Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Bayramda üç gün çıkmayacağız...

10 Ağustos 2019 Saat: 17:05

İlk kez geçen Ramazan Bayramı’nda başlamış ve iki gün süre ile şehrimizdeki gazeteler yayınlanmamıştı. Bu Kurban Bayramı’nda 3 gün süreyle yayınlanmayacağız. Dolayısıyla bizler de vatandaşlar gibi gazete çıkarmayıp bayramlaşma yapacağız. Yarın, Salı ve Çarşamba diğer gazetelerle birlikte Çağdaş Kocaeli de çıkmayacak. Son gün gelip, bayramdan sonraki ilk günün gazetesini yapacağız.
Kurban Bayramınızı kutlar esenlikler dilerim. Küçüklerimin gözlerinden büyüklerimin ellerinden öperim. Daha nice mutlu bayramlara erişebilmeyi temenni ediyorum.
İzmit’e hiç bu kadar
üzülmemiştim...
İzmit’in merkezinde bulunan İnönü, İstiklal, Alemdar, Cumhuriyet ve Hürriyet Caddeleri’nde 3 gündür gördüğüm manzaralar beni çok şaşırttı. Anadolu’nun en ücra bir kasabasında sanki panayır kurulmuş, onun curcunası yaşanıyordu. Belediye dükkanlara, kapının önüne malzeme çıkarma hakkı tanıdı ya, bazıları caddeye işgal edip yayaları yürüyemez hale getirdi. Bazıları dükkanda ne mal varsa hepsini caddeyi dökmüş. Öte yandan ses çıkaran olmayınca işportacılara da her yanı doldurmuş.
Sayın Fatma Kaplan Hürriyet, sayın Başkanım bu olmadı. Böylesi çirkinliği İzmit hak etmedi. Kuralların disiplinli biçimde uygulanmadığı yerde kaos yaşanır ve anarşi çıkar. İşte İzmit’te Kurban Bayramı öncesi bu yaşandı. Dükkan cephesi fazla olanlar adeta bütün caddenin sahibi oldular ve bundan da küçük cepheli komşu esnaflar rahatsız oldu. Çünkü komşusu bütün mallarını caddeye dökünce, küçücük cephesi olan komşusunun dükkanı görünmez oldu. Yani 50- 60 esnaf memnun olduysa bilin ki yüzlerce esnaf size çok kızdı. Sayın Başkan; İki AK Partili, bir CHP’li meclis üyesinin isteği ilebu caddelerde arife günü birlikte gezdik.Onlar rahatsızlığı benden fazlaydı. Çünkü onlar karar veren yani İzmit Belediyesi tarafında bulunuyorlardı.Ben de İzmit’i son 20-25 yıldır hiç bu kadar berbat görmemiş ve dolayısıyla da hiç bu kadar üzülmemiştim.
Akar ve Tarhan’ın
Belediye ziyaretleri...
CHP tatil rehavetinde. Ne danışma kurulu yapılıyor, ne kongreler takvimi başlamıyor diye dertlenen var. Bir Kılıçdaroğlu yurt çapında teşekkür gezileri yapıyor, bir de ilimiz milletvekilleri Haydar Akar ile Tahsin Tarhan AK Partili yeni seçilmiş belediye başkanlarınanezaket ziyaretinde bulunuyorlar.
Öncelikle şunu söylemem gerekir; Kesinlikle Akar ve Tarhan çok doğru bir iş yapıyor. Yanlarında partilileri yeni belediye başkanlarına gidip hem kutluyorlar hem bilgileniyorlar.Yarın o belediyeleri eleştirmeye kalktıklarında şüphesiz kamuoyu nezdinde daha haklı konumda olacaklar. Kartepe, Başiskele, Gölcük, Karamürsel ve Kandıra’ya gitmişler. Tahmin ediyorum hepsini dolaşacaklar. Zaten şu 31 Mart ve İstanbul seçimleri nedeniyle CHP’ye bir haller oldu. İnsani ilişkilere önem veriyorlar, sert sözlerle muhalefet yapmıyorlar, hele hele “İstemezük” diye her şeye karşı çıkma huylarından vaz geçmiş görünüyorlar. Bu çerçevede baktığımda Akar ve Tarhan’ın ziyaretleri CHP için kazanımdır. Ama unutulmamalı ki kurdukları bu medeni diyaloğun kentimize moral katkısı da fazla olacaktır.
Cemil Yaman’ın
ziyaretinden notlar…
AK Parti milletvekili Cemil Yaman geçen gün ziyaretimize geldi. Yoğun gündem nedeniyle ancak bugün aktarabiliyorum.İki dönem önceki Dilovası belediye başkanı olduğu için burayı ve yeni başkanı Hamza Şayir’i sorduk.
31 Mart’ta AK Parti için en umutsuz yerlerden biri Dilovası’ydı. Yaman bu umutsuzluğa hiç düşmedi ve her seferinde “Biz kazanırız” dedi. “Sizin öngörünüz doğru çıktı dediğimde “Ben hiç kaybedeceğimizi aklıma getirmedim. Evet muhalefet çok önde başladı. Ercan abi (Dalkılıç) mesafe almıştı. Ama biz sistemli çalıştık. Dilovası’nda adayımız Hamza Şayir’i bütün teşkilatlarımız sahiplenip, etrafında kenetlenince zor olanı başardık” diye yanıt verdi.
Yaman Fikri Işık’a toz kondurmuyor hatta “Fikri Beyi biz koruyup, kollamalıyız. Başbakan Yardımcılığı’na kadar gelmiş partimizin bir siyasi büyüğü. Böyle değerleri yıpratmamalıyız, yıpratmak isteyenlere de karşı çıkmalıyız” diyerek sahiplenmesi dikkatimi çekti.
İbrahim Elgin kızını
evlendirdi...
Yazmakta geciktiğim ikinci konu bu oldu. AK Parti’nin yerel yönetimlerden sorumlu İl Başkan Yardımcısı İbrahim Elgin ile eşi Emine Elgin kızları Rida’yı Nihal ve Mehmet Yılmaz çiftinin oğulları Murat ile evlendirdiler. İbrahim benim eski İzmit Merkez Ortaokulu’ndan sınıf arkadaşım. Yani 50 yıl geriye giden bir tanışıklığımız var.
Geçen hafta sonu Dolphin Yunus Emre Nikah Salonu’nda gerçekleşen nikah töreni nezihti. Hem Elgin hem de Yılmaz ailelerini dost ve akrabaları yalnız bırakmayarak salonu takı basa doldurdular. Damat tarafını tanımıyorum. İbrahim bugünün politikacısı değil, AK Parti’nin kurucularından olup İzmit Belediyesi’nde meclis üyeliği, Başkan Vekilliği görevlerinde de bulundu. O nedenle AK Partililer akın etti. CHP’den bir tek Alparslan Seymen vardı. Nikah salonunda Alparslan Seymen, Ömer Polat gibi iki şöhretli ile birlikte oturunca gelip hal hatır soranımız çok oldu.
Karşılaşıp ayaküstü birbirimize hal hatır sorduğumuz epey bir tanıdık oldu; Hüseyin Üzülmez, Serhan Gürkan, Adnan Turan (Kandıra), Hamza Şayir (Dilovası), Ali Yıldırım Sezer (Gölcük), Mustafa Kocaman (Kartepe), Vedat Yoldaş (İzmit Meclis üyesi), Şemsettin Ceyhan, Ali Güney, Hasan Ayaz, Şükrü Karabalık, Halil Vehbi Yenice, Abdullah Köktürk, Nihat Abiş ve Halil İbrahim Kahraman.
Nikah salonunda klima sorunu...
Salonda oturan AK Parti ağırlıklı herkes nikah masasının hemen arkasındaki ekrandan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in etkinlik programlarını izledi. Ama klimaların çalışmıyor olması isyan ettirdi. Etkinlik fotoğraflarının yarattığı güzel etkiyi alıp götürdü. Neden bir yetkili çıkıp da müdahil olmadı anlamadım gitti. Nikahı da Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman kıydı. Kartepe’de oturan damat tarafının tercihi imiş. Gençlere ömür boyu mutluluklar diliyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑