Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Başkan Hürriyet’in yol haritası nasıl olacak?

15 Nisan 2019 Saat: 15:51

15 yıl aradan sonra dün İzmit’te yeniden CHP dönemi başladı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet nihayet mazbatasını alıp, Belsa’ya giderek görevi teslim aldı. Bundan sonra herkesin gözü Başkan Hürriyet’in üzerinde olacak. O nedenle yükü çok ama çok ağır. Öncelikle başarı dileyip Allah Kolaylık versin diliyorum... 363 bin 416 İzmitlinin, CHP’lilerin ve destek veren muhalefet partilerinin beklentileri fazla. Diğer yandan AK Parti ve MHP’nin de büyük bir merakla Başkan Hürriyet’in yol haritasını beklediği bir gerçek. Hepsini özetleyip, bazı önerilerimi aktaracağım.

İzmitlinin beklentisi...

Şehir insanı kesinlikle hizmete odaklanacak. Burasını da ikiye ayırmak gerekiyor.

Bir: Vatandaş, hizmetleri alırken eskisi gibi yorulmak istemiyor. “Ben yaptım oldu” mantığından kurtulmayı ve adam yerine konulmayı bekliyor. Oyalanmaktan bıktığı için işler zamanında bitsin istiyor.

İki: Muhafazakar iklimden yorulup, bunalan insanlar biraz nefes almayı bekleyecekler.

CHP’nin beklentisi...

En fazla ve en büyük beklenti CHP’lilerde olacak. 15 yılın özlemi bulunmasını olağan görüyorum. Ama sanıyorum en büyük özveriyi de onlar yapmak durumunda kalacak. Çünkü İktidar, Büyükşehir ve İzmit Meclisi’nin AK Parti’de olduğu gerçeği ile yüzleşecekler. 5 yıl boyunca da bu gerçeği akıllarından çıkarmamak durumunda kalacaklar.

CHP’liler istihdam yaratılmasını bekleyecek. Siyaset üretilmesini isteyecek. Bir yandan partinin iç işlerine karışılmamasın diyecek diğer yandan da “ Örgüt önemlidir. Örgütün dediği olur” demekte ısrar edecek. Bütün bunlarla birlikte en fazla da, CHP’li olarak gurur duyacağı ve bütün Türkiye’ye örnek olacak bir Belediyecilik hikayesi yazılmasını hayal edecek... İşte bu kadar fazla beklentiyi yan yana getirdiğimizde Başkan Hürriyet’in omuzlarına binecek yükün ağırlığını daha rahatça anlayabiliriz.

CHP ne yapmalı?

CHP, Başkan Hürriyet’in başarısı ile kendi başarısının örtüştüğünü hiç aklından çıkarmamalı. O nedenle her koşulda sahiplenmeli, yardımcı olmalı, yolunu açmalı. CHP Leyla Atakan, Erol Köse, Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya ile hem kentimizin hem ülkemizin son 50 yıllık belediyecilik tarihine bir iz bıraktı. İşte bunu unutmadan ama ders de çıkararak, Fatma Kaplan Hürriyet ile bayrağı nasıl daha ileri taşıyabileceğini düşünmeli. Bu anlamda da üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmelidir.

Peki Hürriyet ne yapmalı?

10 yıl kadar belediyecilik yaptım. Her zaman söylerim; Belediyelerde iki tür kadro vardır. Bir: “Hamal”lar vardır-ki büyük çoğunluk böyledir-. İki: fotoğraf karesine girebilmeyi çok önemseyenler vardır. Elbette her ikisinden de olacak ama ilk kadrolaşmada birinci ölçüye uyanlara daha fazla önem verilmeli.

Mevzuata hakim ikinci adam...

İsim değil kriter önerebilirim. Bir kere ilk yapacağı iş; Belediyecilik mevzuatına hakim ve güvendiği bir kişiyi ikinci adam gibi görevlendirmeli. Bu kişi kesinlikle hizmete odaklı ve kesinlikle reklam heveslisi olmayan bir “Hamal” olmalı diye düşünüyorum.

4 “Hamal”a ihtiyacı var...

Teknik, mali, hukuk ve sosyal konularda yine kendisinin güveneceği 4 ayrı “Hamal”a ihtiyacı olacağını öngörüyorum. Bu isimler de reklam heveslisi olmamalı. Belediyenin yapılacak olan bütün reklamları sadece Başkan Hürriyet tarafından yürütülmeli.

İşini iyi yapanla çalışmalı...

Belediyenin mevcut kadroları arasında işini iyi yapan ve politikaya bulaşmamış bürokrat ve teknokratların tecrübelerinden kesinlikle yararlanılmalı.

Kapı kapanırsa bacadan...

Hizmet odaklı olarak Büyükşehir ile iyi ilişkiler içinde bulunulmasını mantıklı ve doğru bulurum. Çünkü İzmit’in buna ihtiyacı var. İzmitlinin çok istediği bir projeyi Büyükşehir’e sunup, ikna etmeyi başarılmalı. Büyükşehir ile ilgili izlenecek politika da bu temel üzerinde şekillenmeli diye naçizane düşünüyor ve öneriyorum. Yani kapı kapanırsa pencereden, pencere kapanırsa bacadan girme anlayışı içinde olmalı.

CHP’deki son kulisler...

Yukarıda yazdıklarımın tamamen dışında olarak biraz da CHP kulislerinden söz etmek istiyorum. Belediyede görev alacak olarak parti çevrelerinde şu isimler konuşuluyor; Hüseyin Erol, Hakan Tanta, Nejat Çakır, Gökhan Ercan, Ömer Hazer, Tuncay Aşkın, Adem Turgut ve Sercan Al... Hepsinin iyi birer kadro ve yönetici olacağına hiş şüphem yok.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑