün Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın Gazi Lisesi’nin kullanılmasıyla ilgili harika bir öneri getirdi. Öneri özetle; “İzmit merkezde alışveriş yapan anne ve babaların çocukları için oyun bahçesi olsun” şeklindeydi. İKM hani Fethiye, İstiklal, Alemdar gibi caddeleri içine alarak İzmit merkezi açık AVM olsun önerisini savunuyordu ya, işte o proje için mükemmel bir alt yapı anlamına geliyor bu öneri.

Keşke bu öneriyi İKM getirebilseydi. Ama dedim ya ufuk dar olunca, olmuyor işte. Öztürk ve arkadaşlarına önerim otursunlar ders çalışsınlar, gerekirse yurt dışına çıkıp “AVM kuşatmasından nasıl kurtulabiliriz” diye araştırma yapsınlar. Öyle oturarak ve sadece kendi işyerlerinin geleceğine odaklı tercihleri esnafın genel isteği olarak sunmayı bıraksınlar ve İKM’nin ufkunu açmaya baksınlar.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑